MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

PERSOONILUGU
2 Link kopeeritud

Jalgpallur ja investor: Henrik Ojamaa elus valitseb toimiv tasakaal kahe maailma vahel

2 Link kopeeritud
Siim Martti Kubensky, Jalka
Siim Martti Kubensky, Jalka  pilt
Siim Martti Kubensky, Jalka

Henrik Ojamaa kohtumises Nõmme Unitediga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

32aastane Eesti koondise ja Paide Linnameeskonna ääreründaja Henrik Ojamaa on karjääri jooksul mänginud mitmes välisklubis. Praeguseks on ta aastaid olnud aktiivne tegutseja ka investeerimismaailmas, kus ta on tuntud Dividend Athlete'i nime all. Jalgpallurikarjääri kõrval on ta välja töötanud platvormi, mis on eelkõige mõeldud aitamaks teisi tippsportlasi, kes soovivad samamoodi nagu Ojamaa investeerida teenitud raha dividendidesse. Seepärast saabki 63kordne internatsionaal öelda, et tal on igapäevaselt kaks ametit: põhitööna professionaalne jalgpallur ning lisatööna teenekas investor ja finantsblogija.

  • Lugu ilmus esialgselt märtsikuu Jalkas.

Kogenud ääreründaja teekond investeerimismaailmas algas kahekümnendate eluaastate keskpaigas, kui ta mõistis, et sportlaskarjääri sissetulek võib juba väga noores eas olla päris suur. Samas on suured summad ära jaotatud lühikese perioodi peale, sest profimängijate karjäär kestab umbes mõniteist aastat. Jalgpalluriteekonna-järgsele eluetapile mõtlema hakates ei olnud Ojamaal kindlat plaani, mida edasi teha. Ta tõdes, et investeerimine ei ole jalgpallurite seas eriti levinud, mistõttu sellest ka eriti ei räägita. Tema arvates tuleksid siinkohal mängijatele kasuks rahatarkuse koolitused, mida võiksid organiseerida näiteks riikide jalgpalliliidud.

Olles mänginud kümnes välisriigis, on Ojamaa sõnul neist ainult Hollandis loodud süsteem, kus osa brutopalgast läheb fondi, mida saab kasutada alles pärast karjääri lõppu. Kogutava rahasumma eesmärk on anda mängijale pärast karjääri lõppu paari aasta jagu sissetulekut, et selle aja jooksul ära otsustada edasine kutsumus. Ta meenutab ligi kümne aasta tagust Premier League'i jalgpallurite uuringut, kust selgus, et 60 protsenti mängijatest oli viis aastat pärast karjääri lõppu pankrotis. Statistika oli hirmutav ning pani mõtlema, kuidas oleks kõige mõistlikum rahaga käituda. Seega otsustas Ojamaa panna raha kuni konkreetsete tulevikuplaanide selgumiseni iseenda eest tööd tegema.

Investeerimise kohta uurimine algas raamatute lugemisest. Ojamaa sõnul oli ennast selles valdkonnas üsna lihtne harida, sest ta on lapsepõlvest saati olnud suure lugemishuviga ning lisaks olid õppematerjalid kergesti kättesaadavad. Baasteadmiste omandamise järel oli vaja hakata järk-järgult otsuseid langetama ning seeläbi kogemusi hankima.

Huvist arenes välja blogi

Kuigi tihtipeale võib tippjalgpalluri argipäev olla suhteliselt üksluine, siis Ojamaa sõnul on tema elus vaheldust küllaga. Lisaks Paide Linnameeskonnas pallimisele ja oma investeeringute haldamisele aitab ta teisi inimesi, kes tunnevad teema vastu huvi. Poola kõrgliigaklubi Legnica Miedzi ridades mängides alustas Ojamaa isikliku finantsblogi pidamist. Teda motiveeris blogi pidama asjaolu, et kui ta ise alustas investeerimisega, siis ei olnud tal kindlat eeskuju mõne teise sportlase kujul, kelle olukord sarnaneks tema omaga ja annaks võimaluse samastuda. "Otsisin mentorit, kellega saaks nendel teemadel rääkida, aga ei leidnud. Siis mõtlesin, et see võiks olla justkui mina!" räägib Ojamaa. Ta eesmärk on anda teistele sportlastele investeerimisjulgust ja inspiratsiooni, olles teerajaja selles valdkonnas.

Poola jalgpallikultuuri pärast alustas Henrik blogipidamist esialgu anonüümsena. "Seal on väga emotsionaalne publik ning neile läheb jalgpall väga korda. Sellel hetkel mõtlesin, et kui on mingi periood, kus meeskonnal ei pruugi väga hästi minna, siis hakatakse sellele viltu vaatama, et ma jalgpalli kõrvalt millegi muuga tegelen," räägib ta. Hiljem hakkas blogi siiski ilmuma Ojamaa enda nime alt, et mõjuda inimestele veelgi julgustavamalt. "Teadsin, et avalikult blogimisega võtan riski, et klubi või fännid võivad sellesse halvasti suhtuda, kuid õnneks oli tagasiside väga positiivne," ütleb ta.

Ojamaa loodud platvormil Dividend Athlete on olemas uhke veebisait, mille avalehel tervitab huvilisi vutimees ise. Foto: ekraanitõmmis

Esialgu ilmusid blogis Henriku investeeringud ja muu oluline teave, mida tasus teada finantse silmas pidades. Aja edenedes arenes tema keskkond laiemaks ja ning seda aitab tal administratiiv- ja haldusküsimustes üleval pidada neljaliikmeline rühm inimesi, mille koosseis muutub projektipõhiselt. Praeguseks pakub lehekülg soovijatele veelgi rohkem informatsiooni ning ligipääsu materjalidele, mis säästavad otsimis- ja õppimisaega ning aitavad inimestel enesekindlalt investeerimisotsuseid teha. "Need on teadmised, tööriistad ning toetus, mida soovinuks, et oleks endal olnud kohe investeerimisteekonna alguses kasutada," ütleb Ojamaa. "Sellest kasvas välja ka minu ettevõte, mis on olnud väga äge teekond."

Dividend Athlete'i nimelisel platvormil on hetkel üle 300 tellija ning sotsiaalmeedias küündib jälgijaskond paarikümne tuhandeni. Kuigi algse idee eesmärk oli olla tugipunkt jalgpalluritele, moodustavad nemad kasutajatest ainult veerandi. Ojamaa tegevus kõnetab laiemat seltskonda. Ülejäänud inimesed on teiste spordialade esindajad või mittesportlased, kes hindavad tema strateegia väärtust.

Jalgpallurite seas on platvormi kasutajad suures osas välismaalased. "Eesti profijalgpallurite hulk, kellel on võimalus igakuiselt arvestatav summa investeerida, ei ole nii suur kui mujal," tõdeb Ojamaa. Siiski kasutavad Henriku teenust ka paljud Eesti – ning ka mõned Soome – koondislased ja paljude alade olümpiasportlased. "Mul on hea meel, et nad on mind usaldanud," rõõmustab ta.

Kes teeb, see jõuab

Kogu investeerimist ning ettevõtte tegemisi puudutav võtab Ojamaa päevast keskmiselt kolm tundi. "Mõne jaoks võib see tunduda üüratu aeg. Mõni teine sportlane teeb trenni ära, läheb koju ja vaatab näiteks Netflixi ja mängib PlayStationit. Sinna võib ka kolm tundi väga kiirelt minna," võrdleb ta.

"Investeering ei ole selline, mille sa ostad ja jätad kuhugi vedelema. Peab regulaarselt jälgima, mis sellega toimub ja kas kõik läheb plaanipäraselt. Samuti olen pidevalt toetuseks meie platvormi liikmetele ja jagan jooksvalt omaenda investeerimisotsuseid." Kui kolmele tunnile juurde liita põhitööna jalgpalluriameti jaoks kuluv aeg, tõdeb Ojamaa, et kokku saabki tavalise tööpäeva tunnid, mis on omavahel moodustanud sobiva tasakaalu.

Henrik Ojamaa kohtumises FC Floraga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kui üldjuhul usutakse, et mingis valdkonnas edukas olemiseks tuleb ainult ühele kindlale tegevusele keskenduda, siis Ojamaa on tõestanud vastupidist. Jalgpallurina on ta mänginud mitmes välisklubis ning võitnud omajagu meistritiitleid. Investorina on tal aga muljetavaldav portfell. "Sa teed hästi seda, mille vastu sul on huvi ning millele sa pühendad aega," avaldab Ojamaa lihtsa valemi. "Kuna ma nägin, et investeerimine on midagi, mis toob mu ellu positiivse muudatuse ning toetab mind pärast karjääri, siis see motiveerib mind aega panustama." Ta lisab, et investeerimine aitab ka jalgpallist rohkem rõõmu tunda, sest see vähendab teadmatust ja stressi karjääri lõppemise järel.

Aastaid tagasi soovis Ojamaa saavutada 2026. aastaks finantsvabaduse. Kaks aastat enne eesmärgi täitmise tähtaega liigub ta sellel kursil. Ta leiab samas, et kindlad summad, milleni tahetakse jõuda, ei peaks olema kivisse raiutud. Ojamaa meelest on pikaajalised eesmärgid justkui liikuvad väravapostid, sest karjääri lõpetades on väga raske täpset vajaminevat summat ennustada. Samuti ei ole midagi pahasti, kui seatud siht jääb esialgu püüdmatuks.

"Halvimal juhul võimaldab see võtta teatud perioodiks peale sportlaskarjääri aja maha. Reisida ja mõelda, mida ülejäänud eluga peale hakata. Variant on ka töötada väiksema koormusega – see annab juurde nii palju rohkem variante ja vabadust," räägib ta. Ojamaa sõnul ei pea jalgpallurina karjääri jooksul mängima Euroopa absoluutsetes tippliigades, et hiljem nautida murevaba elustiili. "Piisab kümnest aastast Šotimaa ja Poola kõrgliigade tasemel ning õigetest otsustest, et panna ennast ülejäänud eluks heasse olukorda," selgitab ta.

Pärast jalgpallurikarjääri lõppu soovib Ojamaa jätkata tegutsemist finants- ja sportlasmaailma vahel. Ta tahab loodud platvormi veelgi täiustada ja tutvustada rohkematele inimestele. Traditsioonilisse finantsmaailma Henrik siseneda ei plaani. "Mulle meeldib see koht, kus ma praegu olen: justkui kahe maailma vahel," kinnitab ta.

Jalka kõiki varasemaid numbreid saab lugeda siit.

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Ojamaa kurioossest võimalusest: läksin lihtsalt palli kõvasti lööma
A. LE COQ PREMIUM LIIGA

Ojamaa kurioossest võimalusest: läksin lihtsalt palli kõvasti lööma

Eesti koondis
Kahetised tunded
KOONDISEAASTA LÕPP
Koondiseaasta lõpp
Premium liigast
Eesti naiste koondis
Meie mees välismaal
Nõmme mändide alt
Tee oma valik!
Hooaja kokkuvõtted
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 72
  • 3 Paide Linnameeskond 72
  • 4 Tallinna FC Flora 70
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • R 18.00 Flora - Saku (naiste Meistriliiga)
  • R 18.00 RFS - Flora (Liivimaa karikafinaal)
  • L 12.30 Paide - Kuressaare (karika 1/8-finaal)
  • L 15.00 Narva United - Sillamäe Silla (saaliliiga)
  • P 12.30 Viimsi - Kalev (Premium liiga üleminekumäng)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA