MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

INTERVJUU
3 Link kopeeritud

19 aastat ootust, peobuss, raportite kirjutamine ja pisarais mehed: seda ei oodanud Poolas mitte keegi!

3 Link kopeeritud
Kasper Elissaar pilt
Kasper Elissaar
Kasper Elissaar pilt
Kasper Elissaar

Märten Kuusk võiduparaadil. Foto: GKS Katowice / Instagram

Eesti koondise keskkaitsja Märten Kuusk (28) sõlmis jaanuaris pooleteist aasta pikkuse lepingu Poola kolmekordse karikavõitja GKS Katowicega, kes vireles tol hetkel kohaliku esiliiga tabeli teises pooles. Pool aastat hiljem on Kuusk ülirahul: võimsa hooga tõusti kõrgliigasse.

Lisaks karikavõitudele on Katowice koguni kaheksal korral tulnud Poola meistrisarjas medalile, ent sel sajandil on peamiselt mängitud madalamatel tasemetel. Esiliiga hooaja viimases voorus alistati võõrsil 1:0 teist ehk otse kõrgliigasse viivat kohta hoidnud Gdynia Arka, kellega tõusti samadele punktidele. Omavaheliste mängude paremusega haarati nende koht endale.

Kui Katowice võitis kõik viis viimast matši (neist kolm ühe väravaga ja kaks lisaminutitel), siis Arka saldoks samast perioodist jäi kaks võitu ja kolm kaotust. Ühe õnn ja teise õnnetus serveerisid Kuuse koduklubile tõelise lotovõidu: 19 aasta järel siirdutakse Ekstraklasasse.

Soccernet.ee uuris keskkaitsjalt, kuidas see kõik teoks sai ja millist elu ta täna elab.

Märten, kuidas läheb?
Hästi läheb. Vibe on hea pärast seda suurt saavutust.

Kui sa talvel Poola läksid, oli su sats vist 11. kohal 18 klubi hulgas.
Oli küll jah 11. kohal. Aga samas tabelit vaadates oli sõelmängude kohast kuus punkti puudu. Meie põhieesmärk oli see kätte saada. Klubi ja süsteem tundusid head. Mõtlesin, et proovime seda play-off'i püüda siis kõigepealt. Aga läks niimoodi, et 11. kohalt teiseks. Seda ei oodanud Poolas mitte keegi! Öeldi ka, et nii suurt tõusu pole varem tehtud. See oli tõesti päris võimas!

Kui suurt rolli sa endal seal näed? Läksid ja olid kohe põhimees. Mängisid nii palju, kui said, kui kaarte või muud ei olnud.
Jah, nii palju kui sai ja torust tuli! (Naerab.) Alguses oligi eesmärk, et kiirelt sisse elada. Põhimõtteliselt iga päev üritasin ka treeningutest klippe järele vaadata, et kiirelt kogu taktika ja see selgeks saada. Esimest korda mängisin klubitasandil kolme keskkaitsjaga – oli vaja mingid detailid üle käia, sest ei olnud päris sama, mis koondises.

Märten Kuusk Eesti koondises. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Millist rolli sa seal kolmeses keskkaitses tavaliselt mängisid?
Parempoolset keskkaitsjat mängisin. Ma arvan, et meil oli päris hea tasakaal kaitses. Erinevat tüüpi keskkaitsjad ja koostöö sujus väga hästi selle kolmikuga. Loodetavasti kõik jäävad ja saame nüüd Ekstraklasas ka siis näidata ja tõestada end.

On keegi klubis ka tulnud sulle õla peale koputama, et aitäh, Märten, et tulid ja aitasid meil sellise hoo sisse saada?
Tegelikult kusjuures juba üsna kiiresti seal kolme-nelja-viie mängu järel tuldi, et kuule väga tore, väga hea üleminek, meile väga meeldib. Nii fännid kui klubi inimesed. Treenerid toetasid ja kiitsid ka. Oli selline mõnus keskkond. Oli näha, et see läheb inimestele korda. Alati, kui inimestega tervitasid, sooviti edu ja oldi väga siiralt rahul. Jalkakultuur on hästi kõva ja hinnatakse mängijaid.

Jalgpallurikarjääris, kui on näiteks kaks varianti, on alati nagu mündivise – kunagi ei tea, kas paned täppi või mitte. Sa ise vaatad ja võib-olla mõned ka Eestis vaatasid, et valib Poola esiliiga, samal ajal kui Bohemians ka tahab koos teiste eestlastega. Nüüd tagantjärgi näeme, kuidas on eestlastel Bohemiansis ja kuidas on sul … Kas on selline kerguse tunne, et läks täppi?
(Naerab.) On küll! Oleme siin perekeskis arutanud ja isegi mõelnud, et tagantjärgi oli see ikka väga hea otsus. Võib-olla oli raske sellepärast otsustada, et see Bohemiansi pakkumine tuli esimesena ja pidin ootama Katowice pakkumist. Kui see tuli, siis kaldus ikka sinnapoole. Üritasin uurida meeskonna ja kõige kohta nii palju kui sai. Küsisin agendilt Harrilt, kuidas on nendes klubides.

Ikkagi see konkreetne võimalus samm edasi teha kõrgliigasse oli midagi sellist, mis kõnetas mind hästi palju. Meeskonna konkreetne stiil meeldis samuti vaadatud mängudest. Selle tõttu see otsus tuli.

Kui pingeline see hooaja lõpp oli?
No ikka päris pingeline. (Naerab kergendusega.) Kogu aeg ikkagi vaatasid tabelisse! Öeldakse küll, et keegi ei vaata sinna, et keskendume ainult järgmisele mängule, aga tegelikult ikka vaatad ja tahad näha, palju play-off'i või teise kohani minna on.

Saime seitse võitu järjest – üsna hea periood oli alguses – ja siis ma sain punase ja teine keskkaitsja sai vigastada. Pidime vahetusi tegema ja mäng ei sujunud enam nii hästi. Kolmest mängust saime ainult kaks punkti. Mõtlesin, et okei, proovime siis selle play-off'i kõigepealt ära kindlustada. Nüüd on juba päris suur see vahe esimese-teisega: kaheksa või isegi kümme punkti vahepeal.

Aga siis kuidagi hakkas mäng jälle jooksma. Need kaks lõpuminutite võitu, mis tulid [Varssavi Polonia ja Tychy vastu], olid eriti uskumatud, kus vahetusründaja [Jakub Arak] ei kuskilt otsustas ära. Enne ei paistnud üldse silma, aga tuli ja tegi ära! Täiesti uskumatu oli see! Samas arvan, et tõesti vääritud.

See ründaja nägi iga päev vaeva tsenderdustega, peale trenne tegi individuaalset tööd – mast kordagi maas ei olnud, isegi kui mängida ei saanud. See oli teenitud tasu nii talle kui kogu meeskonnale.

Pingest rääkides … Viimased kaks nädalat olid eriti. Vaatasidki neid punkte ja kuidas teised mängivad. See ei sõltunud ju meist! Suurepärane lugu ja see pingelangus pärast lõpuvilet oli meeletu. Nii mul, kui oli näha, et ka teistel mängijatel. Vinge tunne!

Kirjelda seda emotsiooni, mis siis oli, kui oli teada, et nüüd on Ekstraklasasse minek.
Alguses selline … tühi või vabastav tunne. Keha lihtsalt vajus allapoole: kes põlvili, kes pikali. Meeletu rõõm! Selle nimel olime tööd teinud. Et see nii kiiresti tuli! Ja näha, kuidas see mängijatele nii palju korda läheb: paljud nutsid rõõmust, fännid ka. See oli väga siiras hetk. Kogu nädal oli väga hea vibe'i peal. Mitu päeva kestnud pidustustest oli näha, et see läheb ka linnale väga korda. See lisas vürtsi ja vunki juurde. Tänu sellele nautisin ka ise rohkem.

Katowice on seal oma piirkonnas üks suuremaid linnasid. Umbes Tallinna suurune.
Sutsu väiksem Tallinnast, ca 350 000 inimest, aga seal kõrval on hästi palju väiksemaid linnu. Kokku moodustab ta sellise linnastu või linnade rajooni. Klubi omanik ongi linn. On näha, et nad toetavad seda jalgpallisektsiooni kõige rohkem. Seal on ju muidu muud alad ka.

Aga lähete seal inimestele korda.
Jaa, läheme korda. Tänavatel on näha päris palju klubi atribuutika kandmist. Vahel tullakse ka juurde. Kogu linn pani pooleks nädalaks peo püsti!

