A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Soccernet.ee lugejad on Premium liiga fännide lemmikut ja sümboolset koosseisu valinud juba nii kaua, et mitmed tänavused laureaadid ja nominendid ei olnud siis veel sündinudki, kui esimesed koosseisud juba netiavarustes särasid. Mida põnevat viimase 20 aasta sümboolsed koosseisud meile räägivad?
Alustuseks avaldame siinkohal ülevaatliku tabelina kõik 20 aasta jooksul tehtud valikud - lihtne matemaatikatehe ütleb meile, et kahe kümnendi jooksul on hooaja sümboolsetesse koosseisudesse valitud kokku 220 mängijat - mõned loomulikult korduvalt.
Kõik sümboolsed koosseisud aastatest 2005-2024:
Kuidas on valikud jaotunud klubide ja positsioonide kaupa? Tuleb välja, et Levadia on igipõlisest rivaalist Florast selles osas õige pisut ees - 20 aasta jooksul on Levadia mängija sümboolsesse koosseisu jõudnud 73 korral, Floral on vastu panna 69 valikut. Levadia möödus Florast selles arvestusest tänavu, sest 2024. aasta koosseisus oli koguni seitse levadialast ja vaid üks florakas. Keskmiselt on seega ühes sümboolses koosseisus 3,65 Levadia mängijat ja 3,45 Flora mängijat. Viimase 20 aasta jooksul on mõlemad Tallinna suured sealjuures võitnud võrdselt kaheksa meistritiitlit.
Täiesti välja on Levadia mängijad jäänud vaid kahel aastal: 2019. ja 2020. aastal, kui meeskond lõpetas liigahooaja vastavalt teisel ja kolmandal kohal. Vähemalt üks Flora mängija on olnud igas sümboolses koosseisus peale 2013. aasta, kui Flora sai liigas neljanda koha.
Kui ühe koosseisu põhine rekordesindatus on Levadia käes 2009. aastast (8 mängijat), siis 2021. ja 2023. aasta olid selles vallas üsna kummaline: ei varem ega hiljem pole sümboolsesse koosseisu jõudnud kõige rohkem mängijaid meeskonnast, mis ei võitnud tiitlit. 2021. aastal kuulus tiitlimeeskonnast Levadiast rivistusse kolm, hõbedasest Florast aga viis mängijat; mullu panustas tiitli võitnud Flora sümboolsesse koosseisu vaid kahe palluriga (rekord), hõbeda võitnud Levadiast oli aga sees viis mängijat.
Kokku on 20 aasta jooksul sümboolsesse koosseisu mahtunud 13 erineva meeskonna mängijad (Pärnu Linnameeskond ja Pärnu Vaprus on siin loetud üheks võistkonnaks). Ainsad kaks võistkonda, kes viimase 20 aasta jooksul on meistriliigas vähemalt kolm hooaega kaasa teinud, aga kelle mängijaid sümboolsesse koosseisu jõudnud pole, on Lasnamäe Ajax ja Tallinna Legion.
Mõnes mõttes võib öelda, et tulemusi arvestades on kõige alaesindatum olnud Narva Trans, kes on selle perioodi jooksul võitnud küll kuus medalit (ühe hõbeda ja viis pronksi), kuid nende mängijaid on koosseisudesse jõudnud vaid seitse. Huvitaval kombel on neist suisa viis olnud ründajad - täpselt sama palju (või vähe!) edurivimehi on tulnud ka FC Flora ridadest.
Mängijate osas on pilt loomulikult kirjum. 220 valikut jagunevad kokku 121 mängija vahel. 91 neist on Eestist pärit või Eesti passiga, 30 aga võõrleegionärid. Valikukordade lõikes on leegionäride osakaal 39/220 ehk 17,7%.
Vähemalt kahel korral on sümboolsesse koosseisu kuulunud 53 mängijat, kelle seast on leegionärid kaheksa. Ainsa leegionärina on kolmel korral koosseisu valitud Hidetoshi Wakui. Gruusiast pärit, aga tänaseks Eesti passiga Zakaria Beglarišvili on sümboolsesse koosseisu pääsenud viiel korral. Kuue valikuga jagavad selles arvestuses esikohta aga Gert Kams ja Konstantin Vassiljev. Vassiljevi puhul on märkimisväärne, et esimest korda oli ta koosseisus juba 2006. aastal Levadia mängijana, viimast korda 2023. aastal Flora pallurina. Kamsi kuus korda jäid aastatesse 2010-2019.
Järjestikuste valituks osutumiste rekordimeheks on Konstantin Vassiljev, kes oli sümboolses koosseisus aastatel 2019-2023 viiel korral järjest. Neli korda jutti on valituks osutunud ports äärekaitsjaid: Taijo Teniste kuulus valikusse aastatel 2008-2011 (esimesel kolmel aastal kaitsja, viimasel poolkaitsjana), Ken Kallaste aastatel 2011-2014 ja Michael Lilander aastatel 2020-2023.
Kolme erinevat meeskonda esindades on valikus olnud Sergei Mošnikov (Flora x2, Infonet, Paide), Martin Vunk (Flora, Sillamäe, Pärnu) ja Karl Mööl (Kalju, Paide x2, Kuressaare). Mööl on ühtlasi üks vähestest mängijatest, kes on valikus olnud kahel positsioonil (Kalju ja Paide eest kaitsjana, Kuressaare eest poolkaitsjana). Temaga jagavad seda klubi veel eelmainitud Taijo Teniste, lisaks Andrei Sidorenkov (2006 poolkaitsjana, 2016 kaitsja), Dmitri Kruglov (2013-14 poolkaitsjana, 2016 ja 2018 kaitsjana), Rauno Sappinen (2015 poolkaitsjana, 2017, 2020, 2021 ründajana) ja Igor Subbotin (2014 ründajana, 2018 poolkaitsjana).
Kui soovid natuke nuputada ja kahe kümnendi jooksul Premium liigas säranud mängijaid meelde tuletada, siis siin on sinu võimalus - pane end proovile ja vaata, mitu nime suudad meelde tuletada! Vastamiseks piisab mängija perekonnanime sisse trükkimisest.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
20 aastat sümboolseid koosseise. Kams ja Vassiljev on troonil, Levadia tõusis Florast mööda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?