Luup peale | Külmikust leitud ründaja tegi Tammeka kardetud duole silmad ette, aga siis lõid hoopis kaitsjad (galerii!) (1)

Vapruse ja Tammeka kohtumisest sai emotsioonide virvarr. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Pärnu Vaprus lõpetas Premium liigas viiemängulise kaotusteseeria, kuid lõpetas kodumängu Tartu Tammeka vastu ikkkagi südamevaluga, sest 2:0 edu anti käest eriti õnnetul kombel.

Neljas eelmises mängus kuivale jäänud Vaprus pani seekord juba 2. minutil võrgu sahisema, kui Kevin Kauber tsenderdas vasakult, põhikoosseisu pääsenud Ronaldo Tiismaa edestas Tanel Tammikut ja koksas viielt meetrilt ära - 1:0! Paar minutit hiljem tekkis analoogne olukord teise värava all, aga Uku Kõrre oli Ahmed Basheriga palju agressiivsemalt kontaktis ning Basheri pealöök Ezekiel Tanimowo tsenderduse järel langes Ott Nõmme saagiks.

Vaprus jätkas väravanäljaselt. Reimo Madissoo viis 13. minutil Virgo Valliku jooksu, aga ründaja jäi terava nurga alla ja ei leidnud väravaraame üles. 21. minutil suunas aga kapten Magnus Villota Tristan Pajo nurgalöögist tulnud palli Tammeka kaitsja kaudu võrku - 2:0! 25. minutil pääses Villota uuesti Pajo nurgalöögi järel ohtlikult löögile, aga saatis seekord palli napilt mööda.

Tammeka muutus ohtlikuks alles pärast pooltunni möödumist. 35. minutil külvas Tanimowo ohtu, aga Patrick Genro Veelma ei ulatunud tagapostis tema tsenderdust tühja võrku lükkama. 39. minutil pööras Laurits Õunpuu trahvikasti kaare pealt löögile ning saatis vasaku jalaga pommlöögi lati alla - 2:1!

Tartlased alustasid teist poolaega isukalt ning viigivärav oli õhus. Kõige lähemale jõudis Basheri löök kasti tagant, mille Nõmm posti kaudu üle otsajoone tõrjus. Ärevaid olukordi Vapruse värava ees oli veel, kuid 65. minuti kolmikvahetuse järel hakkas kodumeeskond jälle paremini mängu kontrollima.

Vaprus teenis mitmeid standardolukordi ja kujutas neist pidevalt ohtu. Villota pääses 67. minutil Pajo nurgalöögi järel juba kolmandat korda ohtlikult löögile, aga ei saanud palli viielt meetrilt raamide vahele. 74. minutil pääses Kauber Pajo tsenderduse järel lubavast kohast löögile, aga pealöök oli väga ebatäpne. Teises väljakuotsas pääses omakorda Tristan Koskor 75. minutil Tanel Langi tsenderdusest lubavalt löögile, aga saatis palli seitsmelt meetrilt üle värava.

Tammeka olukord muutus veel keerulisemaks, kui Tanimowo ägestus Sander Kapperi küünilise vea järel ning teenis äkilise reaktsiooni eest oma teise kollase kaardi, jättes tartlased 84. minutil väljakule kümnekesi. Sellest hoolimata õnnestus Tammekal lõpu eel Vapruse kastis ärevust tekitada ning lõpuks saidki nad oma tahtmise.

Rasmus Kallas saatis 90+5. minutil teele mängu viimase karistuslöögi, väravavaht Richard Aland tõi kõrge tsenderduse peaga keskele tagasi, Herman Pedmanson suunas nahkkera edasi Tanel Tammikule ning too pani pöördelt löögiga võrgu sahisema - 2:2Soccernet.ee tähelepanekud:

Pärnakad lasid võidu käest. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Külmkapist leitud ründaja

Enne seda mängu ei olnud Vaprus neli kohtumist järjest väravat lüüa suutnud. Viimati sahistas võrku Ronaldo Tiismaa, kes lõi 10. augustil FCI Levadia vastu lõppseisuks 1:4. Pärast seda oli peatreener Igor Prins proovinud erinevaid ründelahendusi, aga Tiismaale jagus minuteid vaid näpuotsaga vahetusest. Nüüd pani treener aga ründaja sel hooajal neljandat korda põhikoosseisu ning Tiismaa tänas selle eest juba 2. minutil väravaga.

Üleüldse näitasid Prins ja tema meeskond pärast viimaste mängude järel saadud kriitikat, et nad on omad järeldused teinud ning valmis muudatusi proovima. Võrreldes kolme päeva taguse 0:4 kaotusmänguga Nõmme Kalju vastu vahetus algkoosseisus koguni kuus meest, lisaks alustas Silver Alex Kelder erineval positsioonil, tagasi keskväljal.

