FIFA sulges Beglarišvilile Eesti koondise ukse. Zaka: see teeb väga kurvaks, Eesti esindamine on mu üks suuremaid unistusi (18)

FIFA ei luba Zakaria Beglarišvilit Eesti lipu alla. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti koondise märtsikuiste mängude eel, ajal ja järel kerkis mitmel pool üles küsimus, miks ei teeninud Thomas Häberli kutset Zakaria Beglarišvili (30). Vastus sellele on lihtne, aga valus: FIFA ei olnud nõus ründava poolkaitsja jalgpallialast kodakondsust vahetama.

Gruusias sündinud ja kasvanud Beglarišvili saabus Eestisse 2010. aastal, kui liitus Tallinna FC Floraga Thbilisi Lokomovitivst. Eelnevalt ka Amsterdami Ajaxi akadeemiast läbi käinud poolkaitsja põikas 2013. aastal korraks veel kodumaale, ent 2014. aasta algusest 2019. aastani pallis Flora särgis.

2017. aastal teatas grusiin, et tahaks Eesti kodakondsust ja esindada Eesti koondist. Kuna Beglarišvili rääkis juba toona eesti keelt, läks ta keele ja põhiseaduse tundmise eksamile ning hakkas kaheksa siin veedetud aasta järel taotlema kodakondsust. 2019. aasta septembris, kui ta oli mänginud juba Ungaris Honvedis ja teenis tol hetkel leiba Soomes Seinäjokis, sai Beglarišvili kätte Eesti passi.

Sellest üksi aga Eesti rahvuskoondise esindamiseks ei piisanud. Vaja oli ka ülemaailmse jalgpalliliidu FIFA luba. Kuna Beglarišvili oli Gruusia A-koondises väljakule jooksnud vaid ühe korra, 2015. aasta 11. novembril Tallinnas A. Le Coq Arenal toimunud maavõistluses Eestiga, mille võõrustajad võitsid Ats Purje, Artur Pika ja Maksim Gussevi väravatest 3:0, ei tundunud sellest suurt probleemi tulevat.

Ja ei tulnudki. Aga takistuseks said hoopis mängud Gruusia U21 koondise eest, mida oli kokku viis ja millest viimane tuli samuti Eesti vastu, 2012. aasta juunis EM-valikmängus A. Le Coq Arenal, kus grusiinid said 2:1 võidu.

22-aastane Zakaria Beglarišvili Gruusia särgis Tallinnas, A. Le Coq Arenal. Foto: Catherine Kõrtsmik

Eesti Jalgpalli Liidu avalike ja koostöösuhete osakonna juhataja Mihkel Uiboleht selgitab Soccernet.ee-le: "Kui Zakaria sai Eesti kodakondsuse, tegime tema soovil FIFA-le taotluse, et ta saaks vahetada jalgpallialast kodakondsust. FIFA seda ei rahuldanud, sest Zakaria on esindanud valiksarjas Gruusia noortekoondist. Vahepeal muutus FIFA reegel leebemaks, kuid sellest ei piisanud samuti Zakaria jalgpallialase kodakondsuse vahetamiseks."

Probleemi põhjus on kurblooline: Beglarišvili mängis Gruusia noortekoondise eest jalgpallikodakondsuse vahetamiseks liiga vanana. "Teadsime, et FIFA plaanib jalgpallililise kodakondsuse vahetamise reegleid pehmemaks muuta, kuid Zakarial jäi ka uute reeglitega veidi puudu õigusest vahetada jalgpallilist kodakondsust," märgib Uiboleht.

"Nimelt lubab FIFA reegel nüüd riiki vahetada, kui oled noortekoondise valikmängudes platsil käinud ja sul polnud tol hetkel uue riigi kodakondsust, aga ainult siis, kui viimane mäng noortekoondise valikkohtumises oli tehtud enne 21. eluaastat. Zakaria mängis Gruusia noortekoondises kuni 22. eluaastani," lisab ta. 

Seetõttu on praeguste reeglite kohaselt Eesti koondise uks aprilli lõpus 31. sünnipäeva tähistava Beglarišvili jaoks suletud. Gruusia eest jäi tema rahvusvaheliseks saldoks 1 A-maavõistlus, 5 lahingut U21 koondises, 5 kohtumist U19 koondises ja ka U17 koondise esindamine.

Zakaria Beglarišvili esimene, ainus ja viimane mäng Gruusia A-koondise eest toimus Tallinnas, kui ta sekkus Eesti vastu vahetusest viimaseks 11 minutiks. Foto: Jana Pipar

FIFA otsus kurvastab Beglarišvilit

"Mis teha. On nagu on," ohkab Beglarišvili, kui Soccernet.ee-ga vestleb. "Ma ei muretse sellepärast, sest olen ikkagi Eesti kodanik ja selle üle väga õnnelik. Mitte keegi ei tea, mis juhtub homme või ülehomme. Äkki nad millalgi muudavad veel reegleid ja saan kunagi ikkagi võimaluse mängida," on ta lootusrikas.

Kui Eesti passi saamise ajal mängis poolkaitsja Soome kõrgliigas SJK-s ning hiljem jooksis väljakul Soome esiliigas KTP-s eestlasest treeneri Argo Arbeiteri juhendamisel, siis tänavu talvel lõi ta käed Premium liiga klubi Tallinna FCI Levadiaga. Oma uue võistkonna eest on ta neljas ametlikus mängus löönud viis väravat ja andnud ühe resultatiivse söödu.

"Ma teen oma tööd edasi. Proovin klubi eest hästi mängida ja neid aidata. Eks aeg näitab, mis saab," ütleb Beglarišvili.

Tallinn on Zakaria Beglarišvili koduks olnud vahelduva eduga alates 2010. aastast. Eestis sündis ka tema teine laps. Foto: Gertrud AlatareTa tunnistab ausalt, et uudis FIFA otsusest mõjus talle valusa löögina: "Muidugi tegi see mind väga kurvaks. Ma tahtsin ja tahan endiselt Eesti koondist esindada, kui see on võimalik. Eesti eest mängimine on minu üks suuremaid unistusi elus.

Aga koondisega on hetkel seis selline. Muidugi ei olnud mul lihtne. Kujuta ise ette, mis mu reaktsioon olla võis. Mul oli väga raske! Kuid elu on selline. Ootan, et äkki nad muudavad veel reeglit. See on täiesti võimalik. Olen selle kohta internetist lugenud, et nad mõtlevad, et [jalgpallikodakondsuse vahetamiseks] ei peaks äkki lugema kuni 23. eluaastani peetud mänge.

Miks ma üldse soovisin koondisesse saada? Ma tahtsin Eesti koondisega võita Balti turniiri. Tahtsin olla Baltikumi parim. See oli minu jaoks üks peamiseid põhjuseid."

FIFA otsus on valusam sellegi võrra, et Soccernet.ee-le teadaolevalt on Beglarišvili jätnud Eesti koondise peatreenerile Thomas Häberlile väga põneva palluri mulje. Ka Häberli on prioriteedina välja toonud tänavu juunis Balti turniiri võitmise.

Ja kuigi Beglarišvili ei tohi FIFA loa puudumisel Eestit esindada, on ta edaspidigi suur Sinisärkide fänn. "Pole küsimust! Ma armastan Eestit nagu Gruusiat. Jah, olen küll Gruusiast pärit, aga olen pool oma elust Eestis elanud ja tunnen end nagu inimene siit. Tulin siia väga noorena ja nüüd olen juba 30-aastane," ütleb Beglarišvili, et Eesti on tema jaoks kodu, mis on teda ka persoonina väga palju kujundanud.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Ozbilic.Ozbin   •  
(90.190.170.***)
Väga kahju :(
Kevin Martins   •  
(82.131.42.***)
See on küll kurb uudis
MRH   •  
(88.196.42.***)
Buuuuu!
Raivo Pukk   •  
(194.150.65.***)
Tra küll😡 Respect Zakale😁
Gio   •  
(85.253.109.***)
Ei ole midagi hullu. 31 pole enam 22 või isegi 27 ning aeg noorunduskuuriks koondises on ammu käes. See saaga läks liiga pikaks. Zaka peab aga kindlasti edasi pingutama ning ennast tõestama, et saada kutset oma päris kodumaalt. Kõik on reaalne! Edu talle ja Levadiale! Ootame meistritiitlit!
metssiga   •  
(84.50.129.***)
tal pole gruusia kodakondustki enam. ilma selleta vist ei saa?
Väravavaht   •  
(85.253.56.***)
Ilma kodakondsuseta vast koondisesse asja pole jah...
Gio   •  
(90.191.61.***)
Minu teada ükski Eesti seadus ei saa teist sünnijärgset kodakondsust ära võtta. Nii on inimesi kahe ja lausa kolme passiga. Kummaline, aga nii on. Samas, Zaka puhul ei oska ma midagi öelda. Ehk ta on ise loobunud vms...
Reina   •  
(91.129.108.***)
FIFA mõnusalt painutab neid reegleid iga juhtumi korral ikka. Aga jaksu Zakale, Eesti jalgapalli ikoon on ta ikkagi
Premium   •  
(83.179.149.***)
Kurb. Kui inimene unistus on võita Balti karikas, siis see näitab juba kui oluline see tema jaoks on. Nii ausate, kuid samas tagasihoidlike soovidega jalgpallurit annab leida.
Kalmer Liimets   •  
(81.90.125.***)
Minu teada Eesti just käseb teistest kodakondsusest loobuda, kui soovid Eesti oma saada. Aga kui Eesti kodakondsusega soovid muud kodakondsust saada, siis Eesti oma jääb alles.

Aga muidu Zaka on sümpaatne mängija ja oleks äge teda Eesti koondises näha. Ehk EJL viitsib tegeleda ja pinda käia FIFA'le, et mingi erisus saada.
MRH   •  
(88.196.42.***)
§ 12. Eesti kodakondsuse saamiseks esitatavad dokumendid
(1) Eesti kodakondsuse saamiseks esitab isik taotluse, millele lisab Eesti kodakondsuse andmise otsustamisel tähtsust omavaid asjaolusid tõendavad dokumendid.
[RT I, 03.01.2017, 1 - jõust. 18.01.2017]
(2) Eesti kodakondsuse saamise taotluse esitamisel on isik kohustatud tõendama, et ta on vabastatud senisest kodakondsusest või vabastatakse sellest Eesti kodakondsuse saamise tõttu või ta on tunnistatud kodakondsuseta isikuks
J7P   •  
(81.90.125.***)
Balti karika võitmine on Pohlaku agenda ja viimane õlekõrs, et enda eksistentsi viimasel veerandsajandil õigustada..
maamesilane   •  
(176.46.103.***)
Ootasin,et keegi Pohlaku kah ikka mängu tooks! Oleks pidanud raha selle peale panema,et Pohlaku nime ilmumine kommentaaridesse on vaid aja küsimus!
magicm   •  
(88.196.10.***)
Kahju jah. Mees on korralikust kadalipust läbi käinud, aga ikka uks kinni.
Denis Krestinin   •  
(85.253.71.***)
Zaka ei ole väärt eesti koondise esindamist!!!

Miks te sama eduga ei kutsu koondisse Gando kes mängis levadias 5 aastat või reginald (nõmme kaljust) kes mängis eestis 6 aastat
simmo7   •  
(88.196.111.***)
Kas Reginaldil või Gandol on EV pass?
nojh   •  
(46.131.43.***)
Krestinin, ole vait!

Sisene
Naiste koondise aasta numbrites 2022
EESTI NAISTE KOONDIS
VÄLJAMAALT!
TALITURNIIR
VAATA JÄRELE: uute ründajatega Kuressaare ja Kalju leppisid viiki  (lisatud galerii!)
KÕRGLIIGAD
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
EESTI NAISTE JALGPALL
Karjääri parima aasta järel kodumaale naasnud Eesti koondise esikinnas: Tabasaluga medal võiks täiesti reaalne eesmärk olla
KURE JUTUD
Kožuhhovski: kui meilt nii palju mehi parematesse klubidesse läks, räägib see tehtud heast tööst  (+ keskväljast, Dõmovist, elu vormis Lahest)
JUUBELISAADE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!