Viis aastat hingehaavu said vähemalt osaliselt ravitud (0)

Et mõista Hispaania karikavõistluste raames aset leidnud Real Jaeni ja Deportivo Alavesi kohtumise sügavamat tähendust, peame alustama kaugemalt minevikust.

Oli 7. juuni aastal 2014, Segunda ehk Hispaania tugevuselt teise liiga hooaja viimane voor. Real Jaeni koju Nuevo Estadio La Victoriale oli kogunenud 12 000 inimest, kes tahtsid oma silmaga kaeda, kuidas klubi püsimajäämise kindlustab; aasta tagasi tõusid nad Segundasse, andes linna sajale tuhandele elanikule lootust, et 1950. aastate kuldajad ja kõrgliigaõhu uuesti nuusutamine võivad olla võimalikud. Aga sarnase võidusihi ja -vajadusega saabusid linna ka külalised.

Esimene poolaeg lõppes 0:0, 54. minutil haarasid võõrustajad publiku suureks rõõmuks edu. Turvalist seisu jätkus ligi pooleks tunniks. 82. minuti lõi Alaves 1:1 ... 83. minutil 1:2 ... 84. minutil Jaen 2:2! Aga sellest veel ei piisanuks. Kuni 90. minutil lõpetas Alaves ikkagi kodumeeskonna piinad. Real Jaen langes Segunda B-sse, Alaves säilitas koha Segundas.

Meeskondade teed ei ristunud uuesti enne kui nüüd Hispaania karikavõistlustel. Liigas ei olnudki see võimalik, sest Jaen langes paar aastat hiljem veel ühe astme võrra allapoole Tercerasse, tugevuselt neljandale liigatasemele, Alaves mängib aga juba neljandat järjestikust hooaega kõrgliigas. 17. detsembri õhtul 2019 La Victorial ei lugenud tasemevahe siiski midagi ja Jaen sai viie aasta tagustele hingehaavadele palsamit.

"Pean seda tähistama, midagi sellist juhtub kord elus," tõdes El Larguero raadiojaamale Juanma Espinosa, ainus Jaeni jalgpallur, kes mõlemast mängust osa sai. "Ma mäletan paljusid inimesi, kes sellel samal väljakul mitte kuigi kauges minevikus nutsid."

35-aastasel Espinosal oli tehniliselt õigus - tema eluajal ei ole varem juhtunud, et tugevuselt neljandas liigas mängiv meeskond lükkaks karikavõistluste esimeses ringis välja kõrgliigasatsi, viimati juhtus sarnane üllatus aastal 1980.  Saavutuse kordamisele oli lähedal L'Hospitalet, kes kaotas Granadale teisel poolajal 2:0 eduseisust, olles esmalt vähemusse jäänud.

Õhtu lõpuks jäigi Alaves ainsaks langenud kõrgliigameeskonnaks, sest tööd ei suutnud lõpule viia ka Barcelona superstaari Gerard Pique omanduses Andorra. Leganes suruti küll penaltiseeriani, kuid seal jäi kõrgliiga 19. meeskond ikkagi peale.