Eesti kohtunike 7 tänavuse hooaja šedöövrit (6)

Siit olukorrast (nr 2) saab kollase kaardi murul olev mängija. Foto: Liisi Troska

Rahvusvaheline jalgpalliliit (FIFA) teatas eelmise aasta MM-finaalturniiri ajal, et kohtunike otsustest on olnud õiged 98,5%, mis oli hea PR-trikk, sest seal võeti arvesse ka kõige lihtsamat sorti õiged otsused (õhuvõitluses on kerge, aga legaalne kehakontakt, viga ei vilistata = õige otsus!).

Ent siiski on ilmselge, et mõnede eksimuste kõrval langetavad kohtunikud igas mängus rohkesti õigeid otsuseid. Soccernet.ee palus jalgpalliliidu kohtunike koolitusjuhil Hannes Kaasikul välja tuua mõned intsidendid käimasolevast Premium liiga hooajast, kus ta on kohtunike poolt väljakul langetatud otsustega erakordselt rahul ja selgitada, miks täpselt.

Tegemist on jätkulooga eile Soccernet.ee-s ilmunud artiklile "10 poleemilise otsuse anatoomia ehk kui palju Eesti kohtunikud ikkagi eksivad?".

OLUKORD NR 1 (1. voor, 10. märts, Tartu Tammeka – Maardu Linnameeskond 2:2)

62. minut: Seis on 1:1, kui Maardu poolkaitsja Kotaro Amemiya jääb paremal äärel üks-üks olukorda Tammeka vasakkaitsja Kevin Aloe vastu ja lükkab palli viimasest mööda. Aloe tirib temast möödunud jaapanlast ning saab olukorrast kollase kaardi, mis on talle teine ja jätab meeskonna viimaseks pooltunniks vähemusse.

Kaasiku kommentaar: "Julge otsus anda teine kollane kaart mitte nii lihtsas olukorras."

OLUKORD NR 2 (3. voor, 30. märts, Paide Linnameeskond – Tallinna Kalev 2:0)

74. minut: Paide keskkaitsja Martin Kase annab enda karistusala joonelt valesöödu, lükates palli täpselt Kalevi ründaja Musa Allile, kes alustab liikumist Kalevi trahvikasti suunas. Veidi enne karistusala jooneni jõudmist Alli kukub. Kordustest on näha, et omal algatusel. Kohtuniku otsus: kollane kaart Allile.

Kaasiku kommentaar: "Hea otsus karistada simuleerimise eest ka väljaspool karistusala!"

OLUKORD NR 3 (3. voor, 31. märts, FCI Levadia – Maardu Linnameeskond 8:0)

4. minut: Levadia kaotab vasakul äärel rünnakut üles ehitades palli ning Maardu proovib minna vasturünnakule, kui Dmitri Kruglov sõidab tagant sisse Kotaro Amemiyale ning teenib kollase kaardi.

Kaasiku kommentaar: "Hoolimatu viga. Hea otsus kohtunikult, kes ei kõhkle mängu esimestel minutitel kaarte kasutada."

OLUKORD NR 4 (4. voor, 2. aprill, Nõmme Kalju – FC Flora 0:3)

39. minut: Seis on 0:0. Kalju annab paremalt äärelt karistusalasse tsenderduse, mille Flora kaitsjad löövad klaariks ning Herol Riibergil avaneb võimalus alustada teekonda keskjoone suunas, kui Kalju kaitsja Aleksandr Kulinitš teda selja tagant tirib ja rünnakualge peatab. Flora peatreener Jürgen Henn nõuab Kulinitšile väga häälekalt kollast kaarti. Kohtunik otsustab kollast mitte anda ja peab Henniga lühikese vestluse.

Kaasiku kommentaar: "Kuna sõnum, mida oli vaja edastada, pidi olema rahustava iseloomuga, siis kohtuniku kehakeel väljendab seda eeskujulikult. Igati õnnestunud ametiisikuga käitumine kohtuniku poolt."

Nõmme Kalju ja FC Flora mängu vilistas Kristo Tohver. Foto: Brit Maria Tael

OLUKORD NR 5 (4. voor, 3. aprill, Narva Trans – FCI Levadia 1:2)

33. minut: Levadial nurgalöök vasakult äärelt. Dmitri Kruglovi tsenderduse löövad Transi kaitsjad väravaalast eemale, pall jõuab karistusala joonel ootava Pavel Marinini, kes proovib peale lüüa. Löök läheb lootusetult üle jala ja kerkib kõrgustesse, kandudes karistusala vasaku serva suunas, kus selle saab meisterliku liigutusega enda kontrolli alla Nikita Andrejev. Levadia ründaja mängib osava puutega olukorrast välja teda katva Eric McWoodsi, mille järel sekkub Transi keskkaitsja Abdoulaye Diallo. Andrejev kukub, pall läheb Diallo jalast üle otsajoone ning kohtunik määrab penalti, millest Levadia asub kohtumist 1:0 juhtima. Diallo saab vea eest kollase kaardi.

Kaasiku kommentaar: "Keeruline olukord, kus on näha, et kaitsja puudutab küll palli, aga enne seda kukutab siiski vastase. Kõrge kvaliteediga otsus kohtunikult!"

Grigori Ošomkov enne kohtumist Narva Transi ja FCI Levadia vahel. Foto: Dmitri Fedotkin

OLUKORD NR 6 (5. voor, 7. aprill, Viljandi Tulevik – Nõmme Kalju 2:3)

62. minut: Kaljul kasutada karistuslöök paremalt äärelt, mis tsenderdatakse kasti, kus pääseb peaga vabalt löögile Vladimir Avilov, kelle löök ei lenda aga värava, vaid temaga väravajoone suhtes paralleelselt asetseva Robert Kirsi suunas. Pall tabab Kirsi kätt ja põrkab sealt väravasse. Kohtunik fikseerib käega mängu ja värav ei loe.

Kaasiku kommentaar: "Kohtuniku hea positsioonivalik annab võimaluse tuvastada, et värav on saavutatud käe kaasabil."

OLUKORD NR 7 (6. voor, 13. aprill, FCI Levadia – Viljandi Tulevik 5:2)

60. minut: Tuleviku kaitsja Alex Roosalu hilineb ja teeb võitluses lahtise palli pärast vea Jevgeni Budnikule, aga pall põrkab Igor Žurahhovskile, kes söödab Nikita Andrejevile, kes individuaalse meisterlikkusega mängib end Tuleviku kaitsjate vahel löögile ning viib Levadia 4:2 juhtima.

Kaasiku kommentaar: "Hea mängulugemine ja vilega ootamine annab kohtunikule võimaluse mängida edu, millest kannatanud osapool saavutab ka värava."

FCI Levadia - Viljandi JK Tulevik mängu vilistanud Roomer Tarajev. Foto: Oliver Tsupsman

Kohtunikud, kes väljatoodud seitsmes episoodis otsuseid langetasid, olid Joonas Jaanovits (nr 1, nr 2), Kristo Külljastinen (nr 3), Kristo Tohver (nr 4), Grigori Ošomkov (nr 5), Miko Pupart (nr 6) ja Roomer Tarajev (nr 7).

Artiklis kasutatud videod pärinevad Soccernet.ee, jalgpall.ee ja ERR-i ülekannetest.