Kui teinekord on Prinsi kritiseeritud ka mängu käigus liiga hiliste vahetuste eest, siis seekord reageeris ta Tammeka teise poolaja survele õigeaegselt ning muutis kolmikvahetusega mängupildi oluliselt paremaks. Kogu Vapruse meeskond mängis kõrge intensiivsuse, agressiivsuse ja otsustavusega, võitlusolukordi domineeriti ning Tammeka kardetud ründeduo Tristan Koskori ja Ahmed Basheri näol suudeti üsna edukalt vaigistada. Paraku sellest kõigest seekord ikkagi ei piisanud.

2. Tammeka ootamatud väravalööjad

Tammeka on mänginud pea terve see hooaeg 4-2-3-1 asetusega, kuid Tristan Koskori naasmise järel klubisse on peatreener Marti Pähn luksusprobleemi ees, sest ei Premium liiga eelmise hooaja väravakuningas Koskor ega Tammeka tänavune väravamasin Ahmed Basher ei vääri pingil istumist. Lahenduseks on olnud 4-4-2 asetusele üleminek, mida kasutati nii 1:0 võidumängus Narvas kui ka nüüd Pärnus.

Kahe ründajaga mängides jäi aga keskväljale Vapruse ülekaal ning eriti avapoolajal õnnestus pärnakatel seda eelist väga hästi ära kasutada. Seda enam, kui Magnus Villota ja Uku Kõrre võitsid Tammeka ründajate vastu järjest kahevõitluseid, mistõttu tartlaste ründepotentsiaal ei jõudnudki avaneda. Suure osa ajast pidid Koskor ja Basher kulutama palli järel jooksmisele, sest Vaprus lükkas eduseisus meeleldi oma poolel söötu.

Tammeka päästjateks osutusid hoopis kaitsjad. Laurits Õunpuu sai kirja oma karjääri esimese Premium liiga värava ning Tanel Tammik lõi sel hooajal juba kolmanda värava.

Laurits Õunpuu lõi Premium liigas esimese värava. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Punane sukeldumise ja reaktsiooni eest

Vapruse ja Tammeka kohtumised on olnud viimastel aastatel väga tulised ja kaartiderohked. Juba kolmandat korda sel hooajal nähti selles vastasseisus punast kaarti. Märtsis teenis Uku Kõrre varase punase ja põhjustas penalti, millest Tammeka võitis 1:0. Augustis teenis Ahmed Basher rumala löögiliigutusega varase punase ning avas tee Vapruse 1:0 võidule. Ning nüüd korjas Ezekiel Tanimowo kaks tarbetut kollast kaarti, aga tema ärasaatmise järel jõudis meeskond hoopis viigiväravani.

Tanimowo teenis esimese kollase kaardi avapoolaja lõpus, kui ta üritas peakohtunik Martti Puki hinnangul omavolilise kukkumisega penaltit välja meelitada. Teine kaart tuli aga ägestumise eest, kui Sander Kapper tegi talle seljatagant küünilise vea ning Nigeeria/Suurbritannia mees ei suutnud külma pead säilitada. Võib ju vaielda, kas simuleerimise eest saadud kaart oli õiglaselt määratud, kuid sellise teise kaardi võtmine on igal juhul täiesti lubamatu rumalus.

Tanimowol jääb nüüd laupäevane võõrsilmäng FC Floraga vahele. Vaprus hankis omale aga pühapäevaseks võõrsilmänguks FCI Levadia vastu koguni kolm mängukeeldu: kollaste limiit sai täis nii Kapperil, Kevin Kauberil kui ka Virgo Vallikul.

4.  Mängu parim - Magnus Villota

Vapruse keskkaitsjate võimsast esitusest Tammeka ründeduo neutraliseerimisel oli juba eespool juttu. Magnus Villota puhul tuleb täiendavalt esile tõsta tema poolt tekitatud pidevat ohtu standardolukordades Tammeka väravale.

18. septembril kell 19.00 Pärnu Rannastaadionil

Pärnu JK Vaprus - Tartu JK Tammeka 2:2 (2:1)
2. Ronaldo Tiismaa, 21. Magnus Villota - 39. Laurits Õunpuu, 90+5. Tanel Tammik

Väravasöödud: 2. Kevin Kauber, 21. Tristan Pajo - 39. David Epton, 90+5. Herman Pedmanson
Hoiatused: 58. Virgo Vallik, 63. Kevin Kauber, 84. Sander Kapper - 41., 84. Ezekiel Tanimowo, 64. Patrick Genro Veelma, 90+2. Laurits Õunpuu
Eemaldamine: 85. Ezekiel Tanimowo
Mänguolud: +19, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras