POMM: Viljandi Tulevik loobub Premium liiga kohast (34)

Viljandi Tulevik otsustas uuel hooajal Esiliiga kasuks. Foto: Liisi Troska

Viimased viis hooaega järjest Eesti kõrgliigas mänginud ja lõppenud hooajal kaheksanda koha saanud Viljandi Tulevik otsustas uueks hooajaks Premium liiga kohast loobuda. Klubi jätkab mängimist Esiliigas.

"Pärast pikki ja põhjalikke arutelusid ning võttes arvesse klubi majanduslikku seisu, mis on koroonapandeemia kaasmõjul sattunud ennenägematult ränga surve alla, võttis Viljandi jalgpalliklubi Tulevik juhtkond lähtudes klubi toimepüsivuse ja jätkusuutlikkuse alal hoidmise eesmärgist vastu raske otsuse loobuda 2022. aasta hooajaks välja teenitud Premium liiga kohast ning siirduda mängima aste madalamale, esiliigasse," teatab klubi oma kodulehel avaldatud teates.

Otsuse taga on majanduslikud kaalutlused. Viimastel hooaegadel on klubi juhtkond näinud tohutut vaeva, et Premium liigas mänguvõimeline meeskond komplekteerida ning hooaja läbimiseks tarvilik eelarve kokku saada. See on nõudnud kohati ebainimlikke jõupingutusi, erakordset kokkuhoidlikkust ning kaalukaid kompromisse.

Kokkuvõttes on sellega siiani hakkama saadud, ent iga järgnev hooaeg tormiliselt arenevas Premium liigas on toonud kaasa eelmisest suurusjärgu võrra suuremad kulutused. Kui kõigile raskustele lisaks sekkus mängu segadust külvanud ja tänaseni kestev koroonapandeemia, suudeti tohutute jõupingutuste toel selle esimesest ja teisest lainest suuremate kadudeta läbi tulla. Kolmanda laine järel ent rauges ka klubi suuremate sponsorite ramm. Säärases olukorras, ja võttes arvesse tänaseni valitsevat teadmatust eesootava suhtes, muutus raske otsus vältimatuks.

Klubi presidendi Raiko Mutle sõnul ei langetatud seda kergekäeliselt ning ta kinnitas, et kuni viimase hetkeni otsiti palavikuliselt erinevaid võimalusi kõrgliigas jätkamiseks ja eelarve täitimiseks vajalikku tuge väljastpoolt klubi. Paraku on toe leidmine olnud pandeemia tingimustes raskem kui iial varem, lisaks tuli seda tehes joosta võidu ka ajaga, sest eelseisva kõrgliigahooaja litsentseerimisprotsess on juba alanud.

"Otsus on tohutult valus ja raske, sest oleme kõrgliigasse tõusnud ja seal kuus aastat püsinud, sealjuures viimased viis hooaega järjest, ainult ja üksnes meeletu töö ja pingutuse hinnaga nii klubi kontoris kui jalgpalliväljakutel. Võin käe südamele panna ja kinnitada, et nii mina kui kogu meie juhtiv personal, samuti esindusmeeskond ja selle treenerid on tänaseks töötunde lugemata teinud absoluutselt kõik ja andnud endast viimase, et hoida meie meeskond kõrgliigas ja Viljandi tippjalgpalli kaardil," kõneles Mutle.

"Olukorras, kus sissetulekud langevad drastiliselt, väljaminekud aina kerkivad ja uue hooaja ettevalmistusperioodi alguseni on jäänud vaid paar nädalat, muutus aga iseenda, mängijate, treenerite, kogukonna ja jalgpalliüldsuse ees ausaks jäämine ning klubi eluspüsimiseks vajalik käsipiduri tõmbamine täiesti vältimatuks," lisas ta. "Mitte mingil tingimusel ei tohi lasta süveneda situatsioonil, mis ohustab meie klubi noormängijaid ja nende peresid, meie kogukonda ja sõna otseses mõttes klubi elus püsimist. Me ei saa olla edaspidi nõus tippspordi ideaalide nimel meie tuleviku arvelt tegutsemisega."

Mutle toonitas, et klubi kontor on olnud viimastel hooaegadel, eriti aga viimastel kuudel ebainimliku surve all. "Inimesed on töötanud purunemispiiril, et kõrgliiga nõudmistega kaasas käia," sõnas ta. "Selliselt edasi minnes pole me jätkusuutlikud ning olukord muutuks klubi püsimisele ohtlikuks. Peame astuma sammu tagasi, et jätta ellu meie noorte võimalus unistada ja neid unistusi püüda."

Klubi on oma otsuse kõrgliiga kohast loobuda teinud teatavaks Eesti jalgpalliliidule. Lähinädalatel tehakse keskendunud tööd, et klubi sportliku püramiidi tipp reorganiseerida ning täita esiliigas osalemiseks vajalikud litsentsinõuded, komplekteerida meeskond ja tehniline personal. Samuti jätkub pingeline töö tulubaasi kasvatamise ja toetajate leidmise nimel.

Viljandi jalgpalliklubi Tuleviku iseseisev tee Eesti jalgpallisüsteemis algas aastal 2011, mil Raiko Mutle ja Rain Tölpus alustasid klubi ja jalgpallikooli ülesehitamist ning esindusmeeskonna pürgimist kõrgliigasse teisest liigast. Juba 2015. aastaks teeniti välja koht Premium liigas, kus 2016. aastal esiliigasse langemise ja seejärel taas kõrgliigasse tagasi tõusmise järel püsiti viimased viis hooaega järjest. Kui kümne aasta eest alustati kolme noortetreeneri ja vähem kui saja lapsega, siis praegu treenib klubis ligi 300 last ja noort 13 treeneri käe all.

Tulevik kuulus Eesti kõrgliigasse juba 1992. aastal ehk selle loomisel, mängis 90ndate aastate keskpaigas neli hooaega ka Esiliigas, kuid naasis Meistriliigasse 1997. aastal ja püsis seal järjest 14 hooaega. Nende aastate jooksul saadi parimal juhul 1999. aastal hõbemedalid ning lõpetati veel seitsmel korral esiviisikus. Kahel korral jõuti ka karikafinaali.

2011. aastal sidus klubi end aga lahti Flora süsteemist ning jätkas iseseisvana mängimist II liigas. Sealt tõusti nelja hooaja järel uuesti Meistriliigasse, kust küll kohe välja langeti, ent seejärel 2017. aastaks tagasi tippseltskonda kerkiti. Viiel järjestikusel Premium liiga hooajal jäi Tuleviku saagiks korra 6. positsioon, kahel korral lõpetati 7. ja kahel korral 8. kohaga. Kaheksandaks jäädi ka tänavu, edestades üleminekumänge pidanud Tartu Tammekat lõpuks viie punktiga.

Kommentaarid

Hyrax   •  
(88.196.114.***)
Väga kurb uudis. Klubid võiksid mõelda mingi Patreon laadse fännitoetaja süsteemile, kus saab iga kuiselt oma lemmik klubi toetada mingi väiksema summaga (paarist eurost kuni paarikümne eurioni) ja saada vastu miskit sümboolset eksklusiiv asju.
Teise mõttena jääb üsna palju häid mängijaid ripakile ja Nõmme Kalju, Tammeka, Legion või Trans saaks endale sealt täiendusi
Rester   •  
(88.196.55.***)
solidaarsusmehhanism ka ei aita neid piisavalt või?
käbi   •  
(91.129.97.***)
Kas see on lõplik v? Teeme mingi krdi crowdfundingu kasvõi, johhaidii lihtsalt, niimoodi ajab raha üle ääre maailmas, kuidas see lihtsalt võimalik on praegu.
jkj   •  
(90.191.132.***)
Lollus, esiliigas on kulud ju samad, sissetulekud väiksemad. Mänginud siis amatøøridena noortega, noored oleks saanud sellise karastuse,isegi kui välja langeks, oleks vähemalt köva kogemus taga ja lihtsam tagasi tõusta.
aleksa   •  
(194.150.65.***)
Varsti saab ka Transi jõud otsa. Ehk EJL ühepoolne poliitika, mis on suunatud ainult Flora toeks, teeb oma asja
indrekm   •  
(165.231.177.***)
Premium liiga on muutunud naljaliigaks :)

Põnevamad sündmused toimuvad hooaja vahel. Hooaeg lõppeb ühe tulemusega, mille järel kõik pingeliselt ootavad - mis on põnevam veel kui see hooaeg ise - et kes need järgmisel hooajal mängivad klubid liigas saavad olema :) Esiliiga üleminekumängud on ka korraga täiesti mõttetud, sest… kõik võite tulla Premium liigasse. Täname, et viitsisite talvel ikka kusagil kehva ilmaga pusida jalgpalli mängida!

Midagi on selles süsteemis ikka täiega mäda!
Aastaid ehitatakse üles professionaalset liigat, raha on rohkem kui kunagi varem ja… Juba mitmendat korda on järmigse hooaja Premium liiga koosseis mitte eelmise aasta tulemuste, vaid mingite muudest asjaoludest tulenev.

Klubi eesmärk saab olla üks, mängida oma riigi kõrgemat liigat, sest see peab olema majanduslikult kõige kasulikum. Esiliigas mängimine on ka rahaline kulu. Mis mõtet on mängida esiliigat, kui Premumisse pääasemine ei ole enam eesmärk (sest klubi ise ei taha)? Mis kuradi jalgpalli süsteem selles riigis on?
Tyroplast   •  
(87.119.179.***)
Oleks pidanud ellama, tyroplast oleks õla alla pannud...
A. Polõnski   •  
(82.131.101.***)
Kahju muidugi. Eriti selle pärast, et tegemist on Lõuna-Eestist pärit keskmikuga. Eelpool mainiti õigesti, et premm on muutunud viimastel aastatel naljaliigaks, kus alumises otsas ei ole määrav mitte niipalju hooaja lõpptulemus vaid hooaegade vaheline aeg.
Madis35   •  
(90.191.134.***)
Kui see otsus oleks tehtud varem, huvitav, mis oleks Kalevist sel juhul saanud.
Kebab   •  
(91.129.109.***)
Miks ei võetud eeskuju Kuressaarest ja Paidest? Tuleb kolida Tallinna, mängida samal staadionil ja nautida elu. Lisaks boonusena võiks teha koostööd Floraga, küll siis Flora liikmemaksu annaks ja häid mängijaid kamaluga pealekauba. Egas ükski mängija taha ka kuskile Viljandisse minna. Tallinnas olles saaks ka tippklubidest ülejäävaid mängijad soodsalt palgata. Premmis on veel nüüd lõpuosa virelevad Tartu, Pärnu ja Narva. Ka neid ootab varsti sama saatus mis Viljandit kui neil mõistus pähe ei tule ja Tallinna Alegokile ei koli. Altpoolt on tulemas näljased Nõmme, Tallinna Kalev, Viimsi, Harju Laagri Ja Fc Tallinn. Soovitaks veel liigat reformida nii, et parimad mängivad Floras, neist ülejäänud Levadias jne. Floras noored on laenuga Kures, Tammekast jne. Üks liiga, üks linn, üks staadion, üks pere!
MR11   •  
(217.159.139.***)
Miks Pärnule antakse võimalus püsima jääda? Las Kalev saab oma võimaluse.
tpx   •  
(90.190.***)
krt ei taha öelda, et "ma ju rääkisin", aga see EJL viljeletav regionaalpoliitika on pehmelt öeldes ebaõnnestunud :|

