Väravavaht, kes kartis ... maailmalõppu (0)

"Jumal on väärt rohkem kui kümme miljonit dollarit." - Carlos Roa Foto: as.com

Väravavahid on alati olnud erilist tõugu. Isegi need kõige paremad. Kui nad mängivad hästi, on nad kangelased; kui nad eksivad, kirutakse neid hingepõhjani.

172 sentimeetrit pika Jorge Campose legendaarsetest särkidest Rene Higuita skorpionilöögini, Jens Lehmanni mängu ajal urineerimisest muru matsutava Boubacar Barryni. Bruce Grobbelaar, kes jalgpallifolkloori kohaselt ründas füüsiliselt meeskonnakaaslast Steve McManamani, sest tolle nimi "kestab põhjendamatult kaua" ... ja nii edasi.

Ka need, kes suudavad väljakul olles jalgpallile keskenduda, ei ole alati väljaspool muruplatsi kõige selgema mõtlemisega isiksused. Väravavahtimiseks peab oleme veidi omapärane. Kes ikka viskuks vabatahtlikult ette pallidele, mis kiirusel 100 kilomeetrit tunnis sinu suunas vihisevad!? 

Üks esimesi, kes selles ametis maailmakuulsaks sai, oli Barcelonast pärit Ricardo Zamora. Tänased vutisõbrad tunnevad Zamorat ehk eelkõige läbi selle, et tema nime kannab Hispaania kõrgliiga (statistiliselt) parima väravavahi iga-aastane auhind; minevikku meenutavad nimetused, nagu kalendriaasta parimale väravale ette nähtud Ferenc Puskase auhind või Evald Tipneri karikas, annavad tulevastele põlvedele folkloori edasi. Ülistavast vaatepunktist.

Zamora valiti jalgpalliajaloo ja -statistikaga tegeleva organisatsiooni IFFHS 20. sajandi viie parima väravavahi hulka ja tema saavutustes ei tasu kahelda, ent alati tasub mäletada ka teist poolt: Zamora armastas konjakit ja tõmbas väidetavalt kolm pakki sigarette päevas, üritas olümpiamängudelt smugeldada koju Kuuba sigareid (sattudes selle eest vanglasse) ja sai aastase mängukeelu, sest valetas maksuametile sissetulekute kohta (ei midagi uut siin päikese all?).

Zamora jõudis karjääri jooksul esindada nii Barcelonat kui Real Madridi. Foto: Pinterest Twitter

Aga aitab siinkohal Zamorast, kelle staatus jalgpallimaailma ühe esimese superstaarina väärib omaette lugu. Järgnevad read on pühendatud mehele, kes võitis Zamora-trofee 1999. aastal; mehele, kelle karjäär kulges mööda erakordselt kummalist rada.

See on argentiinlane Carlos Roa.

***

Paljud jalgpallifännid mäletavad 1998. aasta maailmameistrivõistlusi omast käest, aga nooremadki on kahtlemata näinud vähemalt kahte väravat. 18-aastase Michael Oweni jalgpallitähtede taevasse kinnistanud soolot kaheksandikfinaalis ...

... ja Dennis Bergkampi viimase minuti kolli veerandfinaalis.

Neid legendaarseid hetki ühendab Roa, Argentina toonane esikinnas, Real Mallorca puurilukk. Neid väravaid on vaadatud miljoneid kordi, teadvustamata, kes on kõrvalosatäitjad, kes olid nad toona ja mis on neist saanud.

Kuigi Bergkampi värav saatis Argentina pakkima, oleks Roa MM-i summeerimine nende kahe olukorra põhjal läbinisti väär. Kokku löödi Argentinale turniiril neli väravat, alagrupis seejuures mitte ühtegi; mängus Inglismaaga, kus võitja selgitamiseks vajati penaltiseeriat, kerkis Roa kahe tõrjega kodumaa kangelaseks.

Neil päevil kuulus Roa maailma absoluutsesse tippu. Fabien Barthezide ja Oliver Kahnide, Peter Schmeichelite ja Edwin van der Saride kõrvale. Aasta hiljem, nagu öeldud, pärjati puurilukk Hispaania kõrgliiga parimaks.

Ja siis kadus ta jäljetult.

***

Carlos Angel Roa sündis 15. augustil 1969 Santa Fe de la Vera Cruzis, Kirde-Argentinas. Santa Fe, elanike arvult Tallinnaga võrreldav, kuid pindalalt kordades suurem linn, on tuntud põllumajanduskeskus, kus peamiseks elatusallikaks teravili, taimeõlid ja liha. Argentiinlaste armastus liha, eriti veiseliha vastu on teada-tuntud, Roast aga kasvas taimetoitlane. Tema hüüdnimeks sai juba nooruses Lechuga - lehtsalat.

Väravavahiks kasvas Roa pealinna Buenos Airese külje all Avellanedas, sealse Racing Clubi juures alustas ta ka profikarjääri. Kõik ähvardas aga kiiresti lõppeda: 1990. aastate alguses, kui suvised kontrollmängud teises maailma otsas ei olnud veel sugugi tavapärased, sõitis Racing tuuritama Kongosse. Roale hakkas külge malaaria, mis võtab veel nüüdki, mitu kümnendit hiljem, igal aastal ligikaudu pool miljonit inimelu.

Roa koondisekarjäär piirdus 16 mängu ja kolme aastaga. Aga sisaldas Inglismaa kukutamist. Foto: TPhoto Twitter

"Olin küll rohtu võtnud, aga nakatusin ikkagi," meenutas Roa aastaid hiljem fifa.com-ile. "Malaaria ei olnud Argentinas eriti tuntud, aga mu sümptomid avaldusid alles siis, kui koju tagasi jõudsime. Ravimid tuli hankida Brasiiliast, sest seal, kus mina olin, neid ei olnud. On ime, et mind terveks raviti."

1994. aastal liitus väravavaht Club Atletico Lanusega, mida võiks Argentina jalgpallimaastikku analüüsides pidada sammuks tagasi, kuid just Lanusest tõusis Roa lendu. Kolme eduka hooaja järel, mille käigus võideti Copa CONMEBOL - Lõuna-Ameerika toonane vaste Euroopa liigale -, koputas uksele värskelt Hispaania kõrgliigasse naasnud Mallorca. Baleaari saartele kutsus Roa kaasa peatreener Hector Cuper, kes ise sama teekonna ette võttis.

Ja Mallorca üllatas kõiki. Esimesel hooajal pärast kõrgseltskonda naasmist lõpetati viiendana ja jõuti Hispaania karikafinaali, teisel riputati meeskonnale kaela juba kõrgliiga pronksmedalid, lisaks võideti Hispaania superkarikas ja mängiti UEFA karikavõitjate karika finaalis. Roa oli neil hooaegadel Cuperi esimene valik postide vahele.

Esimesel hooajal mängis ta kaasa 25 liigamängus, Zamora-trofee toonud teisel hooajal 35 mängus. Mallorcale löödi tol hooajal vaid 31 väravat, kaks korda vähem kui teisena lõpetanud Real Madridile. Euroopa jalgpalliajakirjandust koondav organisatsioon ESM valis Roa 1998/99 hooaja sümboolsesse koosseisu, hilisematel aastatel on sama tunnustuse pälvinud näiteks Oliver Kahn, Gianluigi Buffon, Iker Casillas, Manuel Neuer ...

Hector Cuperit saadab igavese teise maine: ta on kaotanud kuus järjestikust finaali. Eelmisest aastast juhendab Cuper Usbekistani. Foto: biografieonline.it

1999. aasta suvel lahkus Cuper Baleaaridelt, kolis Valenciasse ja juhtis nad kahel järjestikusel hooajal Meistrite liiga finaali. Võimalusi suurema klubiga liituda oli kahtlemata ka 29-aastasel Roal, keda sidus leping veel kaheks hooajaks. Kuulujuttude tasandil räägiti isegi äsja Meistrite liiga võitnud Manchester Unitedist, kes otsis asendajat Peter Schmeichelile. Roa aga teatas, et talle jalgpallist aitab.

"Maailm ei ole muud kui sõjad, nälg, katk, vaesus ja üleujutused. Võin teile kinnitada, et inimesed, kellel puudub Jumalaga hingeline kontakt, kes ei ela sellist elu, nagu Tema soovib, satuvad hädade küüsi."

***

Roa jalgpallist võõrandumise põhjuseid tasub sõltuvalt uskumustest otsida kas kirikust või vandenõuteooriatest. Ta oli põline Seitsme Päeva Adventistide koguduse liige ja uskus tõsimeeli, et aastal 2000 saab maailma otsa; tema idee oli "valmistuda maailmalõpuks, kus Tema annab meile kõik, mida me vajame".

Olles maha müünud kogu oma maise vara, Roa lihtsalt haihtus. Tal oli Mallorcaga kehtiv leping, aga ei olnud telefoni, mis tähendas, et klubi ja agendid ei saanud temaga enam ühendust. Argentina spordileht Ole kulutas väravavahti jahtides kuus kuud, kuid otsinguid saatis lõpuks edu - Roa leiti väikesest Villa de Soto külakesest Cordoba provintsis, pealinnast ligi tuhande kilomeetri kauguselt, kus nad perega spartalikes tingimustes maailmalõpuks valmistusid.

"Ma ei tahtnud kunagi jalgpallur olla, ma ei igatse jalgpalli üldse. Olen jalgpallita õnnelik," teatas Roa väljaandele toona. Vaevu mõned kuud hiljem - kui oli selge, et jutud maailmalõpust on siiski ennatlikud - naasis ta Mallorcale.  

Roa oli valmis jalgpallile selga pöörama, et Jumala sõna levitada ... Foto: FourFourTwo

Aastaselt puhkuselt tagasi tulnuna teatas Roa küll, et paus tegi talle ainult head, aga tegelikkuses ei küündinud väravavaht enam varasema tasemeni. Mallorcal eelistati talle kaasmaalast Leo Francot, mida ei saa neile pahaks panna, sest Roa keeldus usust lähtuvalt laupäeviti mängimast; testimine Arsenalis tõi heakskiitva otsuse Arsene Wengerilt, aga mitte tööluba, sest Roa ei olnud enam koondise väravavaht. Nii maandus Lechuga hoopis Hispaania tugevuselt teises liigas Albacetes ja aitas neil kõrgliigasse naasta.

2003/04 oligi puurilukk koos väikese Albacetega tagasi Hispaania kõrgliigas, kuid teatas hooaja keskel, et riputab putsad uuesti varna. Seekord ei tulenenud otsus usust, vaid tervisest. Roa, kes ei joonud, ei suitsetanud, ei söönud liha ja uskus Jumalasse, oli haigestunud munandivähki. Ootasid operatsioon, kemoteraapia ja taastusravi.

"Et seda tunnet mõista, tuleb see läbi elada. Mu enesetunne oli suurepärane, räägiti isegi rahvuskoondise kutsest," meenutas Roa aastaid hiljem. "Kõige raskem on teadmine, et sa ei saa sinna midagi parata. Kui sulle öeldakse, et sul on vähk ... See on väga raske. Mulle tehti küll selgeks, et kõik saab korda, aga sa mõtled ikka selle viie protsendi peale. See on kohutav haigus, mis sööb sind elusast peast."

Roa jaoks ei olnud see teekonna lõpp. Ta paranes täielikult, ajas end Mallorcal amatööridega vormi ja naasis kodumaal profivutti, et veel üks hooaeg kaasa teha, et lõpetada omadel tingimustel. Nii oli Roal kombeks.

"Pärast nii mitmeid aastaid palvetamist on esimene asi, milles saad kindel olla, et ükskõik, kui hea võib halb on olukord, tuleb sellele vastu minna püstipäi."

... aga jalgpallita ta ei saanud. Pärast mängijakarjääri lõpp on Roa töötanud väravavahtide treenerina kodumaal, Mehhikos ja USA-s. Foto: Guadalajara

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
33. VOOR
Trans sai sündmusterohkes mängus Maardu üle kindla võidu
PURJELE MEISTRITIITEL
KuPS võitis otsustava mängu ja Purje tuli teist korda Soome meistriks
VÄLISLIIGAD
LEGENDI JÄLGEDES
Suur intervjuu | Karl Jakob Hein: loodan, et olen tulevikus järgmine Mart Poom. Vähemalt
TÄNA OTSE
TÄNA OTSEPILT: rahvusstaadionil selgub Rahvaliiga võitja  (kell 19)
SILM PEALE!
Kaimar Saag paljastab Viljandi jalgpalli peidetud aarde - romantilise jalkaplatsi, kus sai kunagi Klavaniga vutti taotud
ÜHE RÜNDAJA LUGU
Ajaxi kadunud poeg, unustatud eelmisest kuldsest põlvkonnast
Kevadel, kui Amsterdami Ajax lustliku mänguga üle Euroopa südameid võitis, võrreldi neid ikka ja jälle aastakäiguga, mille laeks Meistrite liiga võit 1995. aastal. Nii lükati üks teine ajastu ajusoppides mugavalt kõrvale.
VÄLISMAA
PIKK ETTE (JA ISE JÄRELE)
Pikk ette (ja ise järele) | Voolaidi toodud progress tähendab, et ta väärib pikemat lepingut
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
32
26
3
3
89:19
81
2.
Tallinna FCI Levadia
33
23
5
5
92:27
74
3.
Nõmme Kalju FC
32
20
10
2
71:29
70
4.
Paide Linnameeskond
32
21
5
6
71:24
68
5.
Tartu JK Tammeka
32
11
7
14
48:54
40
6.
JK Narva Trans
33
10
9
14
52:49
39
7.
FC Kuressaare
33
6
5
22
24:76
23
8.
Viljandi JK Tulevik
32
5
7
20
30:68
22
9.
JK Tallinna Kalev
32
5
6
21
24:83
21
10.
Maardu Linnameeskond
33
4
5
24
28:100
17
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
74
Nõmme Kalju FC
70
Paide Linnameeskond
68
Tartu JK Tammeka
40
JK Narva Trans
39
FC Kuressaare
23
Viljandi JK Tulevik
22
JK Tallinna Kalev
21
Maardu Linnameeskond
17
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK