Chalice ja Volkonski meistriliigasse! (72)

23. septembril toimunud ETV ja ER-i vahelist mõõduvõttu jälgis Kadriorus suurepärases atmosfääris hinnanguliselt 2500 silmapaari. Kaks päeva varem samal staadionil aset leidnud pingelist Levadia ja Tuleviku vutilahingut vaatas masendavas vaikuses 100 inimest. Milles on probleem, et Eesti meistriliiga kohtumisi jälgib 2-3 korda odavama piletihinna juures keskmiselt enam kui 10 korda vähem publikut?

ER-i ja ETV mängule tuli rahvas loomulikult eeskätt show pärast. Kuid sellest hoolimata ei saa väita, et tegemist oleks võrreldamatult erinevate üritustega, kuna eks ole jalgpallgi pealtvaatajate jaoks eelkõige just meelelahutus. Ent mille poolest ja miks meistriliiga atraktiivsuselt nii palju alla jääb?

Iseenesestmõistetavalt ei ole Eesti klubidel piisavalt finantse, et iga mängu vaheajal Chalice või Propeller esinema kutsuda. Kuid kas seda mahajäämust ei peaks leevendama parem mängutase, intrigeeriv tabeliseis ning klubidele ustavad fännid, kes end iga ilmaga ja vastasest hoolimata staadionile veaksid? Kõik kolm nimetatud tingimust on Eestis küll veel suhteliselt lapsekingades, ent sellegipoolest on meistriliiga näol tegemist antud vallas parimaga, mida kodumaal pakkuda on. Ning ala populaarsust arvestades peaks sellest ka piisama.

Siinne tase ju lihtsalt ei saa olla nõrgem kui näiteks Luksemburgis või Islandis, kuid ometi on Eesti publikuhulga poolest Euroopas viimasel kohal, jäädes suurelt alla ka eelpool nimetatud riikidele. Lätlaste ja leedukatega võrreldes käib Eesti kõrgliigat vaatamas seejuures ümmarguselt 5 korda vähem inimesi. Tõeline probleem paistab olevat hoopis selles, et jalgpalli meelelahutuslikule küljele ei ole Eestis piisavalt tähelepanu pööratud.

Palju on räägitud puuduvatest teleülekannetest, mille tähtsust ei saa mitte kuidagi alahinnata. Ka jalgpalliisand Aivar Pohlak on seda lõpuks tunnistanud ning nimetas antud teemat Sporditähele antud usutluses ühena lähituleviku prioriteetidest. Kui Pohlak seda ütles, siis tõenäoliselt saab see ka teoks, ent endiselt jääb lahtiseks aeg. Telepildi vajalikkusest on juba nii kaua räägitud, et tekkinud on tüdimus. Ülekanded tooksid jalgpalli üldsusele lähemale ning see oleks ühtlasi ka parim võimalik reklaam, mis täidaks tribüünid publikuga, nagu on näidanud nii korv- kui ka võrkpalli eeskuju. Jääb üle vaid loota, et plaan peagi ka teoks tehakse.

Teiseks suureks probleemiks on jalgpalliliidu ja klubide suutmatus kohalikku liigat korralikult reklaamida. Kui inimesed ei tea kohtumiste toimumisaegu/kohti ega tunne mängijaid, siis on vähe lootust, et publikuhulgad lähitulevikus oluliselt kasvada võiksid. 22 suvalist kogu, kes pallivad mingites tuttava nimega klubides, ei ole lihtsalt piisav, et neid köita. Meistriliiga vajab staare, keda laiem publik meeskondadega seostaks ning kes sedaviisi klubide identiteedile ja fänlusele põhja laoksid. Kindlasti ei tule seejuures kasuks ka osade võistkondade iseseisvusetus, kuid teatavasti ei ole klubidel mingit otsest kohustust oma heaolu ala üldise arengu nimel ohvriks tuua.

Neilegi tuleks aga eelkõige ette heita just seda, et ei suudeta end kuidagi müüa. Levadia korraldab kord aastas heategevusliku vutimatši ja Flora mängudel esinevad tantsutüdrukud, kuid sellega meistriliiga "show-osa" ka piirdub. Enamike klubide kodumängudelt ei saa osta isegi mitte võistkonna fännikraami. Peale selle on poolte meeskondade veebilehed kas väga nutuses seisus või puuduvad sootuks. Millisest fännibaasi kasvatamisest saab seejuures üldse juttu olla? Võimalik, et kehv olukord on osaliselt tingitud ka finantside puudusest, kuid samas ei hakka seda raha ka mitte kunagi tulema, kui klubid ise ja liigajalgpall tervikuna oma mainet ei tõsta. Pealegi näib hetkel olevat palju võimalik ära teha ka puhtalt ideede tasandil. Särkide ja söögi-joogi müük peaks ju iseenesest hoopis tulu tooma ning ka veebilehtede haldamine ei ole tänapäeval kuigi kallis. Ja nii edasi.

Kõige tähtsam on aga siiski reklaam. Loomulikult teab iga Soccernet.ee lugeja, et TVMK-s mängivad Eesti koondislased Ingemar Teever ja Maksim Smirnov, aga paljud potentsiaalsed huvilised ei pruugi seda teada. Selliseid inimesi, kes kuigi tihti teed staadionile ei leia, kuid teinekord koondisemängudel sellegipoolest täismaja kindlustavad, leidub tuhandeid, ning on äärmiselt kahetsusväärne, et sellist potentsiaali pea täielikult ignoreeritakse.

Tavainimene ei tule iial selle peale, et meistriliiga kohta kuskilt EJL-i ajast ja arust kodulehelt infot otsida. See tuleb neile ise ette sööta. ER-i ja ETV mängu eel ei olnud ilmselt ainsatki meediat vähegi jälgivat inimest, kes üritusest mitte midagi kuulnud ei oleks olnud. Loomulikult mängisid selle kohtumise kasuks lisaks veel intrigeeriv vastasseis ning fakt, et platsil võis näha ringi sibamas avaliku elu tegelasi. Siit aga küsimus: miks ei võiks ka jalgpallurid olla Eestis tuntud? Probleemiks ei saa olla kehv mängutase, kuna näiteks korvpalliliigas on staare küllaga ja seda hoolimata tugevalt kritiseeritud mängutasemest. Kes meist ei teaks näiteks Tarmo Kikerpilli või Aivar Kuusmaad? Kui on tähelepanu, siis tuleb ka tuntus, kuid vastupidiselt EJL-le omasena näivale arusaamale, et tähelepanu tekib koos vaikse jalgpalli arenguga iseenesest, tuleb see siiski asjale ise juurde tõmmata.

Kuni Eesti liigas ei hakka mängima Chalice'id ja Volkonskid, ei hakka ka publiku huvi eales korralikult kasvama. Kuna aga ühelgi staaril pole ilmselt piisavalt jalgpallioskust, siis ei jää muud üle, kui need tähed ise luua!
Kommentaarid

lüütik   •  
(.***)
Asi pole veel ametlik. irwe.
KID A   •  
(.***)
nii et lahendus on leitud? :P
lüütik   •  
(.***)
Toetan ka seda ideed, et luua Balti liiga. 6+6+6=18 meeskonda, 34 mängu. Kohalik ML kaoks ära.MLi 4 nõrgemat ühineks I liigaga. Edasine pääs Superliigasse jääks iga alaliidu enda otsustada.
peller   •  
(.***)
Leidsin just Delfist alljärgneva kommentaari, mõnda otsa pidi ehk haakub siinse teemaga ka:
----------------------------------------------

Laulev Evolutsioon, 03.10.2005 15:08
Aga mul on teile hoopis üks teine kont järamiseks. Tean küll, et see siin ei ole kõige õigem aeg ja koht, aga mõtte võiks ju välja käia...

Asi ise väga lihtne - võrkpallurid alustasid ühisliigat lätlastega. Pantrid mängivad hokit Soome liigas...

Ma siin heietasin omaette mõtteid, et mis oleks, kui loodaks ka vutiliiga kahasse näiteks sommide või lätlastega? Et loodaks niinimetatud Superliiga, kus mängiksid näiteks 5 Soome ja 5 Eesti paremat satsi? Või siis Läti? Või minupoolest Balti liiga, kus 5 mansat igast baltimaalt.

Praeguse seisuga mängiksid seda superliigat siis näiteks TVMK, Levadia, Trans, Flora, Merkuur

Eesti nn "kohaliku"s kõvemas liigas oleksid Viljandi, Valga, Kuressaare, Tammeka, Dünamo. Lisaks võiks sinna arvata praeguse esiliiga kaks-kolm paremat.

Hooaja lõppedes oleks siis kahel-kolmel kohaliku liiga satsil võimalus pääseda üleminekumängudele Superliigasse. Noh, nagu need asjad ikka käivad.

Meie kandi riikide rahvuslikud liigad kipuvad vist igal pool nõrgaks jääma, mitme peale kokku saaks aga üsna huvitavaid mänge. Kindlasti elavdaks see fännide huvi - kui ikka oleks vaja omadele kaasa elama minna lätlaste või leedukate vastu, seal on teine mekk man, kui et näiteks Valga vastu ;)

Eh? Mis arvate? Ma ei tea, eks seda teemat on vist varem ka kindla peale heietatud? Pole lihtsalt peale juhtunud.
-----------------------------------
njah   •  
(.***)
Njaa Balti liigaga tuleks ikka rahvast 15 korda rohkem ma arvan...
teadja   •  
(.***)
Ainuke võimalus on nagu korvpalli ja võrkpalliga juhtus: ALUSTAME BALTI LIIGAT!!!!!!
lüütik   •  
(.***)
Paraku on kossu vaatajaid ikka kõvasti rohkem. Pole mõtet ennast petta. Põhjuseid, miks publikut napib, leidub, kuid ikkagi on see üllatav. Sügisel ja varakevadel on põhjuseks justkui halb ilm, aga suvel kaob see põhjus ära. Kuid publikut juurde ei tule. Kuigi selge on see, et üldiselt tasemelt on kossuklubid juhtivatest vutiklubidest pigem nõrgemad. Ilmselt samastab rahvas vutti vaid koondisega ja koduliigat ei võeta tõsiselt. Raske öelda, mismoodi seda suhtumist muuta saab. Üks variant on teleülekanded, kuid seegi ei taga kiiret paranemist, kuna vaatajanumbrid on ilmselt kehvad, vähemalt alguses.
Äkki tuleks alustada massilise reklaamikampaaniaga teles ja raadios. Umbes nii, nagu reklaamiti ETV ja Raadio mängu?
Ja Balti liigat võiks ka ikka proovida luua. Kui naabrid huvitet on.Variant võiks olla a 6 meeskonda igast riigist.Kokku 18 meeskonda, 34 mängu. Need 6 meeskonda moodustaksid ka koduse meistriliiga.Ülejäänud läheksid I liigasse. Eesti meister selguks siis kaheringilisel Eesti meeskondade miniturniiril Balti liiga raames.Igal Balti liiga meeskonnal oleks duubel I liigas, kus võiks sama printsiibi alusel mängijaid võtta, nagu praegugi. Meie 6 meeskonda oleksid TVMK, Levadia, Flora, Trans kindlalt, edasi on juba keerulisem.Ideaalis oleks üks Tartu ja Pärnu meeskond. Kuid koosseis peaks selguma järgmiste MV-te põhjal. Tulevase I liiga võitja pääseks siis Balti liigasse viimase Eesti meeskonna asemel ja teise koha omanik peaks ül. mänge. Või äkki piisab sellest, kui võitja peab ül. mänge.
Praegune ML on küll korralik oma 10 meeskonnaga, kuid huvipuudus on asjale sobimatu lisa.
Olin varem Balti liiga vastu, kuid nüüd olen meelt muutnud. Minu vastasus oli just tingitud sellest, et tekkiks probleem kohalike meistrivõistlustega.Minu pakutud variandis see probleem kaoks.
sosku   •  
(.***)
Ei, temasse kindlasti mitte :)))
to sosku   •  
(.***)
oled armunud?
sosku   •  
(.***)
Tahaks öelda, et rootsi kunn kribab tõeliselt häid kommentaare (ilma igasuguse irooniata). Kohe näha, et vana teab, millest räägib. Kui vaid selliseid kommijaid rohkem oleks. Hea ja huvitav, loen alati suure huviga algusest lõpuni läbi.
rootsi kunn   •  
(.***)
Arvamusi on igasuguseid .Isegi venelased on süüdi aga mina küsiks selle peale hoopis seda ,et miks meil siis venelased jalgpalli vaatamas ei käi ? Tallinnas elab ikkagi ligi 200000 venelast . Ilmselgelt ei ole probleem selles ,et venekeelseid klubisid on liiga palju. Kindlasti leevendab paljude Tallinnlaste vutinälja hoopis sagenenud A-koondise mängud. Alati peale koondise mänge tundub endalegi ,et kodune liiga on kuidagi lahja.Tulevas EM- valiksarjas loositakse veelgi suuremad alagrupid.
Väikest maavärisemist oleks vaja väljastpoolt pealinna selles mõttes ,et mõni mitte Tallinna klubi võiks näiteks järgmisel hooajal tõusta kulla või medali pretendendiks. Liialt kauaks on kolm pealinna klubi Meistriliiga etteotsa laulatatud. Ja lõpuks võiks siiski uurida ka mingisuguse Balti loomise variante .
Just nimelt ,et võiks uurida ,teha mingeid küsitlusi kõigis riikides.Me ju ei tea kas naabrid taolisest asjast üldse huvitatud on.
Vastuseks che-le,kes väitis ,et Dünamo taolist klubi pole Meistriliigasse vaja. Vaidlen vastu. On küll ja väga isegi. Dünamot pole keegi selleks sundinud ,nad leidsid vahendid ja mängivad omade jõududega aga mitte nagu Rapla taoline võõrleegionäridest kubisev kossukloon või Rakvere ,kes nüüd võlgades sispleb ja kust treenerid ja ametnikud uttu tõmbavad ,et vastutusest pääseda. Miljoneid maksti selle nimel ,et ühel hooajal tulemust saada . Tagajärjeks on aga krahh ,langemine oma endisele haledale tasemele.Üle oma varju ikkagi ei hüppa. Just selle pärast ongi Dünamot vaja ,et nad mängivad oma 600000 eeki-ga kogu hooaja ja teenivad praeguse seisuga 8 punkti aga mitte ei mängi nagu eelmisel hooajal TTÜ kossuklubi kes raiskas kolme või nelja välismaalase peale hunniku raha ,teenis kaks võitu kogu hooaja peale ja sel aastal loobus kõrgliiga kohast ,kuna papp on otsas.
Osaliselt on see meeletu korvpallivaatajate hulk ülepaisutatud. Playoffidides oli rahavast ja alguses ka Rakveres ,Tartus,Raplas. Aga Tallinna klubide mängudes oli rahvast vähem ,kui Flora või Valga mängul. Seda nägin ma TTÜ spordihoones treeningutel käies koguaeg. Kaks klubi mängisid seal kodumänge. Polnud vahet kas oli vastaseks mõni Balti liiga klubi või Tartu .Rahvast oli alla saja inimese.
Korvpallis on selles mõttes intriig üleval ,et praktiliselt terve liiga (väikeste eranditega) paisatakse igal hooajal segamini. Mängijad vahetavad klubisid ja supp on ühtlaselt lahja ning sellepärast pole ka kunagi kindlalt ette teada ,kes kulla võidab. Jalgpallis sellist mängijate liikumist ei toimu.
Ja lõppkokkuvõtteks on Eestis ikkagi alates viiekümnendate lõpust kuni viimase ajani ainult kossu soositud ja vaadatud. See oli kohalike kommarite teene ,et Jalgpall ,kui spordiala pühiti üldse meie mälust. Terve põlvkond ei tea ega oska jalgpalli üldse hinnata ega vaadata. Võrrelge kas või publikut .Kossu käib väga palju vanemaid inimesi vaatamas .Jalgpallis koosneb publik ainult noortest.
Igatahes see raudne eesriie tuleb murda ja siin peab EJL ka aktiivsemate jalgpallifännidega koostööd tegema. Me tahame kaasa aidata.
MargoKin   •  
(.***)
Vaidlen vastu: ka jäähokis on play-off mängude ajal rahvast küllaga. Tallnna Premia hallis on see nii, Narvas arvan ka. Saalihokis oli kevadel samamoodi.
KÜLASTA KA TEISI MÄNGU ALASID!!!!!
pra   •  
(.***)
nojah, mõnesugune vastasseis on jah see eestlaste ja venelaste vahel. viimasel flora ja levadia mängul oli mu arust staadionil üsna palju eesti rahvusest lapsi, kes olid jällegi levadia poolt. vähemalt niimoodu sain mina nende rõkatustest aru..
oma   •  
(.***)
Mul uks kusimus,kas Soccernet aitab ka jalgpalli arengule ja fanlusele mingit pidid kaasa?Ise vastan,ei aita.Miks?Viibin ise valismaal ja tahaks ka tead mis toimub naiteks madalamates liigades,aga no mingit inffi siit nuud kull ei saa,vahemalt midagi uut kull mitte.Monede madalamatte liiga mangude kohta puudub info mitu kuud!!!
lüütik   •  
(.***)
Samas on see jälle väike tõmbenumber : eestlased venelaste vastu. Korvpallis seda näiteks ei ole, isegi tinglikku.
to pra   •  
(.***)
pileti peale pole kirjutatud mis rahvusele, kuid ometigi ju jalka venelasi vaatamas ei käia, ega ju?
pra   •  
(.***)
no ükskõik mis teema on seoses jalgpalliga, läheb see varem või hiljem rahvuslikule pinnale. no ei ole pileti peale kirjutatud, et see pilet on venelasele ja see hispaanlasele või taanlasele. publik on publik. ja publik koosneb inimestest samamoodi nagu mets koosneb puudest. meie elame lihtsalt sellises segametsas, kus on nii tammesid, kuuski, mände jms
bergkamp   •  
(.***)
Hea küll, protsendiga pingutasin üle, kuid seda ka ainult sellepärast, et rõhutada peamist põhjust publiku puudumises. Ja sa vincet ei näri päris hästi läbi, et venelased mõjuvad eestlastele hoopis teisiti, kui ükskõik mis teine rahvus, seepärast pole mõtet seda leedukate näidet üldse kommenteerida, mis puutub sinu tähelepanekusse minu loogika aadressil, siis mina pidasin silmas Eesti fänne, mis minu postis ka selgelt väljaloetav on.
Kossu käivad vaatamas eestlased, sest seda spordiala ka mängivad eestlased, seni kuni jalkas nii ei ole, ei ole ka eestlastest vutifännidel minu arvates mingit põhjust minna vaatama kuidas merkuur ja trans omavahel palli taovad.
to bergkamp   •  
(.***)
protsent on vale, kuid venelased on selgelt enamuses. olen nõus, et see on peamine põhjus. ml-s on ju vaid 2 iseseisvat eesti klubi - tammeka ja flora.
vincent   •  
(.***)
kuule ära aja jama, kus sul see 90% on. Kui liigitada meeskonnad tinglikult nn "eesti" ja "vene" omadeks (mida ma tegelikult kuidagi teha ei tahaks), siis suhe on täpselt pooleks. See tiblade jutt on oma mõttekuselt võrreldav arvamusega, et eestlased ei oska vutti mängida. Sinu loogika järgi peaks siis Kuressaarel, Valgal või Tulevikul oluliselt rohkem fänne olema kui Transil, aga näe, ei ole miskipärast... Ja see kossu võrdlus - nt Rapla meeskond meenutas eelmisel hooajal kohati pigem Leedu satsi, aga ikka oli rahvas saalis.
bergkamp   •  
(.***)
Rääkige mida tahate, aga seni kuni u. 90% mängijad on tiblad, siis platsi äärde eestlastest poolehoidjaid on väga raske tahta, see ka üks põhilisemaid faktoreid, miks kossul rohkem pealtvaatajaid.
Avage silmad, eestlaste vähesus selles mängus on KÕIGE TÄHTSAM, mitte mingite krdi sallide, särkide või muu pudi-padi müümise puudumine.
Roll   •  
(.***)
Loodan, et see artikkel annab tõuke asja parandamiseks.
tursk   •  
(.***)
Väga õige jutt mu meelest, see, et teleülekandeid ei näidata, on minu arvates eriline häbiplekk. Tehku siis kasvõi Kadriorust ja A Le Coqilt ülekandeid.
vincent   •  
(.***)
No krt Kuusmaad teatakse ikka millegi muu kui spordiennustuse jama järgi., aga see selleks. Iseenesest on muidugi täiesti õige, et meie vutikultuur on väga noor - aga ega see nüüd päris niisama ka ei kasva. Liigutada on vaja, iseenesest ei tule muffigi. Keegi ei räägigi ju sellest, et Arena peaks hommepäev ääreni rahvast täis olema, esialgu oleks ka tuhatkond pealtvaatajat juba saavutus.
l   •  
(.***)
Tasuta õlle mängudel! Krt,. kus siis oleks rahvast. Iga mäng paartuhat inimeset
lambiõli   •  
(.***)
Kes meist ei teaks Tarmo Kikerpilli või Aivar Kuusmaad?

Jah, loomulikult võib mingi skandaaliga (aiai, Spordiennustus ei maksa mulle võitu välja jne) aidata jalgpalluril SLÕhtulehe esikaanele välja jõuda, kuid kas see on seda väärt? Minu arust mitte!

Rahvale peab meeldima jalgpall, mitte skandaalid jalgpalluri vms ümber.

Niisiis, Eestis on vanim klubi (FC Flora) 15 aastat vana. Ja juba loodetakse mingeid masse staadionitele! Kammoon! Palun tuua näide mõnest teisest riigist, kus nii noor jalgpallikultuur toob massid staadionitele.

Reklaami on vähe? Huvitav, kuidas Tallinnasse äraeksivad iirlased-inglased-shotlased tee ML mängudele üles leiavad? Loevad EPList reklaami? :)
anokas   •  
(.***)
esiteks- asjalik ylevaade.... kuid kyismus milline telekanal hakkaks ylekandeid tegema? tv3 taktikat näeme ju teist hooaega juba ja no etvl kas asja vastu huvi on? sama ka siis kanal kahel, pealegi milline tiim enim tähelepanu vääriks- kas flora või? aga jah, ei jutt õige ja lähenemine õige- paarsada inimest liigamängudel ntx a le cow arenal on tõesti probleem. ressursside raiskamine ju ja klubi arengut silmas pidades tõesti halb nähtus......
velts   •  
(.***)
lahjema alkoholi müük on hea asi...fännklubid tuleb luua..kes siis ikka mängul käivad kui ikka fännid
fdsa   •  
(.***)
Oleks minulgi huvitav teada, kes EJL-is see väga tubli töötaja on. Loodan, et pole liigselt uudishimulik!
fdsa   •  
(.***)
Valga - Flora või Flora - Valga
vs.
Valga - Ventspils või Flora - Liepaja

eelistan kodumaist mõõduvõttu! Balti liiga seebiks!
che   •  
(.***)
sorry multipostitue pärast
che   •  
(.***)
eelkõige: ei oleks vaja põikpäiselt mingisuguseid dogmasi raiuda vaid õppida põhjamaade kogemustest
che   •  
(.***)
leian et eestis on kõik ikkagi kinni EJL juhtkonnas. Teleülekannetest on hr Pohlak aastaid rääkinud eelkõige kui publikuröövlist. Nüüd viimaks otsustatakse ala populariseerimiseks siiski midagi ette võtta ja ülekandeid näidata. Kust selline meelemuutus? Miks selleni ei ole varem kasvõi sponsorite abiga või muul moel jõutud? Enne kiruti ja vannuti ülekanded maapõhja. Samamoodi näeb jalkaliit tonti balti liigas, mis kindlasti tooks publikut staadionitele rohkem kui valga-flora omavaheline palliklobimine!
che, rootsi kunnile   •  
(.***)
ja see et meistriliiga arvu suurendatakse meeskondadega nagu dünamo ei näita mingisugust kvaliteedi vaid kvantiteedi tõusu. eksole.
che   •  
(.***)
arengud on sellised et korvpalli ja isegi võrkpalli käivad nimesed ka kohapeal vaatamas aga jalgpalli mitte. ma ei taha siin vaielda korvpalli kandepinna, noorsootöö või populaarsuse üle. selge et lähtudes asjaolust et eesti asub euroopas on eestis varem või hiljem spordiala nr 1 jalgpall
rootsi kunn   •  
(.***)
millisd need korv ja võrkpalliliigade silmnähtavad arengud oleksid? Kas see ,et üks suutis suure surmaga 7 klubi liigasse saada ja teine on aastaid 6-7 vahel laveerinud.
Kui ainuüksi Tallinnas ,lastejalgpalliga tegelevad klubid kokku lugeda ,kes noorsoo ja spordiametilt toetust saavad siis on vahekord ,kolmekordselt jalgpalli kasuks. See number peaks ka nagu ala populaarsust peegeldama.
Põhjalikku analüüsi oleks vaja (küsitlused jne) ja siis juba valida strateegia ,kuidas tegutseda ,et publik staadionile tuleks.
vrz   •  
(.***)
Eks see publikuarv hakkab vaikselt kasvama ka, kui nüüd jalgpalliga tegelenud lapsed-noored suuremaks kasvama hakkavad. Muu rahva seast on esialgu ikkagi üsna raske inimesi staadionile saada - jalgpall polnud ju 50 aastat ikkagi eestlaste ala, miks ta siis nüüd järsku olema peaks? Kui me mõnele suurturniirile pääseks, siis see tõenäoliselt populariseeriks lisaks koondisemängudele ka liigamänge.

Teine asi, mis seda teeks, oleks Meistriliiga taseme tõus ja ühtlustumine, aga see võtab ka veel ikka mõned aastad aega - altpoolt tulemas Vaprus, Kalev, Ajax, ja ka Nõmme Kalju. Kui nemad Dünamo ja Flora "duublite" asemel kõrgemasse liigasse tõusevad, siis läheb esialgu vähemalt tabeli teises pooles huvitavaks ja on intriige ka väljalangemise vastu võitlejate vahel, mitte ainult esikolmikus.

Ja tegelikult ega siiski publik niisama teed tribüünidele ei leia, selleks on ikkagi vaja meedias natuke müra tekitada ja info inimestele kättesaadavaks teha. Neis asjades on tõesti praegu puudujääke väga palju. Samas see vast ei lähe ka ainult EJL-i ja klubide kapsaaeda, kirjutav press kajastab ML-i ikka ka naeruväärselt vähe.
Oll   •  
(.***)
V2ga asjalik artikkel.
che   •  
(.***)
damn refresh
che   •  
(.***)
ei oska arvamust avaldada konkreetsete EJL inimeste suhtes aga kui senised pingutused jalgpalliliiga populariseerimise suunal ei ole tulemust andnud tuleks valida uued tegevussuunad või koostada mingisugune jalgpalli populariseerimise arengukava, mis oleks liidu võimalustele ja olukorrale vastav. vb on seda kõike ka juba tehtud, tõesti ei tea. kuid vaadates silmnähtavaid arenguid nii korvapalli- kui ka võrkpalliliigas on üksnes sellest vähe et müüme staadionil õlut küll siis inimesed kohale tulevad. ei ole küll rahanumbritega kursis aga tundub et kodune jalgpalliliiga on jäänud vaeslapse ossa
che   •  
(.***)
ei oska arvamust avaldada konkreetsete EJL inimeste suhtes aga kui senised pingutused jalgpalliliiga populariseerimise suunal ei ole tulemust andnud tuleks valida uued tegevussuunad või koostada mingisugune jalgpalli populariseerimise arengukava, mis oleks liidu võimalustele ja olukorrale vastav. vb on seda kõike ka juba tehtud, tõesti ei tea. kuid vaadates silmnähtavaid arenguid nii korvapalli- kui ka võrkpalliliigas on üksnes sellest vähe et müüme staadionil õlut küll siis inimesed kohale tulevad. ei ole küll rahanumbritega kursis aga tundub et kodune jalgpalliliiga on jäänud vaeslapse ossa
rootsi kunnile   •  
(.***)
kes see inimene on siis?
rootsi kunn   •  
(.***)
EJL -s töötab praegu väga tubli inimene sellel kohal aga temagi peab arvestama eelkõige EJL-i materjaalsetest võimalustes ja juhtkonna otsustest. See hooaeg on lõppemas ja siin ei muuda enam suurt midagi . Nüüd oleks vaja juba järgmise hooaja peale mõelda.
che   •  
(.***)
valus teema mis püsinud aktuaalsena juba aastaid. koondise vastu tuntakse suurt huvi aga koduliigas mängivad pallurid, vaatamata madalale piletihinnale, staadionil peaaegu üksi. ma ei usu et põhjuseks võiks olla parimate mängijate pallitagumine piiri taga. eesti liigas on häid mängijaid küll ja küll. eesti rahvusest jalgpallurite hulgas pole ikkagi maailmanimega suuri staare kes ainult oma kohalolekuga staadioni rahvast täis tooks. pole neid ei siin ega sealpool piiri. pubikuhuvi vähesus on kindlasti tingitud ka jalgpalliliidu tegevusest/tegevusetusest, sest pole osatud õieti liigat turustada/promoda. hea näide levivast pohhuismist on kasvõi needsamad õudsad fc flora või EJL koduleheküljed. asi pole konkreetsel juhul ju rahas kinni vaid viitsimises. EJL oleks viimane aeg palgata asjalik turundusspetsialist.
Vutionu   •  
(.***)
A Dzäliiss võiks küll vutist eemale hoida raisk.
Vutionu   •  
(.***)
Volk võiks Florasse minna, seal on kesktormajat hädasti vaja. Siis oleks ka Flora-Levadia mängudes hea vaadata Suurte Suurt Vastasseisu: Volk vs Zelja!
carlo2   •  
(.***)
Pealtvaatajate koha pealt. Tallinnas (kus mägib suurem osa klubisid) on enese lõbustamiseks nii palju muid võimalusi peale jalgpalli. Niikaua kuni laiadele rahvamassidele ei suudeta selgeks teha, miks nad peaksid paljude alternatiivide hulgast valima just staadionile mineku, on rohkearvulist publikut raske loota.

Oma meeskonna halvustamine telekas (Tammeka treenerit peale mõnda kaotatud mängu pean silmas) on kogu alale aga tõeline antireklaam.

Ajakava ning muud siin juba teiste kasutajate poolt mainitud pisiasjad veel peale selle.
vincent   •  
(.***)
Eks asi ole selles, et praegusel aastaajal ei saa näiteks Kadriorus enam kuidagi hiljem alustada, kuna arvatavasti tahaks publik ka mängu lõpus veel näha, mis teises platsi servas toimub...
to pra   •  
(.***)
sinu enda süü. vaheta töökohta, et mängule ikka jõuaks
pra   •  
(.***)
no kui tööpäeval kell 17.00 voor tehakse siis on ka raske loota, et publikut väga palju tuleks staadionile.
mul näiteks jäi tulemata kellaaja pärast. kas siin on ka klubid süüdi?
mu arust paneb kalendri paika ikka ejl..
m   •  
(.***)
Minuarust igasugune reklaam puudub. Ja siin kirjutamine ei aita midagi, sest vaevalt need seda saiti loevad, kes ise statal ei käi. Inimsed ei tea eesti jalkast midagi!
mark   •  
(.***)
korvpall on eestlaste ala - rahvast saalis küllaga

jalkas enamus on venelased - staadionil keskm. vaid 150 inimest
to to soccernet.ee   •  
(.***)
nüüd on see ilmunud
to soccernet.ee   •  
(.***)
palun uudist U17 koondise võidust valikturniiril!
ehhee   •  
(.***)
Tundub mulle, et mõned mehed-kommenteerijad ostaks poest ka sprotipasteeti, kui ainult teles õigel ajal reklaami tehtaks.
Kui te tahaksite ikka väga vutti vaadata, siis leiakste n. tammeka kodulehelt või ka soccernetist vajaliku info üles.
Aga probleem on muidugi, kuidas ikkagi inimesi statadele saada.
Staadionit kui sellist tartus ju polegi (sellel ülikooli omal kahjuks ei lasta mängida).
info needed,,,,,   •  
(.***)
kas Pasi Rautianen florasse ja koondise kippriks?? teab keegi asjast midagi?????????
vincent   •  
(.***)
Õige jah, kunagi olid EPLis mingid kastid. Aga vähemalt minu pilk on neile üksikutele lehereklaamidele peale jäänud enamasti juhuslikult. Seega tasuks endale ka mõni pädevam inimene kujunduse alal otsida. Pluss muidugi artikliski mainitud kodulehtede teema, oleks lollus tänapäeval seda valdkonda alahinnata.
hmf   •  
(.***)
...ja FC Kuressaare kohalikus maakonnalehes Meie Maa.
to vincent   •  
(.***)
ainukesed, kes reklaami teevad, on minu teada FC Flora (Eesti Päevalehes ja viimati ka Sportnetis oli bänner), FC Levadia (ainult venekeelses meedias) ja JK Tammeka (Tartu Postimehes).
vincent   •  
(.***)
Rakveres oli minu mälu järgi jama lihtsalt selles, et klubi juhtide ja treeneri arusaamad edasisest ei läinud omavahel kokku.

Aga artiklit kiidaks kohe kõvasti. Väga hea ja tasakaalustatud jutt. Kusjuures minu meelest on ka üks suuremaid hädasid see, et klubidel endil ei tundu absoluutset mingit huvi olevat selle vastu, et rahvas trbüünidele tuleks. OK, siin võib ju vaielda, et reklaamiaeg AK uudiste järel on kallis, aga kui ikka ÜLDSE mingit reklaami ei ole, siis see on küll arusaamatu. Ega vutiliit ei saa kah kõike klubide eest ära teha, kuigi, tõsi - kõvasti arenguruumi on neilgi.
Gazza   •  
(.***)
Kahtlemata on atribuutika;veebilehekülgede ja reklaamiga vaja tegeleda;kuid rohkem rahvast see tribüünidele vaevalt lisab: toon näite: kui omal ajal asutati korvpallis EMKL tehti reklaami kõvasti;ajalehtedes ilmusid kõikvõimalikud eel_ ja järelvaated;esinesid tantsutüdrukud ja müüdi sööki ja jooki aga ometi oli publikuhuvi väike: see hakkas kasvama alles aastaid hiljem ki tase paranes ja konkurents muutud tasavägisemaks:esialgu jaotati mehed kunstlikult klubide vahel ära;iga sats võis tesit võita ja huvi hakkas hüppeliselt kasvama:

jalka puhul on kõige suurem probleem vähesed traditsioonid ja olematu jalgpallikultuur: koondise puhul on see olemas aga klubide puhul mitte: kui palju on eestis inimesi kes !% aastat tagasi oli elus tasemel jalgpallimängul viibinud või on seda ise tõsisemalt mänginud? asi tuleb ajaga;kunstlikult midagi teha siin ei saa:

