Jama majas: Kanada vutiliit on pankroti äärel, koondis võib jääda mängudeta (2)
Kanada jalgpalliliit on sattunud uskumatuna näivasse olukorda. Õhus on variant, et riigi rahvuskoondised peavad rahapuuduse tõttu mängudest loobuma ning alaliit on sunnitud taotlema pankrotikaitset.
"Meil on tõsine jama," ütles Kanada jalgpalliliidu peasekretäri kohusetäitja Jason deVos kohalikule spordiportaalile TSN. "Peame uurima, mida pankrot endaga kaasa tooks ja kuidas see meie organisatsiooni mõjutaks. Ilmselgelt on pankrotikaitse taotlemine meie viimane variant – teeme kõik, et olukorra nii kaugele eskaleerumist vältida."
DeVos kinnitas, et alaliidul puuduvad vahendid kasvõi rohujuuretasandil projektide käivitamiseks, rääkimata terve organisatsiooni edukast toimimisest. Kanada ei suuda koolitada treenereid ega kohtunikke, lisaks ollakse hädas rahvuskoondiste käimashoidmisega.
Kummalist vaatepilti võis näha alles nädala eest, mil Kanada kaotas Põhja- ja Kesk-Ameerika Rahvuste liiga finaalis USA-le 0:2. Matši järel lendasid mängijad Las Vegasest tagasi kodumaale lennuki turistiklassis, mis sellisel tasemel vägagi tavapäratu. "Muidugi tahaksime, et meie mängijad saaksid alati äriklassis lennata, aga me lihtsalt ei saa seda endale lubada," ütles deVos.
Ehkki Kanada jalgpalliliit saab valitsuselt igal aastal toetust (2022. aastal näiteks 5 miljonit dollarit), on olukord nutune. Finantsreservid on lühikese aja jooksul kokku kuivanud pea ülehelikiirusel – kui 2021. aasta lõpus oli alaliidul vaba raha 7,1 miljoni dollari jagu, siis aasta hiljem oli võimekus kukkunud 2,4 miljoni peale.
Põhjuste väljaselgitamiseks tellis Kanada spordiminister Pascale St-Onge sõltumatu auditi, et kaardistada alaliidu finantstegevused 2017. aasta märtsist 2023. aasta märtsini. Minister viitas sealjuures organisatsiooni rahalise läbipaistvuse puudumisele.
Üheks kurjajuureks peab Kanada parlament jalgpalliliidu hooletust tele- ja meediaõiguste müümisel. 2018. aasta suvel loovutati õigused ettevõttele Canadian Soccer Business (CSB) ning seda koguni 20 aastaks, juhul kui CSB soovib esialgset 10-aastast lepingut pikendada. Too otsus on saanud kõvasti kriitikat ning süüdistusi vastutustundetu majandamise kohta, sest lepingu pikkus tundub kriitikutele ebaratsionaalne.
Vastavalt FIFA mängukalendrile on rahvusmeeskondadel õigus mängida kaks mängu kolmes koondiseaknas, mis on paigutatud ajavahemikele 4.-12. september, 9.-17. oktoober ja 13.-21. november. DeVos ütles, et meeste meeskond peab novembris igal juhul mängima, et kvalifitseeruda järgmisel aastal toimuvale Copa Americale.
Seejuures tuleb aga leida ka rahaline võimekus naiste koondisele mängude ja treeninglaagrite korraldamiseks. Ühe koondiselaagri ja selles sisalduvate mängude organiseerimine maksab Kanada jalgpalliliidule hinnanguliselt 500 000 kuni miljon dollarit.
Keerulist olukorda ilmestab suurepäraselt ka fakt, et Rahvuste liiga viimatise mängudeakna eel sai USA koondis üheskoos treenida nädal aega pikemalt kui Kanada, sest viimastel polnud selleks lihtsalt raha.