Kalju ärkas hilja, aga võttis oma (video & galerii!) (0)

Foto: Gertrud AlatareEnda esimese meistritiitli suunas liikuv Nõmme Kalju sattus Tallinna Kalevit külastades raskustesse, aga pärast 75. minutil kaotusseisu jäämist pandi peale võimas surve ning võeti 3:1 võit.

Kalju näiliselt kindel liidrikoht ei ole meeskonna esitustele kõige paremini mõjunud, sest teisipäeval olid nad probleemides FC Kuressaarega (1:1 viik püsis kuni 59. minutini) ning Kalevi vastu tulid punktid veelgi raskemalt.

Hooaja lõpufaasis uue hingamise leidnud Kalev pidas südilt vastu ja asus 75. minutil läbi Rejal Alijevi ise juhtima. See vallandas aga nõmmekate marulise surve, mis tipnes Oliver Konsa ja Alo Bärengrubi kiirete vastuväravatega. Punkti pani kohtumisele üleminutitel Yankuba Ceesay tabamus.

"Raskelt tulevad need viimased mängud," nentis Kalju loots Igor Prins. "Kuressaarega esimene poolaeg ei meeldinud mulle üldse ja nüüd hakati liigutama alles kaotusseisu jäädes. Koormuste ja vastutuse tõttu on mängupilt muutunud. Loodame, et saame värskuse tagasi."

Kalevi juhendaja Sergei Ratnikov pidas üllatusvõidu käestlaskmise peapõhjuseks proffide ja amatööride füüsilist vahet: "Loomulikult olen pettunud, kui lähme ette ja viimase 12 minutiga saame kolm vastu. Aga tegelikult on see reaalne seis - minu jaoks on isegi imelik, et kõik amatöörmeeskonnad võitlevad praegu nii hästi. Peaks ju nii olema, et suvest alates hakkavad profisatsid suureskoorilisi võite võtma, aga see aasta on hoopis teistmoodi. Kuressaare võitis Narvas ja täna ei saa ma poistele ette heita, et 1:0 edust 1:3 kaotasime. Poisid väsivad ära, see on reaalsus."

Ilmetu algus

Kalju haaras otsekohe kerge initsiatiivi, aga puudus selline üleolek nagu oli näiteks 4. septembril Kalevile seitse väravat lüües. Tarmo Neemelo ja Alo Bärengrub jõudsid paaril korral lähedale ning korra saatis Neemelo ka palli võrku, kuid see tühistati eelnenud vea tõttu. Kalev nõelas kiirrünnakutega, üks Alijevi läbimurre päädis küljevõrku lennanud pealelöögiga.

See ongi kõik, mida avapoolajast meenutada. Kalju ei suutnud enda paremust maksvusele panna ning see sundis peatreener Prinsi enda kohta varakult vahetusi tegema. Platsile tulid ääreründajad Damiano Quintieri ja Oliver Konsa, samuti vahetas gambialane Yankuba Ceesay keskväljal välja enda kaasmaalase George Cole'i. Esialgu mängupilt kuigi palju ei muutunud, aga lõpueelses comeback'is mängisid uued pallurid võtmerolli.

Teine poolaeg algas esialgu samas vaimus. Kalju domineeris pallivaldamist, aga suutis luua vaid mõned üksikud väravavõimalused, Kalevi vasturünnakud olid sama ohtlikud. Kalju poolelt jäi napilt puudu taas Bärengrubil, aga ka Quintieril. Teises väljakuotsas kukkus kuldne šanss sülle Alijevile, kes aga kiirustas löögiga. 74. minutil sahistas Martin Kase võrku, kuid see ei lugenud napi suluseisu tõttu.

Kalju võetud riskid said lõpuks ära karistatud 75. minutil, mil Alijev ja Ken Kallaste võitlesid trahvikasti lähistel läbisöödu pärast ning nahkkera põrkas sealt kõrge kaarega värava suunas, lendas üle Vitali Teleši ja maandus võrgus - 1:0! Kui esialgu tundus, et pall läks teele Kallaste õnnetust puutest, siis mitteametlikus protokollis märgiti lööjaks siiski kalevlane.

Võimas äratuskell

Nii imelik kui see ka ei tundu, võis just Kalevi värav Kaljule võidutee kätte juhatada. Sinnamaani olid teisel poolajal pealelöögid viigis ning Kalju rünnakutelt puudus teravus. Kaotusseisu jäänuna suutsid nad aga lisakäigu sisse lülitada ning võimas tulevärk tõi kiiresti ka tulemust.

Juba 77. minutil suunas Konsa väravasse paremalt äärelt tulnud tsenderduse - 1:1! Ning kuus minutit hiljem koksas Bärengrub peaga väravasse Konsa nurgalöögi - 1:2! Kahe värava vahele jäi veel hulgaliselt võimalusi, millest kahe puhul jäi vaid üle imestada, kuidas pall võrku ei jõudnud: Hidetoshi Wakui löök neljalt meetrilt tõrjuti paremkaitsja Alen Stepanjani poolt väravajoonelt, Ceesay lähiüritus paarilt meetrilt raksatas latti.

Eduseis käes, rahunes Kalju võimas surve ning Kalev üritas veel käestlibisevaid punkte päästa. Enam nõmmekad end aga üllatada ei lubanud ning lisaminutitel tsementeeriti eduseis, kui Ceesay suunas Konsa järjekordse nurgalöögi esimese posti kõrvale - 1:3!

Võib-olla oleks parem olnud Kaljut väravaga mitte vihale ajada? "Kurat seda teab, mõnikord tõesti vastane solvub värava peale ja paneb juurde, lülitab viienda käigu sisse. Võib-olla täna oligi nii," muigas Ratnikov, kes ei paistnud valusast kaotusest siiski väga löödud olevat.

"Alles kaotusseisu jäädes hakkasid mängijad liigutama ja survet avaldama. See tõi ka edu. Selline tilulilu, mis me esimene poolaeg tegime, ei anna midagi," kommenteeris Prins.

Prins: oleme siiski õigel teel

Kalju säilitas tabeli tipus Flora ees kümnepunktilise edumaa, kusjuures mõlemal on jäänud pidada veel vaid seitse mängu. Teisipäeval ootab ees karikamäng Levadiaga ning laupäeval võõrustatakse liigas Paide Linnameeskonda, samal ajal kui Levadia ja Flora jagavad omavahelise mänguga punkte.

"Praegu peaks korralikult välja puhkama, kuigi teisipäeval on juba uus mäng. Eks proovime natuke rääkida ja õigele teele tagasi saada. Õigel teel me tegelikult olemegi, aga mingites nüanssides on väsimus sees," rääkis Prins, kel jagus kiidusõnu ka Kalevile: "Kaitses mängisid nad hästi, meil oli probleeme. Aga eks nad lõpus väsisid ja me suutsime oma momendid ära lüüa."

18 liigamängu järjest võiduta olev Kalev jätkab ohtlikul eelviimasel tabelireal, mis viiks nad hooaja lõppedes üleminekumängudele. Optimismi lisab kalevlastele aga see, et viimastes mängudes on pilt oluliselt paranenud.

"Praegu on korralik kollektiiv ja mängudistsipliin on paranenud. Stoppereid mängivad kogenud ja enam-vähem värsked mängijad. Kohavahetused mängivad ka oma rolli," selgitas Ratnikov. "See paar mängis juba Paides ja seal olime füüsiliselt tugevamad kui Paide. Aga täna ei jätkunud meil viimaseks 15 minutiks jõudu."

"Kui väsid ära, siis muutub kõik. Kui sa ei ole vastasega funktsionaalselt võrdne, siis tulevad probleemid. Seda tänane mäng ka näitas – kõik väravad löödi tsenderdustest ja kui keegi ei võta meest peale, siis see on väsimus."

Mängu parim - Oliver Konsa

Kui mängija sekkub 68. minutil, lööb värava ja annab kaks väravasöötu, siis on kommentaarid liigsed.