sry koolonite ja muude vigade pärast;arvutil katus sõidab vist:
rootsi kunn   •  
(.***)
Igivana teema aga järjest aktuaalsemaks muutub. Mida aasta edasi seda valusamalt külastatavuse vähesus meid kummitab. Milles ikkagi asi? Ühest vastust ei ole see on selge. Kui juba igasugu kääbusriigid meid edestavad ja naabrid lätlased ning kossuhaiged leedukad mööda panevad siis on ikka midagi väga mäda. Siim luges siin palju asju ette ,mis minu meelest on kõik õiged aga palju jäi ka ,mainimata. Näiteks kas või see ,et liiga palju on igasugu negatiivseid skandaale olnud jalgpalli ümber ja sellega seotud inimeste ümber. Kui Tallinn välja arvata siis pole teistes populaarsetes (Viljandi,Pärnu,Tartu)jalgpallikantsides isegi Eesti mõistes korralikke staadione.
Peale Flora ja osaliselt ka Levadia ei ole Tallinnas ükski klubi huvitunud oma fännidest. Levadia võiks eeskujuks tuua selles plaanis ,et vähemalt fänniatribuutika on neil praegu absoluutsel Eesti parim ja kvaliteetseim(spordialast sõltumata). Flora hakkab oma fännisümboolikat arendama järgmiseks hooajaks . Igatahes fänniühendus Viies Sektor annab selleks oma parima. FC Kuressaare sall on tegemisel.
Kahjuks pole aga peatsel Eesti 2005.a. Meistril isegi mitte salle pakkuda mõtlen siisn TVMK-d.
Kindlst kuulen jälle kommentaare ,et ega need sallid kedagi tribüünile meelita. Otseselt tõesti mitte aga kaudselt vägagi ja iga väiksemgi pisiasi teeb elu rõõmsamaks ja ühendab toetajaid . Miks me siis koondise mänguks ennast ehime ,sama on ka klubide mängul. Lihtsalt paljud ei ole endale klbui leidnud . See on üks probleem vähemalt Tallinnas. Inimestel ei ole ka oma lemmikklubi välja kujunenud.
Liiga kindlalt teame me enne igat hooaega juba ette ,kes medalite pärast madistama hakkavad. Järjekord ei olegi varsti enam oluline ,kui Levadia ja Fanera omale identiteeti ei leia. Ühe nimi on peremehe nimest tuletatud ja teine on ilmsete sovjeti aegade hõngukline nagu ka selle klubi ajukääbikutest koosnev juhtkond. Fanera võiks omale vähemalt ühegi haritud ,noore mehe tööle võtta. Praegu on seal kari dziipidega sõitvaid miilitsaid.
Viljandi Tulevik ja Valga aga ei olegi sisuliselt mingid klubid. Kujutage ette ,et neil klubidel polegi juhtkonda või on see lihtsalt kusagil paberil Klubid kuuluvad Florale,kuigi nad avaldavad Florale vahest isegi vastupanu aga lõppkokkuvõttes ei muuda see midagi . Mingit tegelikku vastasseisu ei ole ja elevust jätkub vaid Flora siseselt ja Flora toetajate vahel.
Narva on nagu on ,kord joovad ,kord on kained. Siiani on neljas koht lagi ja sihuke paigaltammumine ning perses staadion ja suhtumine ei too neil samuti publikut majja. Dünamost ma ei räägigi. Jääb üle vaid Tammeka ja Merkuur. Tammeka liigub ja sealt tuleb varsti midagi huvitavat. Merkuuri keerasid putsi klubi vastutustundetud omanikud ,kes tuleks sealt sitase luuaga minema pühkida.
Vastupidiselt korvpallie ,kus enamik võlle kodus pihkulöömise eest kõva palka saab. Peavad jalgpallurid kõvasti rabelena ja väiksema palgaga. See eest aga lähevad kõik ,kes vähegi ennast tõestavad ,kohe välismaale . Kodune liiga jälle selle võrra vaesem Ja vaadeke ,palju meil neid kodus mängivaid koondislasi üldse praegu on? Raske on tunmatutest tähti teha tähti teha.
No igatahes niisama oodata pole ka mõtet ja tuleb tegutseda ,kui kõik asjasthuvilised natuke kaasa aitavad ja vahest oma laiskuse maha suruvad ning mängule tulevad oleks abiks seegi. Hakkame juba nüüd mõtlema tuleva hooaja peale,katsume organiseeruda paremini,käia rohkem mängudel ka teistes linnades. Tarkpead mõelgu PR-asju aga supporterid olgu alati kohal.
kloor   •  
(.***)
Jah, sedant küll. Nüüd Sõber pukis. Eks Erksmaa rügas Virumaa kossu nimel küll ja küll, aga ilmselt meeskonna sportlik tulemus - suurte ootuste aastal veerandfinaali jäämine - pani põntsu. Kevadel loopisid klubi ja treener üksteist meedias mudaga ja kes kurat enam teab, mis tagamaad seal kõik olla võisid.

Eelmise hooaja RPK on ses suhtes kurb näide, et out-of-game asjad (publik, hall, meediakajastus ja eelarve teatud mööndustega) olid olemas, aga mängus ei suudetud peale edukat keskhooaega lõpuks enam midagi.

Vahepeal köögis kohvi tehes mõtlesin aga sellele, et Balti liiga on ka hea asi. RPK mängis küll tugevuselt II divisionis, kuid üsna edukalt. Lätakaid ja leedulasi pandi kotti ja see oli jälle üks asi, mis rahvale meeldib. Konkurents naabritega. Eesti-Läti mäng müüs -- ehk müüks ka nt Eesti-Läti ühisliiga? Kossus ja see aasta võrgus on sellised nähtused olemas. jalkas, mulle meenub, välistas Pohlak selle, kui liiga keeruka ja mittetulusa asja.. Aga kurat seda teab? Näis, kuidas see aasta võrgus ja korvpallis läheb, ehk peaks EJL samasugust projekti kaaluma?
to kloor   •  
(.***)
aga Erkmaa löödi ju ka minema? Pidasin teda heaks treeneriks.
kloor   •  
(.***)
oh, tüli oli RPKs hooaja lõpus rohkem kui kopka eest.. Mustadest meestest armastas Coleman kangesti ise peale uhada. Greeniga vist suuremat jama polnud, aga nüüd mängib siiski Lätis, kui ma ei eksi.
to kloor   •  
(.***)
kuulsin, et Rakvere mustad mehed läksid sealt tüliga ära. mis seal juhtus?
to to Siim Pulst   •  
(.***)
Ole hea ja loe Siim Pulsti tekst uuesti läbi, sa paned teemast ju täitsa mööda.
Ott   •  
(.***)
Üks mõistlikemaid artikleid, mida siin kolumnis eales on avaldatud! Põhimõtteliselt on ka analüüs enam - vähem õiges suunas arendatud.
to ehhee   •  
(.***)
kahju et staadionit ei ole
ehhee   •  
(.***)
Tulge kohe Tammekasse, meil on vähemalt publik olemas!
kloor   •  
(.***)
Väga asjalik artikkel. Mitmedki kitsaskohad, nt EJL antiikne koduleht, teleülekannete probleem ja pea olematu meediakajastus näiteks.

Möödunud hooajal, kui Rakvere Palliklubi (RPK) suure hurraaga uues kodusaalis mängima hakkas, jälgis igat mängu keskmiselt umbes 1000 inimest (Rocki vastu rohkem, mõne vähemolulisema mansa vastu vähem). Seda siis maakonnalinnas, 17..18 000 elanikuga asulas. Selles valguses võiks pealinnas olulistel mängudel staadionitel kasvõi 10 000 inimest olla?

Okei, see on ulmearv, kuid midagi on kasvõi sellest samast RPK näitest õppida siiski. RPK tegemised olid pidevalt kajastatud kohalikus meedias. Sisse toodi mõned eksootilised võõrleegionärid, kes tekitasid inimestes uudishimu ("ikkagi mustad mehed ju.." :D). Lisaks uus ja suur hall -- ning üsna tegus fännituumik + igasugu lisaüritused, nagu Rakvere gümnaasiumi ja Rakvere reaalgümnaasiumi vaheline kossushow, mida vaatamas käinud õpilastele jagati õhtuse Meistriliiga veerandfinaali RPK - Kalev tasuta pääsmeid. Õhtul oli hall totaalselt täis.
Lisaks meenub, et Rakveres toimus korvpalliliiga all-star mäng kah. Palju show'd ja taas kord täissaal - 2200 inimest.

Ma arvan seega, et kasvõi kossu promost ning kogemustest on jalgpallil õppida, kuigi tegu nö vaenlastega...
to Siim Pulst   •  
(.***)
väga tore, et kirjutad, aga minu arvates võrdled võrdlematut - Chalice ja Propa ja kogu see üritus (ajalooline taust eriti!) on ehk võrreldavad Eesti vs Läti ajaloolise vastasseisuga. Vaata, kui palju oli rahva hulgas neid, kes 25 aastat tagasi esimesel üritusel käisid (500 umbes!). Seda esiteks.

Teiseks - kui Eesti liiga mäng on praegu tavaline üritus, mida näeb kogu aeg, siis Propa ja Chalice ja see show on üritus, mida näeb kord 10 aasta jooksul.

Kolmandaks - nii ETV kui ka ER kasutasid oma tasuta reklaamivõimalusi ehk lasid reklaamklippi oma kanalil korduvalt ja just neile sobilikel aegadel, kuhu pole reklaami võimalik osta - näiteks ETV kohe pärast spordiuudiste lõppu ehk kõige vaadatavamal ajal.

Neljandaks - kuna üritus on erakordne, ainulaadne ja isegi skandaalne, siis sai see ka suurt kajastust meedias - postimees, epl, slõhtuleht tegid kõik selle kohta eelvaateloo. Umbes sama, mis Eesti - Läti matš.

Chalice'i ja Volkonskiga meelitamine tundub natukene nagu Levadia narkoüritus. Tore teha, aga mäletame ju hästi, kuidas sealt väiksed poisid-tüdrukud kommiauto järgi jooksid ja mängu unustasid.

Olen nõus, et Eesti liiga peab kunagi olema selline, et seesama meistriliiga mäng on juba omaette üritus (sh ajalooga üritus) nagu praegu Eesti vs Läti või Propa, Chalice ja ETV vs ER, aga hetkel ei ole see nii. Kasvõi seetõttu, et ajalugu pole klubidel. Ainult Flora - Levadia ja Tammeka - Merkuur. Ja nendel mängudel pole publikuga väga hullugi (1000 ja 1200 viimati). Kuid midagi enamat on hetkel raske loota.

Samuti olen nõus, et ühekordseid show-üritusi võib proovida, aga selle tulu on küsitav. Mitu Levadia narkopäeval käinud noort tuli järgmisele mängule? Või okei, kui järgmisele ehk mõni veel tuli, siis sellele samale Levadia - Tulevik mängule?

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
Memo | Vaprus kaotas aasta omaväravaga edu, aga sai punase kaardiga trumbid uuesti enda kätte  (galerii!)
TÄNA OTSE
PIHTAS, PÕHJAS!
Videokohtunik | Levadia teenis ühe rünnakuga kaks penaltit, VAR röövis Kalevilt keskkaitsja
MEISTRITE VÄÄRILIST
EESTLANE VÕÕRSIL
Pika vigastuspausi lõpetanud Mattias Käit: pidin platsile minema nii, et ei jõudnud isegi soojendust teha, aga õnneks kõik oli okei
VIGASTATUD KAPTEN
Põlveoperatsioonil käinud Mätas väljakule naasmisest: võiks ju sihtida suvel Tamme staadionit, aga eks näis
NARVA RAPUTUS
HARULDANE VÕIMALUS
Dubais testimisel viibiv Harju kindamees: Ronaldo klubi vastu mängimine oli hindamatu kogemus
INTERI KANGELANE
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Pole põhjust muretsemiseks: eelmine hooaeg on tagasi!
JALKAJUTUD SUURELT SAARELT
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
8
2
1
5
9:16
7
9.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
10.
FC Nõmme United
8
1
1
6
4:14
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
7
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
OTSEÃœLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!