Karol Mets: kui Šveitsis hästi mängida, on jalgpalluri jaoks valla terve Euroopa (12)
Šveitsi kõrgliiga liidri FC Zürichi värkseim liige, Eesti koondise keskkaitsja Karol Mets on karjääriredelil edasi astutud sammuga rahul, aga rõhutab, et tema ambitsioon pole sellega ammendatud, vaid sihid on veel kõrgemad.
2021. aasta suvel Saudi Araabia klubist Al-Ettifaq lahkunud Mets sõlmis toona lepingu Bulgaaria tippklubi Sofia CSKA-ga, kes müüs ta mängijaõigused nüüd Zürichile. Mets sõlmis 12-kordse Šveitsi meistriga 2,5-aastase lepingu.
Karol, sul on täna karjääris tähtis päev. Millised on esimesed muljed?
Väga positiivsed. Olen teinud tööd ja näinud vaeva, et end suurde jalgpalli tagasi mängida. Sofia CSKA oli esimene samm ja FC Zürich järgmine samm, et tulla suurele jalgpallile lähemale.
Seega on sul neid samme veel plaanis?
Ambitsioon on mul kõrge ja ma ei taha, et üleminek Zürichisse oleks mu viimane samm.
Millal Zürichi huvi tekkis ja kuidas üleminekuni jõudmine kulges?
Zürich on minu vastu huvi tundnud juba pikka aega. Esimest korda pärast seda, kui eelmise aasta suvel Saudi Araabiast lahkusin. Erinevatel ja minust mitte sõltuvatel põhjustel aga toona, kui ma vaba agent olin, Zürichiga liitumine teoks ei saanud.
Nüüd pidid nad mu mängijaõigused Sofia CSKA-lt välja ostma ja see näitab suurt usaldust. Samuti minuga sõlmitud 2,5-aastane leping. See on korralik leping väga korralikus liigas.
Mida peatreener Andre Breitenreiter ja spordidirektor Marinko Jurendic senistes vestlustes sinule planeeritava rolli kohta on öelnud?
Sellises klubis ei anna keegi mingeid lubadusi, vaid kõik tuleb ise kätte võidelda. Mind toodi Zürichisse agressiivse mängustiili ja mängijaomaduste pärast. Samuti taheti lisada kaitseliini kiirust. Need argumendid toodi välja, kui selgitati, miks mind Zürichi ridadesse sooviti.
Saan aru, et meeskond on praegu väga heas hoos ja asjad on toiminud väga kenasti. Pean kõvasti võitlema ja vaeva nägema, et saavutada koht põhikoosseisus. Olen selleks võitluseks valmis.
Zürich kasutab kolmemehelist keskkaitseliini. Oled karjääri jooksul mänginud nii kolmeses kui ka neljases liinis. Kumba eelistad?
Suures pildis pole vahet. CSKA-s mängisin näiteks neljases liinis. Ma ei pane endale formatsiooni osas piire, mõlemad asetused sobivad ühtlaselt hästi.
Zürich juhib enne kevadringi Šveitsi kõrgliigat seitsmepunktilise eduga. Ootused on ilmselgelt suured ja keskkond järelikult pingeline.
Põgusalt sai klubi presidendi ja peatreeneriga räägitud, et meeskondlik eesmärk on hoida jalad maa peal. Edasi tuleb liikuda üks mäng korraga, mitte hakata varakult lõppkohale mõtlema. Seega ikka nii, nagu jalgpallis kombeks – üks mäng korraga.
Kasutasid eelpool väljendit "suurele jalgpallile lähemale". Kas sa pead suure jalgpalli all silmas Euroopa TOP5 liigasid?
Miks mitte? Kui Šveitsi kõrgliigas hästi mängida, siis on jalgpalluri jaoks valla terve Euroopa. Mul tuleb nüüd see võimalus maksimaalselt hästi ära kasutada.
Kui veel kümmekond aastat tagasi oli 28 tippjalgpallis vanus, millal hakati karjääri lõppvaatustele mõtlema, siis praeguseks on asjad ju muutunud. Aega järgmise sammu astumiseks sul jagub.
Kui vaadata, mis vanuseni praegu tippjalgpallis mängitakse, siis pole 28 tõesti veel mingi vanus. Kui suudan Zürichis stabiilselt ja hästi mängida, siis on kõik veel võimalik. Kõik on mu enda kätes ja jalgades, sest Šveitsi kõrgliiga on kõrgelt hinnatud liiga ja Zürich on kõrgelt hinnatud klubi. Olen mõlema kohta kuulnud ainult head.
Kas Eesti koondise šveitslasest peatreener Thomas Häberli mängis ka selle ülemineku juures mingit rolli?
Kui ma ei eksi, siis klubi pöördus tema poole uurivate küsimustega, aga faktina ma seda ei tea. Tuleb nende osapoolte endi käest küsida.
Mainisid ennist, et oled suutnud end "suurde jalgpalli tagasi mängida". Mis pilguga sa praegu Saudi Araabias veedetud aastale tagasi vaatad?
Saudi Araabia on küll jalgpallis sees olemine, aga veidi teise nurga alt. Euroopa klubid sealt tagasitulevaid mängijaid nii kõrgelt ei hinda. Samas ütlen endiselt – ma ei kahetse otsust Saudi Araabiasse siirduda. See oli huvitav ja õpetlik ja nauditav aeg, millega jään rahule. Aga karjääriredelil oli see samm kõrvale.
Nüüd oled põhiredelil tagasi?
Jah, olen.
See teadmine peab ju valmistama suurt rahulolu?
Kindlasti. Töötada end Saudi Araabiast halva hooaja pealt üles ja pääseda CSKA-sse, mis on suur klubi ja kus mul oli au mängida, ning minna sealt edasi Zürichisse ... see on minu jaoks tänasel päeval hea märk tehtud tööst ja saavutatud kvaliteedist. Olen väga tänulik nii CSKA-le kui ka Zürichile, et need klubid on minusse uskunud.
Pühapäeval lendab Mets uue meeskonnaga kümneks päevaks Türki treeninglaagrisse. Šveitsi kõrgliiga 19. voor mängitakse jaanuari viimasel nädalavahetusel. Zürich kohtub 29. jaanuaril kodus FC Servette'iga.
* * *
Karol Mets
Sündinud: 16. mai 1993
Positsioon: keskkaitsja
Klubikarjäär: FC Flora (2011-2014), Stavangeri Viking (2015-17), NAC Breda (2017-2019), Stockholmi AIK (2019-2020), Al-Ettifaq (2020-21), Sofia CSKA (2021), FC Zürich (2022-...)
Koondisekarjäär: 75 A-maavõistlust, debüüt 19. novembril 2013 võõrsil Liechtensteini vastu (3:0)
Saavutused: Eesti meister 2011, Eesti karikavõitja 2013, Balti turniiri võitja 2021, Eesti aasta noorjalgpallur 2014