Ambitsioonikas noorteklubi Harju soovib tippseltskonda ronida: täiendused Premium liigast, treener Portugalist ja spordidirektor Veikkausliigast (7)

Harju JK Laagri portugallasest peatreener Victor Da Silva. Foto: harjujk.ee

Harju JK Laagri tuli möödunud hooajal II liiga lõuna/lääs tsoonis Paide Linnameeskond III järel teisele kohale ja tagas omale sellega tänavuseks pääsu Esiliiga B-sse. Seni peamiselt noorte mängijate kasvatamisele keskendunud klubi ei kavatse hoogu pidurdada, vaid mõtleb üha suuremalt.

Nädalavahetusel pidas Harju oma esimese Taliturniiri kohtumise, kui läks vastamisi Esiliigasse kuuluva Tartu Tammeka U21 võistkonnaga. Kuigi suur osa tartlaste Esiliiga tiimi mängijatest on praegu kaasatud esinduse tegemistesse ja treeningmängus kaasa ei löönud, mõjus Harju 7:2 võit aste kõrgemal asetseva võistkonna üle üllatavalt. Harju JK tegevjuht Kalmar Liiv (34) kinnitab Soccernet.ee-le, et klubi soovibki tulevikus üha suuremaid mägesid vallutada, kuid mitte kiirustades, vaid samm-sammult.

Mis sihiga uuele aastale vastu minnakse? "Meie miiniumeesmärk on [Esiliiga B-sse] püsima jääda. Aga tegelikult tahame tõusta ikkagi Esiliigasse," ütleb Liiv. "Soovime kõrgematesse liigadesse jõuda. Esiliigasse kindlasti, kuid sellega ei ole survet, sest oleme noor meeskond ja poistele tuleb aega anda. Kuid oleme ära defineerinud ka selle, et kui õige hetk käes, tahame jõuda Premium liigasse välja. Meil pole klubina tungi, et peame sinna jõudma kahe, nelja või kuue aastaga – see pole nii tähtis, aga tahame sinna välja jõuda."

Premium liiga hõnguga täiendused

Kui juba mullu mängisid Harju JK Laagri eest Eesti jalgpallisõpradele kõrgliigast tuntud nimed nagu Andre Järva (24-aastane, Premium liigas 94 mängu ja 13 väravat), Erik Listmann (26-aastane, Premium liigas 40 mängu ja 3 väravat) ja Sten-Marten Vahi (23-aastane, Premium liigas 10 mängu), siis Esiliiga B-s konkurentsivõimeliseks olemiseks on talvel mitmeid täiendusi toodud.

Magnar Vainumäe siirdus Paidest Harjusse, kus saab nüüd taas mängida Andre Järvaga, kellega on kõrgliigaski võistkonda jaganud. Foto: Brit Maria Tael (arhiiv)

Nimekaim liituja on endine noortekoondislane, 22-aastane keskpoolkaitsja Magnar Vainumäe, kes säras Premium liigas juba 2017. aastal kõigest 19-aastasena, lüües Paide Linnameeskonna eest 31 mänguga kaheksa väravat ja andes neli väravasöötu. 2018. aastal hakkas kimbutama vigastustont, mistõttu piirdus Vainumäe vaid 14 kohtumisega ning viimasel kahel hooajal ta põlvetrauma tõttu ametlikku võistlusmängu kirja ei saanudki. Möödunud aastaga sai ta leping Paidega läbi ja koostööd ei jätkatud.

Tänavu saab ta end vutisõpradele näidata Harju särgis. Lisaks Vainumäele on klubiga talve jooksul liitunud ka mullu Viljandi Tulevikus varuväravavahi ülesandeid täitnud Matheas Madik (19); Tallinna Kalevi ja Rakvere Tarva eest kokku 11 Premium liiga lahingut pidanud kaitsja Hans Joosep Tammerik (25), kel lisaks Esiliigast Kalevi, Flora duubli ja FC Puumaga ligemale 100 mängu kogemust ja kes mullu pallis Esiliiga B-s Läänemaa ridades; Kalevi ja Pärnu Vaprusega 14 Premium liiga matši hinge alla saanud äärekaitsja Kaspar Tilga (22), kes Esiliigas väljakuid mõõtnud enam kui 120 kohtumises ning Mauri Levandi (26), kes on omale nime teinud rannajalgpallurina, ent samuti Esiliigas ligemale poolsada mängu pidanud.

Kui eelmise aasta välja toodud kolmikust oodatakse Andre Järvalt endiselt väravaid (2020. aastal lõi ta II liigas neid 34), siis Vahi on tänavu väravavahtide treeneri rollis ja mängib vastavalt vajadusele. Erik Listmann läks aga Suurbritanniasse ülikooli ja tema teenetega Harju JK Laagri sel hooajal arvestada ei saa.

Professionaalne suhtumine

Millega on klubi kõrgemalgi kogemusi omandanud vutimehed enda ridadesse meelitanud? "Mida kõik on öelnud: uskumatult professionaalne keskkond. Nad ei ole sellist asja kogenud kuskil mujal klubides, kui välja jätta mõned üksikud meistriliiga klubid. Neile meeldibki see suhtumine ja treeningute ülesehitus, mis on väga professionaalne. Sellepärast ongi meil Portugalist treener ja ka spordidirektor Lauri Nuuma selle protsessi juures. Teine asi on eesmärk: mitte lihtsalt mängida – mis on ka harrastusmentaliteediga täiesti okei –, aga siht võistkonnana kõrgemale jõuda," ütleb Liiv.

Harju JK tegevjuht Kalmar Liiv. Foto: harjujk.ee

"Palku me otseselt kellelegi ei maksa, kuid on stipendiaadid ning keegi vanematest mängijatest, võtmemängijatest midagi ise rahaliselt ka panustama ei pea," lisab ta.

Liiv räägib, et hoolimata sellest, kas nad on profid või mitte, ei tähenda see, et suhtumine ei võiks olla professionaalne. "Sa pead oma keha eest hoolitsema, sööma, puhkama, trennis kohal olema, oma koha eest võitlema – see on basic. Ja teine asi, et mängijal peab olema ka mingi eesmärk ja siht. Treenerid on asja selliselt üles ehitanud, et mängijatele on konkreetsed nõudmised," selgitab klubi tegevjuht.

Harju JK Laagri spordidirektori ja esindusvõistkonna abitreenerina on ametis 34-aastane UEFA A kategooria litsentsiga Lauri Nuuma. Viimasel kahel hooajal oli ta Soome kõrgliigas mängiva FC Honka abitreeneriks. 2019. aastal tuldi pronksile, mullu lõpetati neljandana. Enam ei abista Nuuma aga mitte 44-aastast Honka peatreenerit Vesa Vasarat, vaid klubi, millele ta on ise aluse pannud.

"Lauri on ju üks klubi asutajatest," vastab Liiv, kuidas soostus Nuuma Soome kõrgliigast tööle tulema Eesti tugevuselt kolmandasse liigasse. "Kui pikaks ta siia täpselt jääb – on see üks, kaks, kolm, viis, kümme hooaega – ei oska öelda. Nii palju kui tean, oli tal muid pakkumisi ka. Välismaalt ja ka sealtsamast, kus ta oli, aga ta otsustas praegu tulla siia, sest ennekõike oli klubil uus etapp algamas ja oli väga tähtis, et sportliku poole pealt oleks selle eest vastutav isik iga päev kohapeal olemas."

Peatreener Portugalist

Nuuma ei ole aga teps mitte ainus välismaa karastusega spetsialist Harju JK-s. Klubi esindusvõistkonna peatreenerina alustab oma kolmandat hooaega Šveitsis sündinud 32-aastane portugallane Victor Manuel Gomes Da Silva. Eelnevalt kodumaal ja muuhulgas Hiinas legendaarse Luis Figo akadeemias töötanud Da Silva alustas Harjus 2018. aastal U17 võistkonna treenerina, ent juba poole aasta järel võttis lisaks üle ka esinduse.

2019. aastal võideti III liiga põhja piirkond üheksapunktilise eduga Lilleküla Retro ees. Nagu öeldud, siis eelmisel aastal tuldi II liigas oma tsoonis teiseks. Da Silva on Harju JK Laagri jaoks aga mitte esimene, vaid juba neljas välistreener.

Eelmisel kahel aastal Soome kõrgliigas mängiva Honka abitreenerina töötanud Lauri Nuuma toimetab nüüd Harjus. Foto: harjujk.ee

Kõige esimene oli Joao Pedro Fernandes Lourenco, kes liitus klubiga 2015. aasta sügisel Lissaboni Sportingu akadeemiast. "Kui klubi lõime, oli meie eesmärk teha asju teistmoodi, kui seni on tehtud. Me ei tahtnud olla lihtsalt üks tavaline Eesti klubi," meenutab Liiv. "Tahtsime teha teistmoodi eelkõige spordimetoodikast lähtuvalt. Arvasime ja arvame siiani, et kõige objektiivsem info tuleb väljastpoolt Eestit, sest seal on jalgpallikultuur rikkam ja kogemusi tippmängijate arendamisel rohkem. Seal lähenetakse andekamate pallurite treenimisele ning nende arenguks keskkonna loomisele teisiti.

Käisime üle Euroopa tutvumas erinevate koolkondadega ja ühel hetkel jõudsime Lissaboni Sportingu akadeemiasse. Rääkisime seal erinevate treeneritega ja mõnega tekkis tugevam side. See jätkus ja siis aasta-poolteist hiljem oli juba üks siin. Nii see alguse sai.

Edasi läks sedasi, et kui siin väikeses Eestis teavad kõik kõiki, siis ega see Portugal ka nüüd nii suur ei ole. Seal kõik päris kõiki ei tunne, aga nad ka ikkagi suhtlevad omavahel," naerab klubi tegevjuht. Lourenco läks Harju JK-st tagasi Sportingusse, kus sai omale varasemast vanema vanuseklassi grupi peatreeneriks. Kaks järgmist meest, Jose Da Paz ja Miguel Machado, naasid samuti pärast mõningast Eestis olekut kodumaale Portugali, sest said seal ametikõrgendust.

Liiv tõdeb, et välismaa treeneritega on kolm suuremat probleemi: "Esiteks see, et nende perekonda ei ole siin. Kui tuled siia üksi jalkat tegema, siis tekib igatsus. Teiseks ilm. See on nende jaoks täielik müsteerium, kuidas me siin talvel elada saame. Kolmandaks asi, mis võib-olla isegi ületab eelmist kahte: Eesti jalgpallikultuur ei ole ligilähedaseltki sarnases staadiumis võrreldes jalgpalliriikides valitseva kultuuriga. See ongi see, kus nad tahaksid teha mingeid otsuseid, teistsuguseid suundi võtta, aga praegune Eesti jalgpalli keskkond lihtsalt ei lase seda."

Victor Da Silva on praeguseks aga Eestis kenasti kohanenud ja siinsete oludega ära harjunud. Ta mõistab, et muutused võtavad aega ja asi areneb, kuigi mitte alati soovitud tempos.

Eelkõige ikkagi kasvatajaklubi

Kuigi Harju JK Laagri on kahe aastaga kaks liigataset kõrgemale hüpanud ja sihib veelgi suuremaid ampse, peavad nad oma prioriteediks ikkagi noormängijate arendamist. "Esimene eesmärk on olla väga hea noortetööga klubi, noorte kasvataja. Läbi selle Eesti jalgpalli kandepinda arendada," ütleb Liiv, et seetõttu on ka esinduses väga palju oma noori.

Harju JK kasvandik Kirill Aleksandr Antonov on välja jõudnud Nõmme Kaljusse. Foto: Andrei Smetana

Nende arvates ei tegeleta praegu Eestis piisavalt just kõige andekamate noorte vutimeestega. Harju JK arvates ei saa teravamaid pliiatseid panna aga ühte patta tavaliste poistega, kes teevad harrastussporti. "Võib-olla sellepärast oleme mõndade klubide jaoks mitte kõige paremas nimekirjas, sest üritame selgemalt eristada harrastust sooritusspordist. Aga meie missioon on pakkuda noortele parimat arenguvõimalust," arutleb Liiv. Ta tõdeb, et harrastussport on jalgpallipüramiidi alus, kuid soorituspõhisele jalgpallile tuleb läheneda teise nurga alt. Harjus proovivad nad tegeleda mõlema suunaga.

Temalt on korduvalt küsitud, et kui nad enda arvates nii head noortetööd teevad, siis miks nende mängijaid kasvõi Premium liigas ei ole. Vastus siinkohal on lihtne: klubi on tegutsenud vaid kümmekond aastat

"Olen öelnud, et andke meile väheke aega. Kui 11 aastat tagasi alustasime, ei võtnud me mitte ühtegi vanemat poissi kui kuue-seitsme-aastased. Me reaalselt ei avanudki ühtegi vanemat gruppi. Tahtsime mängijate arendamist alustada puhtalt lehelt. See oli meie selle hetke visioon.

Esimene vanus oli meil 2003 – meie klubis see võib-olla kõige paremini ei õnnestunud, aga sellest vanusest on väga mitmeid Eestis omavanuste tippu kuuluvaid mängijad meilt vähemalt läbi käinud. Meie eest on mänginud näiteks Oliver Jürgens, Taaniel Usta, Martin Morris Adusoo, Kaspar Rõõmussaar, Kirill Antonov, kes mängivad hetkel Eesti tippklubides või välismaal. Neid mängijaid on meil olnud küll, kes on pildis olnud, aga klubi ei olnud sel perioodil valmis selliseid samme tegema, mida neile poistele oleks olnud vaja, ja nad liikusid edasi. Aga 2004 ja 2005 sünniaastaga on juba teine lugu. Eriti 05 poistega, kes on meil U15 Eesti meistrid ja U16 Eesti teised. Sel aastal tuleb neil U17 liigas madistama hakata ning pikemas plaanis jõuda esindusmeeskonda."

Tänaseks ongi klubi esimesed päris oma kasvandikud jõudmas ikka, kus suudavad juba tasapisi meeste konkurentsis toime tulla ja just nende arengu tarvis loodabki klubi oma esindusvõistkonnaga jõuda üha kõrgemale tasemele, et poistele oleks järgmiste sammude astumiseks vajalik väljund olemas.

Liiv sõnab: "Meie vundament on noored. Noored esindusvõistkonda ja tegelikult loodame ka tee ja lingi välismaaga luua. Meie arvates Eesti keskkond mingist hetkest – see on suhteline mõiste –, ei ole nii edasiviiv. Need inimesed siin ei ole võib-olla alati nii motiveeritud andma parimat informatsiooni või isegi panema mängijat situatsiooni, kus ta tõesti tahab iga päev ka ise paremaks saada. Eestis tuleb see lagi mingil hetkel ette.

Usume, et noor peaks – kui ta on ise valmis inimesena ja oma peas psühholoogiliselt, kui pere on nõus ja välismaalt on sportlik huvi tema vastu – siirduma piiri taha. Ja muidugi mitte ükskõik kuhu suvaliselt, vaid kohta, kus teame, et tehakse väärt asja ning mängija jaoks oleks see samm edasi.

Ja tegelikult treeneritega on täpselt sama. Kui oled treener suure algustähega, kes tõesti tahab rohkem, igatseb ja on näljane selle järgi, kuidas võiks või peaks tegema, siis suures pildis keskkond Eestis veel ei ole sealmaal, et saaks end lõpuni realiseerida või neid klubisid on veel vähe, kus saaks seda teha. Mitmed klubid on liikunud päris tublilt samme edasi selles suunas, et jalgpallikultuur areneks, aga veel on pikk tee minna. Täpselt sama on ka Harjus.

Ja ma ei taha mitte kellelegi mitte midagi halvasti öelda. See on see, mida oleme ise kogenud ja näinud, eelkõige noortespordis. Eesti spordimaastik või jalgpallikultuur ei ole veel see, mis ta võiks olla ning see kindlasti võtab väga palju aega, et ta jõuaks sinna, kus ta peaks olema. Aga rõõm on näha, et liigume aina enam õigemas suunas."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Taavi Usta   •  
(88.112.122.***)
Minu teada on Victor hispaaniast...
Aleksandr Antonov   •  
(80.235.45.***)
Lõpuks ometi ka Harjust põhjalik artikkel! Klubi on Eesti raamides silmapaistva arengu teinud ja peaaegu kõikides vanuserühmades TOP 3-5.
Andre Talivee   •  
(195.190.141.***)
See tagumine väravavaht on eriti rõõmsa näoga
Taavi Usta   •  
(88.112.122.***)
tuleb välja, et ikkagi portugali mehega tegu -
Taavi Usta   •  
(88.112.122.***)
Tere Aleksandr! Jah eks see oli ka aja küsimus. Kui harju on meestes paari aasta pärast meistrisarjas, siis on paljude suurim hirm realiseerunud. Igatpidi jõudu ja jaksu Laurile, Kalmarile ja teistele - kallid olete!
odralauk   •  
(88.196.222.***)
Kus Harju JK ELB mänge peab?
Laagri kooli väljakul?

Kas on plaanis ehitada oma staadion?
Amadeus   •  
(193.40.25.***)
10 aasta, 10 kilo ja prillid ja ongi Tehva 2.0 :D

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0