Luup peale | Supervahetus Lepik ja Kostja tõid Florale fantastilise võidu! (galerii!) (6)

FC Flora rõõmustab 1:0 värava üle. Aga läks veel paremaks! Foto: Brit Maria Tael

Euroopa liiga esimese eelringi avamängus saavutas FC Flora A. le Coq Arenale kogunenud umbes 1500 pealtvaataja ees hiilgava võidu, kui alistas tänu Mark Anders Lepiku 75. minuti ja Konstantin Vassiljevi 89. minuti väravatele 2:0 Serbia hõbedameeskonna Niši Radnicki.

Pärast Flora domineerimisel kulgenud, aga võimalustevaest esimest poolaega nägi Lillekülas teisel poolajal avatumat mängu. Eriti teravad momendid leidsid aset 52. minutil. Aga skoor avati alles veerand tundi enne mängu lõppu, kui Floral oli kasutada karistuslöök vasakpoolse nurgalipu juurest.

Vassiljevi tsenderdust pääses peaga lööma Henrik Pürg, kelle soorituse väravavaht Nikola Petrovic tõrjus. Pall põrkas üles ning vast meetri pealt lükkas selle võrku äsja vahetusest sekkunud Mark Anders Lepik. Radnickil avanes kohe hea võimalus viigistamiseks, aga Veljko Batrovici kauglöök läks Flora õnneks napilt mööda.

89. minutil lõi Flora teise värava, mis teeb nad kordusmängu eel selgeks soosikuks pääsemaks teise eelringi, kus ootab Saksamaa tippklubi Frankfurdi Eintracht. Vassiljev võitis keskväljal palli ja sööstis rünnakule. Radnicki kaitsjad taganesid, Vassiljev mängis kiire üks-kaks söödu Frank Liivakuga ja sai ise peale lüüa. Petrovic tõrjus, pall põrkus Kostjale tagasi, kes lõi veel kord. Petrovic sai veel käe vahele, aga Kostja suskas lahtiseks jäänud palli võrku.

Nagu öeldakse: mis sisse ei lähe, saab sisse löödud! Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Peatreener Jürgen Henni hiilgav vahetus

Mark Anders Lepik pole pärast eelmise aasta 10. novembrit mänginud mitte sekunditki võistlusjalgpalli. Talvel siirdus ta laenulepingu alusel Šveitsi esiliigaklubisse FC Winterthur, kus langes aga vigastuste küüsi. Lepik tuli Eestisse ravile, kus Flora asus teda vähehaaval mänguvormi turgutama. Laenuleping Winterthuriga lõpetati.

Tema Flora koosseisu kuulumine oli üllatus, sest enne tänast matši polnud ta arvel ainsatki minutit ei Premium ega Esiliigas. Aga kuna Flora esiründaja Erik Sorga ei suutnud end madalal mänginud Radnicki kaitseliini keskel kuidagi kehtestada ja Flora rünnakutel puudus terav tipp, otsustas peatreener Jürgen Henn 73. minutil potentsiaalse jokkeri lauda lüüa.

See osutus jackpot'iks, sest vähem kui kaks minutit hiljem viis Lepik oma esimese pallipuutega Flora kohtumist juhtima.

Kui mitut puudet on ründajal vaja, et pall võrku panna? Foto: Brit Maria Tael

2. Flora pidigi tänast Radnickit võitma!

Serbia meistrivõistluste hõbemedal ja Belgradi Partizani edestamine, millega Radnicki meeskond eelmisel hooajal hakkama sai, on väga kõva sõna. Aga täna astus Florale vastu meeskond, kes nimetatud saavutusteks mitte mingi valemiga võimeline poleks.

Peatreeneri vahetus, mitme võtmemängija lahkumine, neile samaväärsete asendajate puudumine, vähene (kohati suisa olematu) kokkumäng, võistluspraktika puudumisest tulenev üldine nüridus ja keskpärane füüsiline vorm tähendasid kokku, et Radnicki esitusest puudus – eriti esimesel poolajal! – igasugune koherentsus.

Flora suutis pakkuda tempot, millega kohanemine valmistas Radnickile probleeme. Vastane, kelle üldine tase peaks nad duellis Eesti Premium liiga liidriga – ükskõik, kes see parajasti ka ei oleks – tegema selgeks favoriidiks, oli tänases aegruumis täiesti võidetav vastane.

Sihikindla viimase veerandtunniga tegi Flora selle tembu ka täna ära, mis on tohutu kompliment tervele meeskonnale. Kindlasti ei tohi alahinnata kogenud Vassiljevi rolli, kelle abil rohevalged üritamist jätkasid ega lasknud end väikestest ebaõnnestumistest heidutada.

3. Fenomenaalsed 15 sekundit 52. minutil

Kohtumise 52. minut võttis peaaegu perfektselt kokku jalgpalli šarmi. Sest on ju absoluutselt võluv, kui napi 15 sekundi jooksul jõuavad mõlemad võistkonna toetajad kogeda nii võigast õõva kartusest, et nüüd vastane lihtsalt peab värava lööma, kui ka totaalset valmisolekut rõõmuplahvatuseks, sest enda lemmik ei saa jätta ometi siit väravat löömata.

Aga ei löönud ja sai, kui vaadata Flora poole pealt. Ning vastupidi, kui Serbia klubi perspektiivist. 52. minutil pillas Flora väravavaht Matvei Igonen täiesti süütus olukorras enda ette maha karistuslöögi ning Radnicki meestel avanes kaks võimalust lahtine pall väravasse susata. Flora mängijate hiilgavad ja ennastsalgavad blokid hoidsid värava sünni ära.

Radnicki kõige ohtlikum moment sündis Matvei Igoneni apsakast. Foto: Brit Maria Tael

Ning kuna Radnicki oli väravat haistes liiga ahnelt Flora trahvikasti suunas liikunud, pääsesid Konstantin Vassiljev ja Erik Sorga kahekesi silmitsi Radnicki puurivahi Nikola Petroviciga. Sorga tõmbas kõrvale, aga suluseisukartuses ei hakanud Vassiljev talle söötu andma, vaid võttis vastutuse enda kanda.

Kostja tegi pausi, konksutas sellega ära järele jõudnud Radnicki keskkaitsja ja lõi siis palli alumise nurga suunas. Paraku suutis Petrovic palli hiilgava käesirutusega tõrjuda. 15 sekundi jooksul oli mõlemal võistkonnal hiilgav šanss lüüa ülioluline värav, aga võrgud jäid tühjaks.

4. Flora parim – Märten Kuusk

Mõnevõrra pentsik on pärast kohtumist, mida Flora domineeris ja kus saavutati klubi ajaloo üks väärtuslikumaid võite, nimetata meeskonna parimaks mängijaks keskkaitsja, aga Kuuse kesksest rollist oli võimatu mööda vaadata.

Eeskujulik tegelemine karistusalasse lennanud kõrgete ja madalate pallidega, julge sekkumine duellidesse ja nende kõrge protsendiga võitmine, kiire ja korralik dispetšeritöö palli ühelt äärelt teisele viimises. Kui keskkaitses valitseb selline kindlus, on tervel meeskonnal hõlpsam ülesandeid täita.

Vasakult Markus Poom, Mark Anders Lepik ja Märten Kuusk. Foto: Brit Maria Tael

***

Korduskohtumine peetakse nädala aja pärast Nišis. Võõrsil löödud väravate reegel tähendab, et kui Floral õnnestub lüüa üks värav, vajab Radnicki edasipääsuks automaatselt vähemalt nelja tabamust. Paari võitjat ootab teises ringis Saksamaa tippklubi Frankfurdi Eintracht.