Renessanss Riviera tuledesäras (1)

Prantsusmaa kõrgliigas on mängitud kaheksa vooru ning valitsev meister Pariisi Saint-Germain on tabelis praegu kolmandal kohal. Ainsana kaotusi mitte tunnistanud Nice'ile järgneb liigatabeli eesotsas Monaco. Linnasid lahutab vaid kümme kilomeetrit.

Luksusjahid, superautod, filmistaarid ja miljonärid – helesinise Vahemere äärde on kogunenud terve maailma koorekiht. Prantsusmaa Riviera on hingematvalt kaunis, meelitades igal aastal sinna üle kümne miljoni turisti, kes soovivad kogeda Cannes'i filmifestivali ümber toimuvat meediakära, näha oma silmaga tuntud teleseriaalist nähtud Saint Tropezi randu või heita pilk alla kuulsatelt Monaco kaljuservadelt. Ka siin, tuledemeres ja tähtede säras, mängitakse jalgpalli. Mängitakse lausa niivõrd hästi, et Prantsusmaa kõrgliiga hetke kaks parimat meeskonda tulevad mõlemad Vahemere rannikult.

Super Mario uus algus

"Tere hommikust," ütleb kergelt naeratav Mario Balotelli ja toob läbi telefonikaamera oma Instagrami konto jälgijateni imelise vaate tema all lahti rulluvast Villefranche-sur-Merist. Selles Nice'ist mõne kilomeetri kaugusel asuvas linnakeses on selle ilu tõttu filmitud mitmed Hollywoodi kassahitid, muu hulgas ka Sean Connery viimane Bondi-film "Ära iial ütle iial". Kuigi Balotellil jääb Bondi sarmikusest ehk veidi puudu, on tema 26 eluaasta jooksul korda saadetud kirevad sekeldused piisavad, et täita mitu täispikka salaagendifilmi. Kas võib aga väita, et Balotelli on Vahemere-äärses paradiisis lõpuks leidnud oma tõelise kodu?

"Liitusin Nice'iga linna kliima ja asukoha pärast," avaldas Balotelli mõned päevad tagasi Sky Italiale. "See on fantastiline linn. Ma soovisin vaikset, kuid ilusat kohta, kus on raske vale jalaga voodist välja astuda, sest lihtsalt aknast välja vaatamine võib su päeva muuta. See võib tunduda naeruväärne, kuid on minu jaoks väga tähtis. See oli üks peamistest põhjustest, miks ma Nice'i kasuks otsustasin." Kuigi Nice on mänguõhtutel pulbitsev, on siinne elutempo siiski erinev Manchesterist ja Milanost, millega Balotelli varasema karjääri jooksul harjunud on. Rahulikum paistab ka linna hetke kuumim kaup, augusti viimasel päeval klubiga liitunud "paha poiss" Balotelli ise.

Ka möödunud nädalavahetusel juhtunud ehtbalotellilik statistiline sissekanne – võiduvärav ning sellele järgnenud punane kaart – on intrigeeriv vaid esmapilgul. Kauni värava järel särgi eemaldanud Balotelli saadeti väljakult ära kohtumise esimesel üleminutil, kui Lorienti mängija Steven Moreira ütles Balotelli suunas mõned krõbedamad sõnad, ning kuigi Balotelli pööras pea ära ja ei reageerinud, otsustas kohtunik Oliver Thual mõlemale mängijale kollast kaarti näidata. Hiljem Thual vabandas ja lisas, et kiirustas mõlemale mängijale kaardi näitamisega ning Balotelli ühemänguline võistluskeeld tühistati.

Kuigi Balotelli tunneb end Nice'is silmnähtavalt hästi ning on liigas löönud juba viis väravat, ei kiirusta klubi peatreener Lucien Favre itaallast tagant. Balotelli on Ligue 1-s kolmes platsil käidud matšis saanud mänguaega 258 minutit, mis tähendab, et tema väravad on tulnud keskmiselt iga 52 mänguminuti järel. "Mario ei jookse igas mängus kohe 11 kilomeetrit maad maha," sõnas Favre septembris, kui ei kaasanud teda meeskonna koosseisu mänguks Nancy vastu. "Me peame astuma sammhaaval. See on alles algus." Pärast Balotelli võiduväravat Lorienti vastu kinnitas šveitslane, et Balotelli on õigel teel: "Ta on väga keskendunud ning teeb trennis isegi ületunde. Temast võib taas saada maailma tippründaja, kuid see on pikk ja väsitav protsess." Balotellile ootamatult lükkas mees ümber ka kuuldused, nagu võiks ta taas Itaalia koondist esindada, väites, et pole selle jaoks ennast veel piisavalt tõestanud.

Nice, karjääride taaselustaja

Balotelli pole ainus jalgpallur, kes pärast karjääri stagneerumist Nice'ist taaskäivitust otsinud on. Varem Lyonis ja Marseille'is mänginud Hatem Ben Arfa liitus 2010. aastal Newcastle Unitediga, kuid langes pärast nelja vigastustest räsitud hooaega peatreener Alan Pardew soosingust. "See oli mu karjääri kõige raskem periood," meenutas Ben Arfa 2014/15 hooaja algust, mil ta oli sunnitud treenima koos reservide ja noormängijatega. "Ma tundsin, et olen lukustatud pimedasse tuppa, millel pole ust," rääkis Ben Arfa möödunud aasta novembris ajakirjale France Football. "Põrgu on see, kui sa ei näe tunneli lõppu. Sa oled üksi, ilma kellegi toetuseta ning üritad udus edasi liikuda. Sa ei tea, kuhu sa lähed – tead vaid seda, et lähed vales suunas. Ma olen selle läbi elanud."

2015. aasta jaanuaris tühistas Newcastle Ben Arfa lepingu ning prantslane liitus järgmisel päeval Nice'iga. Mehe probleemid sellega aga ei lõppenud. FIFA reeglite järgi ei võinud Ben Arfa Nice'i ametlikes kohtumistes esindada ning seetõttu pidi toona 27-aastane ääremängija ootama vähemalt kaheksa kuud, et taas jalgpalli mängida. "Ma sundisin ennast iga päev vastu pidama," sõnas Ben Arfa. "Ma olin valmis isegi põhjapoolusele kolima, et lihtsalt jalgpalli mängida. Ma olin lihtsalt pettunud ja kurb." Olukord muutus toona 12 korral Prantsusmaa koondist esindanud mängija jaoks nii nukraks, et ta kaalus tõsiselt karjääri lõpetamist. Tema õnneks otsustas Nice'i toonane peatreener Claude Puel mehe lepingut juulis siiski pikendada ning edasine on juba ajalugu.

Ben Arfa lõi eelmisel hooajal 34 liigamängus 17 väravat, teenis taas kutseid rahvuskoondisesse ning aitas Nice'il Ligue 1-s lõpetada neljandal kohal – nende kõrgeimal pärast hooaega 1975/76, kui lõpetati Saint-Etienne'i järel teisena. Tema taassünd Nice'is pälvis laialdast tähelepanu ning kiidusõnu nii Ben Arfale endale kui ka teda toetanud treenerile Claude Puelile. Ben Arfa sõnul sai ta pärast hooaja lõppu 18 pakkumist erinevatelt Inglismaa, Hispaania ning Itaalia klubidelt. Selle aasta juulis liitus Ben Arfa PSG-ga… ning on valitseva meistri eest väljakule pääsenud vaid 160 mänguminutiks. PSG uus peatreener Unai Emery ei andnud Ben Arfat septembris üles kolmes järjestikuses koosseisus, vihjates mängija vähem kui entusiastlikule käitumisele treeningutel.

Kuigi Ben Arfa talendikuses pole mõtet kahelda, peaks tema suhtumine treeningutesse iga treeneri kukalt kratsima panema. Samuti pole oma karjääri jooksul ületreenimisega silma paistnud ka Mario Balotelli, kes aga hiljuti Nice'i treeneri Lucien Favre käest selle eest kiita sai. PSG, Milan ja Liverpool on aga Nice'ist grammi võrra ambitsioonikamad klubid, kelle mängijad peavad nii väljakul, väljakust eemal kui ka treeningul endast kõik andma, et mitte fännide ja treenerite soosingust langeda. Keerulise suhtumisega mängijatel on vaja treenereid ja ümbruskonda, mis suudaksid mängijaid piisavalt motiveerida. Inimpsühholoogiat on võimatu täies ulatuses mõista. Loorberitele puhkama jäämine on kergeim tegevus, mida jalgpallurid teha saavad, ning enese sellest kestast välja raputamine nõuab uskumatult palju tahtejõudu.

"Tõeliste" fännideta suurklubi

Nice'ist kümne kilomeetri kaugusel asub Monaco – vaid kaks ruutkilomeetrit suur luksuslik linnriik, mis sai tõeliselt maailmakuulsaks 1956. aastal, kui näitlejanna Grace Kelly abiellus Monaco vürsti Rainier III-ga. Monaco 37 000 elanikust on peaaegu kolmandik miljonärid ning sealse rahva keskmine oodatav eluiga on napilt alla 90 aasta – kõrgeim kogu maailmas. Väikeriiki on alates 1297. aastast suuremal või vähesemal määral valitsenud Grimaldide perekond, ka praegune vürst Albert II on perekonna otsene järeltulija. Grimaldide perekond on muu hulgas omapärane seepoolest, et neile kuulub kolmandik linnriigi jalgpalliklubist AS Monaco, kes praegu lähirivaal Nice'i järel liigas teist kohta hoiab.

Aastate jooksul tõelised Ameerika mäed läbinud Monaco suurimaks probleemiks on ehk oodatult nende kodumängude külastatavus. 18 ja pool tuhat inimest mahutav Stade Louis II, kus aastatel 1998-2012 mängiti kõik Euroopa superkarikafinaalid, on sellel hooajal täitnud sellest poole. Eelmisel ja üle-eelmisel hooajal käis Monaco mänge vaatamas keskmiselt 7800 inimest. Viimati käis läbi hooaja Monaco mänge üle kümne tuhande inimese vaatamas hooajal 2007/08. Kui Monaco mängis hooajal 2011/12 Prantsusmaa esiliigas, käis Ludovic Giulyd, Layvin Kurzawat ja Marama Vahiruat keskmiselt vaatamas vähem kui 4500 inimest. Sellega jäädi publikunumbrite arvestuses isegi esiliiga viimaste sekka. Prantsusmaal on juba kaua käibel olnud nali, et Monacos teavad mängijad hoopis fännide nimesid.

"Staadioni täitmine on võimatu missioon," sõnas eelmisel aastal AS Monaco asepresident Vadim Vassiljev, kes on Grimaldide kõrval ülejäänud kaht kolmandikku klubist omava venelasest miljardäri Dmitri Rõbolovlevi parem käsi. "Me peaksime staadionile tooma nii vastsündinud kui ka vanurid, kõik. Meid aitab see, et meie brändi tuntakse üle kogu maailma." "Mõnikord mängime me 8000 inimese ees, seega peame suutma end motiveerida, et leida võitlusvaim meie enese seest," lisas viimasel kolmel aastal Monacot esindanud ning suvel klubist lahkunud portugallasest kaitsja Ricardo Carvalho.

Madalatele publikunumbritele ei aita kaasa ka see, et vaid 20 protsenti Monacos elavatest inimestest on seal sündinud. Jalgpall pole reeglina iial olnud rikaste sport ning Monaco on selle ehtsaks näiteks. Et ka ühetoalise korteri üürimine Monaco keskmes võib maksta enam kui 5000 eurot kuus, pole see "tavalisele" jalgpallisõbrale just eriti inimsõbralik elupaik. Monaco fänniühenduse presidendi Jean-Paul Chaude'i sõnul on 80 protsenti Monaco fännidest prantslased ning mitte vaid Monaco-äärsetest linnakestest ning Nice'ist, vaid üle kogu Prantsusmaa. Kuigi klubi suudab staadionile tuua vähem kui kümme tuhat inimest, on Monaco siiski üks Prantsusmaa enim toetatavamaid klubisid.

Sotsioloogi Ludovic Lestrelini sõnul hakkasid paljud inimesed Monacot toetama 1980. aastate lõpul ning 1990. aastate alguses, kui Monaco peatreeneriks oli Arsene Wenger ning klubi peamiseks rivaaliks oli samuti lõunarannikul asuv Marseille. Sellel ajal hakkasid Prantsusmaal liigamängud varasemast tihedamini televiisorite vahendusel ka inimeste kodudesse jõudma ning ilusat jalgpalli harrastavad ja ennast Wengeri käe all korralikult ülal pidavad mängijad olid vastandiks tollal Prantsusmaa jalgpalli valitsenud Marseille'ile, millele oli osaks saanud mõnevõrra negatiivsem kuulsus. Monacot 2000. aastate keskel tabanud finantskriisid ei peletanud fänne klubi juurest eemale ning Monaco toetamisest sai omamoodi protestiaktsioon.

Käsikäes teineteise vastu?

Monaco ja Nice võivad teineteisele küll väga lähedal asuda, kuid tegemist on kahe tõeliselt omanäolise klubiga. Nice'i poolehoidjad on sarnasemad Marseille'i toetajatega, nende kodumängudel on tihti kasutusel pürotehnika ning suured loosungid, mis mõeldud mängijatele lisajõu andmiseks. Juulis Nice'i tabanud terrorirünnak ühendas klubi veelgi. Mängijad kandsid hooaja esimesel liigamängul erilise disainiga särke, millele olid südamekujuliselt trükitud kõigi 85 hukkunu nimed ning klubi toetajad hoidsid üleval plakateid, millele oli trükitud number 85. Nice'i hüüdlausest "Issa Nissa" ("Edasi, Nice") on saanud terve linna identiteedi osa.

Monaco poolehoidjad, kuigi kindlasti oma meeskonna võitu ihkavad ning samuti jalgpalli armastavad, on lähinaabritega võrreldes vaoshoitumad ja reserveeritumad. Ehk on Nice'is valitsev emotsionaalsus ja teatavam kaootilisus mängijatele nagu Balotelli ja Ben Arfa, keda fännid ülistavad ning jumaldavad, olnud selliseks katalüsaatoriks, mida nad headeks esitusteks vajavad? Nii Balotelli kui ka Ben Arfa tunduvad olevat mängijad, kes tunnevad ennast hästi, kui meeskond on nende ümber ehitatud. Suured kalad väikses tiigis – Nice on paras segu mitte päris tippliigas mängivast mitte päris tippklubist, mis asub miljonäridest jalgpallureid peibutava glamuurse elu käeulatuses, kuid on samas piisavalt avalikkuse eest peidus, et siin uut algust otsivad mängijad enesekindlust ja motivatsiooni leiaksid.

Prantsusmaa liigatiitlit jahtivad Nice ja Monaco on rivaalid, kuid pigem on tegemist sportliku vihaga ning sooviga alistada Lõuna-Prantsusmaa ajalooliselt suurim klubi Marseille. "Marseille'i fännid on tõeliselt ülbed ja ei näita Monacosse tulles riigi ja siinsete elanike vastu üles piisavalt austust," vahendab Prantsusmaa jalgpalliportaal SoFoot ühe Monaco toetaja sõnu. "Nice'i inimesed pole aga meie vaenlased. Nii meie kui ka nemad ootame derbimänge kannatamatult ja suhtleme omavahel pidevalt." Glamuurne vürstiriik ja tuline rannikulinn, helesinine Vahemeri ja looklevad mägiteed – Prantsusmaa kõrgliiga tipus on kaks niivõrd erinevat, kuid ometi sarnast klubi.

Kommentaarid

(Y)   •  
(85.253.143.***)
dope artikkel

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
KUIDAS EDASI?
Siim Pulst | Thomas Häberli kahtlase ajastusega noorenduskuur. Mida sellest arvata?
NAABRITE DUELL
VAATA JÄRELE: Silmet suurendas finaalseerias edu ja jõudis tiitlist ühe võidu kaugusele
KOONDISEST JA KOONDISLASTEST
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Silmet - Bunker Partner (Coolbet saaliliiga)
  • N 19.30 Viimsi - Ravens (Coolbet saaliliiga)
  • R 14.30 Kuressaare - Tallinna Kalev (Premium liiga)
  • R 17.00 Flora - Ararat (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 Vaprus - Kalju (Premium liiga)
  • L 14.30 Trans - Nõmme United (Premium liiga)
  • L 17.00 Flora U21 - Levadia U21 (Esiliiga)
  • L 18.00 Bunker Partner - Silmet (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Tammeka - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0