Hüvasti, Zemanlandia! Zdenek Zemani paduründav jalgpalliromantika võitis rohkem südameid kui tiitleid (7)

Zdenek Zemani kirev karjäär sai viimaks punkti. Foto: Scanpix / AP Photo /Riccardo de Luca

28. mai 2022. Itaalia sotsiaalmeedias kogub populaarsust pilt, mis tehtud ühes väikeses Lõuna-Itaalia linnakeses nimega Foggia. Sellel ülesvõttel ootab kedagi üks kohvriga härrasmees, jalas teksad ja seljas hele särk. Üldsegi mitte ebaharilik pilt, ent miskipärast on see saanud tuhandeid jagamisi ning selle on üles korjanud ka mitmed jalgpalliportaalid.

Kellega on siis tegu? Pildil on Zdenek Zeman, Itaalia jalgpalli elav legend, kes tuntud ka kui Il Boemo – boheemlane. Päev varem on ta lahkunud kohaliku jalgpalliklubi Foggia Calcio peatreeneri kohalt, põhjendades seda napisõnalises avalduses "motivatsiooni ja kire kadumisega treeneritöö vastu".

Need sõnad ja tagasihoidlik lahkumine on lõpusirge enam kui 50 aastat kestnud treenerikarjäärile. Karjäärile, mille sisu on olnud kõike muud kui silmatorkamatu.

Parem suur kaotus kui väike viik

Pep Guardiola juhitav Manchester City oli plindris. 2022. aasta Meistrite Liiga veerandfinaali esimene kohtumine Atletico Madridi vastu kodusel Etihadi staadionil oli lõppenud napi võiduga ning nüüd seisid nad Madridis silmitsi kodumeeskonna üha ägeneva survega.

Selle asemel, et jääda truuks oma sissekujunenud harjumusele vastaseid ründejõuga lämmatada, adopteerisid nad hoopis vastupidise taktika. Nad kaitsesid madalas blokis, kinkisid vastasele palli, mängisid vea piirimail ning kus vähegi võimalik, venitasid aega. Nad mängisid nii, nagu mängib sellises olukorras tihti hoopis nende oponent.

Zdenek Zemani juhitava meeskonna puhul olnuks selline transformatsioon võimatu, isegi häbiväärne. Ründav 4-3-3 taktika oli tema meeskondade piiblikiri, olgu vastaseks poolamatöörid, Itaalia meister või vanakuradi enda valitud algüksteist. Juhtides viis minutit enne mängu lõppu minimaalselt, rünnati endiselt nagu seis oleks viigis. "Kas 1:0 võitev meeskond on kuidagi enam tasakaalus, kui see, kes võidab 5:4?" küsis ta kord retooriliselt ning lisas: "Ma eelistan pigem 3:4 kaotust 0:0 viigile. Viik on igav, samas kui väravaterohke kaotus pakkus vähemalt põnevust."

Zeman on korduvalt heitnud ette tänapäevasele jalgpallile omast pragmatismi, kus kõige olulisem on võit iga hinna eest. Ta on kurtnud, et kunagi ilusast mängust on saanud tänapäeval äriharu, mille kaunis hing on muutunud elutuks, igavaks ja emotsioonituks. Tema sõnul on see teinud araks treenerid, kes kardavad oma töö kaotada ning mängivad seetõttu etteaimatavalt ja "kindla peale".

Zemani jaoks on alati olnud olulised hoopis teised väärtused. "Inimesed tulevad staadionile selleks, et näha vaatemängu ja väravaid aga jäävad seal tihtilugu hoopis igavusest magama. Minu meeskondade puhul ei juhtu seda kunagi."

"See hipi Ida-Euroopast"

Nagu nimest aimata võib, ei ole Zeman juurtelt saapamaa poeg. Sündinud Tšehhoslovakkias aastal 1947, saabus ta Itaaliasse 1968. aasta suvel külastama oma profijalgpallurist onu Cestmir Vycpalekit.

Samal ajal toimusid kodumaal pöördelised muutused, mis ajaloos tuntud ka Praha kevade nime all. Uuendusmeelse Alexander Dubceki valitsuse reformidele vastas riigi üle sisulist kontrolli omav Nõukogude Liit vägivallaga, tuues rahvaülestõusu maha surumiseks tänavatele tankid. Zeman otsustas kodumaale mitte naasta, abiellus kohaliku naisega, võttis Itaalia passi ning asus õppima spordimeditsiini.

Algusaastad jalgpallis möödusid Palermo noorteakadeemias, sealt edasi liikus ta aga juhendama Serie C2-s (praegune Serie D) mängivat Sitsiilia väikeklubi Licatat. Esimesed märgid pillavast ründemängust hakkasid silma paistma just seal. Rünnakule panustav taktika oli Itaalias haruldus, sest peavoolu kujundas tugevale kaitsele keskenduv catenaccio jalgpallistiil.

Zeman ei jäänud Licatasse kauaks – peagi liikus ta edasi Foggiasse (seda klubi juhendas ta neli korda!), siis aga juba Serie B-sse Parma ning Messina juhendajaks. Neis klubides avaldus Zemani jalgpallile omane statistika täies hiilguses. Messinaga lõpetas ta Serie B kaheksandana, lüües hooaja peale rohkem väravaid kui keegi teine. Oma võrgust nopiti samas rohkemgi kui liigas viimasena lõpetanud Piacenza.

Zemani stiil oli otsekui hipiliikumise kehastus jalgpalliväljakul – ideedelt julge, kohalikke traditsioone kõigutav ning selgelt vastuvoolu ujuv. Raudse eesriide tagant pääseja oreool lisas mainele ainult vürtsi!

Kultus nimega Zemanlandia

1989. aastal võttis Zeman teistkordselt üle Foggia jalgpalliklubi. Kui esimene kokkupuude klubiga jäi vaid seitsme mängu pikkuseks, siis teine oli märksa edukam. Zemanil õnnestus klubi tüürida esmalt Serie C ja seejärel kohe järgmisel aastal ka Serie B meistriteks.

Ees ootas Itaalia kõrgliiga, mida peeti tol hetkel maailma parimaks jalgpallilavaks ning kus lükkasid nahkkera sellised staarid nagu Diego Maradona, Marco Van Basten ja Franco Baresi.

Tüüpiliselt võtsid Itaalia väikesatsid maailma parimate ründajate vastu astudes sisse sügava kaitsepositisooni ning lootsid pääseda minimaalse kahjuga. Ent mitte Zemani Foggia. Nad võitsid Hellas Veronat 5:0, viigistasid Napoliga 3:3 ja Atalantaga 4:4! Samas ei pruukinud võetud riskid alati ära tasuda – Rooma Laziole kaotati 2:5, võimsale AC Milanile aga koguni 2:8. Foggia lõpetas hooaja tabeli keskel väravate vahega 58:58. Ainult meistriks tulnud Milan lõi rohkem, ainult viimaseks jäänud Ascoli korjas võrgust enam.

See kõik oli midagi enneolematut, peaaegu kui pühaduseteotus maal, kus kaitsemängule pöörati eriliselt suurt tähelepanu. Kohalik press ristis hulljulge jalgpallitaktika peagi selle autori järgi Zemanlandia nimega.

Tema eeskujuks oli Kesk-Euroopa varajane jalgpalliromantism, niinimetatud "Doonau kool". See filosoofia pani aluse 30-ndatel kõrget lendu näidanud Austria koondisele ning hilisemale Ungari "maagiliste madjarite" meeskonnale. Oma read jättis Zemani käekirja ka rumeenlane Stefan Kovacs, kes vedas aastatel 1972 ja 1973 Amsterdami Ajaxi kahel korral Euroopa meistriks. Kovacsile kuuluvad kuulsad sõnad "kaitsta tuleb rünnates" ning seda implementeeris Zemani filosoofia kõige otsesemas mõttes.

"Kui me oleme palliga, peavad kõik kolm ründajat olema karistusalas, samas kui kaks kolmest poolkaitsjast liiguvad samuti ette. Nii surutakse vastane tagasi. Seejärel paned palli kasti ja kuna sul on seal rohkem mehi, on sul paremad võimalused värav lüüa. See pole raketiteadus, see on lihtne matemaatika."

Noored täkud ja tippklubide kutse

Vägiteod Foggias andsid Zemanile tema esimese töökoha suures meeskonnas, Rooma Lazios. Järgmised hooajad lõpetas klubi liigatabelis teise ja kolmandana, paistes lisaks juba signatuuriks kujunenud vabavolilisele ründemängule silma ka noorte jalgpallitalentide rohkusega.

Giuseppe Signori karjäär oli tuule tiibadesse saanud just Zemani käe all Foggias, meeskonnas olid lisaks ka Alen Bokšic, inglise staar Paul Gascoigne ning nooruke, vaid 19-aastane kaitsja Alessandro Nesta. Klubil oli algselt plaan noormees laenule saata, ent Zeman boikoteeris ülemineku otsustavalt. Nestast sai peagi algkooseisu mees ning Itaalia koondislane, keda peetakse tänini üheks parimaks keskkaitsjaks.

Nesta ei jäänud kaugeltki ainsaks, kelle karjäär Tšehhi päritolu treeneri käe all tiivad leidis. Kui Zeman 1997. aastal AS Roma treeneriks asus, ootas teda seal 21-aastane Francesco Totti. Selleks hetkeks oli Totti küll regulaarne põhimees, ent polnud veel sugugi Rooma ikooniline superstaar. Ründele orienteeritud ja loovust propageerivas õhkkonnas sai Tottist peagi klubi kapten ja Itaalia kardetuim "number 10".

Noortele mängijatele võimaluse andmine oli Zemani jalgpalliidee oluline osa. "Tänapäeval on palju treenereid, kes lihtsalt juhendavad. Ent on ka neid, kes mängijaid kujundavad ja suunavad. Tunnen end ühena neist vähestest."

Jalgpallisensatsioonist mustaks lambaks

Ultraründava jalgpalli üheks alustalaks on füüsiline vastupidavus – joosta on vaja ja palju. Seetõttu oli Zemani treeningute põhirõhk just füüsilise vastupidavuse treenimisel, intensiivsusel ja kordustel. Koormus mängijatele oli kõva ning paljudele see ei sobinud. Oli neid, kes nimetasid tema trenne hirmutavaks, ning neid, kes pidasid tema meetodeid iganenuks ja ebainimlikult kurnavaks. Kriitilistele nootidele vastas Zeman endale omase stoilisusega: "Keegi pole veel minu trennide tõttu surnud."

Arutelu treeningmeetodite üle oli siiski vaid maitse küsimus. 1998. aasta suvel avas Zeman aga suu teemal, mis puudutas Itaalia spordis lahvatanud dopinguskandaali. Ta väitis, et ka jalgpall pole sellest patust puhas, tuues eraldi välja Juventuse ning klubi mängijad Alessandro Del Piero ja Gianluca Vialli. Teema sai plahvatuslikku kajastust, piisavalt, et avataks kriminaaluurimine.

Pikalt kestnud kohtupidamise vältel selgus, et tõendeid ebaseaduslikust ravimipruukimisest on küllaga ning mitmetele asjaga seotud isikutele määrati karistused. Mainekahju Torino suurklubile ja Itaalia jalgpallile oli korvamatu.

Tekitatud torm ei võitnud Zemanile sõpru Itaalia jalgpalli eliidi hulgas, ammugi mitte Torinos. AS Roma lõpetas järgneva hooaja küll viiendana, ent klubi president Franco Sensi, kantuna paranoilisest arvamusest, et kohtunikud ja "süsteem" on nüüdsest sihilikult Zemani ja Roma vastu, vallandas peatreeneri.

Episood paiskas Zemani karjääri allakäigutrepile. Suutmata leida töökohta Serie A-s, liikus ta Türki, juhendama Fenerbachet. Sellele järgnesid mitmed tööotsad Serie B-s, kuid ei midagi püsivat. Itaalia kõrgliigasse naasis Zeman uuesti alles 2004. aastal Leccega. Stiililiselt polnud midagi muutunud, meeskond lõpetas 11. kohal, lüües vähem väravaid vaid meistriks tulnud Juventusest. Neile löödi 73, koguni 28 tükki rohkem kui viimaseks jäänud Atalantale!

Rahutud aastad

Kuigi hooaeg Leccega oli igati aus, lõpetati leping poolte kokkuleppel. Järgnesid lühikesed tööotsad Brescias, Avellinos ning edutu põige Belgradi Crvena Zvezdasse aastal 2008.

Ebaedu põhjused ei olnud muidugi seletamatud. Et oma jalgpallilist arusaama tulemusteks vormida, vajas Zeman täieliku toetust – nii mängijatelt kui klubilt. Ent tema jäigad veendumused ja põlglikkus kasvõi võõral väljakul ettevaatlikuma taktikaga mängimise suhtes muutsid tema õnnestumisprotsendi tihti mündiviskeks. Kui noortega sai ta läbi hästi, siis väljakujunenud staaridega oli lugu tihti teisiti. Ebakõlad meeskonnas kajastusid kiirelt ja hävitavalt tulemustes.

Ebaõnne aastatest oli Zemanil oma arvamus. Ta väitis, et Itaalia jalgpalli hall kardinal, kokkuleppemängude tõttu 2006. aastal kohtu alla antud Juventuse endine direktor Luciano Moggi juhtis tema vastust laimukampaaniat, veendes klubisid teda mitte palkama või tema teenetest loobuma. "Minu karjäär võttis sellest kindlasti teise pöörde. Oleksin võinud juhendada selliseid meeskondi nagu Inter, Milan või Real Madrid," kuulutas ta.

Ajaks, mil Foggia 2010. aastal Zemani klubi juhendajaks määras, oli vanameister töölepinguta olnud peaaegu kaks aastat. Kümme aastat pettumusi ei olnud siiski suutnud kustutada Zemani armastust jalgpalli vastu. Ta ei jäänud klubisse kauemaks kui aastaks, ent just tema järgmine sihtkoht oli see, mis tõi unustuse hõlma vajunud treeneri tagasi pildile.

Tagasitulek suurde mängu

Hooaega 2011/12 alustas Zeman Pescara Calcioga Serie B-s. Vorm osutus niivõrd heaks, et kogu liiga pandi veenva eduga kinni – kahe kümnendi järel sai mees viimaks taas tähistada tiitlivõitu!

Hooaeg polnud lihtsalt edukas, vaid sisaldas kõiki komponente, mida Zemanlandia jalgpall tähendas. Meeskond skooris keskmiselt üle kahe värava mängus ning lajatas hooaja lõpuks vastase väravavõrku 90 palli, 27 rohkem kui keegi teine. Võrdluseks – seda oli enam kui lõi Calciopoli skandaali järel aste madalamale tasemele kupatatud Torino Juventus hooajal 2006/07. "Kui skoorid hooaja peale 90 väravat, pole väga vahet, palju vastane sulle lööb,” märkis Zeman tabavalt.

Võiduretseptis olid loomulikult ka kuumad noormängijad. Meeskonna tuumiku moodustasid siis veel tundmatud Ciro Immobile, Lorenzo Insigne ja Marco Verratti, kes kõik krooniti möödunud suvel Itaaliaga Euroopa meistriteks.

Zdenek Zemani ja tema erakordse jalgpalli tagasitulek suurele areenile oli ametlik. Uksele koputas taaskord pealinn ja AS Roma.

Viimane soolo

Kui oligi neid, kes arvasid, et uus võimalus muudab Zemani ettevaatlikumaks, eksisid nad rängalt. Sissekujunenud 4-3-3 taktika, karmid treeningsessioonid, ohtralt väravaid ja lõbusat vaatemängu!

See, mis toimis Pescaras, ei töötanud kahjuks Roomas. Juba novembriks oli liiga palju punkte käest lastud ning mitme staarmängijaga, eesotsas Daniele De Rossiga, olid suhted jahedad. Olgugi, et väravaid löödi ühes tempos liiga liidriga, istus Giallorossi Serie A tabelis alles kaheksandal real. Veebruaris 2014 Zeman vallandati.

See oli otsekui romantiline lugu, millel puudus õnnelik lõpp. Ikka seesama jalgpall, ikka need samad probleemid ja tuttavad kaotused. Lahkudes ei hoidnud Zeman mõtteid enda teada. Tema arust pingutas klubi vähe ning osade mängijate suhtumine oli kõike muud kui professionaalne. Puudu jäi entusiasmist, pühendumisest ja südamest – komponentidest, mida Zemani jalgpall õnnestumiseks kõige enam vajab. Ta nentis kibedalt: "Roma on klubi, mis soovib saavutada maksimaalse tulemuse minimaalse pingutusega."

Romantik kõige kiuste

AS Romaga lõpetades oli Zeman 66. Isegi see järjekordne pettumus ei sundinud teda jalgpallist loobuma. Ta juhendas kahel korral Cagliarit, Itaalia piiri ääres asuvat Šveitsi klubi FC Luganot ning ajutiselt taaskord Pescarat.

Võimalus neljandat korda Foggiat juhendada avanes suvel 2021. Teda tervitas lepingu sõlmimise päeval staadionil üle kolme tuhande inimese. "Mõned armastuslood on ilusamad kui teised", sõnas omamoodi kojunaasmise kohta nüüd 74-aastaseks saanud Zeman ise.

Zdenek Zeman oli ja on jalgpallimaailma tõeline fenomen. Ta on teisitimõtleja, mässaja, unistaja ja parandamatu romantik. Kui ta oleks rohkem hoolinud sellest, mida tavalised treenerid peavad eduks ehk tulemustest ja karikatest, oleks tema taktika ilmselt ammu muutunud.

Kuid Zemanlandia pole mõõdetav nende parameetrite järgi. Zemani filosoofia meenutab vähem tulemust jahtivat ärimeest ja rohkem lavastajat, kelle ülesandeks on rahvas teatrisse meelitada. Teda on motiveerinud fännide tunnustus. Kui ta suudab nad kasvõi üheksakümneks minutiks lahti rebida rutiinist, pakkudes ilusaid väravaid, kauneid sööte ja põnevat mängu, mis toob naeratuse näole, siis tähendab see talle rohkem kui miski muu.

"Mõnikord kaotasime, kuid meeskond lahkus väljakult aplausi saatel," ütles Zeman kord ajakirjanikele. "Minu jaoks oli see kõige suurem tunnustus."

Kommentaarid

purgeenius   •  
(46.131.63.***)
Hea lugu kirjutatud!
Robin Meringo   •  
(146.255.183.***)
See on reaalselt kõige kaasahaaravam, põnevam ja parem jalkalugu, mida elus lugenud olen!!! AITÄH💕
raudidas   •  
(87.119.182.***)
aitäh Veiko, et nii liigutava loo kirjutasid! Väga hea lugemine.
Che   •  
(84.250.243.***)
Hää lugu jah. 5+
Martin Martsepp   •  
(90.191.154.***)
Väga meeldiv lugemine ja huvitav lähenemine. Minule, kui suure statistika fännile oleks meeldinud, kui oleks välja toodud tema saavutused ja hooajalilsed tulemused eraldi tabeline. Kahju heast treenerist ja kibestunud itaalia äraostetud chairman´idest ja niiditõmbajatest, kes tema karjääri nõrgestasid ja allapoole voolu suunasid.

Igatahes Veiko jätka samas vaimus, suurepärane artikkel.

Lisaks päris vapustavad noored olid Pescaras. Kui Verrattit, Insignet ja Immobilet oleks suudet hoida ja paar uut noort supertsaari (eelkõige kaitsessse, kus kõige rohkem kärises Zemani taktikaga) tuua juurde, siis oleks ehk lõptetatud Seria A-s esimese 4 hulgas.
Poborsky   •  
(91.129.100.***)
Põnev lugemine, aitäh!
Kebab   •  
(91.129.102.***)
Oli tõesti põnev lugemine! Tänan.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0