A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Saksamaal toimunud EM-i parimaks krooniti Hispaania, kes alistas finaalis inglased 2:1. Luis de la Fuente juhendas koondise Euroopa tippu rekordiliselt neljandat korda, samal ajal kui Gareth Southgate'il tuli teist korda järjest leppida hõbedaga. Mis veel?
Hispaania on tulnud Euroopa parimaks aastatel 1964, 2008, 2012 ja 2024, mis teeb neist läbi aegade edukaima koondise. Varem jagati esikohta kolmel korral võidutsenud Saksamaaga. Hispaania võitis turniiril kõik seitse mängu - samuti rekord (varem on kõik mängud (5) võitnud ka Prantsusmaa).
Samas vallas tegi antirekordi aga Inglismaa, kes jäi kaotajaks teist finaali järjest: kui 2021. aasta suvel alistusid nad Itaaliale penaltiseerias, siis sel korral mängis Hispaania nad üle 90 minutiga. Nii on inglased jõudnud punkti, kus nad on EM-finaalturniiril käinud koguni 11 korral, kuid mitte kunagi pole see "koju tulnud". Parema kaheksa seas on Inglismaa lõpetanud üheksal aastal. Võrdluseks: Saksamaa on jõudnud esikaheksasse rekordiliselt 11 turniiril ning neil on ette näidata kolm tiitlit.
Inglismaa auks ja uhkuseks võib seevastu pidada 2016. aastast ametis olnud peatreener Gareth Southgate'i, kes venitas kahe viimase turniiriga kaotuseta jada 13-mänguliseks. Eelmisel EM-il said nad grupis kaks võitu ja viigi, järgnenud play-off'ides alistati Saksamaa, Ukraina ja Taani, kuniks finaali penaltiseerias alistuti Itaaliale (ei lähe kaotusena kirja). Sel korral tulid nad Southgate'i juhtimisel grupist läbi võidu ja kahe viigiga, millele järgnesid kolm edasipääsu play-off'ides. Jada lõppes kaotusega Hispaaniale.
Lisaks võitmisele oli Hispaania ka silmapaistev väravalööja. Nad tõusid 15 löödud väravaga EM-finaalturniiride resultatiivseimaks koondiseks. Väravate vahe +11 märgib jagatud rekordit 2012. aasta hispaanlastega, kes muuhulgas tegid finaalmatšis Itaaliale 4:0 säru.
Seekordne turniir polnud küll väravarohkeim - 2021. aastal löödi rekordiliselt 142 väravat, mis ületab Saksamaa saagi 25 võrra - kuid silma paistsid väravalööjad. Nimelt oli sel korral enim täpseid mehi - 85. Neist rekordiliselt 10 tulid Hispaaniast: vähemalt korra olid täpsed Alvaro Morata, Fabian Ruiz, Dani Carvajal, Ferran Torres, Rodri, Nico Williams, Dani Olmo, Mikel Merino, Lamine Yamal, Mikel Oyarzabal. Neist paistis omakorda silma Yamal, kes andis neli väravasöötu, jagades rekordit 2000. ja 2016. aasta parimate meestega (nt Eden Hazard).
Hispaania imelaps Lamine Yamal tegi EM-debüüdi avamängus Horvaatiaga, tõustes 16 aasta ja 338 päeva vanusena turniiri ajaloo noorimaks mängijaks. Play-off-matšis Gruusiaga võttis ta enda nimele ka selle faasi noorima palluri tiitli - 16 aastat ja 353 päeva. Finaaliks oli ta 17 aasta ja ühe päeva vanune - samuti rekord. Yamalil õnnestus poolfinaalis Prantsusmaaga maha saada ühe iluväravaga, mis tegi temast 16 aasta ja 362 päeva vanusena ka EM-ide noorima väravalööja.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!