Usaldamatuse erinevatest väljendusvormidest (1)

Foto: Andres Must. Allikas: Sport Bild

Eelmise nädala Sport Bildis ilmus üle kahe lehekülje sikutatud tähelepanuväärne foto, mille keskmes RB Leipzigi vastne peatreener Julian Nagelsmann. Klubi logo embleemiga lühikeste varrukatega valget särki kandev Nagelsmann istub oma uue töölaua taga, mis tihedalt kontoritöös vajaminevate tarvikutega kaetud.

Laua keskel on koha hõivanud pirakas arvutikuvar, mille ees klaviatuur ning hõbedane sülearvuti. Nagelsmannist paremal näeme mitut sorti kirjutusvahendeid: pisikesest plastkarbist paistavad välja vildikad ja vähemalt üks pastakas ning nende hulka pistetud käärid; sealsamas vedelevad klammerdaja, kleeplint ja märkmepaberid. Lisaks asuvad tollel lauanurgal ka kuvari varju jäävad mobiiltelefon ja mõned dokumendid, kuid kuna Sport Bildi toimetajate arvates on tegemist väga oluliste esemetega, on need foto vasakus ülanurgas eraldi suurendatult välja toodud.

Foto tsentris, nagu öeldud, asub Nagelsmann, kes lugejale otsa vaadates naeratab ning samal ajal enda ees lahti löödud nahkmapis asuval mänguplaanil parema käega värvilisi nuppe liigutab. Tema sirutusulatuses, kuvari kõrval, vedeleb keskmisest suurema formaadiga raamatuke.

Ülesvõtte vasakul küljel on näha veel mõned dokumendid, samuti tahvelarvuti, mis laua servalt vastu särab, ja isegi ühe lopsaka toataime peenikesed rohelised lehed on end fotoobjektiivi ette venitada suutnud.

Foto: Andres Must. Allikas: Sport Bild

Enamus laual olevatest esemetest on fotol tähistatud numbritega, mida Nagelsmann oma tööst lähtuvalt kommenteerib: nii olla mobiiltelefon eriti vajalik mängijate üleminekuperioodil, sest siis saavat ta spordidirektoriga operatiivselt infot vahendada; eri värvi vildikad aga olla vajalikud selleks, et struktuurse töömeetodiga Nagelsmann oma paberile pandud tähelepanekute hulgas kiiremini orienteeruda suudaks.

Sedasi püütakse meid veenda, et kõik need vidinad seal tööks olulised elemendid olema peaks ning sellisena läheb see trikk läbi senikaua, kui kogu tollele kupatusele vaid möödaminnes tähelepanu pöörata. Kui aga fotot veidi lähemalt uurida, avastab lugeja hoopis teistsuguse iseloomuga teabe. Ühtäkki kaotavad kõik nood ülesloetud asjakesed oma talituslikud viited ning hoopistükkis lavadekoratsioonide tähenduse omandavad.

Nimelt aitavad nood dekoratsioonid esile tuua foto esmapilgul nähtamatut sõnumit, mis pole mitte valgustav, vaid varjav; mitte informeeriv, vaid informatsiooni kinni hoidev. Silmi kissitades, pilku teravdades näeme, et Leipzigi klubi on võtnud nõuks lugejaga jagada vaid triviaalse väärtusega informatsiooni.

Selles veendumiseks vaatame fotot tähelepanelikumalt ning küsime mõne hoopis olulisema küsimuse kui seda mobiiltelefoni hüvede järele päriv üldse olla suudab. Näiteks: mis raamatuke Nagelsmanni ees olla võiks? Või millest võiksid kõneleda nood mitmed dokumendid laual? Nüüd selgubki, et isegi digitaalsed suurendusmeetodid ei suuda lugeja uudishimu rahuldada, tekst noil paberitel jääb ikka karvaseks. Nimelt on kõik laual olevad dokumendid hägustanud.

Tausta tundmata võiks ju Leipzigit kahtlustada liigses ettevaatlikkuses, vahest koguni paranoias – no kes siis ikka ajakirjas avaldatud foto abil ühe klubi plaanide kohta infot hankida püüaks! Kui aga mainime, et just Leipzig on klubi, kelle järele üks teine Saksamaa kõrgliigameeskond peaaegu poolteist aastat segamatult nuhkis ning kelle tegevusele sel kevadel lõpuks järele saadi, mõistame ka Leipzigi ettevaatlikkuse põhjusi.

Kuigi too juhtum ise pole otseselt meie praegune huviobjekt, olgu tollele üldjoontes siiski osutatud juba kasvõi seetõttu, et eestikeelses meediaruumis pole sellele vististi üldse tähelepanu juhitud. Niisiis jõudis mai lõpus avalikkuse ette teade, et Frankfurti Eintrachti U-17 vanusegrupi juhendaja oli vahemikus august 2017 kuni jaanuar 2019 korduvalt sisse loginud rahvusvahelisse jalgpallimängijate andmepanka (International Soccer Bank) ning tema patt seisnes selles, et ta tegi seda valeidentiteeti kasutades Leipzigi konto alt. Tänaseks on teada, et 47-aastane Frank L, nagu saksa meedia teda nimetab, tegi selle aja jooksul 5664 päringut. Ka on teada, et vajaminevad salasõnad olla ta mingi nipiga hankinud RB Leipzigi omanikfirma Red Bulli New Yorgi kontorist.

Nii jõudis Eintrachtini info nendest mängijatest, kes Leipzigi huviorbiidis ning arvestades, et üha tihenevas mängijate valikus tähtsustub üha enam ka skautimistöö, võib täitsa uskuda, et Frankfurt võis näpud taha saada üsna tundlikule informatsioonile.

Juhtum jõudis meediasse kaks kuud pärast seda, kui klubid nimetatud tegevusele jälile olid saanud, mille järel Frankfurt nimetatud töötaja päeva pealt vallandanud oli. Juba on ka teada, et Frank L on uue töökoha leidnud Kasahstanis, olles täna Almatõ Kairati noortetreener.

Tagasi Sport Bildi foto juurde pöördudes tuleks nüüd esmalt küsida, kelle eest Leipzig seal informatsiooni varjab? (Usun, et jõuame ühisele meelele selles, et Sport Bild dokumendid klubi nõudmisel hägustama pidi). Mul on tunne, et ükskõik kui tugevasti kujutlusvõimet pigistada, on keeruline ette kujutada, et selleks keegi muu kui mõni otsene konkurent oleks.

Hägustatud dokumendid. Foto: Andres Must. Allikas: Sport Bild

Edasi mõeldes jõuame kiiresti äratundmisele, et ennekõike tõestavad nood Nagelsmanni ees olevad hägustatud dokumendid just seda, kuivõrd tundlikuks tippjalgpallis informatsioon muutunud on. Kordan – mind on keeruline veenda, et nondest dokumentidest saaks ühe ajakirja foto põhjal väärtuslikku infot hankida ning seda kasvõi ainuüksi seetõttu, et tõeliselt hinnalised dokumendid nüüd vaevalt ajakirjanike saabudes Nagelsmanni laual vedeleksid. Ometi on ka nood lauale unustatud paberid varjatud. See on aga juba märk usaldamatuse lähenemisest absoluudile.

Ent on veel üks oluline adressaat, keda ühe ajakirja sõnumid, kuulugu need pealegi kolmandale osapoole, kõnetama peaksid. Arusaadavalt on selleks lugeja ning seepärast on oluline juhtida tähelepanu veel ühele sõnumile, millest hägustused fotol kõnelevad. Nagu me kokkuleppele jõudsime, pole põhjust kahelda, et dokumentide hägustamise taga klubi nõudmine on, kuid ometi ei muuda see vähem kõnekaks asjaolu, et ajakirja toimetus pole kõnealuse akti kohta andnud ainsatki omapoolset joonealust selgitust.

Selline käitumine on enam kui tähelepanuväärne ning seda põhjusel, et taoline vaikimine ei anna enam tunnistust mitte niivõrd usaldamatuse mõõtmetest tippjalgpallis, vaid avaliku ruumi jagatud arusaamast taolisest usaldamatusest. Spordi Bildi joonealune osutus olnuks vajalik vaid juhul, kui eeldada jagatud arusaamades suuri erinevusi. Praeguse juhtumi põhjal saab väita, et taolisi erinevusi kriitilisel määral pole. Sport Bildi toimetusele pole mõttessegi tulnud võimalus, et keegi nende lugejatest hägustusi trükipraagiks peaks. Seda võiks kahtlustada vaid mõni täiesti asjatundmatu lugeja, kuid sel juhul ei kuuluks too jällegi ühiselt jagatud väärtusruumi.

Eks taolisest kapseldumisest, avalikkuse eest peitu pugemisest, anna märku veel üks niidiots. Selleks kutsun lugeja veel korra heitma pilku meie fotole ning avastama Nagelsmanni selja tagant välja paistavad alla tõmmatud ribakardinad. Kardinate kasutamisele siseruumis võib innukalt otsides kindlasti mitmeid põhjuseid leida, kuid kui sellelt raputada maha kõik seda vabandavad funktsioonid, olgu selleks näiteks privaatsuse taotlus, peaks viimaks järele jääma ikka see peamine – varjav funktsioon. Allatõmmatud kardinate ülesandeks on luua suletud ruum, mille sees tehtavaid otsuseid jagatakse sellest välja jääva ruumigi täpselt sellises ulatuses nagu suletud ruumis viibijad vajalikuks peavad. Tippjalgpallis aga näib, et suletud ruumis tehtavad otsused ei pruugi jõuda isegi kõrvalruumi. Viite sellele annab meie foto, Eintrachti juhtum näib seda aga koguni kinnitavat.

Kommentaarid

IKS   •  
(85.253.192.***)
Tore pildi kirjeldus vaegnägijatele, aga täpsuse huvides peab ära mainima, et Nagelsmann liigutab pildil neid värvilisi nuppe mitte vasaku vaid parema käega.

Sisene
SILM PEALE!
Kaimar Saag paljastab Viljandi jalgpalli peidetud aarde - romantilise jalkaplatsi, kus sai kunagi Klavaniga vutti taotud
ESILIIGA TÄHTIS HEITLUS
ELU RONALDO JA BUFFONI LÄHEDUSES
Itaalias mehistuv Tunjov: mäng Juventusega andis indu veel rohkem töötada
ÜHE RÜNDAJA LUGU
Ajaxi kadunud poeg, unustatud eelmisest kuldsest põlvkonnast
Kevadel, kui Amsterdami Ajax lustliku mänguga üle Euroopa südameid võitis, võrreldi neid ikka ja jälle aastakäiguga, mille laeks Meistrite liiga võit 1995. aastal. Nii lükati üks teine ajastu ajusoppides mugavalt kõrvale.
VÄLISMAA
EESTLASED VÕÕRSIL
Saksamaale siirdunud Seppik: Floras oli tase kõvem kui Holsteini U19 meeskonnas
VEELKORD EESTI-SAKSAMAAST
PIKK ETTE (JA ISE JÄRELE)
Pikk ette (ja ise järele) | Voolaidi toodud progress tähendab, et ta väärib pikemat lepingut
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
32
26
3
3
89:19
81
2.
Tallinna FCI Levadia
32
22
5
5
90:26
71
3.
Nõmme Kalju FC
32
20
10
2
71:29
70
4.
Paide Linnameeskond
32
21
5
6
71:24
68
5.
Tartu JK Tammeka
32
11
7
14
48:54
40
6.
JK Narva Trans
32
9
9
14
47:47
36
7.
FC Kuressaare
32
6
5
21
23:74
23
8.
Viljandi JK Tulevik
32
5
7
20
30:68
22
9.
JK Tallinna Kalev
32
5
6
21
24:83
21
10.
Maardu Linnameeskond
32
4
5
23
26:95
17
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
71
Nõmme Kalju FC
70
Paide Linnameeskond
68
Tartu JK Tammeka
40
JK Narva Trans
36
FC Kuressaare
23
Viljandi JK Tulevik
22
JK Tallinna Kalev
21
Maardu Linnameeskond
17
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK