MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

KONVERENTSILIIGA
6 Link kopeeritud

Euromängude varjatud proovikivid: avavilesid kõlab nii kell üks päeval kui öösel - kas teisiti ei saaks?

6 Link kopeeritud
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

UEFA tegi Vikingurile erandi, mis saadab nad eurolavale keset päeva. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eesti jalgpallisõbra jaoks tulevad euromängud peamiselt kahes jaos - kas kell 19.45 või 22.00. Islandlased, kelle tiim Reykjaviki Vikingur jõudis Konverentsiliiga põhiturniirile, peavad olema valmis jälgima matši ka algusega kell 13 - sest Kopavogsvölluril puudub valgustus. Teisest küljest on nigelas seisus ka Astana fännid, kelle jaoks algab üks võõrsilmäng lausa kell 1 öösel.

Mängude algusajad on tulnud taaskord lauale ka Eesti jalgpallisõbra jaoks. Hiljuti Premium liiga kontekstis, kui (sobiva) valgustuse puudumine Hiiu staadionil tõstis Nõmme Kalju FC ja Tallinna FC Flora vahel toimunud nädalasisese liigamängu avavile kella 17.00 peale. Fännides tekitas varajane algusaeg pahameelt, sest nädala sees on inimesed sellise ajani või pikemaltki üldiselt seotud töö- või ka koolikohustustega ja staadionile õigeks ajaks jõudmine võib kujuneda võimatuks.

"Minu seisukoht on see, et me mängime fännide jaoks. Aga samas ma saan ka sellest aru, et Hiiul läheb juba praegu hämaraks. Ma ei tea, mille taga see kõik on. Tuleb leida see kõige õigem lahendus just fännide jaoks. Mitte niivõrd mängijate jaoks, aga fännide jaoks," sõnas Kalju ründaja Alex Matthias Tamm kõnealuse mängu järel.

Kui lajatada karmilt, pole fännidest sooja ega külma ka UEFA-l (tõsi, süüd lasub mujalgi). Nende korralduse kohaselt hakkavad mängud Konverentsiliigas kolmel erineval ajal: (Eesti järgi) mõnel üksikul juhul kell 17.30, peamiselt aga kell 19.45 ja 22. Kui arvestada, et sarjas osaleb ühest küljest Reykjaviki Vikingur, kes jääb meist praeguse seisuga maha kolme tunniga, ja FC Astana, kes on meist hetkel kahe tunniga ees, jääb mängupaikade vahele viis pikka tundi. Ehk eestlase jaoks kõige optimaalsemana näiv 19.45 on ühes kohas reaalselt 16.45 ja teises 21.45.

Seitsmekordne Kasahstani tšempion Astana alustas põhiturniiriga kodus algusega kell 21.45 (oma aja järgi) ning ülejäänud kaks kodumängu saavad avavile 20.30. Kui Eestis viibib sel ajal mõni Astana või vastasleeri fänn (Londoni Chelsea või SC Vitoria), tuleb viimasel juhul teleka ette istuda siinse aja järgi 17.30 (vahepeal keeratakse meil ja mõnes muus paigas veel kella). Tõenäolisem on aga see, et Chelsea ja Vitoria fännid tahavad vastasseisu oma kodustki vaadata - sellisel juhul kõlab avavile neile 15.30. Nagu ka eilse Vitoria kodumängu (!) puhul, kus nad võitsid 3:1 NK Celjet.

See pole aga kaugeltki kõige kriitilisem aeg, millega euromatšide sõbrad rinda peavad pistma. Astana jaoks toimub kaks võõrsilmängu meie jaoks standardaja järgi kell 22 - neile tähendab see pärast kellakeeramist (mida nad ise muideks ei tee) platsile astumist ühel juhul kella üheks öösel! Ehk Konverentsiliiga põhiturniiri 6. mängupäev lõppeb Kasahstani jalgpallisõprade jaoks natuke enne kella kolme öösel.

Islandlastel pole ka valgustust!

Tulles tagasi loo alguses mainitud Hiiu staadioni saaga juurde, siis on suhteliselt sama seis Reykjaviki Vikinguriga, kes tõmbas kvalifikatsioonis koti pähe meie FC Floralegi. Vikingur asub Konverentsiliiga kodumatše pidama Kopavogsvöllurile, mis on muidu võõrustajaks Breidabliki kohtumistele. Toreda nimega väljakul puudub aga valgustus, mistõttu on tehtud Vikingurile erand - nende mängud algavad konkurentidega võrreldes tublisti varem.

Vikinguri esimene kodumäng toimub 24. oktoobril belglaste Cercle Brugge vastu Eesti aja järgi algusega kell 17.30, mis Islandil omakorda tähendab kella 14.30-st avavilet. Kaks nädalat hiljem on seis sama (pärast kellakeeramist, meie ajas kell 16.30). Konverentsiliiga 5. mängupäev algab Vikinguri ja Djurgardeni jaoks aga kohaliku aja järgi lausa kell 13!

Mõni pärib seepeale, et kas kuhugi mujale siis minna polnud? Kopavogsvöllurist ligi kuue kilomeetri kaugusel asuv rahvusstaadion nimega Laugardalsvöllur sobiks matše muidu võõrustama küll - valgustus on olemas! - kuid naturaalse muruga väljak pole nii sügaval sügis-talvisel perioodil enam mängukõlbulik. Nii tuli varakult valida kehvakestest variantidest see vähem kehv, sest eelmisest hooajast oli õpetlik kogemus all (ning UEFA reeglid näevad ette, et põhiturniiri mänge võõrustab üks ja sama staadion).

Mullu mängis Konverentsiliiga alagruppi jõudnud Breidablik kaks mängu nimetatud muruväljakul ning viimane matš tuli ilmast tingitult lükata edasi ja viia samuti Kopavogsvöllurile. Mängule, mille avavile anti islandlaste jaoks neljapäeval kell 13, jõudis kohale 629 inimest. Kahel eelmisel vastasseisul oli kohal olnud 2-3 korda rohkem inimesi. Soccernet.ee andmetel peaks käimasolev aasta olema viimaseks, mil islandlaste selg on vastu seina: murukattega rahvustaadionile (Laugardalsvöllur) pannakse küte alla.

Miks on UEFA kellaaegade suhtes nõnda jäik?

Kui küsimus pole just puudulikus valgustuses, mis seab mänguajale piiranguid, siis miks ei lase UEFA mängida igal klubil oma ajatsooni järgi kokkulepitud ajal? Miks peab olema standard - meil kell 17.30, 19.45 ja 22.00 (Kesk-Euroopa aja järgi 16.30, 18.45 ja 21.00) - mis on raiutud kivisse nii, et mingid mängud toimuvad justkui täiesti ebainimlikel aegadel? 

Olgu, see, et kaks äärmust - Island ja Kasahstan - loovad viietunnise ajavahe, esitab niigi väljakutse. Kui nende riikide klubid peaksid kokku minema, võiks olla ju võimalus leppida kokku mingisugune kuldse kesktee kellaaeg. Ega paremat pakkuda vist pole, kui et ühe jaoks algusaeg 17 ja teise jaoks 22. Samas, see oleks see üks kord, sest enamasti räägime me Euroopa riikide puhul väiksemast ajavahest.

Kindlalt paika pandud algusaegade puhul pole põhjust vaja otsida mujalt kui teleõigustest. Ehk kokku ongi lepitud, et televaataja näeb jalgpalli iga kord täpselt ühel ja samal ajal. Vahet ei ole, kui kõrgel on päike Reykjavikis või kui paljud Astanas juba magavad, meie jaoks kõlab avavile täpipealt samamoodi.

See on kahtlemata ka osa UEFA eurosarjade (eriti Meistrite liiga) identiteedist, mis, tõsi, on uue süsteemiga pisut hägustunud. Omal ajal tuli sajaprotsendilise kindlusega jõuda teisipäeva ja kolmapäeva õhtul kella 21.45-ks TV6 lainele, et saada kätte nädala parim vutielamus. Nüüd, kui sarju on kolm ja osalejaid kokku 108, on asi rohkem kvantiteedis kui kvaliteedis, aga las see sel korral jääda. Kõike head korraga ei saagi.

Reegleid seab ikka telemaastik, mitte keegi teine. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Jalgpallur saab selle eest raha - järelikult ei tohi vinguda!

Igapäevaselt Islandi kõrgliigas tegutsev Vikingur astub Konverentsiliigas väljakule kokku kuuel korral - nagu kõik selle sarja põhiturniiril osalejad. Vastava mängupaiga aja järgi kõlavad kohtumiste avaviled nende jaoks järgnevalt: 19.45 (Islandil samal ajal 16.45), 14.30, 14,30, 21.45 (17.45), 13.00 ja 21.00 (20.00). Esimese hooga näivad need olevat lihtsalt kellaajad, mis erinevad üksteisest pisut. Sportlase jaoks pole see midagi nii "pisut".

Vikinguri kaasust lihtsustab see, et nende liiga saab oktoobri lõpuga läbi ehk ühel hetkel saab keskenduda vaid euromängudele. Nii pole vaja murda liialt pead koormuste jaotamise või taastumise pärast. Värskus ja valmisolek jäävad teemasse küll - sest Islandilt tuleb lennata pea 10 tuhande kilomeetri kaugusele Armeeniasse, jalad lennureisist kui pakud all, ning siis tuleb hakata kohaliku ajaarvamisega sinapeale saama. Jah, justkui pole probleemi, sest kodumaal on mängu avavileks saanud kell 17.45, aga kuidas minna eelmisel õhtul magama, kui tavapärase rütmi järgi poleks kell veel õhtusöögikski piisavalt hiline.

Teistpidi karm on Astana seis: kahel kõige ekstreemsemal juhul saab mäng avavile alles pärast südaööd (mängupaigas kell 20 ja 22) ehk ajal, mil Kasahstanis oleks uni vast et kõige magusam. Kuidas öelda siis kehale, et "ei-ei, ma pean nüüd 10 kilomeetrit mõisa peale rapsima!"?

Muidugi pole asi nõnda hull, kui näiteks Saksamaal leiba teenival Aasia koondislasel, kel vaja igaks aknaks tagasi kodumaale sõita, kuid tähelepanu väärib ta ikka. Alati saab öelda, et "tingimused on kõigile võrdsed" ja midagi sarnast veel, aga pole mõtet teha asju keerulisemaks, kui nad tegelikult on. Ei tundu võimatu tulla kuskil Euroopa eri otstes paiknevatele klubidele pisut vastu ja leida mõlema kodumaa fänne arvestades optimaalne aeg. Seda tervitaksid kindlasti nii fännid kui pallurid, ja küll saaks teletootjatega ka diilile.

Teekondade lõpud
Premium liiga viimane voor
Hooaja kokkuvõtted
Naiste Meistriliiga
Rahvusmeeskond
Võtame kokku!
Värsked vutijutud
Võtame kokku!
Suured küsimärgid
Hooaja kokkuvõtted
Tulekul
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 69
  • 3 Paide Linnameeskond 69
  • 4 Tallinna FC Flora 67
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA