Südi Eesti jättis C-divisjoniga hüvasti ajaloolise võiduga! (hinda mängijaid + galerii!) (1)

Eesti rahvuskoondis alistas esmakordselt ametlikus mängus suurturniiri võitnud meeskonna, kui oli Ateenas Rahvuste liiga viimases mängus 1:0 üle 2004. aasta Euroopa meistrist Kreekast!

Mõlemal meeskonnal olid keerulise sügise tulemusel vähemalt tabelikoha mõttes igasugused lootused kadunud. Nii Kreeka kui ka Eesti olid erinevatel põhjustel sunnitud koosseisuga kõvasti roteerima - nõnda tegi Martin Reim võrreldes Ungari-mänguga algkoosseisus koguni seitse vahetust.

Ülirahuliku mängu alguse järel tekitasid võõrustajad esmakordselt elevust 9. minutil, kui koondise debütant Giorgos Masouras murdis Ken Kallastest vabaks. Tema löögi tõrjus aga esipostist Sergei Lepmets. Ohtlik oli ka järgnenud nurgalöök, kui esmakordselt ametliku mängu raames koondise algkoosseisu kuulunud Lepmets tõrjus omavärava suunas liikunud Gert Kamsi pealöögi.

Kreeka kruvis vaikselt survet tugevamaks. 18. minutil lõi Zeca karistusala tagant palli napilt tagumisest postist mööda - Lepmets ei liikunud seekord paigastki. 21. minutil sai nurgalöögi järel pöördelt löögile platsi nimekaim mees Sokratis Papastathopoulos, kuid tema üritus maandus Lepmetsa süles.

Samas võtmes möödusid ka järgmised minutid. Kreeklased kauglöökidest kaugemale ei jõudnud, eestlaste rünnakud piirdusid peamiselt ebatäpsete pikkade söötudega. 34. minutil sai aga Sergei Zenjov vasakust äärest jooksu, tema tsenderdus leidis ka Siim Lutsu pea, kuid äärepoolkaitsja löök maandus väravavaht Vassilis Barkase käte vahel.

40. minutil jäi Tasos Bakasetasele paarikümne meetri kaugusel veidi liiga palju ruumi ja tema kauglöök läks pisikese rikošeti järel posti kõrvalt napilt mööda.

Eesti keskkaitse trio pidas üldiselt päris korralikult vastu - vaid 42. minutil mängiti Masouras kaitseliini vahel vabaks, kuid tema löök eestlaste õnneks ebaõnnestus.

Sergei Lepmets oli väravas kindlus ise. Foto: Jana Pipar

44. minutil tuli aga pauk luuavarrest. Zenjov konksutas end efektselt vasakul äärel Papastathopoulosest vabaks ning seekord otsustas ta madala ja terava söödu kasuks. See tõi ka tulu, sest võitluses Rauno Sappineniga läks pall omaväravasse Vasilis Lampropoulose kaudu. 1:0 Eestile ja kreeklased saadeti Olümpiastaadionile kogunenud väikesearvulise publiku poolt riietusruumi vilekoori saatel!

Kreeklased proovivad vahetustega

Peatreener Angelos Anastasiadis reageeris šokeerivale väravale otsustavalt. Juba vaheajal tõi ta väljakule oma 100. koondisemänguks vanameister Vassilis Torosidise, millele kümmekond minutit hiljem järgnes teinegi vahetus.

Kreeklased haarasid loogilise jätkuna ka teise poolaja alguses initsiatiivi. Eriti teravaks läks 54. minutil, kui Bakasetase pealöök läks Vihmanni rikošeti kaudu posti kõrvalt minimaalselt mööda.

Umbes minut hiljem suutis Sappinen vastaste väljakupoolel palli võita, kuid Zenjovi keerutus jäi liialt pehmeks. Sappinen ise sai ka mõne aja möödudes peaga löögile, kuid ebamugavast positsioonist sooritatud löök läks kõrgelt üle värava.

62. minutil oli kreeklaste viigivärav millimeetrite kaugusel - vahetusmees ning Eestis skoorinud Kostas Fortounis keerutas karistuslöögi posti. Kreeklaste press muutus järgmistel minutitel veelgi valusamaks, aga Lepmetsa värav püsis alistamatuna.

79. minutil oli Fortounisel sarnasest situatsioonist uus trahvilöök kasutada. Seekord läks pall täpselt Lepmetsale sülle.

Alles oma kolmanda mängu koondises pidanud Lepmets jätkas oma oivalist mängu 84. minutil, kui tegi Nikos Karelise imelise käärlöögi vastu kõrgeklassilise tõrje. 88. minutil oli Torosidis nurgalöögi olukorras täiesti üksinda, kuid tema jalalöök ebaõnnestus totaalselt. Üleminutitel suutis Ojamaa kaugele välja tulnud väravavahti kiiruses edestada, kuid jäi väravast liiga kaugele ja löögile jõudsid kreeklased vahele.

Kuid Eestil õnnestuski ajalooannaalidesse uus peatükk kirjutada ning 1:0 võit tõstis Eesti nelja punkti peale. Tõsi, viimasest kohast ja D-divisjoni langemisest see küll ei päästnud. Kreeklased jäid aga samas ungarlaste võidu tõttu alagrupis alles kolmandaks.