Vaprus on iseenda suurim vaenlane (15)

Vaprus panustab juba aastaid enda noortele, kes peavad üha enam kaela kandma hakkama. Foto: Brit Maria Tael

Pärnu Vaprus ihkab Premium liigasse tagasi ja ei salga seda. Aga lõpuks taandub kõik sellele, kui palju on igaüks võistkonna sees valmis panustama.

"Hooaeg on väga pikk ja muidugi tuleb arvestada ka sportlikku taset, aga lõpuks taandub tulemus iga inimese südametunnistusele," märgib Vapruse peatreener Taavi Midenbritt nädalapäevad enne uue hooaja algust.

"Kui tahad midagi saavutada, pead seda väga tugevalt soovima ja selle nimel tööd tegema. Stabiilsus, panustamine ja keskendumine on võtmesõnad. Võistkonda vaadates oleme me võitmiseks võimelised, aga nüüd on minu kui treeneri eesmärk see võistkonnast välja pigistada."

Midenbritt tähistas oktoobris alles 30. sünnipäeva ehk on üks noorimaid Eesti tipptreenereid (õigupoolest on kolme kõrgema liiga peale noorem vaid Nõmme Unitedi juhendaja Martin Klasen), kuid jõudis abitreenerina töötada nii Marko Lelovi kui Indrek Zelinski kõrval, mullu aga peatreenerina kahasse Kalev Pajulaga.

REKLAAM

Nüüd on tulemused esimest korda peamiselt tema vastutusel ja Vaprus ei tee eesmärgist saladust. "Kas me võtame nüüd soosikukoorma ... kas on mõtet seda ära ajada? Maardu on kindlasti väga tugev, aga vaadates eelmist hooaega, siis meie olime üleminekumängudele viival kohal. Tahes-tahtmata meile mingil määral jääb koorem, mis pole üldse halb asi. Vahel tuleb ka natuke initsiatiivi ja vastutust võtta, õppida selle koormaga elama."

Midenbritt tahab, et noored suhtuksid jalgpalli täie tõsidusega. Vähemalt hooajaeelsed märgid on rõõmustavad. Foto: Brit Maria Tael

"Aga see ei tohiks meie mänge mõjutada. Hooaeg on 36 mängu pikk ja kui hakkame mõtlema, et peame olema lõpus seal kuskil üleval, siis teeme asju vales järjekorras," rõhutab Midenbritt. Ja lisab, et tabeli tipus ei tohi keskendumist kaotada, vaid tuleb gaasi ainult juurde panna.

2019 jäi veidi kripeldama ...

Kiirpõige lähiajalukku: pärast Pärnu Linnameeskonna projekti lagunemist 2016. aasta lõpus jäi väga noorele Vaprusele koht kõrgliigas, mis pärast igas võtmes keerulist, vaid kaheksa punkti toonud hooaega läbi õnneliku juhuse (loe: Sillamäe pankroti ja Levadia-FCI liitumise) säilitati.

Teine hooaeg kõrgliigas oli lubavam ja kemplus Kuressaarega kestis sisuliselt lõpuni välja, kuid lõpuks vandus Vaprus alla. See tähendas möödunud aastaks Esiliigasse langemist, aga võimalus palliga sõbruneda ja võitmisega harjuda kulusid noortele marjaks ära. Sestap on ka loogiline, et järgmiseks tahetakse õppida soosikukoormaga toime tulemist.

Tegelikult oleksid pärnakad tahtnud kohe Premium liigasse tagasi hüpata, tunnistas klubi tegevjuht Karl Palatu. Eelmisest aastast tõi ta välja nii meeskonda kimbutanud vigastused kui karmi talve tõttu keerulise ettevalmistuse - faktorid, mis muutsid sportlikult eesmärgi täitmise keeruliseks. Aga klubisiseselt toimus igas muus vallas areng, mis Palatut rõõmustas.

Peatreener Midenbritt tõdes samuti, et oleks eelmisest aastast ihanud rohkemat, kuid samas on emotsioonid kahetised. Tema arvates saadi võistkonna potentsiaalist mullu kätte umbes 75 protsenti.

"Kõige lihtsam näide: kui keskkaitsepaar pidi esialgu olema [Taavi] Kitsel ja [Magnus] Villota, siis mõlemad olid lõpuks pikalt vigastusega väljas. Alguses oli [Kristen] Saarts väljas, siis mingil perioodil [Henri] Hanson," tõi ta välja olulisemad faktorid. Statistika neid väiteid toetab, näiteks Kitsel ja Villota mängisid kahe peale kokku vähem kui täishooaja jagu mänge.

Magnus Villota kontole jäi mullu vaid kaheksa mängu. Foto: Brit Maria Tael

"Teisest küljest võikski seda hooaega väga positiivselt vaadata, sest tänu liidrite puudumisele pidid mitmed mängijad esile tõusma, näiteks keskkaitses mängis ennast [Uku] Kõrre kindlalt põhikoosseisu. Need asjad andsid kellelegi teisele võimaluse."

Isegi 75 protsendi peal purjetas Vaprus üleminekumängudele, kus taas saarlastega maid tuli jagada. Avamängu kodus läksid pärnakad juhtima, kuid 1:4 kaotusega minetati sisuliselt lootused; kordusmängu 2:1 võit oli vaid palsamiks hingele. "Oleksime pidanud tegutsema veidi lihtsamalt ja rohkem tulemuse peale," möönis Midenbritt, tunnistades, et esimene mäng jäi hinge kriipima.

Esiliigat domineeris mullu võimsalt TJK Legion, kogudes rekordilised 91 punkti. Kas teoreetiliselt olnuks võimalik Legioniga konkureerida, kui Vaprus saanuks endast kätte rohkem kui 75 protsenti? "Ma vastaksin teatud kindla hetke pealt. Mängisime Pärnus ja kaotasime 1:2 - siis ei olnud punktivahe suur ja läksime selle mõttega peale, et kui ära võtame, oleme mängus sees. Kui ei võta, on raske," meenutas Midenbritt matši juuni algusest. Hooajast oli siis möödas esimene kolmandik. 

"Mängisime väga hästi ja väärinuks võitu, kui mängupilti vaadata. Saatuslikuks said Legioni klass ja kogemus. Me ei suutnud olukordi ära lahendada ja lasime mõned lihtsad väravad - seda hetke võikski võtta murdepunktina. Ma ei saa öelda, et oleksime pärast suutnud nende tempos püsida, aga vähemalt sel hetkel oleksime mängus sees olnud."

... aga 2020 algab rõõmsates toonides

Kaks mullust kimbutajat - talv ja vigastused - Vaprust tänavu häirinud ei ole, vähemalt seni ja olulisel määral. Sarnaselt teistele suvepealinna võistkondadele tuleb leppida linna ainsa kunstmuruplatsi jagamisega, mis tähendab, et suurel väljakul treenimine on pigem haruldus, kuid sellest üritatakse üle olla. Ühiste treeningutega alustati detsembri lõpust, harjutatakse viiel korral nädalas.

Peatreenerina alustab Midenbritt uut aastat üksinda. Tegelikult kujunes tööjaotus kohati selliseks juba eelmise hooaja käigus, sest teine peatreener Kalev Pajula oli abis igapäevatöö kõrvalt. Kuigi töösuhe mehi enam otseselt ei seo, räägitakse Midenbriti sõnul Pajulaga endiselt regulaarselt.

"Ühe peatreeneriga jätkamine oli kaalutletud otsus ja vajalik klubi homset päeva silmas pidades - Kalev Pajula liikus U17 poiste peale, kes on järgmised, kes peaksid hakkama esindusmeeskonnaga liituma," märkis tegevjuht Palatu. "Kalev ja Taavi tunnevad teineteist juba ammu, pigem nad täiendasid teineteist. Üks õppis ühe ja teine teise pealt - arvan, et see aasta oli mõlemale kasulik."

Kalev Pajula (mustas) ja väravavahtide treener Ruslan Mironov asju arutamas. Foto: Brit Maria Tael

Midenbritt tunnistas, et eelmine aasta andis tõepoolest analüüsimiseks palju materjali, kuid mingis mõttes on selle vilju tänavu juba praegu näha. "Peaksin mängijaid kiitma - nad on väga motiveeritud olnud, igapäevaselt töökad. Väga stabiilne treeningkeskkond on olnud, sellega meil probleeme pole. Samamoodi panustamine treeningutel: kas käin kohal ja sellest piisab või tulen ja annan endast maksimumi? Keegi ei käi oma aega raiskamas."

Võrdlemisi professionaalne keskkond on ka üks põhjuseid, miks nii mõnigi mängija - näiteks nii mullu olulisi minuteid mänginud Kitsel kui aastaid kõrgliigas figureerinud Joosep Sarapuu - enam esindusmeeskonna pilti ei mahu.

"Kui tahad mängida, pead olema stabiilselt treeningutel. Seda võimalust ei ole, et käin üksikutes trennides või ainult mängudel," rõhutas treener. "See on mitme mängija puhul teema, et neil ei ole võimalik piisavalt panustada muude asjade kõrvalt. Aga need ongi elulised valikud, mida tuleb mingil hetkel teha. Ma ei suhtu sellesse kuidagi negatiivselt, austan nende otsuseid."

Üha rohkem tahab Vaprus panustada ka rahaliselt. Tegevjuht Palatu: "Soovime jõuda lähiaastatega sinnamaale, et meil oleks 16-18 mängijat - esindusmeeskonna tuumik - mingil moel tasustatud. Uus spordiseadus teeb seda kindlasti hulga lihtsamaks."

Taliturniiril kuulus Vaprus B-gruppi, mis tähendas kontrollmänge peamiselt Premium liiga teise poolega. Tulemustest Midenbritt suurt numbrit ei teinud - olgu märgitud, et kuigi võitu kirja ei saadud, tehti kahe kaotuse kõrval kolm viiki -, kuid rõõmustas, et saadi võimalus end Esiliiga mõistes väga korralike vastaste vastu proovile panna. Talve ainus võit nopiti Lätis, kui alistati "tavalise Esiliiga duubli tasemel" Riga FC II.

Pärnumaa kolmnurgal on isiklik mõõde

Veel enne, kui temast sai väga noor treener, oli Midenbritt väga noor mängija. Esiliigas mängis ta  Vapruse eest sajandi esimese kümnendi keskel vaid 15-aastaselt, kõrgliigadebüüdi tegi vahetult pärast 17. sünnipäeva. Aga tegelikult on Midenbritt läbi-lõhki PJK kasvandik ning aitas 2013-2014 hooaegadel ka Vändra Vaprust!

Aasta 2007. Midenbritt vs Nikolai Mašitšev (TVMK) Aastalõputurniiril. Foto: Soccernet.ee (arhiiv)

Tõsiasi, et üks mängija käib läbi kaks või rohkem klubi, ei ole üpris piiratud mängijate valikuga Pärnus muidugi midagi erakordset. See aga lisab 2020. aastat erakordseks muutvale derbivaimule vaid juurde. Kuigi Midenbritt peab kogu algava hooaja Esiliiga kompotti väga ühtlaseks ja huvitavaks, ei saa kahest kohalikust rivaalist üle ega ümber.

"Meie vaatevinklist teeb see asja muidugi palju raskemaks, sest keegi lisamotivatsiooni nendeks mängudeks ei vaja. Pole küll kõige parem asi, mida välja öelda, sest alati peaks olema motiveeritud, aga tahes-tahtmata lisab derbihõng motivatsiooni," tunnistas ta. Loo alguses mainitud tahe ja keskendumine on olulised märksõnad nüüdki.

"Meil olid eelmisel aastal mõned mõõnaperioodid, mis olid kehvad. Neid tuleks vältida. Oleme kokku mänginud ja saanud erinevatel tasemetel proovida, tänase Esiliiga tasemel seisame korralikul pinnasel. Usun, et oleme iseenda suurim vaenlane, aga liiga peaks olema stabiilselt tugev ja huvitav."

Kui mitte Vaprus, siis kes? "Premium liiga kohale võitlemiseks on Maardu tugev ja tahab seda kindlasti. Elva tahab ja on meile äärmiselt ebameeldiv vastane - eelmisel aastal kaotasime neile kolm mängu, nüüd saame kohe esimeses voorus proovida. Tugev on Nõmme United ja kindlasti segavad duublid ka kõvasti vett. Vändral on väga tugev nimekiri, aga nende puhul oleneb samuti stabiilsusest ja treeningutest."