Viljandi, seni kuni ta püüdis ja kuidagigi ots-otsaga kokku tuli, oli iseseisva Harjumaalt kaugemal asuva klubijalgpalli musternäide ja näitas, et põhimõtteliselt on selline asi võimalik. Krt ikka väga kahju :(
Tarmps12   •  
(90.191.55.***)
Hakka Eesti regionaalpoliitikat arendama Kebab! Tallinnast ja Tartust on hea karjuda, et miks te kõik suurlinna ronite, aga reaalsuses on paljud Eesti kõrgliiga mängijaid väiksemates klubides noored, kes käivad jalgpalli kõrvalt koolis-tööl. Kui elatustase ja tööpuudus Eesti väiksemates linnades ei võimalda seal normaalselt tööl käia ja elada rääkimata võimalustest kõrgharidust omandada, siis tõesti ei jäägi muud üle kui Tallinna või Tartusse kolida. Lisaks ka treenimisvõimalused, sest kohalikel omavalitsustel ei ole raha, et luua piisavad treeningtingimused ka talvel. Aga sina sellest ju aru ei saa, sulle meeldib kisada, et kõik teevad kõike valesti, ilma, et sa reaalselt Eesti olukorrale otsa vaataksid.
Märt Grauberg   •  
(87.119.179.***)
Olen käbiga nõus. Tehku mingi crowdfunding.
Arvan, et jalkakogukond paneks ikka õla alla. Kogu Eestile kasulikum kui kõrgliigat mängitakse mujal eestis ka kui Tallinnas. Pudineb seda muud rahakedt siis mujale ka kui ainult Tallinna...
Kebab   •  
(91.129.109.***)
Armas Tramps12. Vaatangi ju reaalselt olukorrale otsa. Selleks ongi mul konkreetsed ettepanekud, kuidas klubisid päästa. Kure ja Paide on seda võimalust kasutanud, soovitan ka teistel seda eeskuju järgida.
Kebab   •  
(91.129.109.***)
Hea näide. Kas Karl Mööl oleks läinud Kuressaarde mängima, kui ta peaks seal elama? Küll aga oli hea võimalus klubi vahetada kui isegi kodustaadion jääb samaks. Seega minu ettepanek endiselt kõigile Eesti klubidele. Kolige kõik Alegokile. Ülaltoodud näide illustreerib ilmekalt mu soovituse paikapidavust reaalses elus.
tpx   •  
(90.190.***)
Mööl on avalikult intervjuus öelnud, et Kure oleks olnud täielik nõu-nõu, kui nad oma meeskonnaga tegelikult teeniks ja baseeruks Saaremaal. Kebabi pakutud lahendus on juba ju täna käigus. Kuningas on toas, riided põrandal, aga mõned teevad ikka näo, et ossa kui sharmantne ülikond härral seljas on :| - kuningas pole alasti, ei ole ...
trk   •  
(46.131.34.***)
Ma mõtlen, et mida antud juhul saaks või peaks Jalkaliit teisiti tegema? Keeruline on midagi pakkuda, isegi väga palju on õnnestunud neil regionaalpoliitikat teha, hallide projekt, väljakute ehitamise toetus, palgatoetus jpm mis teistel spordialadel puudub täiesti. Lisaks otseülekanded kõigilt mängudelt.
Et kui tipp, täna eeskätt Flora ja Levadia, muutuvad tugevamaks, siis see tähendabki reaalselt seda, et teistel läheb raskemaks.
Denis Krestinin   •  
(85.253.149.***)
Ühe kluubi spordidirektor räägib et legionil on mingi finatstakistus olemas ja ei saa vältida et läheb hõreda kooseisuga hooajale
tpx   •  
(90.190.***)
@trk, hallide projekti, rahastatakse ju kogu ulatuses riigieelarvest või olen ma millestki valesti aru saanud.

Keegi käsipalliga rohkem kursis olev. Kas Põlvas, mis oma asukohalt on ikka suht "maailmapiiril", asuv profimeeskond baseerub põlvas või mitte? Ehk siis kas see on näiline tippklubi kaugel-kaugel või nad ka tegelikult on kogu oma tegevuse Põlvasse üles ehitanud.
trk   •  
(46.131.34.***)
@tpx Aga eks sa uuri, kuidas hallidega on. Selle Sinu väite baasilt on liiga palju selgitamist.
TheBroEx   •  
(146.255.182.***)
No lihtne ikka kommentaariumis näpuga näidata EJL või Flora poole, aga reaalsus see, et Viljandi on valesti asjadega ümber käinud. No mis s*tasti see uuesti, küll saavad jalad alla ja õpivad vigadest. Välismångijad on toredad või kõigile maksta on tore küll, aga kui sul pole vastavat võimekust, siis ei tasu üle enda võimete elada. Eriti kui EJL niigi 100k on toetanud klubide palgafondi, siis pigem maksa vähem kehvematele meestele ja arenda enda noori veel rohkem ning istu tagumises otsas ja arene loomulikult, mitte ära hakka jõuliselt asja muutma kui finants seda ei luba. Legion sama teema. Oma noori oskavad arendada, tulid loomulikult sammsammult, said esimene hooaeg täitsa arvestatavalt jala premium liigasse vahele ning siis käis klikk ära ja hakkasid tulema mehed ja jõuliselt surutud hüpe ning voilaa, ongi natuke jama neilgi. Infonet, trans, sillamäe kunagi sama teema. Rohkem üritad elada üle võimete, siis lõikadki näppu. Trans sai õnneks noortekuuriga läbi häda hakkama, aga neilgi ei ole oht möödas. Tammeka ~10aastat tagasi teemadest ei hakka rääkimagi, seal oli üldse õnne et täitsa ära ei kadunud klubi.
ElectroBlast   •  
(46.131.55.***)
Norm. Seega 8 tiimiga liiga uuel aastal igati kohane nüüd.
Põhihooaeg 4 ringi, kokku 28 mängu per tiim.
Poolitamine 2 ringi, top 4 ja bottom 4, kodus-võõrsil, kokku 6 mängu per team.
Terve hooaja peale kõigil 34 mängu.
elx   •  
(85.253.164.***)
Ega siin muud pole, kui üle oma varju hüpata proovimine, kulud oleks tulnud juba eelnevaks hooajaks tagasi tõmmata. Tõesti ei saa aru, mänginud siis oma noortega edasi. Muud kulud peaks ju esiliigas võrreldavas suurusjärgus olema, sedasi on vähemalt kogu aeg räägitud.

Kebab teeb siin küll peent huumorit, kuid rahamurede puhul Tallinnas olemisest kasu pole. Kui mängid oma noortega, pole sellel nii tähtsust. Jah, seda ehk küll, et iga pealinna ülikooli läinu kohe kadunud poiss pole, kuid kellegi juurde meelitamisestväga rääkida ei maksa.
elx   •  
(85.253.164.***)
Ok, lugesin nüüd selle intrvjuu ka läbi. Ehk siis.. Viljandi on ka selline klubi, millel noortesüsteem puudub ja läks tulemust tegema. No palju õnne.
Kebab   •  
(91.129.109.***)
Tallinnast väljaspool paiknemine ongi üle oma varju hüppamine. Seal on olemas taristu, karlmöölid ja Flora noored, kes rõõmsalt laenulepinguga mängima tulevad. Polegi vaja võõramaalasi palgata. Ja kuhu see Tammeka loomulik areng teda viinud on? Väljalangemismängudele. Samas Kure naudib Tallinnas kodumaiste mängijate teeneid ja areneb. Kure tulevik on helge. Kas ma olen kade? Jah muidugi olen, ja kirun Tammeka rumalust mitte Alegokile treenima ja elama minna.
A. Polõnski   •  
(82.131.101.***)
Ma ei tea kellega kavatseb Tulevika esiliigas mängida? Suure tõenäosuse liiguvad põhimehed järgmiseks hooajaks muudesse premmi klubidesse.
Kane   •  
(91.129.104.***)
Fakt on see, et klubi võttis liiga suure ampsu leegionäridega ja muude kulutustega ja ei tulnud toime. Ei tohi üle oma võimete tegutseda.
J7P   •  
(81.90.125.***)
Pohlaku unistus. Kõik mängijad saavad liidult palka ja kõik tiimid mängivad Arenal. Hea mugav skaute oma talli hobuseid vaatama kutsuda.
Tiimid võiks komplekteerida iga hooaja alguses valimistega nagu hoovijalkas, siis oleks ühtlane tase ka tagatud.
R380   •  
(120.21.170.***)
Kohalik omavalitsus peaks palju rohkem toetama! Omada korraliku jalka meeskonda peaks olema uhkuse asi mitte võtta seda kui vastikut koormat!


Kas keegi seletaks lahti palju siis maksab hooaeg meistriliigas?
elx   •  
(85.253.164.***)
aga see artikkel tehti vist enne Kalju suursponsori lahkumist.
antz-   •  
(217.159.166.***)
No problem
Reina   •  
(87.119.182.***)
Premium liiga ise ei maksa palju, veits üle 4000 on osavõtumaks, aga eks see mängijate litsentsid jne jne mõjuvad pluss aktiivsed kulud. Vaadates Tuleviku endiseid aruandeid saab aru et neil pidavlt mingid väiksed võlad ka olnud ja see eelarve on olnud ikka pisike

Sisene
UUS MEES POOLAS!
Karl-Romet Nõmm esimesest välislepingust, uuest särginumbrist, keerulisest ajast Floras ja ebaõnnestunud koondisedebüüdist
KÕRGLIIGA MEESKONDADE TOIMETUSED
MITMESUGUST
UUED TUULED
EESTLASTE UUED VÄLJAKUTSED
Pikk ette (ja ise järele) | Tühjad tribüünid peletavad kultuurinäljas Eesti jalgpallurid välismaale
OLULINE
Udune Albion | Liverpool ei mahu sümboolsesse alg11-sse isegi siis, kui pruukida halastavat meetodit  (üleskutse vaatajatele!)
PIKK JA PÕHJALIK
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
2.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
3.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
4.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
5.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
6.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
7.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
8.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
9.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
10.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!