Vaaraode varuvaht pikendas elevantide penaltineedust ja Salah pani võiduka punkti (0)

Egiptuse otsustava penalti realiseeris Mohamed Salah, kuid seeria tõeliseks kangelaseks kerkis fotol kohe-kohe kaaslaste õnnitluste alla mattuv varuväravavaht Gabaski. Foto: Scanpix / AFP / Charly Triballeau

Kui Elevandiluuranniku koondis Aafrika meistrivõistlustel üldse kedagi või midagi kardab, on need mängujärgsed penaltid. Seekordse turniiri veerandfinaal kinnitas, et põhjusega - kahe soosiku vahelise duelli lõpetas penaltiseeria, mille võitis 5:4 Egiptus ja saatis Elevandiluuranniku kohvreid pakkima.

Mängu algul valdas veidi rohkem palli Egiptus, aga võimalusi tekkis ka Elevandiluurannikul. Väravale jõudis esimesena siiski väga lähedale egiptlaste ründaja Omar Marmoush, kelle võimas kauglöök raksatas 17. minutil põiklatti. Kohe avanes hea šanss kogu platsi nimekaimal mehel Mohamed Salahil, ent tema löögi lükkas Elevandiluuranniku väravavaht Badra Ali Sangare üle värava.

Pooltunni möödudes tabas Elevante valus hoop, sest vigastuse tõttu pidi platsilt lahkuma Milani poolkaitsja Franck Kessie. Enne poolaja lõppu avanes Elevandiluurannikul aga suurepärane šanss, kui käärlöögiga katsus õnne Ibrahim Sangare. Igapäevaselt Hollandis PSV ridades palliva ründaja löögi tõrjus siiski egiptlaste väravas seisnud Mohamed El Shenawy. Avapoolaja üleminutitel pareeris El Shenawy lisaks ka Ajaxi ründaja Sebastien Halleri ürituse.

Teisel poolajal ei suutnud kumbki meeskond jätkuvalt paremust maksma panna. 70. minutil oli jälle El Shenawy kord hiilata, kui ta koukis lati alt välja Halleri terava pealöögi. Tasapisi kaldus mänguline ülekaal aina rohkem Elevandiluuranniku kätte, ent väravani ei suudetud kuidagi jõuda. Mõni minut enne normaalaja lõppu pidi väga mõru pilli alla neelama ka Egiptus, sest seni hiilgavalt mänginud El Shenawy vigastas jalga ega suutnud jätkata. Tema asemel võttis koha postide vahel sisse Mohamed Abou Gabal, kes kasutab sagedamini mängijanime Gabaski.

Lisaajal surus peamiselt Egiptus, kuid löögid lendasid üle või väravavahile sülle. Tabamusele jõudis avapoolaja lõpuhetkedel ülilähedale taas Sangare, kelle suurepärase vintpalli Gabaski aga ristnurgast sama suurepärasel moel tõrjus. Väravaid ei toonud ka lisaaja teine pool ja nii ootasid ees penaltid.

See tähendas, et korrati varemgi mitmel korral Aafrika Rahvaste Karikaturniiril korraldatud omavahelist draamat. Nii 1998. aasta veerandfinaalis kui ka 2006. aasta finaalis jäid 120 minuti jooksul väravad löömata, mõlemal juhul lahkusid väljakult aga võitjana egiptlased. Eriti valus oli Elevandiluurannikule 2006. aasta finaalikaotus, kus eesotsas oma toonase kuulsaima tähe ja kapteni Didier Drogbaga eksiti 11 meetrilt kahel korral, samas kui Egiptus vääratas vaid korra ja krooniti meistriks.

Nüüd sai esimesena löömise õiguse Elevandiluurannik, ent edu see neile ei toonud. Meeskonna kolmanda lööjana palli juurde astunud keskkaitsja Eric Bailly põrutas kahe hoovõtusammu järel üsna keskele ja sihtis lati alla, kuid löök jäi veidi madalaks ning Gabaski sai käe ette - pall lendas latti ja sealt tagasi väljakule. Et kõik ülejäänud üheksa meest olid täpsed, võitis Egiptus seeria 5:4 ja pääses edasi, Elevandiluurannik jäi aga taas penaltineedust kiruma.

Nimelt on Elevandid Aafrika Rahvaste Karikaturniiri ajaloos nüüd koguni kuuel korral penaltitega konkurentsist langenud. 1994. aastal jäädi sel moel poolfinaalis alla Nigeeriale, 1998. ja 2006. aastal eelmainitud moel veerandfinaalis ja finaalis Egiptusele ning 2012. aasta finaalis kaotati 7:8 Sambiale. Eelmise ehk 2019. aasta turniiri veerandfinaal lõppes penaltikaotusega Alžeeriale.

Õnne oli rohkem 1992. aastal, kui poolfinaalis võideti penaltitega Kameruni ja finaalis 24-löögilise maratonseeria järel ka Ghanat. Penaltiseerias saatis edu Elevandiluurannikut ka 2015. aasta finaalis, kus oldi järjekordses ülipikas seerias paremad Ghanast ja tuldi riigi ajaloos teistkordselt Aafrika meistriks.

Egiptus kohtub nüüd veerandfinaalis Marokoga, samal tabelipoolel võtavad teineteiselt mõõtu debütandist suurüllataja Gambia ja korraldajamaa Kamerun. Ülemises tabelipooles viib üks veerandfinaal kokku Burkina Faso ja Tuneesia, teises ootab Senegal vastast tänaõhtusest Mali ja Ekvatoriaal-Guinea heitlusest. Veerandfinaalid peetakse laupäeval ja pühapäeval.

Elevandiluurannik - Egiptus 0:0, penaltitega võitis 4:5 Egiptus