10 poleemilise otsuse anatoomia ehk kui palju Eesti kohtunikud ikkagi eksivad? (12)

Eestil on kolm FIFA kategooriaga meessoost väljakukohtunikku (vasakult) - Kristo Tohver, Roomer Tarajev ja Juri Frischer. Fotod: Oliver Tsupsman, Brit Maria Tael ja Jana Pipar

Jalgpallikohtunikuks olemine on peen bisnis, kus lisaks otsuste õigsusele on väga tähtis ka oskus need mängijatele-treeneritele maha müüa. Sest ette tuleb olukordi, kus õige otsus on nii kollane kui ka punane kaart. Enamgi veel, leidub olukordi, kus õige otsus on nii punane kaart kui ka edasimängimine. Otsime selgust, miks nii ja kuidas selles rägastikus mitte sihti kaotada?

Premium liiga esimene ring on selja taga. Lisaks eksimatule Florale, tõrkuma hakanud Levadiale, innukale Paidele, tuterdanud Kaljule, enigmalikule Transile, konkreetsele Kuressaarele, krampis Tammekale, saagteravale Tulevikule, ekslevale Maardule ja pragmaatilisele Kalevile jäid üheksast esimesest voorust meelde ka kohtunikud.

Et vastuolulised otsused regulaarselt tähelepanu keskpunkti jõuavad, on jalgpallis paratamatu. Pole vahet, kas mäng käib Meistrite, Premium või Austraalia liigas. Küsimus on regulaarsuse tiheduses. Kui Premium liiga esimese ringi kolm tippmängu (Flora, Levadia ja Kalju omavahelised lahingud) möödusid suurema kohtunikealase poleemikata, siis muudes matšides leidus küsimusi omajagu. Soccernet.ee palvel selgitas mõned olukorrad lahti Eesti Jalgpalli Liidu kohtunike osakonna koolitusjuht Hannes Kaasik.

"Jalgpallikohtuniku töö ei koosne mustast ja valgest, vaid sinna vahele jääv hall tsoon on päris lai," nendib 2006-2013 FIFA kategooria väljakukohtunikuna tegutsenud Kaasik sissejuhatuseks. Tuleb lihtsalt leppida, et kõike pole võimalik kirja panna, vaid on olukordi, kus kollane kaart on õige otsus, aga punane kaart on ka õige otsus. Sest tsoon on hall ning sobivaima sanktsiooni määrajaks on kohtuniku sisemine tunnetus.

Soccernet.ee valis välja 10 poleemikat tekitanud intsidenti seitsmest kohtumisest ja palus Kaasikul neid kohtunike hindaja vaatevinklist kommenteerida. Ning mitte ainult öelda, kas otsus oli õige või vale, vaid ka selgitada, mis asjaoludel konkreetne otsus langetati, et Eesti jalgpalliüldsus saaks paremini aru, kuidas kohtunikud väljakul otsuseid langetavad.

Eesti Jalgpalli Liidu kohtunike koolitusjuht Hannes Kaasik. Foto: Brit Maria Tael

OLUKORD NUMBER 1 (2. voor, 16. märts, FC Kuressaare – FCI Levadia 0:1)

37. minut: Levadia kaitsja Igor Dudarev lükkab seisul 0:0 karistusalas kätega selga Sander Lahte, aga penaltit ei määrata.

Kaasiku kommentaar: "Selge penalti. Kohtuniku kohavalik pole halb, aga ta jäi enda sõnul liigselt mängijate jalgu vaatama ja tõuge kätega jäi märkamata." OTSUS VALE.

OLUKORD NUMBER 2 (2. voor, 16. märts, FC Kuressaare – FCI Levadia 0:1)

38. minut: Levadia teenib penalti, kui Markus Jürgenson kukub pärast kontakti FC Kuressaare kaitsja Ranon Kriisaga, kellel on küll üks käsi Jürgensoni seljal, aga tõuget on näha keeruline. Levadia realiseerib penalti ja võidab 1:0.

Kaasiku kommentaar:
"Kohtunik määras penalti mitte käsi-selg, vaid jalgade kontakti pärast. Tõsi, mingi Kuressaare kaitsja jala väljapoole liikumine oli ja saame mõista, mis oli kohtuniku ajend, ent me ei saa seda otsust toetada, sest see oli loomulik astumine, mitte hilinenud üritus." OTSUS VALE.

Markus Jürgenson on kukkunud pärast kontakti Ranon Kriisaga ja kohtunik määranud penalti. Korduse põhjal otsustades viga polnud ja penaltit poleks tohtinud fikseerida. Foto: Allan Mehik

OLUKORD NUMBER 3 (3. voor, 31. märts, Viljandi Tulevik – FC Kuressaare 1:2)

54. minut: Tuleviku kaitsjale Indrek Ilvesele vilistatakse enda karistusala joone lähistel viga, kuigi vastase tõmbamist või tirimist pole. Karistuslöögist lööb Kuressaare 1:1 viigivärava.

Kaasiku kommentaar: "Rikkumist polnud, meie terminite järgi fantoomviga. Tuleviku mängija käsi on küll vastasega kontaktis, aga viga seal pole. Seega ei saa öelda, et kohtuniku roll Kuressaare värava sünnis on olematu, aga see läheb kirja keskmise, mitte suure eksimusena. Viimasteks liigituvad valesti antud või andmata jäänud teine kollane kaart/punane kaart/penalti. Samuti viga, mis tehakse vahetult enne värava löömist." OTSUS VALE.

OLUKORD NUMBER 4 (3. voor, 31. märts, Viljandi Tulevik – FC Kuressaare 1:2)

81. minut: Kuressaare ründaja Otto-Robert Lipp pääseb Tuleviku liini taha palliga edenema. Tuleviku kaitsja Alex Roosalu saab selja tagant olukorda sisenedes palli enda valdusse. Kohtunik määrab vea ja punase kaardi. Kaasnenud karistuslöögist lööb Kuressaare 2:1 võiduvärava.

Kaasiku kommentaar: "Telekaamerast reaalajas vaadates jääb mulje, et täiesti puhas viga. Seoses ootamatu kontrarünnakuga pidi kohtunik langetama otsuse olukorrast kaugel viibides. Ta nägi, et ründaja oli eespool ja tagant tuli kaitsja, kes läks väga selge riski peale. Selles olukorras oli vaja otsustada ja kõiki aspekte arvestades (kuidas kaitsja palli õngitsema läks ja kui palju oli tal šansse seda ausalt mängida) saame vea määramist toetada. Ning kui seal viga fikseerida, on punane kaart vältimatu.

Samas on tõsi, et kontakt ründaja jalaga oli nõrk ja peaaegu samaaegne pallimängimisega. Kokkuvõttes ei saa siiski öelda, et see oli kohtuniku selge eksimus. Sellest olukorrast tuleb väga hästi välja, miks pole kohtunikutöö lihtne. Me võime seda kordust tundide kaupa vaadata, aga see situatsioon jääb ikkagi halli tsooni." OTSUS ÕIGE.

Alex Roosalu vs Otto-Robert Lipp. Kohtunik fikseeris olukorrast vea, millega kaasnes punane kaart. Foto: Liisi Troska

Pärast punase kaardi nägemist koputas Roosalu enda oimukohale, see žest tõi talle ühemängulise lisakaristuse.  Foto: Liisi Troska

OLUKORD NUMBER 5 (5. voor, 7. aprill, FC Kuressaare – Tallinna Kalev 2:0)

42. minut: Kalevi ründaja Musa Alli on aktsioonis karistusalas, kui Kuressaare kaitsja talle hilinenult sisse libiseb. Musa astub talle jala peale ja kukub. Kohtunik leiab, et tegu on simuleerimisega ja näitab Musale kollast kaarti, mis on talle teine ja tähendab eemaldamist. Kalev jääb seisul 0:0 vähemusse ja kaotab mängu 0:2.

Kaasiku kommentaar: "Antud juhul on tähtis teada konteksti – sama mängija oli tolleks hetkeks samas mängus juba kolm korda niisama pikali visanud, sealhulgas korra ka karistusalas. Situatsiooni aegluubis vaadates näeme simuleerimisele viitavaid ilminguid, sest ründaja muudab oma senist jooksusammu ja sirutab kontakti otsides parema jala välja. Ta tahab seda kontakti ja tahab kukkuda.

Me ei ütle, et see oli superhea otsus, aga mõistame konteksti. Varianti lasta mängul niisama jätkuda antud juhul polnud, sest oli kaitsjapoolne libistamine ja kontakt ründajaga. See oli kas penalti või simuleerimine, otsustamatus olnuks väga nõrk lahendus. Otsust mõjutas mängu kontekst ehk sama mängija eelnev tegutsemine. Etteheiteid meil pole." OTSUS ÕIGE.

Kaasik lisas ka üldisema kommentaari: "Üldiselt on Premium liiga olnud simuleerimisest vaba, sest probleeme on olnud vähe. Viimastel aastatel on ilmingud paraku sagenenud ja peame sellega tegelema."

Tallinna Kalevi ründaja Musa Alli pärast simuleerimise eest teenitud teist kollast kaarti väljakult lahkumas. Foto: Allan Mehik

OLUKORD NUMBER 6 (6. voor, 14. aprill, Nõmme Kalju – Tartu Tammeka 2:0)

61. minut: Kalju poolkaitsja Nikolai Mašitšev teeb vea Tammeka kaptenile Tauno Tekkole, libistades end viimasele tõstetud jalaga, tald ees sisse. Tõsist viga ja punast kaarti ei järgne, vaid piirdutakse kollasega. Seis oli tollel hetkel 1:0 Kaljule. Tammeka ei saanud arvulise ülekaalu eelist ja kaotab lõpuks 0:2.

Kaasiku kommentaar: "Kordust aegluubis ja suurendusega vaadates on näha, et tabamust säärde pole. Kalju mängija tabab Tammeka mehe labajalga. Tõsi, kohtunikul oli halb kohavalik ja nurk, mistõttu tuli minna ehku peale. Kui otsus olnuks punane kaart, olnuks see kindlasti toetatav, aga et see oleks kindel ja selge punane kaart, pidanuks Kalju mängija jalg olema sirge ja tabamus minema säärde. Kollane on õigustatud ja kohtunik ei eksinud. Aga täpselt sama ütleksime ka siis, kui otsuseks oleks olnud punane kaart. Pakun, et kui seda videot näidata UEFA instruktoritele, siis jaguneksid hääled kollase ja punase kaardi vahel umbes pooleks." OTSUS ÕIGE.

Nõmme Kalju poolkaitsja Nikolai Mašitšev flirtis mängus Tartu Tammekaga punase kaardiga, aga pääses kollasega. Õiged oleksid olnud mõlemad otsused. Foto: Liisi Troska

OLUKORD NUMBER 7 (7. voor, 21. aprill, Paide Linnameeskond – FCI Levadia 0:2)

90+2. minut: Levadia poolkaitsja Juri Tkatšuk jõuab küljejoone juures vahetult enne Paide ründajat Kevin Kauberit pallini ja lööb selle jõuliselt auti. Tkatšuki jalad või käed kuidagi vastast ei ohusta (tald pole ees, küünarnukk pole välja sirutatud vms), aga Kauber kukub kontakti tulemusel ja kaotab korraks teadvuse. Kohtunik näitab esmalt küljeauti, aga muudab peagi otsust, andes Tkatšukile kollase kaardi, mis on Levadia poolkaitsjale teine. Eemaldamine tähendab võistluskeeldu, mille tõttu peab ukrainlane vahele jätma Tallinna derbi FC Floraga, mille Levadia nädal aega hiljem 1:2 kaotab.

Kaasiku kommentaar: "Raske mäng vilistada. Partii kohati lonkas ja läks põhjendamatult närviliseks. Mõned kaardid, näiteks Sergei Lepmetsale ja Joao Morellile mänguga viivitamise eest määratud, polnud vajalikud. Aga antud olukorras on kollane kaart oodatud otsus. Niimoodi, et vastane on tegevusest ohustatud, ei tohi minna palli mängima isegi siis, kui selle puhtalt auti lööd.

Kui võrrelda seda olukorda näiteks pühapäevase Kalju – Levadia mängu 46. minuti olukorraga, kus Peeter Klein tegi vea Dmitri Kruglovile, siis too viimane oli kollane kaart, mis tõmbus kergelt oranžiks. Tkatšuki hoiatus on kollase kaardi skaala teises otsas, aga ei saa öelda, et kohtunik otsustas valesti.

Minnakse küll lahtisele pallile, kus Tkatšuk jõuab pärale viiv enne Kauberit, aga kui läinuks teistpidi, siis kas Kauber oleks tekitanud vastasele sellise vigastuse? See pole lihtne olukord, aga tuleb kõigi osapooltega arvestada. Tõsised asjad võivad juhtuda ka kogemata, aga kui mängija tegutseb ohtudega arvestamata, siis on kohtunike kohus seda karistada. Peamine etteheide kohtunikule antud olukorras on, et ta ei tuvastanud rikkumist ise, vaid selle info andis talle abikohtunik." OTSUS ÕIGE.

OLUKORD NUMBER 8 (7. voor, 21. aprill, Paide Linnameeskond – FCI Levadia 0:2)

90+2. minut: pärast teist kollast ja punast kaarti tõstab Tkatšuk kohtuniku suunas rusika, aga raportisse see kirja ei läinud ja lisakaristust ei järgnenud. Erinevalt näiteks Roosalust, kes pärast eemaldamist oimukohale koputas ja selle eest ühe mängu võistluskeeldu juurde sai.

Kaasiku kommentaar: "Kas see agressiivne žest oli reaktsioon kohtuniku otsuse peale või frustratsioon iseenda üle? Võib-olla tasub siit otsida põhjust, miks see raportisse kirja ei läinud. Küll aga ei saa rahul olla, et eemaldatud mängijal lubati kaheks ja pooleks minutiks vahetuspingile istuma jääda. Kokkuvõttes krobeline partii, aga mitte lati alt läbi." OTSUS ÕIGE.

FCI Levadia poolkaitsja Juri Tkatšuk ei saanud pärast eemaldamist tehtud žestide eest lisakaristust. Foto: Premium liiga Youtube

OLUKORD NUMBER 9 (Esiliiga 8. voor, 27. aprill, Rakvere JK Tarvas – Kohtla-Järve JK Järve 3:2)

2. minut: Tarva kaitsja Mehis Vahero teeb karistusalasse suundunud tsenderduse ajal vea Järve ründajale, hoides teda kinni. Kohtunik määrab penalti ja punase kaardi, kuigi ilmsest väravavõimalusest pole võimalik rääkida, sest ründajal puudus sisuline variant pallini küündida, kuna see tuli kõrge kaarega ja väravavaht püüdis selle hõlpsalt. Tarvas pidi mängima sisuliselt terve mängu kümnekesi.

Kaasiku kommentaar: "Selgelt vale otsus. Siit pidanuks määrama kollase, mitte punase kaardi. Tsenderduse ajal tehtud viga on otse punane kaart ainult siis, kui pall on ründajal ikka väga hästi ees ning ootab sisuliselt tühi värav." OTSUS VALE.

OLUKORD NUMBER 10 (8. voor, 28. aprill, FCI Levadia – FC Flora 1:2)

65. minut: Levadia kaitsja Dmitri Kruglov sõidab tald ees sisse Flora ääreründajale Herol Riibergile, aga viga jääb fikseerimata ja kollane kaart andmata. Riiberg vajab arstiabi ja sel ajal, kui ta on väljaku kõrval, lööb Levadia standardolukorrast 1:1 viigivärava. Flora peatreener Jürgen Henn tõi kohtumise järel ajakirjanikele antud intervjuus selle omal algatusel välja.

Kaasiku kommentaar: "Selge eksimus. Puhas kollase kaardi olukord. Mitu õnnetut asjaolu langes kokku. Intsident toimus neljanda kohtuniku lähedal, aga ta andis parajasti mõni hetk varem toimunud vahetuse järeltoiminguna pingile tablood tagasi ega suutnud seetõttu olukorda hinnata. Abikohtunik jälgis midagi muud ja peakohtuniku vaadet segas üks teine mängija. Eksimused võivadki tulla nii lihtsalt, et oled 90 minutist kaks sekundit vales kohas välja lülitatud." OTSUS VALE.

Kohe pärast Herol Riibergile (vasakul) tehtud viga on Levadia kapten Dmitri Kruglov tõstnud vabanduseks käe püsti, aga kohtunikel jäi olukord erinevatel põhjustel nägemata ning viga fikseerimata. Mäng jätkus. Riiberg pidi minema platsi kõrvale arstiabi saama ja sel ajal, kui Flora oli ajutiselt vähemuses, lõi Levadia viigivärava. Foto: Jana Pipar

Kohtunikud, kes väljatoodud kümnes episoodis otsuseid langetasid, olid Karl Koppel (nr 1 ja nr 2), Siim Rinken (nr 3 ja nr 4), Roomer Tarajev (nr 5, nr 7, nr 8 ja nr 9), Grigori Ošomkov (nr 6) ja Juri Frischer (nr 10).
* * *
Kokkuvõte: kollaste kaartide tabavusprotsent on hea, punaste kaartide ja penaltite oma peaks olema parem

Soccernet.ee poolt välja valitud kümnest intsidendist poolte puhul hindas kohtunike osakond otsuse õigeks, poolte puhul valeks. Ent kuna see valim oli subjektiivne, siis ei anna see ette tegelikku pilti otsuste kvaliteedist, mille jaoks on vaja vaadata kõiki kohtumisi hõlmavat statistikat.

EJL-i kohtunike osakonna spetsialistid analüüsivad kõiki Premium liiga kohtumisi ning iga olulist otsust nõudnud olukorda episoodi kaupa ja hindavad iga episoodi puhul, kas langetatud otsus oli õige või mitte. Väljakukohtunike puhul näitavad mõõdetavat kvaliteeti (näiteks kohtumiste manageerimise oskus, mille alla käib mängijatega suhtlemine, mõõdetav ei ole) kõige paremini kollaste ja punaste kaartide ning penaltite määramise tabavusprotsent.

Roomer Tarajev näitamas hoiatuskaarti. Kollaste kaartide tabavus Premium liigas oli esimese seitsme vooruga 85%. Foto: Oliver TsupsmanPremium liiga seitsme esimese vooru jooksul oli 35 mängus kokku 245 olukorda, kus kohtunik pidi otsustama, kas anda kollane kaart või mitte. Neist õige otsus langetati 209 puhul ehk tabavus oli 85%. Andmata jäi 28 kollast kaarti ja valesti anti üheksa tükki. Sääraseid eksimusi oli seega ühe mängu kohta 1,03. "See on päris hea näitaja. 2018. aastal oli see umbes sama," märgib Kaasik.

Punaste kaartide ja penaltite puhul olukord nii hea ei ole. 24-st punase kaardi olukorrast on õige otsus tehtud täpselt kahel kolmandikul puhkudel, kusjuures kaheksast veast vaid ühel puhul anti punane kaart ekslikult, ülejäänud seitsmel puhul jäi mängija eemaldamata.

"Pigem hoitakse mängijat, kui tehakse liiga. Ja punase kaardi puhul peabki see niipidi olema. Aga 67% ei näita eelmise aastaga edasiminekut. Teist kollast kaarti on hakatud julgemalt andma, aga otse punast kaarti mitte," märgib Kaasik.

Penaltite puhul oli esimese seitsme vooru jooksul intsidente, kus kohtunikul tuli langetada otsus, kokku 40, millest õiged olid 31 ehk 78%. Andmata jäi kuus penaltit, valesti anti kolm.

Seega oli penaltieksimusi keskmiselt 0,26 ühe mängu kohta. "See näitaja meid ei rahulda. Peame pendli paika saama. Esimeses voorus jäi kolm penaltit andmata. Kui selle kohta sõnum välja läks, tõi see 3. voorus kaasa paar liiga lihtsat penaltit. Teema on kindlasti kõrgendatud tähelepanu all," räägib Kaasik.

Samas on loogiline põhjus, miks kollaste kaartide puhul on kohtunike tabavusprotsent kõrgem. "Esiteks on kollast kaarti emotsionaalselt palju lihtsam anda kui punast või penaltit. Teiseks on seda lihtsam õppida, sest olukordi on rohkem. Kui meil oli terve esimese ringi peale kaks tõsise vea (nõuab otse punast kaarti – O. J.) olukorda, siis on selle äratundmist läbi enda kogemuse päris keeruline õppida, sest neid intsidente esineb väga harva.

Samas ma üldse ei kurda, et Premium liigas mängitakse puhtalt. Ainult kaks tõsise vea intsidenti tõestab, et mängijad teavad, kuidas võitlustesse minna tuleb. Me ei saa rääkida tõsiste vigade meeletust hulgast. Aga seetõttu on ka nii, et kui nad tulevad ja pole ilmselged, siis on neid raske tuvastada ja minnakse otsust tehes turvalisema lahenduse ehk kollase kaardi peale, millest on muidugi kahju," räägib Kaasik.

* * *

Üks suur eksimus ei tähenda kohtunikule karistust, aga kõige üle peetakse arvet

45 Premium liiga esimese ringi kohtumist teenindas kokku 10 väljakukohtunikku. Teises ringis on oodata ringi laienemist, sest mõned vilemehed on Esiliigas tehtud heade partiidega teeninud välja võimaluse Premium liigaks.

Samuti ootavad Eesti rahvusvahelise kategooriaga vilemehi määramised Euroopas, mis vähendab nende võimalusi kohalikke kohtumisi teenindada. Samas on võimalik, et hooaega ebaveenvalt alustanud kohtunike töömahtu Premium liigas kärbitakse.

"Sõltub muidugi eksimusest, aga Eestis üks suur viga määramiste osas sanktsioone kaasa ei too. Tõsisemalt peame mõtlema, kui igas teises mängus säärane prohmakas sisse tuleb, aga ühe eksimuse pealt me kindlasti mängu vahelejätmisega kohtunikku ei sanktsioneeri. Samas näiteks eurosarjas vilistades on iga eksimus palju suurema hinnaga, sest konkurents on ju tohutu ja pudelikael, millest läbi tuleb pugeda, väga kitsas," selgitab Kaasik.

Ning lõpuks võib jalgpallikohtunik alati sattuda silmitsi olukorraga, milleks polegi võimalik valmistuda. "Ma olen ikka jalgpallis päris palju asju näinud, aga ikkagi tuleb ette olukordi, kus vaatad, kratsid kukalt ja mõtled, et mida ma nüüd otsustama peaks," muigab Kaasik.

Kõiki neid juhtumeid arutavad Eesti tippkohtunikud isekeskis täna ja homme, kui toimub nende igakevadine seminar.

NB! Soccernet.ee jätkab samal teemal kirjutamist ka homme, kui avaldame artikli, kus fookuses (koos videode ja selgitustega) Eesti jalgpallikohtunike selle hooaja parimad otsused.