UEFA Rahvuste Liiga: puust ja punaseks (9)

Eesti koondis saab varasemast rohkem tähtsaid mänge. Foto: Brit Maria Tael

Rahvuskoondiseid ootavad ees põnevad ajad. Järgmisel sügisel mängitakse esimest korda Rahvuste liigat, mis pealtnäha võib asjad segaseks ajada, kuid pakub rohkem olulisi mänge ja erakordse võimaluse kõige väiksematele.

Rahvuste liiga juured ulatuvad kümnendi algusesse, kui seda ideetasandil arutama hakati. Ametlikult kinnitati uus võistlussüsteem 2014. aastal UEFA liikmete ühehäälse otsusega, kuid enamik detaile selgusid alles tänavu.

Eelkõige suurriikide soovist sündinud võistlus peaks vähemalt teoreetiliselt rahuldama kõiki UEFA liikmeid. Suured saavad rohkem tõsiseid mänge omasugustega, keskmikud lisavõimaluse suurturniirile pääsemiseks ja väikesed ühe garanteeritud koha Euroopa meistrivõistlustel.

Rahul peaks olema ka fännid, kelle jaoks asenduvad enamus sõprusmänge võistlusmängudega. See aga ei tähenda, et sõprusmänge enam üldse olema ei saa. Sõltuvalt tasandist, alagrupist ja tulemustest jääb igal aastal kalendris ruumi vähemalt paarile sõprusmängule.

REKLAAM

Rahvuste liiga tsükkel hakkab korduma iga kahe aasta tagant. Kuigi edasi minnes on veel vastamata küsimusi - kas ja kuidas mõjutab Rahvuste liiga maailmameistrivõistluste pääsmete jagamist ja mis saab maailmajagude karikaturniirist - on teekond esimese suure sihtmärgini ehk 2020. aasta EM-ini selge.

Kuidas see töötab?

55 UEFA liikmesriiki jagatakse koefitsiendi alusel nelja tugevusgruppi, millest moodustuvad A-, B-, C- ja D-tasand. Koefitsiendid lähevad lukku järgmisel nädalal, kui lõppeb MM-valikturniir - novembrikuiste koondisemängudega teenitud punktid enam arvesse ei lähe.

Tasandite jaotus enne oktoobrikuiseid valikmänge:

A-tasand B-tasand C-tasand D-tasand
Saksamaa Venemaa Sloveenia Leedu
Portugal Põhja-Iirimaa Albaania Valgevene
Belgia Slovakkia Montenegro Gruusia
Hispaania Rootsi Serbia Armeenia
Šveits Holland Šotimaa Makedoonia
Prantsusmaa Ukraina Tšehhi Fääri saared
Inglismaa Bosnia & H. Rumeenia Luksemburg
Itaalia Austria Kreeka Läti
Poola Türgi Bulgaaria Moldova
Horvaatia Iirimaa Iisrael Kasahstan
Island Taani Norra Liechtenstein
Wales Ungari Küpros Andorra
Soome Malta
Eesti Kosovo
Aserbaidžaan San Marino
Gibraltar

Koefitsientidega tabeli avamiseks kliki siia.

Iga tasand koosneb neljast alagrupist - A- ja B-tasandil on grupid kolmeliikmelised ja D-tasandil neljaliikmelised, C-tasandil on kolm neljast ja üks kolmene alagrupp.

Tasandisiseselt loositakse alagrupid jaanuaris 2018 ja mängud toimuvad sama aasta septembri, oktoobri ja novembri koondisenädalal ehk aasta pärast, järgmisel sügisel. Kõigi oma alagrupi meeskondadega mängitakse läbi kodus ja võõrsil, kokku neli või kuus mängu.

Tulemusi võetakse arvesse tulevaste Rahvuste liiga turniiride jaoks, kus meeskondi ei seata tasanditele enam koefitsiendi järgi, vaid toimib tõusmiste ja langemiste süsteem. Iga tasandi alagruppide võitjad tõusevad aste kõrgemale ja viimased langevad aste madalamale, seega liigub näiteks B-tasandilt järgmiseks turniiriks, mille alagrupimängud peetakse sügisel 2020, neli meeskonda nii üles kui alla. 

Nelja A-tasandi alagrupi võitja vahel toimub 2019. aasta juunis kahest poolfinaalist, pronksimängust ja finaalist koosnev miniturniir, kus selgitatakse esimene Rahvuste liiga võitja. Edaspidigi toimuvad finaalid paaritutel aastatel ehk 2021, 2023 ja nii edasi.

Kvalifitseerumine Euroopa meistrivõistlustele

Kui Rahvuste liiga alagrupiturniir mängitakse 2018. aasta septembrist novembrini, siis EM-valikturniiri alagrupid loositakse sama aasta detsembris ja kohtumised leiavad aset 2019. aastal märtsist novembrini.

Valikmängud on suursündmus, aga mitte alati ei käi mäng EM-piletile. Foto: Brit Maria Tael

Selles vallas süsteem ei muutu - loos paneb kokku viis kuue- ja viis viieliikmelist alagruppi, igast grupist kindlustavad koha EM-il kaks paremat ehk kokku 20 meeskonda. EM-valikturniiri tulemuste põhjal enam play-offe ei peeta.

Viimased neli kohta täidetakse suurturniiri eelsel kevadel, märtsis, Rahvuste liiga abil. Igale tasandile on ette nähtud üks koht, mille mängivad välja alagruppide võitjad. Kui aga mõne alagrupi võitja on koha EM-il juba valikturniiri kaudu taganud, saab võimaluse sama tasandi - mitte alagrupi - paremuselt järgmise asetusega meeskond.

Kui peaks juhtuma, et näiteks A-tasandi tosin meeskonda pääsevad EM-ile valikturniiri kaudu, ei jää lisaturniir pidamata. Sellisel juhul täidavad kohad B-tasandi paremuselt järgmised, kui ka neid ei ole piisavalt, siis C-tasandi meeskonnad, aga mitte alagruppide võitjad; nemad jäävad miniturniiriks oma tasandile. Tasanditelt ei liiguta lisaturniiriks ka allapoole, seega ei lange näiteks B-tasandil mänginud meeskonnad C-tasandi alagruppide võitjatega samasse gruppi.

Tundub keeruline?

Kui Rahvuste liiga ja EM-valikturniir eraldiseisvana on üsnagi lihtsa ja loogilise ülesehitusega, siis märtsis 2020 toimuvad miniturniirid viimasele neljale kohale külvavad segadust.

Väga palju sõltub valikturniiri tulemustest, aga kui arvestada, et UEFA-l on 55 liiget, kellest 16 kuulub D-tasandile ja eeldatavasti valikturniiril jagatavat 20 kohta ei püüa, jääb 39 kandidaati 20 kohale, kellest enam kui pooled on märtsikuiste miniturniiride ajaks koha Euroopa meistrivõistlustel juba taganud.

Foto: Brit Maria Tael

A-, B- ja C-tasandi peale on miniturniiridel kokku veel 12 kohta, millele oleks sellise arvestuse kohaselt 19 nõudlejat; see tähendab, et tõenäoliselt piisab lisavõimaluse saamiseks C-tasandi alagrupi teisest, teatud juhtudel ka kolmandast kohast.

See omakorda tähendab, et kõige kehvemas seisus on C-tasandile kvalifitseeruvad eeldatavalt nõrgemad meeskonnad, kes omas grupis kolmandaks või neljandaks jäädes ei saa tõenäoliselt neljale lisakohale mängida. Samal ajal on siiski nii suurtel kui väikestel senisest parem võimalus finaalturniirile jõuda.

Olulised kuupäevad:

UEFA Rahvuste liiga:

11. oktoober 2017 - lõpeb 2018. aasta MM-valiksari, selgub koondiste asetus UEFA Rahvuste Liiga loosimiseks
24. jaanuar 2018 - UEFA Rahvuste Liiga alagrupiturniiri loosimine
6.-11. september 2018 - UEFA Rahvuste Liiga 1. ja 2. mängupäev
11.-16. oktoober 2018 - UEFA Rahvuste Liiga 3. ja 4. mängupäev
15.-20. november 2018 - UEFA Rahvuste Liiga 5. ja 6. mängupäev
5.-9. juuni 2019 - UEFA Rahvuste Liiga finaalvõistlus

EM-valikturniir:

detsember 2018 - 2020. aasta EM-valikturniiri alagruppide loosimine
21.-26. märts 2019 - EM-valikturniir 1. ja 2. mängupäev
7.-11. juuni 2019 - EM valikturniiri 3. ja 4. mängupäev
5.-10. september 2019 - EM-valikturniiri 5. ja 6. mängupäev
10.-15. oktoober 2019 - EM-valikturniiri 7. ja 8. mängupäev
14.-19. november 2019 - EM-valikturniiri 9. ja 10. mängupäev

EM:

22. november 2019 
- EM-valiksarja miniturniiri poolfinaalide loosimine
26.-31. märts 2020 - EM-valiksarja miniturniiri mängud

12. juuni - 12. juuli 2020 
- EM-finaalturniir

Kommentaarid

REGISTREERITUD (4)
ANONÜÜMNE (5)

MNa   •  
(2001:7d0:8b42:9280:c44.***)
Jabur võistlus veel jaburama süsteemiga. Koondisejalgpall on olnud seni väga lihtsa ja toimiva ülesehitusega(erinevalt nt kossust ja võrgust jne) - sõprusmängud ja lihtne/loogiline valiksarjasüsteem. Aga nüüd peab vägisi selle asja pekki keerama. Ka sportliku poole pealt vaadatuna on turniir "ebaaus", sest pm Eesti saab karistada oma viimase aja hea vormi eest, kuuludes D tasandi asemel C tasandile kus šansid väiksemad. Publikuhuvi ma ka väga suurt ei ennustaks, eriti kui vastasteks tulevad a la Albaania, Montenegro ja Iisrael. Milleks seda jama vaja on?
skeng   •  
(85.253.223.***)
Jabur tundub võistlus küll aga positiivne on just see, et me päris mudaliigas ei alusta. Konkurentide kõrgem tase mõjub tiimile pigem positiivselt.
MNa   •  
(2001:7d0:8b42:9280:c44.***)
Samas seal mudatasandil oleks üsna hea šanss EM-ile jõuda. Lätil ja Leedul on seal kindlasti suurem šanss kui meil C tasandil.
kesa   •  
(82.131.98.***)
Huvitav kuidas FIFA rankingus rRhvuste liiga punkte antakse. Kas nagu sõprusmänge või kõrgema koeffitsendiga. Kui kõrgema, siis on meil C tasandil tunduvalt raskem rankingukohta parandada kui D tasandil.

LIVE: Tamm alustab otsustavat Euroopa liiga mängu põhikoosseisus  (Genk 2:0!)
EKSKLUSIIV
EUROOPAST
MÄLUMÄNGUD
MUSTA MÕTISKLUSED
Sõprusest ja reetmisest
MUSTA MÕTISKLUSED
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
FÄNNITURNIIR 2018

Fänniturniir jõuab suure juubelini. Juba 22. detsembril Kalevi spordihallis!

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitas lõppenud hooajal otsepilti kokku üle 80 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK