Šarmantse blondi šarmantsest liigutusest (3)

Järvelaid sikutab särki üle pea. Foto: Andres Must/bild.de

Seoses Flora eelmise nädala kohtumisega Frankfurdis oleks vaja tähelepanu juhtida ühele mitmes plaanis tähenduslikule mängujärgsele episoodile, millele vähemalt minule teadaolevalt eestikeelne meedia viidanud pole. Räägitud on küll sellest, kuidas Flora mängijad kohtumise järel Eintrachti toetajaid tänamas käisid, kuid vististi pole mainitud, et selle käigus Flora kaitsja Henri Järvelaid oma särgi ühele Eintrachti fännile loovutas.

Igal juhul võib öelda, et kui Eesti meediaruumis keegi Järvelaiu žesti jutuks võtnud ongi, siis on seda tehtud möödaminnes, sellest suuremat numbrit tegemata, seevastu Saksa meedias
võiks kõnealust akti koguni Flora ja Frankfurdi kaheosalise kohtumistesarja sümboolse kokkuvõttena tähistada. Püüamegi järgnevalt pihta saada, kas sellisel väitel ka alust on.

Hetkel juba arvestatavalt ajaliselt distantsilt meedia reageeringute jälgi taga ajades tuleb öelda, et vististi oli see ajalehe Bildi Frankfurdi piirkonna toimetus, kes Järvelaiu episoodile kõige esimesena tähelepanu juhtis. Sellal, kui väljaande üleriigilises numbris mängujärgsel päeval kohtumine paarisaja tähemärgiga kokku võeti, pühendas Frankfurdi-Bild teemale poolteist lehekülge ning muuhulgas oli ära toodud ka pisike foto fännide silme all rohelist särki üle pea tirivast Järvelaiust. Pildi allkirjas sõnastatakse: "Millised külalised – Henri Järvelaid kingib oma särgi Eintrachti fännidele."

Usaldades meediakorporatsiooni enda statistikat, võis Frankfurdi-Bildis avaldatud fotole pilgu heita potentsiaalselt 790 000 lugejat (Bildiga koos Axel Springeri meediakontserni kuuluva turundusettevõtte Media Impacti andmed), kuid nende potentsiaalsete inimeste hulk hakkas päeva edenedes kiire tempoga kasvama. Seda põhjusel, et Järvelaiu aktsioonile hakkasid nii sõnas kui pildis tähelepanu juhtima ka mitmed teised meediaväljaanded.

Frankfurdi fännid rabelevad Järvelaiu särgi nimel. Foto: Andres Must/hessenschau.de

Veerand üheksa ajal hommikul ilmus päevalehe Frankfurter Allgemeine Zeitungi (FAZ) veebilehel kommentaar ajakirjanik Tobias Rabelt, kes samuti Järvelaiu aktsiooni ära märgib, kusjuures tuleb rõhutada, et sama päeva hommikul ilmunud paberväljaandes sellest veel juttu polnud. Seevastu Rabe peab juba vajalikuks kirjutada: "Kohtumine Floraga võinuks paljudele olla tüütuks kohustuseks, kuid fännid tegid sellest tõelise elamuse. Eriti muljetavaldavad olid mängule järgnenud minutid."

Sealsamas lisab autor mängujärgsesse mosaiiki veel ühe killu, mainides, et Flora kapten Gert Kams olla Frankfurdi fännidele visanud ka kaptenipaela. Veebiartikli juurde on lisatud foto fännidele plaksutavast Kamsist, kuid kas ta kaptenipaela juba loovutanud on või mitte, seda pole foto võttenurka arvestades näha. On täiesti võimalik, et kaptenipael veel loovutamata on, kuna fännide nõudlikud pilgud ja võitlusvalmis kehahoiakud saagi lähedust alles reedavad. Aga olgu tolle kaptenipaelaga kuidas on, igal juhul leidis FAZ, et Flora mängujärgsele käitumisele tasub vähemalt veebilehel eraldi tähelepanu osutada.

Samal päeval viitavad Järvelaiu aktsioonile teiste seas ka Frankfurter Rundschau, Wiesbadener Kurier, Welt ja Westdeutsche Zeitung; järgmisel päeval lisanduvad ka Nordwest Zeitung ja Mannheimer Morgen. Samuti jäi silma, et kaks päeva pärast mängu mainiti episood ära ka Šveitsi uudisteportaalis nau.ch.

Kapten Gert Kams Frankfurdi fänne tänamas. Foto: Andres Must/faz.de

Mängule järgnenud päeval arendas teemat edasi ka Bild, mille veebilehele jõudis keskpäevaks ajakirjaniku Roland Palmerti repliik "Eintrachti fännid pidutsevad külalistega Tallinnast".
Muu hulgas viitab ka Palmerti sellel, et Flora kapten olla kaptenipaela fännidele kinkinud, kuid tema versioonis olla seda teinud Konstantin Vassiljev. Meil ei tasu Palmerti peale pahane olla.

Flora tänasest koosseisust on Vassiljevi nimi sakslastele kindlasti kõige tuntum ning võimalik, et sellest tulenevalt Vassiljev kirjatüki autorile automaatselt ka kaptenina kangastus. Hoopis tähenduslikum on, et Bildi Frankfurdi toimetus leidis, et Palmerti repliigil on piisavalt kaalu ilmumaks ka piirkonna järgmise päeva paberväljaandes.

Saksa meedia kajastuste puhul väärivad tähelepanu vähemalt kaks aspekti. Alustada võiks tõdemusest, et Flora ja Frankfurdi kohtumine ühes eurosarja eelringis ei kuulu Saksamaal kindlasti sellisesse kategooriasse, mis igal juhul kas toore jõu või peenemate liigutustega meedias silmapaistvalt välja tuleks mängida. Suuremaid proteste pelgamata võiks sellisel tasemel mängude ülevaated piirduda sportlike tähelepanekutega; intriigide punumine ja majanduslike, kultuuriliste või sotsiaalsete tähenduste tuvastamine, mis tähtsate mängudega sageli kaasas käivad, näikse antud juhul täiesti ebavajalikud olevat.

Niisiis võiks väita, et Flora mängujärgses käitumises pidi olema midagi erakordset ning just see andis Saksa meediale põhjuse mängu juurde uuesti tagasi tulla ka päev ja kaks hiljem ehk ajal, mida sportlikud aspektid enam võimaldanud poleks.

Kõige esimesena viitas erakordsusele Frankfurdi kaitsja Danny Da Costa, kes mängujärgses intervjuus Flora mängijate käitumist kommenteerides ütles, et ta pole mitte kunagi midagi sellist kogenud ("Das habe ich noch nie erlebt"). See lause tagas Florale järgneva paarikümne tunni jooksul Saksa meedia tähelepanu.

Pool tundi enne südaööd ehk paar tundi pärast mängu lõppu jõudis Da Costa videointervjuu Saksamaa avalik-õigusliku ARD gruppi kuuluva Hesseni liidumaa telejaama hr uudistesaate Hessenschau veebilehele ning sealt alates haarasid tema sõnastatud emotsioonist kinni juba enamus siin viidatud väljaannetest.

Ajakirjanduslike käsitluste hoiakutele pihta saamiseks sobib viidata Hessenschau toimetuse valikule, kes Da Costa intervjuu juba viidatud lausega ka pealkirjastas: "Das habe ich noch nie erlebt". Sellegi poolest pole tegemist intervjuuga, kus Da Costa Flora tegemistele keskenduks. Kõnealune intervjuu kestab kolm ja pool minutit, selle põhiraskus kuulub rangelt Frankfurdi siseelu valgustamisele ning Floraga seonduv on intervjuu keskel kahekümne viiele sekundile kokku surutud. Ju siis andis Hessenschau toimetusele Floraga seonduv pealkirja tõsta selles sisalduv erakordsus.

Järvelaid Frankfurdi fännidega sõprust loomas. Foto: Andres Must/Mannheimer Morgen

Sarnaselt Bildile tuleb ka Hessenschau mängujärgsel päeva teema juurde tagasi ning keskpäeval veebilehel ilmunud kommentaaris tehakse mitu põnevat tähelepanekut. Muuhulgas öeldakse, et "Eintrachti pikk ajalugu ei mäleta nii tugevat kodufännide ja vastasmängijate vahelist harmooniat." Ja veel: "Pärast valikmängu oli Eintrachti fännidel põhjust mängijatele tänu avaldada ning seda mitte ainult oma meeskonnale, vaid ka külalistele Tallinnast. Ja eestlased tänasid neid omal šarmantsel moel."

Teksti kõrvale oli lisatud foto Järvelaiust, kes selleks hetkeks on rohelise särgi juba üle pea tõmmanud ning mis sekund hiljem uue omaniku leiab. Kui me kõnealusest episoodist üles võetud fotod kõrvutame, saame tuvastada, et rohelise särgi omanikuks osutub Järvelaiu vasakul käel olev musta nokamütsiga noor mees.

Too episood, Järvelaiu šarmantne liigutus, on oluline just seepärast, et see andis meediale nii vajaliku illustreeriva kinnituse, et staadionil nähtu polnud mitte optiline illusioon, vaid reaalselt aset leidnud sündmus. Enamgi veel – Da Costale toetudes sai väita, et see ka erakordne oli ning seejärel seisnes meedia ülesanne sellele väitele kinnituse otsimises.

Hessenschaule osutades sai juba öeldud, et midagi sarnast "Eintrachti pikk ajalugu ei mäleta", kuid et tegemist pole vaid Eintrachtile omase juhtumiga, selleks sobib viidata ühele Eintrachti fännide veebilehelt sge4ever.de leitud arvamusloole. Ma ei tea oska kinnitada selle lehe mõjukust, ega ole teadlik ka selle suhtest klubiga, kuid antud juhul pole see ka esmatähtis. Oluline on hoopis seal esitatud mõte, mis annab meile ka võtme mõistmaks suure meedia valikuprintsiipe.

Nimelt on mängujärgse päeva pärastlõunaks sealne reporter Nadine Peter oma mõtete edastamiseks samuti kinni haaranud erakordsuse ideest ning valinud oma kommentaari pealkirjaks ühesõnalise Einmalig! (Ainulaadne).

Peter kirjutab: "Jalgpall on spordiala, kuhu rivaliteet on automaatselt sisse kirjutatud. On keeruline ette kujutada, et ühe klubi toetajad pärast mängu teise klubi mängijatega meeletus hoos pidutsevad ning nood fännid vastasvõistkonna särkide pärast rüseleksid. Kuid täpselt nii neljapäeval Frankfurdis juhtus." Autor lisab: "Need on pildid, mida jalgpallifännid Saksamaal pole tõenäoliselt mitte kunagi näinud. Need on hetked, mis toovad kananaha ihule. See on parim võimalik reklaam jalgpallile."

Olgu lõpetuseks tehtud kaks märkust. Esmalt võib Flora nüüd julgelt ja ilma mingi valehäbita välja öelda, et neil õnnestus rikkaliku ajalooga jalgpallimaa tavadesse uutmoodi ideega tungida. Eks erinevate klubide vahelist sõprust ole varemgi ette tulnud, kuid enamus noist suhetest on juba välja kujunenud või on nonde suhete teket võimalik ennustada. Flora ja Frankfurdi juhtum ongi aga eriline ka seetõttu, et selle teke oli ennustamatu.

Teiseks aga tuleb tähelepanu osutata ka ühele sportlikule aspektile. Nimelt on oluline mõista, et Flora ja Frankfurdi fännid said vastastikku tänu avaldada vaid tänu sportlikule tulemusele, sest suureskooriline kaotus heitnuks taolisele käitumisele veidra varju. Nüüd aga ei koormanud Florat kaotaja alandlikkus, Frankfurdi fänne aga võitja üleolevus.

Kommentaarid

Tiit Tee   •  
(90.190.204.***)
kle vististi on mainitud ka varem seda asja ikka eesti ajakirjanduses. Sa polegi esimene vististi Andres Must
Alver Padu   •  
(146.255.183.***)
Minu mäletamist mööda kinkis ka Pareiko peale Serbia-Eesti mängu oma särgi vastasvõistkonna fännile Belgradis.
parool_on_12345   •  
(87.119.182.***)
Mida te Pohlakule poete?

Sisene
LEPMETSA KAASUS
Kui võit ei ole tähtis, vaid ainus võimalus
MEISTRITE LIIGA
ÜLEMINEK SOOLAS?
Ainsalu jättis Floraga hüvasti: olen nii naeratanud kui ka kannatanud
EESTI VÕITIS KODUS LÄTIT
KARIKAVÕISTLUSED
VAATA JÄRELE: Nõmme United osutas tugevat vastupanu, aga Kalev võitis väravaterohke lahingu  (+ galerii!)
TULEVIKUST
VENEMAAL HAKKAS PIHTA
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Eesti klubidele langes sülle üle ootuste hea euroloos
SOCCERNET TV
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
14
1
1
43:11
43
2.
Nõmme Kalju FC
16
10
2
4
31:10
32
3.
Paide Linnameeskond
16
10
0
6
36:20
30
4.
Tallinna FCI Levadia
16
8
4
4
38:24
28
5.
Viljandi JK Tulevik
16
8
0
8
22:28
24
6.
Tartu JK Tammeka
16
4
5
7
16:25
17
7.
JK Narva Trans
16
4
4
8
18:25
16
8.
FC Kuressaare
16
4
3
9
15:29
15
9.
Tallinna JK Legion
16
3
4
9
9:23
13
10.
JK Tallinna Kalev
16
2
3
11
8:41
9
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
43
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
30
Tallinna FCI Levadia
28
Viljandi JK Tulevik
24
Tartu JK Tammeka
17
JK Narva Trans
16
FC Kuressaare
15
Tallinna JK Legion
13
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK