Flora ja Kalju etendasid Meistriliiga klassikat (video!) (42)

Flora-Kalju on saamas klassikaliseks vastasseisuks. Foto: Gertrud AlatareTallinna Flora ja Nõmme Kalju pidasid maha Meistriliiga hooaja ühe haaravaima lahingu. Flora lõi kolme minuti sees kaks väravat, andis kolmeminutilise perioodiga edu käest, asus uuesti juhtima ja lubas dramaatilistel üleminutitel taas viigistada. Lõpptulemuseks 3:3 ning põnevam tabelitipp.

Flora oli võidus kinni, kuni väravavaht Marko Meerits läks kohtumise üleminutitel ajavenitamisega liiale ning peakohtunik Kristo Tohver määras selle eest vabalöögi trahvikasti seest.

Ken Kallaste löök lendas küll Flora võimsasse müüri, kuid järgnenud suures segaduses tabas Zakaria Beglarišvili palli puhtaks lüües Hidetoshi Wakuid jalaga näkku ning kohtunik hindas seda penaltivääriliseks.

Jüri Jevdokimov realiseeris 11-meetri karistuslöögi kindlalt ja tõi sellega Kalju teenitult juba teist korda rongi alt välja. Florakad olid esmalt kohtuniku otsuse peale raevunud, kuid mängujärgseid intervjuusid andes tunnistati enda viga.

„Hoidsin üle, kohtunik luges vabalöögi,“ kahetses Meerits, kes oli eelnevalt silma paistnud mitme suurepärase tõrjega. „Penaltiolukorras läks ta (Wakui) samas ise peaga liiga alla.“

„Olukord algas juba varem – milleks seda vabalööki vaja oli?“ ei hakanud ka peatreener Martin Reim kohtuniku otsust rõhutama. „Kui kõrgelt peaga mängida võib, ei hakka ma praegu arutama, see ei muuda enam midagi.“

Vaikus enne tormi

Avapoolaeg A. Le Coq Arenal möödus kui vaikus enne tormi. Initsiatiiv käis käest kätte ja mõlemal meeskonnal oli omajagu võimalusi, kuid ebatäpsete löökide tõttu pidid mõlemad väravavahid vaid ühe korra tõrjetööd tegema.

Esimese hea šansi eest hoolitses 15. minutil Flora ääreründaja Siim Luts, kes tulistas terava nurga alt ootamatult peale, aga esimesest ristnurgast napilt mööda. 28. minutil jõudis lähedale Valeri Minkeneni karistuslöök, mille Kert Kütt siiski viimasel hetkel posti kõrvalt üle otsajoone lükkas.

Pooltunni täitudes muutus heitlus tunduvalt lahtisemaks. Kõigepealt pääses Eino Puri läbijooksule, aga kaitsjad segasid teda ning terava nurga alt sooritatud löök lendas üle värava. Paar minutit hiljem sai Jüri Jevdokimov Kristen Viikmäe tsenderdusest hästi löögile ja kuigi see blokeeriti, maandus pall Kaarlo Rantanenile, kelle tõste kukkus napilt tagumisest nurgast mööda.

Flora poolt nõelas taas Luts, kes purjetas kaitsjate vahelt löögile ning saatis palli paar meetrit valele poole posti. Kalju vastas sellele viis minutit enne vaheajavilet oma poolaja parima šansiga, kui Alain Garcia Gutierrez pääses karistuslöögijärgses olukorras 14 meetri pealt vabalt löögile, aga Meeritsa reaktsioonitõrje päästis külalised.

Kolme minutiga rongi alla, kolme minutiga välja

Püssiroht süttis lõpuks teisel poolajal, mis läheb kahtlemata Meistriliiga klassikavaramusse. 54. minutil edestas Henri Anier pika läbisööduni spurtides Alo Bärengrubi, pääses väravavaht Kert Kütiga silmitsi ning saatis palli 12 meetri pealt kindlalt posti kõrvale.

Kolm minutit hiljem teenis vahetusest sekkunud Beglarišvili umbes 22 meetri kauguselt karistuslöögi ning Valeri Minkenen lennutas selle lähemasse ristnurka. Flora juhtis 2:0 ning näis järjekordselt üht võrdset heitlust enda kasuks kallutavat.

Kalju ei kaotanud aga eneseusku. Kõigepealt näitas Andres Koogas, et ka tema oskab karistuslööke sooritada, sisuliselt kopeerides Minkeneni varasemat sooritust, kuid Meeritsal õnnestus imekombel pallini jõuda ja see üle otsajoone lükata. Nurgalöögi järel pääses Gutierrez lähilöögile, aga seegi pall ei leidnud teed väravasse.

Kuubalasest kaitsja sai 67. minutil siiski jala valgeks ning seda taaskord ühest kaunist karistuslöögist. Samast kohast ja samasse ristnurka, nagu Koogas mõned minutid varem, aga seekord veelgi täpsemalt, nii et Meerits pidi end lõpuks lööduks tunnistama.

Jällegi tuli uut võrgusahinat oodata vaid kolm minutit. Terve kohtumise vältel äärel teravusi loonud Oliver Konsa leidis täpse tsenderdusega üles värskelt vahetusest tulnud Tarmo Neemelo, kes koksas palli viiekastist puuri.

Pööre pöörde järel

Rongi alt välja tulnud Kalju oli hamba verele saanud ning jätkas julgelt ründamist, aga ka Flora oli sunnitud aktiveeruma ja nii kestis thriller lõpuminutiteni välja.

77. minutil pääses Anier kiirelt lahti mängitud audi järel vabalt karistusalasse, aga Kütt suutis ühekäetõrjega palli päästa. Kolm minutit hiljem ulatas Wakui värava ees peaga nurgalööki suunama, aga mitte piisavalt. Kalju teenis ühe korneri teise järel ning segadust esines Flora trahvikastis veel korduvalt.

Järjekordne pööre saabus mängu 85. minutil, kui Flora kaitsja Markus Jürgenson murdis vasakult äärelt läbi ja söötis vabanenud Lutsule, kelle tsenderdus jõudis värava ees vabaks jäänud Alo Dupikovini ning ründaja kõksas palli väravasse. Tabamus jääb ka Gutierreze hingele, sest kaitsja lõi väravasöötu takistada üritades lihtsalt pallist mööda.

Kuid ka see ei murdnud Kaljut, kes jätkas üritamist ning jõudis lõpuks neljandal üleminutil ülalpool kirjeldatud penaltist viigiväravani. Kangelasest patuoinaks muundunud Flora väravavaht jäi lõpuvile järel mitmeks minutiks oma värava ette murule juhtunu üle järele mõtlema.

„Oma kaitse eksimustest tulid kõik väravad. Hoidsime palli üle ja kaotasime rumalalt palle,“ nentis ta hiljem, tunnistades ka enda eksimust. Meeritsa arvates vääris Flora võitu: „Olime neist ikka üle.“

Kalju on varemgi Florat nõelanud

Nõmmekad olid viigipunkti üle mõistagi rõõmsamad, kuid seegi ei pakkunud täit rahuldust. „Loomulikult võib rahul olla, aga ikkagi jääb kripeldama, et kaks väravat oleks võinud ära hoida. Ainult Minkeneni karistuslöögiga polnud midagi teha,“ rääkis Bärengrub. „Tegime supermängu ja parema realiseerimise korral võinuks ka võita.“

Kalju peatreener Igor Prins pidas kohtumist esmamulje põhjal koguni selle hooaja parimaks. "Neljapäevane mäng on värskelt meeles, tegime seal jubedalt ilma pallita kaitsetööd. Täna Flora vastu nägin positiivset edasiminekut," rõõmustas ta.

"Üleajal juhtides ja oma rumalusest viigistada lastes on muidugi kurb kahe punkti pärast,“ tõdes omakorda Flora juhendaja, kes ei saanud ka üldpildiga kuidagi rahule jääda. „Kogu mäng oli üle kivide ja kändude. Tundub, et see väike mängupaus mõjus ikkagi meeskonna kindlusele.“

Ühes jäid aga kõik asjaosalised samale nõule – mäng oli publikule ja televaatajatele tõeliseks maiuspalaks. Seejuures tasub meenutada, et Flora ja Kalju vastasseisus pole põnevusetendused sugugi haruldased. Näiteks tunamullu võitis Kalju Florat 0:2 kaotusseisust 3:2 ning mullu hilissügisel võitles Kalju 0:2 ja 1:3 kaotusseisudest samuti välja 3:3 viigi.

Mängu parim - Tarmo Neemelo

Raske on valida välja üht mängijat, kes oleks teiste seast eriti hästi esile tõusnud, aga fakt on see, et kui Neemelo tuli mängu, siis hakkas juhtuma. Selle kinnituseks on ka värav, mis ei olnud küll tema karjääri raskemate hulgast, aga sisse pall läks ja seda niivõrd olulisel hetkel.

Kohtumise tipphetked:

03.07. kell 17:00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Nõmme JK Kalju 3:3 (0:0)
54. Henri Anier, 57. Valeri Minkenen, 85. Alo Dupikov - 67. Alan Garcia, 70. Tarmo Neemelo, 90+4. pen. Jüri Jevdokimov

Hoiatused: 32. Andre Frolov, 61. Sergei Mošnikov, 90+4. Valeri Minkenen
Mänguolud: +25, päikesepaisteline ilm; muruväljak väga heas seisukorras.

Suluseisud            0:2    5:0    5:2

Flora: 12-Meerits, 19-Kams, 24-Palatu, 4-Jahhimovitš, 16-Jürgenson, 25-Frolov (46. 10-Mošnikov), 11-Luts, 30-Krillo (55. 49-Beglarišvili), 20-Dupikov, 41-Minkenen, 14-Henri Anier.
Varus: 1-Pedõk, 22-Baranov, 5-Peitre, 10-Mošnikov, 15-Luigend, 49-Beglarišvili, 8-Hannes Anier.

Kalju: 69-Kütt, 3-Koogas, 5-Bärengrub, 4-Gutierrez, 14-Kallaste, 10-Konsa, 7-Puri, 11-Viikmäe (72. 75-Wakui), 15-Jevdokimov, 8-Rantanen, 12-Kouadio (66. 99-Neemelo).
Varus: 1-Savitski, 99-Neemelo, 75-Wakui, 6-Mitsuyama, 25-Vnukov, 26-Kovtunovitš, 22-Kõrtsmik.