A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Sinu liivakastis ma enam mängida ei taha, aga oma mänguasju sulle ka ei jäta! Umbes nii võiks iseloomustada vägikaikavedu Chelsea kahe omaniku, Todd Boehly ja Clearlake Capitali vahel.
Inglismaa kõrgliigas eelmisel hooajal kuuenda koha saanud Londoni klubi on endiselt hädas, sest omavahel tülli pööranud omanikud tahaksid teineteise osaluse välja osta, samas ei soovi kumbki oma osalust aga ka teisele müüa, vahendab BBC. Boehly kaela sajavad esmajoones süüdistused pöörases ostupoliitikas, kuna klubi ülevõtmise ajal esines tema enim meedias ja ütles ka mitmel korral välja üsna hullumeelseid mõtteid nagu näiteks idee Premier League'i tähtede mängust. Eelmisel nädalal avaldatud Bloombergi raport paljastas, et nüüd tahaks ta klubis enamusosalust endale saada.
Praegu on lisaks Chelseale ka LA Dodgersi pesapalliklubi omava Boehly käes vaid 12,8 protsenti Londoni klubist. Sama paju kuulub tema kaasvõitlejatele, miljardäridele Mark Walterile ja Hansjörg Wyssile. Clearlake Capitali valduses on enamusosalus ehk 61,5% Chelseast. Seega võib öelda, et võim kuulub Stamford Bridge'il praegu hoopis Clearlake'i asutajatele Behdad Eghbalile ja Jose E. Felicianole. Mõlemad on jõudnud juba öelda, et oma osaluse müümist neil plaanis pole ja pigem tahaksid nad seda hoopis kasvatada.
Kahte osapoolt eristab see, et Boehly tahaks näha olukorda muutumas juba lähema paari kuu jooksul. Eghbali ja Feliciano on kinnitanud, et neil oma soovide täitmisega kiiret pole. Praegune omanike grupp pandi Chelsea ostmiseks kiiruga kokku siis, kui alates 2003. aastast Chelseat omanud ning klubi viie Inglismaa meistritiitlini ja 2021. aastal ka Meistrite liiga võiduni viinud Roman Abramovitš sattus pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale ehk 2022. aasta alguses sanktsioonide alla ja oli sunnitud klubi maha müüma.
Hulk raisatud raha
Ostuks kulus BlueCo nime kandnud grupil 2,5 miljardit naela ja lisaks lubati klubisse investeerida veel 1,75 miljardit naela. Kaks ja pool aastat hiljem ollakse aga lootusetult tülis. Kuni 2027. aastani juhatuse esimehe ametisse nimetatud Boehly tegi seejärel iseendast ka ajutise spordidirektori, kuid suured ostud nagu ühtekokku 225 miljoni naela eest Raheem Sterlingu, Wesley Fofana, Marc Cucurella, Kalidou Koulibaly ja Pierre-Emerick Aubameyangi palkamine mingit tulu ei toonud. Koulibaly ja Aubameyang on praeguseks klubist lahkunud, Sterling saadeti äsja laenule Arsenali.
2022. aasta septembris lasti ootamatult lahti peatreener Thomas Tuchel ja palgati tema asemele Graham Potter, kes pidas vastu vaid seitse kuud. Selle aja sisse jäi aga oluline muudatus, sest Boehly taandus 2023. aasta jaanuaris spordidirektori ametist ning kontroll ostude-müükide üle libises aina enam Eghbali kätte. Just tema soovil toodi Chelseasse Mõhhailo Mudrõk ja Enzo Fernandez, kelle eest maksti vastavalt 89 ja 107 miljonit naela. Ühtekokku kulutas Chelsea toonases jaanuarikuises aknas rekordilised 320 miljonit naela.
Kasu oli sellest väga vähe, sest hooaja lõppedes leiti end liigatabeli 12. realt, eurokohtadest ligemale paarikümne punkti kauguselt. Pärast kaotust Brightonile käis Boehly riietusruumis mängijaid noomimas ning enim olevat toona kriitikat saanud Sterling. Pettumus mõjutas Boehlyt nii palju, et ta taandus klubi igapäevasest asjaajamisest veelgi enam.
Mauricio Pochettino ametisse nimetamise otsuse võtsid mõlemad omanikud küll koos spordidirektoritega vastu üksmeelselt, ent kui kuuenda kohaga lõppenud hooaeg läbi sai, läksid arvamused jälle lahku. Boehly ja märkimisväärne osa juhatuse liikmeid olid Pochettino jätkamise poolt, sest hooaja lõpp oli läinud ülesmäge. Eghbali ja spordidirektorid leidsid aga kahepäevase kaalumise järel üllatuslikult, et aeg on siiski järjekordseks muutuseks, ning Pochettino lahkus "poolte kokkuleppel" ametist.
Kaks nädalat varem avalikult Pochettinole toetust avaldanud ja kannatlikkuse olulisust rõhutanud Boehly tundis, et teda on alt veetud, ehkki Eghbali ja spordidirektorid selgitasid otsust sellega, et neil tekkisid kahtlused Pochettino tulevikunägemuses, mis puudutas eeskätt üleminekute plaani, mängustiili ja standardolukordadele keskenduva osakonna asutamist.
Kultuuride kokkupõrge?
Chelsea on viie viimase üleminekuakna jooksul uutele mängijatele kulutanud üle 1,5 miljardi naela. Peaaegu kõik Abramovitši ajastu mängijad on lahkunud - 2022. aasta mais Tucheli käe all kolmanda kohaga lõpetanud meeskonnast kannavad alanud hooajal Chelsea särki vaid kaitsjad Ben Chilwell ja Reece James ning varuväravavaht Marcus Bettinelli. Enamgi veel, läinud on ka valdav osa neid mängijaid, kes juba Boehly käe all 2022. aasta suvel osteti.
Clearlake'i esindajad on lubanud, et uue juhendaja Enzo Maresca viieaastane leping kinnitab kõigi soovi turul edaspidi veidi rahulikumalt võtta. Ent samas sõltub kõik mõistagi tulemustest - seni on Chelsea kaotanud Premier League'is 0:2 tiitlikaitsjale Manchester Cityle, võitnud suurelt 6:2 Wolverhamptonit ning teinud 1:1 viigi Crystal Palace'iga. Konverentsiliigas alistati Thomas Häberli juhendatud Servette kodus 2:0, kaotati seejärel võõrsil 1:2, ent pääseti siiski põhiturniirile.
BBC sõnul on asjassepühendatud allikate hinnangul põhiprobleem "kultuuride kokkupõrkes". Boehly leer kurdab, et Eghbali tegeleb igapäevaselt liiga vahetult jalgpalliküsimustega ning peaks selle jätma asjatundjatele - viidates sellele, et just nii on teinud Boehly Dodgersi omanikuna. Clearlake kinnitab seevastu, et Eghbali panustab vaid finantsküsimustes ning otsuseid teevad siiski analüütikud ja spordidirektorid.
Üleminekutekaose kõrval on Chelsea plusspoolelt värskendanud nii meditsiini- kui ka värbamisosakonda, lisaks tegeletakse aktiivselt akadeemia ja treeningkompleksi uuendamisega. President Jason Gannon on võtnud Boehly investeerimisfirma Cain International tegevjuhilt Jonathan Goldsteinilt üle ka uue staadioni projekti vedamise. Pidevad muutused on aga pidurdanud ka uuendusprotsesse, mis tähendab, et plaan kasvatada Stamford Bridge'i mahutavus 2030. aastaks 60 000 kohani on nüüdseks suure küsimärgi all.
HIM 🎩 pic.twitter.com/n8pddxOSoE — B/R Football (@brfootball) August 25, 2024
Samuti alustas Chelsea juba teist järjestikust hooaega mängusärkides, mille rinnaesisel puudub peasponsor. Mullu saadi andmeanalüüsiga tegelev Infinite Athlete särkidele alles septembri lõpuks, kui kõikides sarjades oli juba peetud kaheksa kohtumist. See leping oli üheaastane, tänavuseks kolis ettevõtte logo Chelsea särgivarrukale.
Kuigi Chelsea allikad väidavad, et platsi kõrval toimuv maadejagamine ei mõjuta klubi võistkondade tegemisi, on selge, et vägikaikavedu takistab juhtkonnal olulisematele asjadele tähelepanu pööramist. Lisaks on nii Boehlyl kui ka Clearlake'il mitmetes tähtsates küsimustes vetoõigus - näiteks ei ole kummalgi võimalik ilma teise nõusolekuta osakuid kolmandale osapoolele müüa.
Loogika ütleb, et ohjad on praegu enamusosaniku ehk Clearlake'i käes, ent eeldatavasti teeb Boehly vähemalt esialgse katse neid klubist välja osta, panustades esialgu sellele, et Eghbali ja Feliciano peavad ise Clearlake'i aktsionäridele aru andma, miks nad ahvatlevat pakkumist vastu ei võta. Samuti aitaks mis tahes ostupakkumine määratleda klubi väärtust, mis on eeldatavasti ostuhetkest ehk 2,5 miljardist naelast kõrgem.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Kreeka esiliigat Lõuna-Koreale ja Hiinale eelistanud Yakovlev: siin on huvitav projekt ja hea raha
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?