Pärnu JK Vaprus
Peatreener: Taavi Midenbritt
Abitreenerid: Siim-Sten Palm, Karl-Martin Müür
Väravavahtide treener: Ruslan Mironov
Kapten: Kristen Saarts
EJL-i stipendiaadid: Ronaldo Tiismaa, Uku Kõrre, Rasmus Ilves, Reno Mark, Robin Limberg, Georg Grahv
Eelarve: 625 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljakud: Pärnu Rannastaadion, Pärnu kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: kollane, must
Duubelvõistkond: Pärnu JK Vaprus II (II liiga lõuna/lääs)
Kodulehtvaprus.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 5. märtsil kell 19.00 vs. FC Elva (Elva Nike Arenal)

Koosseis:

Väravavahid: Ahti Strati, Hendrik Vainu.
Kaitsjad: Georg Grahv, Rasmus Ilves, Uku Kõrre, Ranet Ristikivi, Raimond Tiidermann, Magnus Villota.
Poolkaitsjad: Henri Hanson, Greger Könninge, Alder Lepik, Robin Limberg, Reno Mark, Rocco Mõtt, Henrik Tali, Enrico Veensalu, Tõnis Vihmoja.
Ründajad: Ander Paabut, Kristen Saarts, Ronaldo Tiismaa, Virgo Vallik.

Eeldatav algkoosseis:

Paernu JK Vaprus - Esiliiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Ranet Ristikivi (kaitsja) liitus PJK-st.

Välja:

Taavi Kitsel (kaitsja) lahkus klubist.
Jaak-Peeter Oja (kaitsja) lahkus klubist.
Joosep Sarapuu (kaitsja) esindusmeeskonnas ei jätka.

Hooajaeelsed mängud:

11.01. Viljandi JK Tulevik (PL) - Pärnu JK Vaprus 1:1 (Saarts)
17.01. FC Kuressaare (PL) - Pärnu JK Vaprus 3:0
24.01. Pärnu JK Vaprus - JK Tallinna Kalev (PL) 1:1 (Tiismaa)
02.02. Pärnu JK Vaprus - Maardu Linnameeskond (EL) 0:0
07.02. Tallinna JK Legion (PL) - Pärnu JK Vaprus 3:1 (Vihmoja)
15.02. Riga FC II (LAT) - Pärnu JK Vaprus 3:4 (Hanson 3, ov)
22.02. Pärnu JK Vaprus - FC Kuressaare (PL) 0:2

Võit; viikkaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; LAT - Läti.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Taavi Usta   •  
(37.157.111.***)
Vabandust Ranet ja Taavi ja Karl. PJK ruulib! Nii oli on ja jääb. Eks te peate üritama ka. Ei saa midagi teha PJK minu jaoks alati numero uuno Pärnus! 💪🏾
Jaanika Järve   •  
(176.46.108.***)
PJK ja ruulib? Kohe kindlasti mitte.
võttes arvesse   •  
(194.126.113.***)
kui sinu mõlemad pojad on pool elu mänginud PJK-s ning isegi juhendanud noorteklassi/e (arvatavasti veel mõni seos klubiga mis mulle teadmata) siis ongi hr Ustalt teistsugust vastust veidikene mõeldamatu oodata
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
võttes arvesse
jep sealt sai kõik alguse aga mingeid salaseoseid pole :)

Pee Jott Kaa
ruulib täiega

Ootan põnevusega Vapruste ja PJK mõõduvõtmisi! Vaprus on ju ka ennast PJK mõne värvilisema sulega ilustanud. Loodan, et Pärnu Zidane järgmine hooeag juba õiges klubis mängib ja sõber Saartsiga koos.

PJK-s on midagi erilist - nad on võitlejad ja võitjad! See on on mentaliteet ja traditsioon võita! Seda kuntstlikult tekitada raske. See on, mida PJK minu jaoks tähendab ja esindab!
hdaksel   •  
(88.196.13.***)
Vaprus kütab PJK-le korraliku sauna, sina Taavi ei tea jalgpallist ikka mitte midagi!
-soccerfann-   •  
(195.244.169.***)
Vägev, et Pärnust kaks võistkonda, lisaks Vändra. Ja et Vaprus on esiklubi pikalt olnud ja nüüd PJK järgi jõudnud ja võiks ette panna.

Aga kas tõesti on sinna jõutud täiesti loomulikult, mitte kunstlikult?

Ja see, mida naistega tehti, ei õigusta mitte miski ja tõmbab, vähemalt minu silmis, PJK mainet ja tõsiseltvõetavust ikka täiega alla.
Astro Tasku   •  
(146.255.18.***)
Kuna see on Taavi arvamus, et PJK ruulib siis ei saa see olla vale. Näiteks ma võin öelda, et Sorga on parem kui Messi, aga kuna see on minu arvamus siis ei ole see vale.
Aron Saarepuu Iinipudel   •  
(213.219.106.***)
PJK võiks lõdvalt oma taseme ja noortetööga Ykkose või Kakkose klubi olla.Paneks Paumäe peatreeneriks ja ostaks mõned Brassid ka lõngavärvimisrahade eest.Ja siis juba sealt kõik PJK mehed automaatselt ka koondisesse
Taavi Usta   •  
(37.157.111.***)
hdaksel • Kirjutasid:
Vaprus kütab PJK-le korraliku sauna, sina Taavi ei tea jalgpallist ikka mitte midagi!

Eks seda ole varsti näha!

Sinä naurat mutta minä tiedän:)
hdaksel   •  
(88.196.13.***)
9 aprill ole staadionil ja näed oma silmaga Vapruse 3-0 võitu!
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
lahe oleks teada, kes hdakseli nime taga on aga unistada ju võid!
pikk2   •  
(80.203.115.***)
Ei aita need ukrainlased ka PJK-d nii palju
Rzn.   •  
(82.131.84.***)
Palun pange sellele Ustale mingi limiit peale palju ta nädalas postitada võib. Ma ei saa enam rahus artikleidki lugeda, kui jälle kuskilt ekraaninurgast see Usta välja hüppab.
Vask   •  
(193.40.13.***)
Kas Usta on kommentaaridest lausa artiklitesse jõudnud? Kui ei soovi, ei pea kommentaare lugema, aga Usta kommentaarid tekitavad diskussiooni, hoolimata mõnest kummalisest seisukohast
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
kummalistel inimestel on ikka enda loomule vastavad seisukohad :)

Sisene
VÄLISMAA FOOKUSES
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | VAR, millal juba tuled? Eesti kohtunikud vajavad sind oma skandaalsetelt otsustelt tähelepanu kõrvale juhtimiseks
EESTI NAISTE KOONDIS
TAMMEKA MEES SIHIB KÕRGELE
Ambitsioonikas Kiidjärv: esiteks on vaja Tammekas Pechter ära süüa ja siis koondises Hein. Seejärel on uksed lahti
EESTLASED VÕÕRSIL
MÕTTEID
Ott Järvela | Hukka tuleb mõista vastutustundetu Armeenia delegatsioon, mitte mõistust kuulanud Karol Mets
VÄÄRT VAATAMIST-LUGEMIST
 
Valencia pimedad mehed
VÄLISMAA
Valencia pimedad mehed (2)
Kahekordne Meistrite liiga finalist Valencia jättis selja taha klubi ajaloo kõige nukramaigulisema suve ja fännid ei jõua ära oodata, millal neil avaneb võimalus omanik Peter Limi pea teibasse ajada.
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
21
19
1
1
56:15
58
2.
Paide Linnameeskond
23
17
0
6
57:24
51
3.
Nõmme Kalju FC
24
14
5
5
46:15
47
4.
Tallinna FCI Levadia
23
13
5
5
55:29
44
5.
Viljandi JK Tulevik
24
9
2
13
27:41
29
6.
Tartu JK Tammeka
24
7
7
10
27:37
28
7.
JK Narva Trans
23
5
6
12
21:33
21
8.
Tallinna JK Legion
24
5
6
13
18:40
21
9.
FC Kuressaare
24
4
7
13
23:48
19
10.
JK Tallinna Kalev
24
3
3
18
13:61
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K, 19.00 Legion II - Zenit (väikesed karikavõistlused)
  • N, 19.00 PJK - Pärnu Vaprus (Esiliiga)
  • L, 13.00 Tulevik - Tammeka (Premium liiga)
  • L, 15.00 Trans - Levadia (Premium liiga)
  • L, 17.00 Pärnu Sadam - Team Helm (Rahvaliiga)
  • P, 13.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
58
Paide Linnameeskond
51
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
44
Viljandi JK Tulevik
29
Tartu JK Tammeka
28
JK Narva Trans
21
Tallinna JK Legion
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK