Sportland Arena tõi Tammekale võidu (0)

Tammeka kerkis Kurest kõrgemale ja võttis võidu. Foto: Imre Pühvel (arhiiv)Need vähesed inimesed, kes tulid Tallinnasse Tartust ületoodud mängu Tammeka ja Kuressaare vahel vaatama, seda kindlasti ei kahetsenud. Tammekal oli punkte väga vaja ja läbi kõigi raskuste õnnestus südikat Kuret ka võita, mis jätab viimase vooru eel üleminekumängudel osaleja lahtiseks.

Mõlemad meeskonnad olid keskendunud vaid võidu peale, kuid harjumine Sportland Arena väljakuga nii Tammekal kui ka Kurel võttis üsna palju aega. Esimestel minutitel näitasid meeskonnad palju tahet, kuid tehnilist praaki oli mõlemalt poolt palju ning reaalsete ohtudeni peaaegu et ei jõutud.

Kuressaare harjus esimesena platsi ja märgade ilmaoludega ära ning 8. minutil teeniti väravast 20 meetri kauguselt õigus karistuslöögile. Märten Pajunurm ja Amor Luup mängisid selle lahti, kuid viimase pealelöögiga sai Kaido Koppel hakkama.

Kure jätkas domineerimist ning peamiselt kõikide rünnakute mootor oli paremal äärel tegustev Jüri Gavrilov. Gavrilovi kiired jooksud olid ohtlikud, kuid tsenderdutsel nappis täpsust ja Tammeka keskkaitsjate duo likvideeris kõik momendid.

Ent Kuressaare surve tõi neile siiski 11. minutil edu. Elari Valmas sai Raiko Karpovilt palli ning individuaalse soolo järel trahvikasti sisse murdamata lõi mees nahkkera Koppeli värava vasakusse nurka 18-20 meetri pealt. Kuigi löök lendas Koppeli kaitstud nurka, ei suutnud Tammeka väravavaht seda ära tõrjuda - 0:1.

Tammeka kiire vastus

Löödud värav andis Kuressaarele lisajõudu, Tammeka ei saanud esimesel veerandtunnil oma mängu kuidagi käima ning saarlastel oli veel paar head võimalust teise värava löömiseks, mis oleksid sisuliselt Tammeka lootused kustutanud.

Korra pääses Karl Mööl löögile, kuid Koppel tõrjus rusikatega. Järgnenud nurgalöögist sai peaga löögile Joel Indermitte, kuid sooritusel jäi täpsusest vajaka.

Uppujate päästmine on uppujate enda asi. Saades aru, et kui nii edasi läheb, siis ootavad Tartu jalgpallureid üleminekumängud, võttis Tammeka esmalt Kurelt pallivaldamise ära ja seejärel juba ka initsiatiivi. Tööle hakkas vasak äär, kus Kristjan Tiirik oli Kure kaitsjatest kiirem ja tekitas mitmeid teravusi.

21. minutil jooksiski Tiirik mööda tühjaks jäetud vasakut äärt ja andis tsenderduse Kure trahvikasti - Edgars Butlers lendas pallist mööda ja Rasmus Tomson saatis ühe puutega palli Vadim Gurniku väravasse - 1:1.

Olles initsiatiiv juba haaranud, ei andnud Tammeka seda enne esimese poolaja lõppu Kurele tagasi. Initsiatiiv aga palju momente ei toonud, sest Kure kaitseliin oli kompaktne ja mobiilne ning Indermitte ja Pajunurm klaarisid Tomsonile või Georgi Ivanovile mõeldud pallid külmavereliselt.

Vaid korra proovis Ivanov kolme kaitsja vahelt lüüa ja tegi seda ka küllalkti hästi, ent pall vuhises posti kõrvalt mööda. Kure vastus tuli paremalt äärelt, ent mitte Gavrilovilt, vaid Karl Möölilt, kes sisenes trahvikasti ja saatis tugeva löögi värava tagumise nurga suunas, kuid tasuks jäi vaid nurgalöök, mille Mööl ise ära raiskas.

Kure üritab, aga saab vastu pükse

Teise poolaja esimene ohtlik moment oli taas Karl Mööli loodud. Kevin Anderson eksis lihtsas situatsioonis karistusala ees ning Möölil oli suurepärane võimalus Kure juhtima viia, kuid Koppelist ta jagu ei saanud, teenides nurgalöögi, millest Indermitte taas üle lõi.

Kuressaare oli peaaegu initsiatiivi tagasi üle võtmas, kuid kaitses muututi lohakaks ja nii unustati 65. minutil Tiirik vabaks, kes külalismeeskonna kasti murdis, kus ta peatas penalti ja kollase kaardi hinnaga väravavaht Vadim Gurnik. Penalti realiseeris Heiko Tamm kindlalt ja nii oli Tammeka lõpuks 2:1 ees.

Kuressaare üritas kiiresti skoori viigistada, kuid meeskonnal muutus väljakul raskeks. Tammeka sai oma mängu käima ja hoopis Edgars Butlers päästis Kure hullemast, kui lõi väravajoonelt Tomsoni teele saadetud palli minema.

Vormiline külalismeeskond sai loota ainult Tammeka kaitsjate eksimustele, mida nende õnneks oli piisavalt. Pajunurm proovis korra 35 meetri pealt väga ohtlikult Koppelit karistada, kui viimane enesekindlalt väravast veidi liiga väljas oli, kuid löök lendas loetud sentimeetrid üle lati.

Kiire lõppmäng

81. minutil otsustas Siim Tenno kohtumise saatuse, kui murdis nagu nuga läbi või Kure trahvikasti Edgars Butlersi tsoonist ja lõi palli Gurniku värava lati alla - 3:1.

Tundus, et see värav toob rahuliku mängu lõppu Tammekale, kuid Karl Mööl oli Kuressaare koosseisus see, kes sellega nõus ei olnud. Nagu mängus Transiga laupäeval, ootas ta ka nüüd 89. minutil hetke ära, mil Tammeka kaitseliin eksis ning jooksis Koppeliga üks-üks olukorda, kust Kure teise värava virutas.

Tammeka sattus löödud väravast veidi paanikasse, ent Kuressaare viimane rünnakutehoog polnud väga ohtlik. Siiski ei osanud tartlased kuidagi sellele vastu seista ja Koppel tegi oma väravas kõva kisa, et mängijad paanikaosakonna kinni paneksid. Kure tsenderdused tekitasid seega kõva ärevust, kuid Emajõe meeste õnneks suudeti pall vastaste väljakupoolele viia, kus Tiirik ja vahetusest sekkunud Silvio Philips osavalt palli hoidsid ja sellega Kure jaoks kalli aja tapsid.

Mängu parim - Kristjan Tiirik

Oli esimene Tartu Tammeka koosseisus, kes harjus ära uue koduväljaku kunstmurukattega. Tema saldosse jäid resultatiivne sööt Rasmus Tomsonile ja teenitud penalti, millest lõi Heiko Tamm võiduvärava.

6. novembril kell 19.30 Sportland Arenal (Asula 4c, Tallinn)

Tartu JK Tammeka - FC Kuressaare 3:2 (1:1)
21. Rasmus Tomson, 66. pen. Heiko Tamm, 81. Siim Tenno - 11. Elari Valmas, 89. Karl Mööl

Hoiatused: 7. Marvin Prempeh, 35. Jürgen Lorenz - 56. Edgars Butlers, 65. Vadim Gurnik
Mänguolud: +5, vihmane ilm; kunstmuru väga heas seisukorras.