Kui suur teil see keskmine publikunumber on?
Staadion mahutab ca 7000. Viimased mängud ja kui hästi läks, oli põhimõtteliselt täis, 6000-7000. Keskmine võibki seal 5000 juures olla. Aga see atmosfäär, mis seal tekkis – fännid karjusid kuidagi nii ühtselt ja kõvasti – jättis tunde, et on palju rohkem, 10 000 või 15 000.

Ja kui pidustused olid, siis võttis teid vastu ikka rahvamass, jah?
Ikka korralik, jah! Järgmisel päeval võis seal midagi 1000 kandis olla. Ka öösel oli juba päris suur rahvamass, kui tulime bussiga Gdyniast kaheksa tundi. Peobuss oli püsti! See oli täiesti vinge! Ja siis fännid sähvatasid seal oma pürode ja ilutulestikega. Läksime kõigepealt nende sekka ja siis kuskile rõdule, mis oli meile valmis pandud. Seal karjuti ruuporiga ja lauldi kõik laulud ära. Öösel või õigemini varahommikul kuuest saime magama. Järgmine päev läksime uuesti sinna samale väljakule bussiga. Käisime uuesti laulud läbi. See näitas, kui palju neile korda läheme. Hea meel ka linna üle!

See, mis sa kirjeldad, on selline jalgpalluri elu, millest poisikesena unistad või oled kuskilt videosid näinud, et suurtes jalgpallimaades käib see nii. Seda ise kogeda – jääb ilmselt eluks ajaks meelde!
Jaa, just! Väga positiivselt imestasin, et kultuur on nii kõva Poolas, et isegi esiliigas pannakse selline asi püsti. Tähistatakse samamoodi nagu kuskil Inglismaal. Sai selle lahtise bussiga sõidu ka ära proovida. See oli lahe!

Mis tundega sa sellele uuele hooajale vastu vaatad? Ekstraklasa, Poola kõrgliiga. Lõpuks ometi see koht, kus ajalooliselt on tegelikult eestlastel hästi läinud, kus on mängitud ja kus tase on väga hea.
Ainult positiivse tundega! Juba on ootusärevus sees. Peale koondist tekib ilmselt vaikselt juba tunne, et tahaks tagasi minna hooajaeelsele ettevalmistusele, et end valmis panna selleks aste kõrgemal liigaks. Ma arvan, et meil on kõvasti potentsiaali, nagu näitasime ka esiliigas.

Esiliiga ja kõrgliiga pundid on tegelikult päris võrdselt omavahel mänginud. Nii erinevates karikakohtumistes kui sõprusmängudes. Nagu ajalugu on näidanud, siis täitsa 50-50 võivad need mängud olla. Karika ju võitis tänavu Krakowi Wisla, kes jäi esiliigas alles kümnendaks! See näitab, kui raske on esiliigast tõusta.

Arvan, et eesmärk ei saa olla, et läheme lihtsalt püsima jääma. Kuna see on konkurentsitihe liiga, siis algusest peale peaks proovima täitsa kõrgele sihtida. Eks siis elu näitab. Lõppkokkuvõttes näiteks esikümnes lõpetamine oleks väga hea tulemus meile. Aga enne hooaega vast ei hakka ütlema, et nüüd tahaks 11. või 12. tulla. Päev-päevalt areneme ja kui kokku tuleme, paneme koos eesmärgid paika.

Saan aru, et see klubi on hästi professionaalse suhtumisega. Tal on väga kõva ajalugu ühelt poolt, aga oled isegi rääkinud, kui põhjalikult nad sinu kohta uurinud ja skautinud olid, kui nad su võtsid. Kuhu kogu see professionaalsuse tase sinu karjääris asetub? On see parim, mida sa oled tunnetanud?
Ma ütleks, et on parim. Võib-olla väljakute ja selliste tingimuste mõttes oli Ujpest parim, kuigi tegelikult Floras olid ka super tingimused. Aga just see professionaalsus, see, kui detailselt tööd tehakse: erinevad droonid trennide ajal üleval ja kuidas taktikaliselt asju läbi käiakse. Pärast mänge peavad mängijaid raporteid ja kokkuvõtteid kirjutama. Selline professionaalsuse tase sobib ja meeldib mulle väga.

Ungaris oli selline vaba pigem. Ei kasutatud ka videoanalüüsi nii palju. Floraski kasutati rohkem – seal oli tegelikult väga hea videoanalüüs Henni ja Joeliga.

Kuidas sa Poolas elamisega kohanenud oled?
Arvan, et kohanesime [elukaaslasega] üsna kiiresti. Elu on üsna sarnane Eestile. Kultuuriliselt ka. Leidsime väga kiirelt korteri. Meid taheti hotelli suunata, aga elukaaslane oli kohe korteri leidnud, et peame ikka kohe sinna minema. Spordidirektor helistas, et kas ei tahagi siis hotelli minna, et ma olen teile kolm ööd ära broneerinud – ehk tahate rahulikult võtta. (Naerab.) Oli imestunud.

Elu on äge seal. Minu jaoks on see paraja suurusega linn. Suur roheline park on kohe kodu kõrval – eestlasele meeldib looduses ja metsas käia – see on väga äge. Samas kesklinn on väike ja väärikas. Meeldib ka see logistika ja maanteed: väga kiiresti saab igale poole. Poolakad seda asja oskavad.

Kui kaugel sa treeningkeskusest elad?
Isegi alla kilomeetri natuke. See on mulle alati oluline olnud elada lähedal: saan kas jalgsi minna või rattaga käia – polegi nagu autot vaja. See meeldib, et saab lähedal elada!

Kui palju sa koondise järel puhata saad? Poolakad alustavad üldiselt üsna vara oma hooaega. Sinna on vaja ettevalmistus ka teha.
Jah, juba päris vara alustavad: 17. on esimesed trennid.

Juuni?
Juuni. (Naerab.) Ega ei lasta kaua puhata, aga vaatame, räägime veel läbi, kas oleks äkki 20. kandis hea tulla. Siis saaks veel nädala sellist eelkõige vaimset puhkust.

Jalgpalluri jaoks praegu enne koondist niivõrd kuivõrd neli päeva ja hiljem nädal otsa. Vähe ju?!
No vähe, aga samas talvel saab ju ka puhata! See ongi võib-olla hea! Eestis on selline üks pikk puhkus, aga mujal riikides on kaks sellist lühemat. Mulle see meeldib, et saab nii suvel kui talvel vajadusel kodus olla. Või siis reisida – kuidas kellelegi.

Ja eks juba ootan ka kõrgliigas mängimist! Selles suhtes vaim on valmis.

***

Märten Kuusk
Sündinud: 5. aprillil 1996
Positsioon: keskkaitsja
Klubi: GKS Katowice (Poola)
Eelnev klubikarjäär: Ujpest (Ungari), FC Flora, Rakvere Tarvas, Nõmme Kalju
Koondised: A 31/0, U23 1/0, U21 22/1, U19 11/0, U17 8/1, U16 1/0
Saavutused: 3x Eesti meister, 2x Eesti karikavõitja

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Ametlik: Kuusk sõlmis Poolas 1,5-aastase lepingu
EESTLASED VÕÕRSIL

Ametlik: Kuusk sõlmis Poolas 1,5-aastase lepingu

Katowicet Reinkordi uuele klubile eelistanud Kuusk: põhieesmärk on kõrgliigasse tõusta
EESTLASED VÕÕRSIL

Katowicet Reinkordi uuele klubile eelistanud Kuusk: põhieesmärk on kõrgliigasse tõusta

Hurraa! Napi võidu teeninud Kuusk ja Katowice tõusid Ekstraklasasse
EESTLASED VÕÕRSIL 2

Hurraa! Napi võidu teeninud Kuusk ja Katowice tõusid Ekstraklasasse

Kogenud koondise kaitsja Häberlist: ta tõi meile julgust ja aitas mängijaid edasi
EESTI MEESTE KOONDIS 6

Kogenud koondise kaitsja Häberlist: ta tõi meile julgust ja aitas mängijaid edasi

Valladolid punktijahil
Liivimaa karikas
Naiste Meistriliiga
Mõtted koondisest
Treenerid siin ja seal
Hooaja lõpusirge
pilk tagasi
Viimased parimad
viikingi meenutused
Eesti koondis
Kahetised tunded
Koondiseaasta lõpp
Premium liigast
Eesti naiste koondis
Meie mees välismaal
Nõmme mändide alt
Hooaja kokkuvõtted
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 72
  • 3 Paide Linnameeskond 72
  • 4 Tallinna FC Flora 70
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA