Viik Leeduga tõi Eestile turniirivõidu (31)

Sander Puri sai kirja esimese koondisevärava. Foto: Miko PupartLinnapeade turniiri viimases kohtumises Eesti ja Leedu vahel võitjat ei selgunud ning 1:1 viik tähendas kokkuvõttes eestlaste esikohta.

"Ikka tähendab see karikas mulle midagi," kommenteeris peatreener Tarmo Rüütli. "Kui oli välja kuulutatud, et mäng selle peale käib, siis tuleb selle üle õnnelik olla."

Sander Puri viis oma esimese koondiseväravaga eestlased juba kuuendal minutil juhtima, kuid Vitalijus Kavaliauskas viigistas seisu kümme minutit enne vaheaega.

Et rohkem väravaid ei nähtud ning sõprusturniiri esimestes kohtumistes oli Eesti alistanud Moldova 1:0 ja leedulased nendega 1:1 viiki mänginud, kuuluski tiitel kodumeeskonnale.

Uued näod suppi ei rikkunud

Mõlemad meeskonnad olid mitteametliku mängudepäeva ja mitmete vigastuste tagajärjel väljas üsna ebaharilike koosseisudega. Et eestlaste ridadest puudus vasakkaitsja, võttis selle rolli üle tavaliselt teisel äärel tegutsev Tihhon Šišov.

"See positsioon polnud tõesti pideva vasakkaitsja poolt mehitatud, aga ma tean Šišovi hästi ja ei pidanud muretsema, kas ta hakkama saab," jäi Rüütli äärekaitsja esitusega rahule.

Uusi nägusid oli koosseisus teisigi. "Mängisid põhiliselt need, kes Moldova vastu ei mänginud või mängisid vähe. Aga nagu näha, siis kõik said hakkama ja keegi suppi ära ei rikkunud," selgitas peatreener.

Leedulaste koosseis oli võrreldes avamänguga lausa totaalse muutumise läbi teinud ning nende omavaheline koostöö kannatas seetõttu silmnähtavalt. Eestlastel õnnestuski endast FIFA edetabelis koguni 90 kohta kõrgemal oleva riigi nina alt esikoht ära napsata.

Kaks-nulli asemel üks-üks

Juhtvärav sündis juba kuuendal minutil, kui Puri sai jala vahele Martin Vungi teravale karistuslöögile ning pall lendas tagumise posti kõrvale. "Vunk lõi peale ja pall tuli otse mulle. Panin jala vahele ja läkski sisse," kirjeldas väravaautor ise.

Võitlusliku alguse järel koondus initsiatiiv kaotusseisu jäänud Leedu kätte. Võimaluste loomisega nad siiski ei hiilanud, kuigi 25. minutil pidid eestlased õnne tänama, et Darvydas Šernas ei suutnud kuue meetri kaugusel väravast palli Aksalust mööda lüüa.

Ohtrad nurgalöögid, ebaõnnestunud kauglöögid ja blokeeritud lähiüritused iseloomustavadki seda perioodi.

Veidi pärast pooltunni täitumist võinuks Vunk hoopis võõrustajate teise värava lüüa, kuid ilusa kombinatsiooni järel saatis ta palli kümne meetri pealt väravast mööda. Ning juba neli minutit hiljem oli seis viigiline.

Vitalijus Kavaliauskas sai trahvikasti lähistel palli omanikuks ning tulistas selle pikemalt mõtlemata vasaku posti kõrvale. Koduse Saaremaa publiku silme all mänginud Mihkel Aksalu ei suutnud oma meeskonda päästa.

Arminägu Bärengrub

Esimese poolaja kurvemate sündmuste poole pealt tuleb ära märkida ka Alo Bärengrubi vigastus paar minutit enne avapoolaja lõppu, kui ta õhuvõitluses Mantas Savenase jalgpallisaapaga vastu nägu sai.

Hämmastaval kombel ei näinud soomlasest väljakukohtunik selles olukorras vigagi. Bärengrubi vigastus osutus nii tõsiseks, et ta suundus otse riietusruumi ning vahetati välja Leedus mängiva Taavi Rähni vastu. Enne kohtumise lõppu naases ta tohterdatud lõuaga siiski meeskonna pingile.

"Seisund on stabiilne, aga armid näos," edastas peatreener pärast kohtumise lõppu keskkaitsja kohta rahustavaid uudiseid. "Kui eilset Delfit uskuda, siis saab ta sellega omale veel aktraktiivsust juurde," naljatas Rüütli (jutt käis ilmselt sellest uudisest).

Leedul surve, Eestil võimalused

Teine poolaeg jätkus Leedu koondise kerge initsiatiiviga, sest ilmselgelt vajasid nemad väravat rohkem.

51. minutil eksis aga nende noor väravavaht Armantas Vitkauskas väljalöögil ning Kaimar Saag avanes hea võimalus eestlased taas ette viia. Ta saatis palli kiirelt tagasi värava suunas, kuid Vitkauskas jõudis siiski jaole ja parandas oma eksimuse.

Kuigi leedulaste surve tugevnes ning mida aeg edasi, seda madalamale eestlaste liinid langesid, ei lubatud külalistele surmkindlaid väravavõimalusi. Õigupoolest ei sooritanud kollasärgid teisel poolajal eestlaste väravapostide vahele ainsatki pealelööki.

Üleminutite alguses võinuks vahetusest sekkunud Vladimir Voskoboinikov magusa võiduvärava lüüa, kuid vastaste väravavahi käed jõudsid Šišovi ülipika tsenderduseni sekundimurdosa enne ründaja pead.

"Nagu teada oli, siis käis mäng rohkem võitluse peale ja ka leedulased ei üritanud nii väga kombineerida," lausus Rüütli. "Mänguilu oligi siit palju oodata, tähtis oli inimesi rõõmustada ja karikas ära võita."

Leedu treener: olime paremad

Leedu koondise portugallasest peatreener Jose Couceiro pidas tulemust mängupilti arvestades ebaõigeks.

"Esimene poolaeg oli meie poolt väga hea, aga Eestil oli üks võimalus ja sellest tuli ka värav. 1:1 on meie jaoks väga raske tulemus, sest Leedu oli minu arvates parem meeskond väljakul," ütles ta futbolas.lt-le.

Couceiro rõhutas mitmel korral, et väljaku tingimused olid nende jaoks kehvad. "Väga raske oli mängida, sest Eesti mängib alati palli ette, aga Leedu üritab jalgpalli mängida ja sööta," lausus ta.

kell 13:00 Kuressaare linnastaadionil

Eesti - Leedu 1:1 (1:1)
6. Sander Puri - 35. Vitalijus Kavaliauskas

Hoiatused: 7. Sander Puri, 78. Taavi Rähn
Mänguolud: -1 kraadi, tuuline ilm. Väljak rahuldavas seisukorras.
Pealtvaatajad: 800
Peakohtunik: Tero Nieminen
Abikohtunikud: Miikka Poikselkä, Mikko Alakare (kõik Soome)

Suluseisud            2:0    2:0    4:0

Eesti: 12-Mihkel Aksalu, 2-Tihhon Šišov, 3-Alo Bärengrub (43. 15-Taavi Rähn), 4-Raio Piiroja, 14-Gert Kams (46. 17-Enar Jääger), 13-Martin Vunk, 11-Aivar Anniste, 16-Oliver Konsa (46. 9-Tarmo Kink), 7-Sander Puri, 18-Kristen Viikmäe, 10-Kaimar Saag (69. 8-Vladimir Voskoboinikov).
Varus: 1-Artur Kotenko, 15-Taavi Rähn, 17-Enar Jääger, 6-Aleksandr Dmitrijev, 9-Tarmo Kink, 8-Vladimir Voskoboinikov.

Leedu: 1-Armantas Vitkauskas, 2-Laurynas Rimavicius, 3-Vaidas Slavickas (46. 13-Gediminas Paulauskas), 4-Tomas Mikuckis, 5-Irmantas Zelmikas, 6-Darvydas Šernas (75. 18-Vytautas Lukša), 7-Mantas Savenas, 9-Vitalijus Kavaliauskas (74. 8-Ricardas Beniušis), 10-Kestutis Ivaškevicius (63. 17-Mindaugas Panka), 11-Valdas Trakys (63. 14-Tomas Tamošauskas), 16-Darius Miceika.
Varus: 12-Aurimas Dubickas, 13-Gediminas Paulauskas, 15-Giedrius Tomkevicius, 14-Tomas Tamošauskas, 17-Mindaugas Panka, 18-Vytautas Lukša, 8-Ricardas Beniušis.