Pato kübaratrikk hoidis Tammeka lootuse elus (video!) (0)

Foto: Jana PiparTartu Tammeka püsimajäämislootused rippusid peenikese niidi otsas, kui nad Tallinna Kalevi vastu kaotusseisu jäid, aga Guinea ründaja Pato kübaratriki toel võeti 4:1 võit ja säilitati kõik võimalused viimaselt tabelirealt pääsemiseks.

Kaotuse korral võinuks Tammeka Meistriliigaga sisuliselt hüvasti jätta, ka viik jätnuks neile vaid teoreetilised võimalused. Võidu järel tõusid tartlased aga Kalevist vaid kahe punkti kaugusele ning pealinlastest punkti võrra eespool on FC Kuressaare.

Tammeka ründeind karistati ära Martin Kase 16. minuti juhtvärava näol, aga Martin Hurt viigistas pooltunni täitudes. Tartlased suutsid sügiseselt pehmel Kalevi Keskstaadioni väljakul luua ohtralt võimalusi ning teisel poolajal saadigi oma tahtmine Pato kolme värava näol.

"Pidime võtma riske, sest ainus lootust säilitav tulemus oli meie jaoks täna võit," kinnitas Tammeka peatreener Joti Stamatopoulos, "pidime riskima, saime hakkama ja saime selle eest tasutud. Selle väljaku peal oli väga raske mängida, aga sellegipoolest oli mäng päris hea ja meil oli palju võimalusi. Sellistes tingimustes sellist jalgpalli oli imeline vaadata nii minule treenerina kui ilmselt ka publikule."

Kalevi abitreener Daniel Meijel nentis, et Tammeka oli parem ja võitis teenitult, ent samas võinuks individuaalseid vigu vältides paremat tulemust loota: "Ma ei oska öelda, miks me eksisime teatud olukordades nii lapsikult. See probleem on meil kogu aeg. Teame, kuidas nemad mängivad ja kuidas meie peame nende vastu mängima, distsiplineeritus ja kõik oli hea, aga sellistest olukordadest lihtsalt ei tohi omale väravaid lasta."

1:0 ja peaaegu ka 2:0

Tammeka alustas näljaselt, nagu tabeliseis kohustaski, aga ei Pato ega Maido Pakk ei suutnud oma esimesi võimalusi ära kasutada. Veerandtunni möödudes nõelas hoopis Kalev: tartlased kaotasid keskväljal palli, Rejal Alijev möödus paremal äärel Kongo poolkaitsjast Preche Amour Florian Mboungoust ja tsenderdas teravalt värava ette, kust suunas palli võrku Martin Kase - 1:0!

Tammeka jätkas võimaluse loomist, kuid järgmisena jõudis väga lähedale jällegi Kalev. Kase saatis nurgalöögi järel palli väravale, aga Alexander Nimo jäi väravajoonel sellele ette ning Garreth Guntheri jätkuüritus seitsmelt meetrilt lendas rikošeti kaudu napilt mööda.

Viigivärav sündis 30. minutil, kui Nimo hea tsenderdus leidis kõrgele tõusnud keskkaitsja Martin Hurda, kes võttis palli rinnaga endale ette ja pärast seda jäi üle mängida veel vaid väravavaht - 1:1! Pato, Hurt ja Pakk said kõik veel proovida, kuid vaheajale suundutigi viigiseisult.

Pato show

Teine poolaeg algas samast kohast, kust esimene algas või lõppes - Tammeka jahtis meeleheitlikult väravat ning Kalev panustas kontrarünnakutele. Tartlaste ponnistused olid esialgu suhteliselt viljatud, tuues kaasa vaid mõne üksiku võimaluse.

Kõik muutus 66. minutist alates, mil algas Pato show. Kõigepealt andis Siim Tenno keskväljalt kavala ettesöödu, mille Kaspar Kaldoja ettenägelikult läbi lasi ning Patole läbijooksule jättis. Guinea ründaja jäi kaitsjaga võideldes raskesse positsiooni, aga sooritas terava nurga alt suurepärase löögi ja pall lendas lähemasse ristnurka - 1:2!

Vaid kolm minutit hiljem jõudis sama mees veelkord sihile, kui Kalev eksis oma poolel sööduga ning Pato mängiti kiiresti läbijooksule. Seekord tuli tal vaid pall väravavahist mööda suunata ja sellega sai ta hakkama - 1:3! Peagi avanes võimalus ka kübaratrikiks, aga seekordne läbisööst lõppes löögiga küljevõrku.

Pato kübaratrikk lasi end oodata 87. minutini, mil ta kasutas ära Kalevi kaitsja ja väravavahi ebakõla ning suskas lahtise palli nende vahelt tühja väravasse - 1:4! Võitja saatus oli sisuliselt otsustatud juba varem ja Kalev ei saanud kordagi peale sellist survet, mis lubanuks tagasitulekut oodata. Pigem võinuks külalised lüüa veel rohkemgi.

Tartust oma meeskonda toetama sõitnud 40 poolehoidjat said osa Tammeka selle hooaja esimesest võõrsilvõidust. Tõsi, kuigi ka kalevlaste fännisektor oli tavapärasest suurem ja värvikam, meenutas staadionil valitsenud atmosfäär pigem Tammeka kodumängu.

Stamatopoulos: väärisime võitu täielikult

"Ma arvan, et mängisime hästi kõik 90 minutit ja isegi vastaste värav tuli eikusagilt. Kuni selle hetkeni 16. minutil kontrollisime me mängu täielikult ja omasime paari-kolme head võimalust Maido ja Pato kaudu. Aga siis tuli värav ja järgmises standardolukorras olime veidi õnnega koos.

Meeskond ei kaotanud siiski keskendumist, teadsime oma võimalusi ja et oleme tegemas head tööd - rääkisime sellest veel ka poolajal. Õnnestus viigistada ja palju väravavõimalusi luua, väärisime võitu ja oleme absoluutselt õnnelikud.

Õnnitlused meeskonnale ja ühtlasi oleme väga tänulikud, et Tartust tuli palju inimesi meid siia toetama. See oli meie jaoks väga oluline. Soovin Tallinna Kalevile järgmisteks mängudeks edu, neil on hea meeskond, aga täna olime me paremad ja väärisime võitu."

Meijel: selliseid väravaid lüüakse ainult meile

"Plaan oli distsiplineeritult mängida, aga mitte enda värava alla kukkuda. Hoida liinid koos, et mustad mehed ei saaks liinide vahelt palli küsida. Neil on raskuskese allpool, nii et nad pööravad kiiremini kui meie mängijad. Teadsime nende trumpe, aga nad pöörasid isegi siis, kui me nii all mängisime. Väikese ala peal suutsid nad ikkagi palli kontrollida. Ühesõnaga nad mängisid paremini.

Kui meil tuleb kõik välja, võime ka järgmise mängu Levadia vastu võita. Me ei tohi eksida, aga eksime ikka ja seda sellistes olukordades, kus on raske eksida! Rasketest olukordadest tuleme enamasti välja, aga seal kus mängija on üksi palliga ja on vaja lihtne sööt anda või puhtaks lüüa, suudame vastasele pihta lüüa või üldse mitte palli tabada. Tänagi olid kaks viimast väravat sellised, milliseid võib näha ainult Kalevi esituses."

Mängu parim - Pato

21-aastasest guinealasest on saanud Tammeka püsimajäämislahingu üks sümboleid. Kalevi vastu õigustas ta endale pandud ootuseid täielikult, olles terve kohtumise vältel aktiivne ja väravajanuline. Üheksa pealelööki, millest seitse jõudsid postide vahele ja kolm väravasse, räägivad iseenda eest.