Igatsed jalgpalli? Soccernet.ee 11 kultuurisoovitust pimedateks õhtuteks (filmid, seriaalid, raamatud!) (8)

Fännid moodustavad jalgpallikultuuri selgroo. Foto: Brit Maria Tael

Praegu, mil jalgpalli ei mängita sisuliselt mitte kuskil maailmas, on kodudes tuhandeid vutisõpru, kes janulevad jalgpalli järele. Soccernet.ee tuleb siinkohal oma lugejatele appi, jagades häid kultuurisoovitusi, kuidas oma doos kätte saada.

Kuivõrd jalgpall on maailma menukaima spordialana elementaarne osa kultuurist, mõnel pool vaadeldud isegi religioonina, on võimatu üles loetleda kõiki filme, seriaale, raamatuid, ajakirju, saateid ja muud, kus jalgpall esindatud. Sestap annavadki Soccernet.ee ajakirjanikud soovitusi, mida tasuks pimedatel õhtutel igavuse peletamiseks tarbida ja mille abil oma hingekeeli kõditada.

Kokku jagame 11 soovitust ehk täpselt nii palju, kui on väljakul mängijaid ühest jalgpallivõistkonnast. Ent varupingil on veel posu teoseid, mille hulgast võid leida omale midagi meelepärast. Mõne kohta oleme avaldanud ka arvustuse. Mõistagi ootame kommentaariumis ka teie enda soovitusi!

Kasper Elissaar (peatoimetaja) soovitab:

Dokumentaalfilm "Forever Pure"/"Igavesti puhas" (2016, režissöör Maya Zinshtein). Saadaval Netflixis. Filmi keskmes on Iisraeli suurklubi Jeruusalemma Beitar, mis on ajalooliselt olnud juutide klubi, ent millega liitusid hooajal 2012-2013 kaks moslemist jalgpallurit Tšetšeeniast. Raha, poliitika, rassism, inimese hingeelu, võim - kõik need teemad saavad filmis puudutatud. Tegu on kaasahaarava ja silmiavava peegeldusega jalgpallimaailma reaalsusest.

Dokumentaalseriaal "Six Dreams"/"Kuus unistust" (2018, režissöörid Justin Webster, David Cabrera ja Jordi Call). Saadaval Prime Videos. Hispaania kõrgliigaklubi naispresident, liiga uustulnuka spordidirektor, regulaarselt eurosarjas mängiva satsi peatreener, tippklubi võtmemängija, tugevas keskmikus palliv rahvuskoondise kapten, ainult kohalikele mängijatele tugineva klubi ründaja ja nende kõigi elu ühe hooaja jooksul.

Teisisõnu Amaia Gorostiza (Eibar), Quique Carcel (Girona), Eduardo Berizzo (Sevilla), Saul (Atletico), Andres Guardado (Betis) ja Inaki Williams (Athletic Bilbao) luubi all. Vahetu, väga siiras ning tippjalgpallis toimetavate persoonide näitamine inimlikust vaatenurgast.

Kristjan Jaak Kangur (reporter/kommentaator) soovitab:

Dokumentaalseriaal "Sunderland 'Til I Die"/"Sunderland kuniks ma suren" (2018). Saadaval Netflixis. Sunderlandi jalgpalliklubi plaanis uute investorite ligimeelitamiseks vändata sarja sellest, kuidas nad Inglismaa esiliigast tagasi kõrgliigasse tõusevad. Ei läinud nii. Lootuste purunemine ja lõpuks hoopis tugevuselt kolmandasse liigasse pudenemine annavad samas sarjale inimlikult dramaatilise mõõtme, mille käigus joonistub hästi välja klubi ja kogukonna side, langemata samas liigsesse sentimentaalsusesse. Harva võimaldatav pilk tippjalgpalliklubi telgitagustesse.

Raamatusari "The Secret Footballer" – "I Am The Secret Footballer: Lifting the Lid on the Beautiful Game" (2012), "Tales From The Secret Footballer" (2013), "The Secret Footballer's Guide to the Modern Game: Tips and Tactics from the Ultimate Insider" (2014), "The Secret Footballer: Access All Areas" (2015). Saadaval e-raamatutena. "Salajase jalgpalluri" pseudonüümi all kirjutab endine Inglismaa tippjalgpallur, kes paljastab temaga karjääri jooksul toimunu kõiki tahke. Kohati pööraselt lõbusad, kohati kriipivalt valusad lood, mis teevad selgeks, et tippjalgpalluri eluga võivad lisaks luksusele ja privileegidele kaasneda ka depressioon, erinevad sõltuvused ja pereelu purunemine.

Meinhard Pulk (toimetaja) soovitab:

Mängufilm "The Damned United"/"Neetud United" (2009, Tom Hooper). Kuigi ise pean ennast erinevate spordimängufilmide osas küllaltki allergiliseks, siis "The Damned United" on niivõrd silmapaistev, et suutis mullegi sügavalt meelde jääda. Film on kunstiliselt korralikul tasemel ja väga nimekate näitlejatega, lugu põhineb aga David Peace'i bestseller'il.

Just see lugu, mis portreteerib Inglismaa vutiajaloo ühe värvikaima karakteri, Nottingham Forestiga kahel korral Euroopa tugevaima klubisarja võitnud Brian Cloughi 44-päevast eksirännakut Leeds Unitedisse, muudab filmi jalgpallifännile kohustuslikuks. Ja loomulikult on kuldaväärt filmi atmosfäär, mis peegeldab vähemalt pealiskaudsel pilgul üsna tõetruult Inglismaa 1970ndate jalgpallimaastikut.

Raamat "Football Against the Enemy"/"Jalgpall vaenlase vastu" (1994, Simon Kuper). Noor Briti-Hollandi (vuti)antropoloog Simon Kuper reisis 1990ndate alguses mööda maailma ning pani kirja hulga põnevaid lugusid jalgpallist planeedi igast nurgast, jalgpalli mõjust erinevatele kultuuridele, ühiskondadele ja selle vastupidist mõju. Teisisõnu, lood jalgpalliantropoloogiast ja jalgpallietnograafiast.

Muide, 1992. aastal käis Kuper ka Tallinnas. Üks provotseeriv lõigujupikese Eesti - Šveitsi mängu meenutusest: "Šveitsi meediagrupile ja mulle ulatati mängukavad, kus oli olemas ka Eesti koondise koosseis ja Eesti meistriliiga tabeliseis. Need kaks paistsid omavahel vastuolus olevat: kuigi Tallinna Flora oli liigas alles neljandana lõpetanud, tulid praktiliselt kõik rahvuskoondise mängijad nende ridadest." Seejärel meenutas Kuper, kuidas toonane Šveitsi peatreener Roy Hodgson eeldas mängu eel, et Eesti mängib venepärast jalgpall, et siis pärast skooriga 0:6 lõppenud mängu tõdeda vaid, et "ainus asi, mis neil oli vägevate Nõukogude 1980ndate meeskondadega ühist, oli igasugune võidutahte puudus".

Simon Kuperi raamatus võtab Eesti jalgpalli osas sõna Roy Hodgson. Foto: Imre Pühvel

Otto Kase (välismaa uudiste toimetaja) soovitab:

Elulooraamat "Why Soccer Matters"/"Miks jalgpall on oluline" (2014, autorid Pele ja Brian Winter). Oled sa kunagi mõelnud, kuidas on võimalik, et lapsena sokipalli tagunud poisike jõuab juba 16-aastaselt Brasiilia koondisesse ning tõstab aasta hiljem taevasse MM-i tiitli? Justnimelt sellise saavutusega sai hakkama Edson Arantes do Nascimento ehk Pele ning nimetatud teos räägib peagi 80-aastaseks saava brasiillase elukäigust.

Tihtilugu jalgpalliajaloo parimaks mängijaks nimetatud Pele jõudis 1363 matšiga lüüa suisa 1281 väravat, ent sellest hoolimata oli ta juba 32-aastaselt väga suurtes võlgades. Miks? Loe ja saa teada! Soovitan raamatut kõikidele jalgpallifännidele, kuna see pole liiga paks ning pakub head emotsiooni nii nendele, kes Peled austavad kui ka neile, kes teda täielikult pelgavad.

Ott Järvela (erikorrespondent) soovitab:

When Saturday Comes. Tegemist on Inglismaal 1986. aastast ilmuva sõltumatu jalgpalliajakirjaga, mille lipukiri on pakkuda asjalikku ja humoorikat lugemist keskmisest intelligentsemale jalgpallisõbrale. Teemadeks sobib kõik, millest jalkafännidele meeldib niisama juttu ajada - õllehinnast taktikani, telekommentaatoritest mängusärkide värvini. Ajakiri on Inglismaa-keskne, aga puudutab igas numbris ka mujal maailmas toimuvat.

See ilmub iga kuu ja praegu tellides tuleks järgmist numbrit, mis tulenevalt omapärasest olukorrast kindlasti väga huvitava sisuga, omajagu oodata. Ent nende koduleheküljel saab end vormistada digitellijaks, mis sisaldab ligipääsu tervele 34-aastasele arhiivile. Sellest jätkub mitmeks nädalaks. Ja huvitavat kraami on lademetes! When Saturday Comes puhul tähendab sõltumatu ka seda, et nad ei kuulu ühelegi suurele meediamajale, vaid ongi isemajandav.

Jonathan Wilsoni ja Michael Coxi raamatud. Neid kahte jalgpalli(aja)kirjanikku iseloomustab võime kirjutada jalgpallist haaravalt ja arusaadavalt, selgitada väikeste ja huvitavate detailide kaudu laiemaid trende. Nende raamatud teevad puust ja punaseks, kuidas jalgpall on maailma levinuim kultuurilise läbikäimise vorm.

Ivar Lepik (vanem- ja välismaa vastutav toimetaja) soovitab:

Mängufilm "Green Street Hooligans"/"Rohelise tänava huligaanid" (2005, režissöör Lexi Alexander). Hetkel täispikkuses saadaval Youtube'is. Head jalgpallifilmi on neetult keeruline teha, seega tasub neid, mis tehtud, kindlasti (korduvalt üle) vaadata! Film, kus väga vähe jalgpalli, aga tõsine sissevaade mitte kuigi kauge mineviku fännikultuuri ja seega inimsuhetesse, ei ole ajas järele andnud.

Ei soovita eelnevalt treilerit vaadata (nagu filmide puhul alati!), vaid kohe vaatamise juurde asuda. Kui esimene meeldis, võib vaadata ka teist osa. Aga kolmandat tuleks kindlasti vältida nagu rahvarohkeid üritusi. PS! On oht ümiseda West Hami fännilaulu mullide puhumisest veel õige pikalt.

Raamat "Maaliviivalla"/"Väravajoonel" (2014, Mika Keränen). Saadaval hästivarustatud (e-)raamatupoodides. Toetame kodumaist, eksole? Soome juurtega Keränen elab juba aastaid Tartus ja on tunnustatud lastekirjanik eelkõige Supilinna-lugudega, kuid kirjutanud ka jalgpalliteemalise noorteromaani, mis sai ilmumise ajal teenimatult vähe tähelepanu ja passib igale vanusele. Soomes läks raamat muuseas hästi kaubaks.

Kogu raamatu tegevus toimub ühe 90-minutilise mängu jooksul Soome kõrgliigas, kus 18-aastane väravavaht saab treenerilt ootamatu debüüdi ... vaid selleks, et mäng kihlveopettuse läbi kaotada. Aga kes on äraandjad? Kas seista oma tõekspidamiste eest või minna kaasa pettusega?

***
Mida on võimalik veel tarbida?

Soccernet.ee taskuhäälingut "Pikk ette (ja ise järele)". Värskes osas tuleb kultuurisoovitustest juttu alates 1:01:36:

"Silm peale!" videolugusid erinevatest Eesti jalgpalliga seotud persoonidest (nimekiri kõikidest videotest on kättesaadav pleieri paremal üleval servas oleva ikooni abil):

Dokumentaalfilmi "Konstantin Vassiljev. Kastist väljas" musta materjali hulka kuuluvaid mahukaid intervjuusid (nimekiri kõikidest videotest on kättesaadav pleieri paremal üleval servas oleva ikooni abil):

Netflixist:

  • "Maradona in Mexico"
  • "Apache. The Life of Carlos Tevez"
  • "Boca Juniors. Confidential"
  • "First Team: Juventus"
  • "Le K Benzema"
  • "Antoine Griezmann: The Making of a Legend"
  • "Barca dreams"
  • "Bobby Robson: More Than a Manager"
  • "Forever Chape"
  • "Alexis Viera: A Story of Surviving"
  • "Sudani from Nigeria"
  • "Forbidden Games: The Justin Fashanu Story"
  • "River, el mas grande siempre"
  • "Becoming Champions"
  • "21 Thunder"
  • "Concrete Football"
  • "La pena maxima"
  • "A Mighty Team"
  • "Back of the Net"
  • "Garuda di Dadaku" ja "Garuda di Dadaku 2"

Reedel esilinastuvad ka "The English Game" ja "Ultras".

Prime Videost:

  • "All or Nothing: Manchester City"
  • "All or Nothing: Brazil National Team"
  • "Inside Borussia Dortmund"
  • "El Corazon de Sergio Ramos"
  • "Kroos"
  • "This is Football"
  • "Make Us Dream"
  • "Varane: Destin de Champion"
  • "Les Bleus 2018, The Russian Epic"
  • "Luis Aragones: El sabio del exito"
  • "Resiliencia"
  • "Campo de Estrellas"
  • "The Kicks"

Mart Poomi raamatut on palju soovitatud ja palju loetud, ent seda ka põhjusega. Foto: Jana Pipar

Eestikeelseid raamatuid, näiteks:

  • "Mart Poom. Minu lugu" (2014, Mart Poom ja Indrek Schwede)
  • "Ninamees Raio Piiroja, õhuvõitleja" (2016, Gunnar Press)
  • "Joel Lindpere. "Mina otsustan mänge!" Paha poiss, kes ei puudunud kunagi trennist" (2018, Joel Lindpere ja Indrek Schwede)
  • "Viha ja kirg staadionil. Barcelona vs Real Madrid" (2013, Sid Lowe)
  • "Mina, Zlatan" (2011, Zlatan Ibrahimovic ja David Lagercrantz)
  • "Alex Ferguson. Minu elulugu" (2014, Alex Ferguson)
  • "Jalgpalliskandaalid. Profijalgpalli räpane maailm" (2018, Rafael Buschmann, Michael Wulzinger)
  • "Soccernomics. Jalkamajandus" (2010, Simon Kuper ja Stefan Szymanski)
  • "Litmanen 10" (2016, Jari Litmanen)
  • "Pep Guardiola. Konfidentsiaalne" (2016, Marti Perarnau)
  • "Andrea Pirlo. Mõtlen, järelikult mängin" (2014, Alessandro Alciato)
  • "Wabariigi vutituus. Eesti jalgpalli kuldinternatsionaali Eugen Einmanni lugu" (2015, Meelis Karmo)
  • "Jalgpall hingede öös" (2010, Vaapo Vaher)
  • "Eesti jalgpall pildis" (2018, Lembit Peegel)
  • "Suluseis" (2015, Helen Eelrand)
  • "Jalgpalluri naine. Luksuslik aasta Itaalias" (2017, Mari Sinila)
  • "Kuldne karikas. Jalgpalli MM läbi aegade" (2010, Andres Must)

Mõnusat nautimist!

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

MALAGA   •  
(146.255.182.***)
" Mina , Zlatan " on nii kohutava eestikeelse tõlkega , et raamatu ostjale tuleks raha tagasi anda , täielik jalgpallivõhik on asja kallal olnud , terminoloogia on katastroofiline. .Häbi !
Kribenski   •  
(87.119.179.***)
Lisaks veel, et FIFA ja Football Manager on ka fantastiline ajaviide.
purgeenius   •  
(88.196.182.***)
Mitu protsenti tööpäevast kodukontoris seaduse järgi tööd peab tegema?
Timbu Limbu   •  
(85.253.74.***)
Tegelege parem täiskasvanutele mõeldud meelelahutusega. Ennustan, et alates aprillist 9 kuu pärast on rahvastiku taastootmises märgatav tõus.
Matis   •  
(176.46.61.***)
Lisan ka oma jalgpalliraamatute varamust soovitusi: Jonathan Wilson "The Inverting the Pyramid". Ajalugu vutitaktikate evolutsioonist ja arengutest. Pole kuiv raamat, vaid väga köitev ülevaade klubidest, trendidest ja treeneridest.
John Foot "Calcio". Superäge raamat Itaalia jalgpallist mitte-itaallase pilgu läbi. Itaalia ajalugu kohtub Itaalia jalgpallilooga.
kesa   •  
(82.131.34.***)
20. märtsil peaks Netflixis esilinastuma mängufilm "Ultras" Itaalia ultratest.,
kesa   •  
(82.131.34.***)
Samauti peaks nädala lõpus algama Netflixix seriaal The English Game, sari, kuidas 19. saj. jalgpall Inglismaal hoogu võttis.
toonetikas   •  
(88.196.167.***)
Sain jõuluks mahuka David Goldblatt'i "The Age of Football" ja ise ostsin Londonist Simon Critchley "What we think when we think about soccer?" - viimase kaanel Sokrates jalgpalliga ja mulle väga meeldis see "pun".

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0