Uruguay 1930 - MM-i avalöök (0)

MMi avatseremoonia1930. aastal tuli esimeseks jalgpalli maailmameistriks Uruguay, kes oli ise ka turniiri korraldaja.

Korraldusõiguse Uruguayle andmine tekitas aga jalgpalliringkondades vastakaid seisukohti. Euroopa meeskondadele oli sõit Lõuna-Ameerikasse kallis ja kuna polnud ju lennuühendust, siis tuli sõita laevaga.

Osavõtukutse said kõik FIFA liikmed, kuid turniirist võtsid osa vaid 13 tiimi: Argentina, Brasiilia, Boliivia, Tšiili, Paraguay, Peruu, Uruguay, USA, Mehhiko, Belgia, Rumeenia, Jugoslaavia ning Prantsusmaa.

Meeskonnad jagati nelja alagruppi, favoriidid Argentina, Uruguay, Brasiilia ja USA olid kõik erinevates gruppides. Gruppide võitjad pääsesid poolfinaali.

Argentina alistas Prantsusmaa 1:0, Tšiili 3:1 ning Mehhiko 6:3 ja kohtus poolfinaalis USA-ga. Ameeriklased alistasid alagrupiturniiril Belgia ja Paraguay seisuga 3:0. MM-i avamängus võitis Uruguay Peruud 1:0. Pärast seda kui nad olid alistanud rumeenlased 3:0, sai neist kolmas poolfinalist. Jugoslaavia alistas alagrupis Brasiilia ning Boliivia ja kohtus poolfinaalis Uruguayga.

Suurimatele favoriitidele poolfinaalis vastast ei leidunud. Argentina alistas USA ning Uruguay Jugoslaavia seisuga 6:1. Finaalis kohtusid seega suurfavoriit Argentina ja kodumeeskond Uruguay.

Enne finaali ollakse veel sõbralikudPealinnas Montevideos toimusid enne mängu rahutused. Kakeldi piletite pärast ning purustati kassasid. Finaali alustasid meeskonnad järgmiste koosseisudega.

Uruguai: Ballesteros, Nazzasi, Mascheroni, Andrade, Fernandez, Gestido, Dorado, Scarone, Castro, Cea, Iriarte.

Argentiina: Botasso, Della Torre, Paternoster, J. Evaristo, Monti, Suarez, Peucelle, Varallo, Stabile, Ferreira, M. Evaristo.

Argentiinlased tahtsid revanšeerida Amsterdami olümpia finaalis saadud kaotust. 12. minutil avas skoori uruguailaste Dorado. 24. minutiks juhtisid aga juba argentiinlased Peucelle ja Stabile väravatest 2:1. Nagu tollasel ajal kombeks, lõppes ka too mäng suureskooriliselt, kui Uruguay lõi teisel poolajal kolm vastuseta väravat. Autoriteks olid Cea, Iriarta ja Castro.

FIFA president Jules Rimet ulatas karika Uruguay meeskonnale vaatamata Argentina protestidele, et kohtunik jättis fikseerimata mitmed uruguailaste jõuvõtted. Tüli tekkis ka kahe maa jalgpalliliitude vahel.

Kassadesse laekus lõpuks üle 250 000 Uruguai dollari, millega kaeti meeskondade osalemiskulud. Samas peetud FIFA kongressil võeti vastu põhimõtteline otsus – teise MM-turniiri korraldamine tuleb anda mõnele Euroopa riigile, kelleks sai Itaalia.