Trans laskmata karu nahka ei müü (3)

Trans tegi mullu üle ootuste hea hooaja, mis päädis kindla viienda kohaga. Foto: Brit Maria Tael

Mullu jõulise noorenduskuuri läbinud ja viienda kohaga üllatanud Narva Transil on üle aastate parim šanss tagasi eurokohtadele jõuda, kuid asjade käigust ette rutata ei taheta.

Õigupoolest terendab koht eurosarjas Transile juba tänavu, kuid selles ei saa narvakad päris kindlad olla - piisab Viljandi Tulevikul või FC Kuressaarel karikas võita ja pääse kuulub neile. Trans oli Infoneti ja Levadia liitumisest üks suurimaid võitjaid, kuid suurt rõõmu sellisel teel saadud kingitus neile ei paku.

"Kahju, et kaks tugevat meeskonda (Infonet ja Sillamäe Kalev - I. L.) otsustasid tegevuse kõrgel tasemel sisuliselt lõpetada. Me ei näe selles küll midagi positiivset," lausus Transi president Nikolai Burdakov ja märkis, et kuigi pääse eurosarja tähendaks klubile suurt rahalist süsti, ei arvestata sellega.

REKLAAM

"Kui teate meie ajalugu, siis teate, et me oleme alati oma klubi ettevaatlikult ja südametunnistusega majandanud," rõhutas Burdakov. "Me ei ole kunagi teinud selliseid otsuseid, mis võiksid klubi ja hooaja ohtu seada. Loomulikult me tahame selle koha eest võidelda ja oleks suur pettumus, kui me ei suudaks seda, aga laskmata karu nahka me ei müü."

Klubi president lisas, et eelmisel aastal noortele võimaluse andmine oli otsus, mida nad ei kahetse. Tunamullune kaheksas koht vahetati selge viienda vastu, kuid Tallinna suurele nelikule vastu ei saadud. Eurokohtadele ei ole Transil asja olnud 2011. aastast saadik.

Vanade tuttavate taaskohtumine

Et tänavu tulemust veelgi parandada, on Trans kahe hooaja vahel märkimisväärseid täiendusi teinud. Kui mõned aastad tagasi vaatasid piirilinlased pigem sügavale Venemaale, kust jõudsid testimisele väga erineva klassiga mängijad, siis tänavu on valikud tehtud väga turvaliselt. Svjatoslav Jakovlev, Dmitri Prošin ja Dmitri Barkov on Transis tagasi, noori talente on korjatud Infoneti ja Sillamäe varemetest. Ainus päris uus ja tundmatu mees on Bermuda koondise keskkaitsja Dante Leverock, kuid temagi tuli kohe jaanuari alguses ja on kenasti sisse elanud.

"See, et me valisime juba ennast Eesti liigas tõestanud mängijaid, oli kindlasti teadlik valik," selgitas Burdakov ja lisas, et soov liituda tuli enamasti mängijatelt endilt. "Meil on väga selge ülevaade sellest, milleks nad võimelised on ja millist kvaliteeti meeskonda toovad."

"Mängijad soovivad ennast tõestada ja aidata ka klubil uuesti jõuda tasemele, kus me varasemalt olime harjunud olema. Seda, kas mõned mängijad on tulnud euromängude pärast, tuleb neilt endilt küsida - meie seda kellelegi argumendina välja ei pakkunud."

Svjatoslav Jakovlev on üks Transi naasnutest. Foto: Imre Pühvel

Peatreener Adjam Kuzjajevi sõnul on meeskond üldiselt komplekteeritud, kuid ühele positsioonile veel vaadatakse lisa. Artur Kotenko kõrvale teise kinda otsimisest on aga loobutud, seda rolli täidavad mullu II liigas Narva Unitedis mänginud Aleksandr Garbunov ja noor Nikita Jegorov.

"Oleme arutanud ja otsinud, aga kahjuks Tallinna poisid ei soovi Narva sõita," tõdes Kuzjajev. "Eriti kui arvestada, et põhiväravavaht on sellise tasemega nagu Kotenko. Iseenesest mõistetavalt ei soovi keegi tulla meile lihtsalt pingile istuma."

Kuzjajevgi on Transi mõistes rariteet - 2015. aasta suvel tööle asunud venelasest on märkamatult saanud Premium liiga pikima tööstaažiga peatreener. Temale eelnenud kolme aasta jooksul käis Transi eesotsast läbi viis lootsi ja kogu klubi ajaloo jooksul on nii pikalt järjest pukis püsinud vaid legendaarne Valeri Bondarenko. 

Füüsiliselt valmis, taktikaliselt mitte päris

Kuzjajev jätkamine ja tuttav kooslus võiksid Transile luua teistega võrreldes soodsama stardiplatvormi ja peatreeneri sõnul saab ka ettevalmistusega sisuliselt rahule jääda, kuigi võimalused Narvas ei ole võrreldavad Tallinnaga.

"Meil ei ole halli, nii et ettevalmistus möödus üsna keerulistes oludes," lisas president Nikolai Burdakov. Kuigi treeningutega alustati juba detsembris, läks kõvem maht peale jaanuari algusest. Hetkel treenitakse iga päev, teatud tsüklite ajal oli päevas ka kaks treeningkorda. Kuzjajevi sõnul arvestati kavade koostamisel tingimustega, seega ei ole ilma tõttu midagi tegemata jäänud.

Adjam Kuzjajev on Transi jäänud juba aastateks. Foto: Brit Maria Tael

Nagu koosseis, on ka kontrollmängud tänavu tavalisest stabiilsemad ja kasulikumad olnud. Taliturniiril kuulus Trans tugevaimasse gruppi ehk sai madistada Tallinna suure kolmiku, Paide ja Tammekaga.

"Oleme saanud heades tingimustes tugevate vastastega mängida," kiitis Kuzjajev ja tänas jalgpalliliitu. "Varasematel aastatel oleme käinud Venemaal tugevamaid mänge otsimas, aga sel aastal ei olnud seda vajadustki."

Tulemused on käinud seinast seina, Kuzjajevi sõnul anti esmalt kõigile võimalus ennast näidata ja seejärel keskenduti rohkem taktikaliste plaanide juurutamisele ja koostöö lihvimisele. Hea märgina ei jäädud Kalju, Levadia ja Floraga hätta - tabloo näitab küll kahte kaotust ja viiki, kuid viimases mängus Floraga võideti avapoolaeg näiteks 2:0. Nii Kuzjajev kui väravavaht Artur Kotenko usuvad, et nõrka kohta kui sellist meeskonnal ei olegi. Ka pink on piisavalt pikk.

 "Ründeliin on terav, poolkaitses on head kogenud mängijad, kaitseliinis samuti. Kokkumäng on ka hetkel hea," kiitis Kotenko. "Näitasime esimesel poolajal [Flora vastu], mida oskame."

Medalimängus?

Kõike arvestades ei saa pahaks panna, et Trans suurelt unistamist lubab. Tallinna suure kolmiku murdmist ei võeta iseenesestmõistetavalt, kuid potentsiaali üllatamiseks on. Samas ei lubata end mugavalt tunda, vaid saadakse aru ka sellest, et seljatagust tuleb kaitsta.

Eelmisel aastal hoidis Trans Levadia kahel korral viigile ja suutis sama ka hooaja eel. Foto: Brit Maria Tael

"Otsesed konkurendid on kindlasti terve esikolmik, lisaks on Paidel sel aastal väga huvitav kooslus ja nad soovivad kindlasti kõrgetele kohtadele mängida," mõtiskles president Burdakov. "Tammeka on sisuliselt sama koosseisuga juba mitu aastat. Väga kõrgete ambitsioonidega tuleb tagasi Tallinna Kalev. Tundub, et ka nemad võiksid lähiaastatel medalite eest võidelda." 

Väravavaht Kotenko avaldas samuti soovi medalitele vähemalt lahing anda, peatreener Kuzjajev aga nii suuri sihte seada ei tahtnud. "Favoriidid on ikka eelmise aasta medalistid, meie jääme tagasihoidlikuks ja laseme koormat teistel kanda," lubas peatreener. "Anname endast maksimumi igas mängus ja mängime võimalikult kõrgete kohtade peale."

Lisaks liigale peab president Burdakov oluliseks ka Transi karikatraditsioonide taastamist. Kui meistriliigas on parimal juhul kaela saadud hõbemedalid (2006), siis seltsi ootab riiulil 2001. aasta karikavõit. Neljal korral (1994, 2007, 2011, 2012) on finaalis kaotajaks jäädud. Hetkel on koht kaheksa parema seas juba tagatud ehk finaalini jääb kaks mängu.

"Minimaalselt tahame [liigas] on olla nelja hulgas, maksimumeesmärk on tulla medalile. Kindlasti soovime ka karikafinaali jõuda - varasematel aegadel olime tihti karikas kõrgel kohal, aga mõnel viimasel aastal ei ole see enam õnnestunud." 

Meeskonna staar - Artur Kotenko

Eelmisel talvel kodumaale naasnud ja Transiga liitunud Kotenko panust noore meeskonna edusse on võimatu sõnadesse panna. Sel hooajal võib Kotenko panus osutuda veel tähtsamaks, sest paari kuuga ei ole Trans kindlasti nõrgemaks jäänud. Hea väravavaht võib võrdsete mängus otsustada nii mõndagi.

Kui mullu oli 36-aastane Kotenko üks Transi viimastest täiendustest, siis tänavu pani vanameister ühena esimestest uuele lepingule allkirja. Seegi võis hiljem liitunutele otsustamise lihtsamaks teha.

"Jah, mina olin rahul, klubi juhtkond oli rahul, treener oli rahul. Leppisime kokku, et jätkan sellel aastal ka," kinnitas Kotenko, et tal ei olnud Transiga jätkamise osas mingeid kõhklusi.

Kellel silma peal hoida? Svjatoslav Jakovlev

Transis on tänavu kokku saanud suurepärane sümbioos kogenud palluritest, kes ennast juba tõestanud, ja paljulubavatest noortest, kes ühel või teisel põhjusel ei ole oma positsiooni parimate hulgas veel kanda kinnitanud.

Kui Kotenko tõstis esile kogu ründeliini ja nii Burdakov kui Kuzjajev tõid välja ka oma noori, siis üks, kellelt palju loodetakse, on Svjatoslav Jakovlev. 21-aastane poolkaitsja on pärast aastast pausi Transis tagasi ja eelmise hooaja ta pigem unustaks. Uus päev, uus võimalus.

Transi jaoks on kahtlemata tegu mehega, kelle potentsiaalne lagi on meeskonna üks kõrgemaid. "Loodame, et Jakovlev teeb sammu edasi," märkis Kuzjajev. "Ta on väga andekas mängija, aga tal on vaja mitmed asjad enda jaoks ära lahendada, et tõeliselt särama lüüa."

Suurim küsimärk - kuidas suudab Trans suurtega mängida?

Transi koosseisu vaadates on raske uskuda, et nad ei lõpetaks tabeli esimeses pooles. Aga kui kõrgel? Kuidas saab Trans Flora, Levadia ja Kalju vastu, kui hooaeg päriselt käima lükatakse?

Vähemolulised ei ole muidugi ka mängud tabeli tagumise poolega, sest esikolmiku kimbutamiseks ei saa eksimusi lubada. Eriti kriitilised on Transi jaoks kodumängud, mullu suudeti võõrsilt võtta isegi punkt rohkem.

Kuus Premium liiga meeskonda alustavad hooaega uue peatreeneriga - eriti oluline saab olema esimene ring. Kui Trans pakkudelt hästi minema saab, võib kõike juhtuda.

JK Narva Trans
Peatreener: Adjam Kuzjajev
Füsioterapeut: Vladislav Vesselov
Arst: Stanislav Fetissov 
Kapten: Viktor Plotnikov, abikaptenid Artur Kotenko ja Dmitri Prošin
EJL-i stipendiaadid: Vadim Mihhailov, Nikita Savenkov, Maksim Tšerezov, Sergei Kondrattsev
Eelarve: 300 000 kuni 350 000 eurot
Koduväljakud: Narva Kreenholmi staadion ja Narva Fama staadion
Meeskonna värvid: punane ja sinine
Duubelvõistkond: JK Narva Trans II (II liiga põhi/ida)
Kodulehtfctrans.ee
Esimene mäng: 25. veebruaril kell 13 vs. Pärnu JK Vaprus (Narva Fama kunstmurul)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 14. aprillil kell 13 vs. Tartu JK Tammeka (Sepa jalgpallikeskuse kunstmurul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Artur Kotenko, Aleksandr Gorbunov, Nikita Jegorov.
Kaitsjad: Nikita Savenkov, Dante Leverock, Igor Ovsjannikov, Maksim Tšerezov, Tanel Tamberg, Artjom Davõdov, Mihhail Pavlov, Sergei Kondrattsev.
Poolkaitsjad: Vadim Mihhailov, Artjom Škinjov*, Aleksandr Zakarljuka, Svjatoslav Jakovlev, Bi Sehi Elysee Irie, Denis Poljakov, Dmitri Prošin, Daniil Bondar, Nikita Mihhailov, Arseni Kovaltšuk.
Ründajad: Dmitri Barkov, Eduard Golovljov, Roman Grigorevski, Viktor Plotnikov.

* - juunini kaitseväeteenistuses.

Eeldatav algkoosseis:

Narva Trans - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Dmitri Barkov (Venemaa ründaja, Istiqlolist) taasliitus klubiga.
Artjom Davõdov
 (kaitsja, Sillamäelt) liitus klubiga.
Eduard Golovljov (ründaja, Infonetist) liitus klubiga laenulepingu alusel.
Roman Grigorevski (ründaja, Sillamäelt) liitus klubiga.
Svjatoslav Jakovlev (poolkaitsja, Levadiast) taasliitus klubiga.
Dante Leverock
 (Bermuda kaitsja, Robin Hoodist) liitus klubiga.
Dmitri Prošin
 (Venemaa poolkaitsja, Luki-Energijast) taasliitus klubiga.

Välja:

Nikita Brõlin (poolkaitsja) naasis Maardu Linnameeskonda.
Ilja Ferapontov (Venemaa ründaja) lahkus klubist.
Ioan Jakovlev (ründaja) liitus Tallinna Kaleviga.
German-Guri Lvov 
(poolkaitsja) lahkus klubist.
Aleksei Matrossov (väravavaht) siirdus mängima Tadžikistani kõrgliigasse.

Lahtine:

Georgi Tunjov (poolkaitsja) on võib liituda Itaalia kõrgliiga meeskonna noortemeeskonnaga.

Hooajaeelsed mängud:

06.01. Tartu JK Tammeka (PL) - JK Narva Trans 0:0
13.01. Paide Linnameeskond (PL) - JK Narva Trans 3:3 (Hurlow-Paonessa, Makela, Grigorevski)
20.01. JK Narva Trans - Viljandi JK Tulevik (PL) 6:3 (Zakarljuka 2, Prošin, V. Mihhailov, Djalo So Carlos, Kovaltšuk)
27.01. JK Narva Trans - Nõmme Kalju FC (PL) 1:2 (Prošin)
02.02. Tallinna FCI Levadia (PL) - JK Narva Trans 1:1 (Grigorevski)
11.02. JK Narva Trans - PSC (USA) 2:1 (Plotnikov, V. Mihhailov)
17.02. JK Narva Trans - Tallinna FC Flora (PL) 2:4 (Jakovlev, Grigorevski)

Võitviikkaotus.
PL - Premium liiga; USA - Ameerika vutiagentuuri meeskond.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (3)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

PÕNEVAT
UUDISEID VÄLISMAALT
U21 KOONDIS LÕPETAS VALIKTSÜKLI
U19 KOONDISE VALIKMÄNG
Kellele kuulub jalgpallur ja mida temalt oodata?
Viimastel päevadel on samaaegselt Eestis ja Saksamaal mõtiskletud omajagu kattuval teemal – ja nimelt, milline on jalgpallurite positsioon ühiskonnas, milline on nende roll ning neile esitatavad ootused? Mastaapidest tulenevalt on arutelud Saksamaal arusaadavalt küll laiapinnalisemad, kuid antud juhul pole oluline mitte küsimuse kandevõime, kuivõrd selle sisu. Seepärast pole paralleeli sikutamine Eesti ja Saksamaa vahel kohatu.
MUSTA MÕTISKLUSED
EESTI - UNGARI
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
32
23
9
0
103:29
78
2.
32
22
6
4
100:23
72
3.
31
21
8
2
100:28
71
4.
32
18
7
7
72:45
61
5.
32
12
7
13
56:70
43
6.
32
12
6
14
46:51
42
7.
32
7
5
20
30:90
26
8.
32
6
5
21
43:61
23
9.
32
5
2
25
28:101
17
10.
31
2
7
22
23:103
13
Eesti leppis Ungariga 3:3 viiki
EESTI RAHVUSKOONDIS
Eesti leppis Ungariga 3:3 viiki (5)
 
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK