Flora turmtuli murdis Viljandi lõpuks maha (2)

Foto: Hendrik Osula (arhiiv)Tallinna Flora andis koduses Lillekülas FC Viljandi väravale turmtuld terve kohtumise vältel ning kuigi skooriluku murdmiseks kulus ligi tund aega, võeti lõpuks kindel 5:0 võit.

Flora sooritas Alan Ventseli valvatud väravale ei rohkem ega vähem kui 42 pealelööki, millest täpselt pooled lendasid ka postide vahele.

Kui avapoolajal hoidis Viljandi puurivahi hiilgemäng florakad kuival, siis teisel poolajal saabus murdepunkt. Kübaratriki sai kirja Rauno Alliku, ühe värava lisasid Karol Mets ja Valeri Minkenen.

"Esimesel poolajal mängisime ka hästi, aga lihtsalt ei löönud ära. Teisel poolajal Viljandi väsis ja meie hoidsime kogu aeg tampi peal - nii need väravad tulidki lõpuks," kommenteeris Alliku, kes on löönud viimase kahe mänguga neli väravat ehk rohkem kui kogu eelneva hooaja jooksul.

"Hetkevorm on parim, mis mul sel hooajal olnud on. Olen rahul," rõõmustas 22-aastane ründaja. "Motivatsiooni on meil kõigil küllaga. Viimased mängud - täna ja laupäeval Sillamäe vastu - oleme mänginud väga hästi."

Flora on jäänud liidrikohta hoidvast Nõmme Kaljust juba kümne punkti kaugusele, aga Alliku andis mõista, et meeskonna sees ei kao lootus enne, kui see on tõepoolest kadunud.

Flora raiskab kuhjaga

Nagu tavaks saanud, üritas Flora kodumängul tempo otsekohe võimalikult kõrgeks kruttida ja kiire(te) avavärava(te)ni jõuda. Flora domineeriski avapoolaega täielikult, kuid palli vastaste võrku toimetamisega hakkama ei saadud.

Viljandi tuli välja küllaltki kaitsva 4-1-4-1 asetusega, kus Sander Sinilaid tegutses kaitse- ja poolkaitseliini vahel ning püsis Flora suurimal väravakütil Zakaria Belgarišvilil herilasena kannul. Grusiin saadi niiviisi päris hästi kinni, aga teised Flora ründavad mängijad leidsid võrdlemisi kerge vaevaga kaitsest augud üles ja lõid ohtralt väravamomente.

"Mängisime kolme keskpoolikuga ja kuna Sinilaid mängis natuke alumist positsiooni ja Zakaria tikkus sinna peale, siis juhtuski nii, et nad pidevalt madistasid," selgitas Viljandi keskkaitsja Joel Indermitte, et treeneri juhised Beglarišvili personaalset katmist otseselt ette ei näinud. Kuid see töötas: "Ta on selline hea tööloom, kellele võib usaldada selliseid nokkimistöid."

Beglarišvili jõudis korra ikkagi väga lähedale, leides ruumi ühel harvadest Flora kiirrünnakutest (sest Viljandi jõudis avapoolajal rünnakule haruharva ja seega ei saanud Flora kiireid üleminekuid teha), aga väravavaht Ventsel vastas talle hea tõrjega.

Korduvalt pommitas Viljandi väravat ka paremalt äärelt sisse lõiganud Alliku, samuti Andre Frolov, Siim Luts ja Valeri Minkenen, aga Ventsel jättis nad kõik pika ninaga või siis lendasid pealelöögid napilt postist mööda / latist üle. Üks Lutsu eksimus näis lausa nii uskumatuna, et peatreener Martin Reim hõikas talle väljaku kõrvalt: sellised tuleb ära lüüa!

Mäng käis sisuliselt ainult Viljandi väljakupoolel ning Flora sooritas pealelöögi keskmiselt iga kahe minuti tagant, aga vaheajale suunduti sellegipoolest võrgusahinat kuulmata.

Kolm väravat järjest

Viljandi kogus end teiseks poolajaks ja jõudis oma esimeste pealelöökideni, kui väikese vahega testisid Stanislav Pedõki valvsust Aleksei Belov ja Erkki Junolainen. Flora puurilukule need löögid siiski erilisi probleeme ei valmistanud.

Flora paistis just muutuvat närvilisemaks ja meeleheitlikumaks, mis oleks Viljandile veel võimalusi tekitanud, aga 56. minutil sai tiitlikaitsja lõpuks enda tahtmise. Karl-Eerik Luigendi tsenderdus vasakult äärelt leidis värava eest Alliku, kes suunas nahkkera jalaga tagumise posti kõrvale – 1:0!

Rohevalged ammutasid kauaoodatud juhtväravast enesekindlust ning surusid külalismeeskonna uuesti värava alla. Teeniti järjestikuseid nurgalööke ja pall eksles pidevalt Viljandi trahvikastis. Juba loetud minutid pärast avaväravat tõi see tulemuse, kui Alliku sai viiekasti nurgas palli ning veeretas selle kaugemasse nurka – 2:0! Omakorda loetud minutid hiljem koksas Karol Mets peaga väravasse Gert Kamsi nurgalöögi – 3:0!

Mäng tehtud ja pinge maas, muutus kohtumine lahtisemaks ja ka Viljandi ohustas vastaste väravat. Kuldne võimalus auväravaks avanes Taavi Lauritsal, kes pettis karistusalas kaitsja pikali, kuid saatis seejärel palli healt positsioonilt väravast mööda.

Külaliste seljataha jäi senisest rohkem ruumi ja see sai ära karistatud 75. minutil, mil Kamsi paremalt äärelt antud madal tsenderdus leidis värava eest täiesti vaba Alliku ning ründaja vormistas kübaratriki, suunates palli segamatult postide vahele – 4:0! Lõpu eel sai jala valgeks ka Minkenen, kel oli varem sellest korduvalt napilt puudu jäänud, saates 20 meetri pealt karistuslöögi otsejoones tagumisse nurka - 5:0!

Indermitte: kindlalt ei saa end tunda

"Võib-olla vahetused lõid meid natuke rütmist välja. Aga võimalik ka, et asi oli lihtsalt väheses kontsentreerituses teise poolaja alguses," otsis Indermitte murdumise põhjuseid, "õnne meil ka ei olnud nendes olukordades – Flora jaoks õnnelikud väravad."

Viljandi kaitsja nõustus samuti füüsilise vastupidavuse faktoriga: "Just teise poolaja lõpupoole oli seda näha, et nad suutsid kiiremini rünnata. Samas suutsime lõpus ka meie vasakult äärelt rünnakuid teha ja tekkis ka meil võimalusi. Aga eks kindlasti on Floral väga hea füüsis ja just lõpus otsustavad nad sellega mänge."

Kindlad kolm võidupunkti tähendavad seda, et florakad tõusid mõnetunnise vaheaja järel taas Meistriliigas teisele kohale, olles kogunud 65 punkti. Nõmme Kaljul on liidrina 75 ning Tallinna Levadial teisena sarnaselt Florale 65 silma, kuid üks mäng enam peetud.

Viljandi jätkab seitsmendal tabelireal, viis punkti kõrgemal ohutsoonist. Allajäämine Florale oli küll kindel, kuid viimase seitsme mängu jooksul ongi nad tunnistanud ainult süsteemi esiklubi paremust, samas kui otsestelt konkurentidelt on alati punkte võetud.

"Peame oma korrektuurid tegema ja tuju jälle heaks saama," lausus Indermitte. "Meil on tulemas mängud Tammekaga, Paidega, Kuressaarega – neilt peaks veel kindlasti punkte võtma. Kindlalt ennast veel ei tunne – kunagi ei saa ennast kindlalt tunda. Parem karta kui pärast kahetseda."

Mängu parim - Rauno Alliku

Alliku töökus ja võitluslikkus ei üllata kedagi, aga kui tema probleemiks on peetud enesekindlust väravavõimaluste lahendamisel, siis seekord näitas ta küll ründajale omast otsustavust. Enamuse mängust paremal äärel ja lõpuosas ründes tegutsenud Alliku sooritas ühtekokku kaheksa pealelööki, millest seitse lendasid postide vahele ja kolm võrku.