Kes päästab Super Depori? (3)

Juan Carlos Valeron, Super Depori hing 2000-2013. Foto: rcdeportivo.es

Hispaania esiliigatabeli viimaselt realt leiab klubi, kes kollitas sajandi alguses mitte ainult Barcelonat ja Real Madridi, vaid teisigi Euroopa suurtiime. Quo vadis, Deportivo?

Ajakirjanikutöö on Galicia suurimas linnas A Corunas kasvanud Nacho Carretero viinud uurima nii genotsiidijärgset elu Rwandas, Ebola viiruse levikut Lääne-Aafrikas kui kodusõda Süürias, aga oma esimese raamatu tarbeks ei pidanud mees kodust kuigi kaugele reisima.

"Farina", mis kogub nüüd Euroopas kuulsust Netflixi sarjana "Cocaine Coast", jutustab nukravõitu loo Euroopa salakaubaveo südameks olevast Galiciast. Teose juhatab Carretero sisse järgneva lõiguga.

"Piirialadel elavad vanemad inimesed räägivad seda juttu tänase päevani. Üks papi ületas iga päev oma jalgrattal Hispaania ja Portugali piiri, kandes õlal suurt kotti. Iga kord peatasid piirivalvurid papi kinni ja küsisid, mis tal kotis on. Ja iga kord näitas abivalmis papi, et kotis ei ole midagi muud peale söe. Sama kordus teisel pool piiri: Portugali piirivalvurid otsisid papi koti läbi, aga salakaupa ei leidnud ja tegid veel tagatipuks oma mundrid ka mustaks. Piirivalvurite meelehärmiks kordus sama stseen aastaid ja aastaid, iga kord samamoodi lõppedes."

REKLAAM

Papi vedas salakaubaks jalgrattaid.

Nõnda vargsi, nagu vanapapi piiri taha kaherattalisi smugeldas, on Euroopa meedias jäänud suurema tähelepanuta Carretero kodulinnaklubi Deportivo järsk allakäik. Veel 15 aasta eest Euroopa suurte sekka kuulunud ja hüüdnime Super Depor teeninud võistkond on käesoleval hooajal Hispaania esiliigas võitnud kahekümnest mängust ainult ühe ja on kolinaga kukkumas kolmandasse divisjoni, nn "kaevu", millest välja ronimine on äärmiselt keeruliseks ülesandeks.

***

Kordusmäng pidi olema vaid formaalsuseks. Tiitlikaitsja AC Milan saatis A Coruna Riazori staadionil väljakule kõik oma suurimad staarid: Cafu, Paolo Maldini, Gennaro Gattuso, Alessandro Nesta, Clarence Seedorfi, Rui Costa, Kaka, Andri Ševtšenko ja Andrea Pirlo, neist kolm viimast said jala valgeks ka avamängus, mille Milan võitis kindlalt 4:1. Milan oli tol hetkel Euroopa tippude tipuks ja pääs järjekordsesse poolfinaali ootas neid 90 minuti kaugusel.

Aga Deportivol olid teised plaanid. Riazoril oli mängitud vaid viis minutit, kui Walter Pandiani libistas karistusala joonelt Dida selja taha madala löögi. Pool tundi hiljem seikles brasiillasest väravavaht tundmatutes vetes ja Deportivo hing Juan Carlos Valeron koksas peaga väravasse Albert Luque tsenderduse. Minut enne poolajavilet ei suutnud keegi ära klaarida Deportivo puuriluku Jose Molina lahtilööki ning end Didaga üks-üks olukorrast leidnud Luque põrutas südamerahus esimesse ristnurka seisuks 3:0.

Deportivo oli Euroopa meistri esimese poolajaga maha murdnud, aga pidusöök ei olnud veel lõppenud, sest 76. minutil saatis vahetusest sekkunud Fran Milani südame Gattuso osava puutega ööbikuid kuulama ja vormistas lõppskooriks 4:0.

Neli väravat valitseva meistri, kõikvõimsa Milani võrku. Meedia üle kogu maailma nimetas tol aprilliõhtul toimunut järgmisel hommikul Riazori imeks, Meistrite liiga ajaloo võimsamaks tagasitulekuks. Kuigi neli kevadet tagasi oli võistkond esimest korda ajaloos kroonitud La Liga võitjaks, kinnistas just see triumf Super Depori täieõiguslikult tolleaegse Euroopa klubijalgpalli kuldsesse nimekirja.

Toonane, 2003/04 Meistrite liiga hooaeg jääb jalgpallisõpradele igatahes mällu ühe kõige eriskummalisemana turniiri ajaloos. Juventus küttis Olympiakosele seitsmeväravalise sauna ja Depor ise kaotas Monacole 3:8, mängus, kus oleks vabalt võinud näha veel kümmet väravat. Kuigi Deportivo ei olnud veerandfinaalis Milani vastu kindlasti favoriidiks, oli Hispaania klubi 16 parema seas konkurentsist lülitanud Alessandro Del Piero ja Pavel Nedvedi Juventuse. Poolfinaalis kaotas A Coruna Portole paaris, mis tähistas Jose Mourinho ajastu algust ja Super Depori ajastu lõppu.

Enne 1990ndaid oli Deportivo Hispaania jalgpallis suhteliselt tundmatuks jõuks. Auhinnakappi kuulus küll 1950. aastal saavutatud teine koht, aga kõrgliigas ei olnud klubi mänginud juba pea 20 aastat. 1988. aasta kevadel ähvardas langemine tugevuselt kolmandasse divisjoni, aga pärast seda, kui Deportivo omanikuks sai kohalik advokaat Augusto Lendoiro, roniti august välja ja suudeti viimasena esiliigasse püsima jääda. Nende tõus oli astronoomiliselt kiire: kolmeteistkümnel hooajal pärast seda, kui Deportivo 1991. aasta kevadel La Ligasse pääses, jäi klubi esikolmikust välja vaid neljal korral.

Tänu Lendoirole said Euroopas oma esimesed ristsed Brasiilia jalgpallikoondislased Rivaldo, Bebeto, Djalminha ja Mauro Silva, Tenerifest sisuliselt kommiraha eest toodud Roy Makaay lõi hooajal 2002/03 kõigi sarjade peale 39 väravat ja võitis Euroopa kuldsaapa, Lendoiro lükkas tagasi Barcelona pakkumise äärekaitsjale Filipe Luisile ning kasseeris järgmisel suvel brasiillase eest sisse enam kui kahekordse summa.

Aga arukate finantsotsuste kõrval kulutas Lendoiro ka roppu moodi ja võttis Barcelona ja Realiga konkurentsis püsimiseks laenu nii BBVA-lt kui kindlustusfirmalt Mapfre. 2013. aastal kuulutas enam kui 150 miljoni euroga võlgadesse jäänud klubi välja pankroti. Haldurite kindlaks nõudeks oli, et Deportivo päästmiseks peab Londeiro igal juhul kõrvale astuma ja meeskonnaga hüvasti jätma.

Kuigi Super Deporit peetakse vähemalt välismaal pigem Javier Irureta elutöö viljaks, on klubi edu arhitektiks kuni 1995. aastani Deportivo peatreeneriks olnud Arsenio Iglesias, Galicias tuntud ka hüüdnimega O Bruxo de Arteixo (Arteixo võlur). Iglesias istus klubi peatreeneritoolil koguni neljal korral, kõigepealt juba aastatel 1971-73, aga ka võtmehooaegadel 1991-95.

2014. aastal oli temagi Lendoirost rääkides kriitiline. "Asjade hindamiseks peab vaatama lõpptulemust," rääkis karjääri viimase tööotsana veidi aega Real Madridi juhendanud Iglesias ABC-le. "Ja praegune tulemus ei näita tema tehtud tööd just parima külje alt. Kui see viib võistkonna likvideerimiseni, öelge teie mulle: kas sportlikud saavutused kaaluvad selle üles?"

Parematel päevadel oli Lendoiro tehtud mees. Foto: deportivo-la-coruna.com

Ajad, mil Riazor täitus ülenädalaselt Hispaania parimat jalgpalli vaatama tulnud 30 000 silmapaariga, on möödas. Geniaalne Valeron, keda Arrigo Sacchi võrdles Zinedine Zidane'iga ja kelle tõttu kannab David Silva särginumbrit 21, pidas vastu kõige kauem, 2013. aastani ja nägi ära selle, kui Depor tagasi esiliigasse langes. Praegu kõlab Eesti jalgpallisõbrale Deportivo mängijatest tuttavana ehk ainult Vassilis Lampropoulose nimi, sest ta kandis möödunud aastal Rahvuste liiga mängus Eesti vastu Kreeka koondise särki.

***

Kunagise Super Deporiga seob praegust võistkonda ainult sini-valge triibuline särk. Atraktiivsed kiirrünnakud, mille Makaay või Pandiani või Diego Tristan 15 aasta eest ristnurka kõmmutamisega lahendasid, on nüüdseks nüristunud. Laupäeval hoidis Deportivo võõrsil Ponferradina vastu palli 62 protsenti mänguajast, aga sooritas vastaste 18 pealelöögi vastu ainult neli. Ja kaotas 0:2, kuuendat korda viimases kümnes mängus.

"Me oleme omadega p*rses, siin ei ole mingit kahtlustki," rääkis meediale kohtumise eel poolkaitsja Borja Valle. Tema noor meeskonnakaaslane Peru Nolaskoain oli veel teravam.

"On uskumatu, kui halvad me oleme," rääkis Nolaskoain ainult sõpradele mõeldud, aga siiski avalikkuseni pääsenud Instagrami postituses. "Me ei suudaks mängu võita isegi ONCE (Hispaania pimedate organisatsiooni - A. N.) vastu!" Athletic Bilbaost laenul olev noormees pidi oma kommentaari eest andestust paluma, aga enesestmõistetavalt on Deportivo probleemid palju suuremad kui mõni emotsiooni saatel teele lastud kommentaar.

Eelmisel suvel klubi presidendiks kandideerida plaaninud Jesus Martinez Loira otsustas sel aastal, et ainsana saab Deportivo mudast välja tõmmata ikkagi Augusto Lendoiro. "Peame midagi tegema, sest kihutame praegu täiskiirusel Segunda B poole," sõnas Loira detsembri alguses Marcale. "See on Deportivo La Coruna ajaloo suurim kriis ja me peame midagi ette võtma, enne kui on juba liiga hilja." Nüüdseks juba 70. eluaastate keskel Lendoiro ise oli meedias pigem tagasihoidlik ja ei soovinud oma võimalusi kõrgeks puhuda, kuid lisas, et on uut juhtkonda valmis iga hinnaga aitama.

Neil päevil on harva põhjust rõõmustamiseks. Foto: Deportivo Twitter

Kolmapäeva õhtul tegi Depor oma otsuse ja suure tõenäosusega saab jaanuaris klubi uueks presidendiks Fernando Vidal, kes on juba Galicia pangaga ABANCA jõudnud restruktureerimiskokkuleppeni. Piirkonna ajalehed kirjeldavad teda parima võimaliku variandina, sest mehel on Deportivo päästmiseks kindel visioon ja ka majandustaust.

"Farina" räägib ilustamata loo sellest, mida on Nacho Carretero A Corunas elades oma silmaga näinud. Nagu ka tema teine raamat, eelmisel aastal ilmunud "Nos parece mejor", Carretero armastuskiri Deportivo La Corunale.

Deportivol oli võimalus klubi ajaloo esimene meistritiitel kindlustada juba 1994. aasta 14. mail. Viimases voorus pidi meeskond alistama Valencia ja neil avaneski selleks võimalus mängu teisel lisaminutil, kui kohtunik määras Depori kasuks penalti. Aga Miroslav Djukic eksis ja Deportivo jäi tiitlist ilma. Üksainus otsustav löök. Ja kui Carretero avab "Farina" looga, mis ei pruugi üldse tõsi olla, siis "Nos parece mejor" kuulutab alustuseks tõde mitte ainult tema, vaid ilmselt ka paljude teiste Deportivo La Coruna fännide jaoks.

Mäletan, et nutsin koduteel. Isa ütles mulle: "Jalgpalli pärast ei ole põhjust nutta." Aga ma ei nutnud jalgpalli pärast. Ma nutsin Deportivo pärast.
 

Kommentaarid

atleticomadrid   •  
(62.65.37.***)
Suurepärane artikkel! Aastaid tagasi tõi mind Hispaania jalgpalli juurde just see klubi ja tema fantastilised mängijad Valeron, Luque, Diego Tristan!
norsk   •  
(195.250.161.***)
Väärt lugemine taaskord. Aitäh!
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Väga hea lugu!

Isegi mäletan, et Deppor oli CLis korralik must hobune.

Sisene
RAHVALIIGAS SELGUB VÕITJA
OTSEPILT: Rahvaliiga finaalis mängivad Pärnu Sadam ja Team Helm  (poolaeg 0:0)
SUUR MÄNG HISPAANIAS
PREMIUM LIIGA
Legion võttis Kalevi kahest kingitusest olulise võidu
EESTLASTE KÄEKÄIK VÕÕRSIL
HOLLAND - EESTI
MILLAL PARANEVAD KOONDISE JA KLUBIDE TULEMUSED?
Intervjuu | Aivar Pohlak kaitseb Premium liigat, mille toel avas koondis punktiarve, ning rõhutab, et virisemine taset ei tõsta
Karina Kork pingil istumist ei põe: mis teha, väravavahte ju ei vahetata 67. minutil sisse, et mine mängi ka
SUVEPEALINNAST
Vaprus Pärnu troonil istumisega ei lepi. Valitud on oma tee, mis peab viima Premium liigasse
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
22
20
1
1
58:16
61
2.
Paide Linnameeskond
23
17
0
6
57:24
51
3.
Nõmme Kalju FC
24
14
5
5
46:15
47
4.
Tallinna FCI Levadia
23
13
5
5
55:29
44
5.
Tartu JK Tammeka
25
8
7
10
28:37
31
6.
Viljandi JK Tulevik
25
9
2
14
27:42
29
7.
Tallinna JK Legion
25
6
6
13
20:40
24
8.
JK Narva Trans
24
5
6
13
22:35
21
9.
FC Kuressaare
24
4
7
13
23:48
19
10.
JK Tallinna Kalev
25
3
3
19
13:63
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
61
Paide Linnameeskond
51
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
44
Tartu JK Tammeka
31
Viljandi JK Tulevik
29
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK