A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Inglismaa koondise loodetava ja reaalse edu vahel on alates 1966. aastast olnud kord suuremad, kord veidi väiksemad käärid. Aga toonasest MM-tiitlist enamat pole neil tänaseni ette näidata. Seda valusamad on olnud läbikukkumised, millele BBC pühapäevaõhtuse EM-finaali eel kiire pilgu heitis.
Enne Inglismaa ebaõnnestumiste jada juurde asumist tasub märkida, et tegelikult oli aastakümneid samasuguses saripõruja rollis ka Hispaania. 1950. aasta MM-il jõuti finaalringi, aga saadi seal kolmest mängust vaid üks punkt ja lõpetati neljandana. Kui 1964. aastal ajaloo teisel EM-finaalturniiril löömatuks jäädi ja karikas peakohale tõsteti, tundus, et edutee on kindlalt sillutatud, aga läks hoopis vastupidi.
MM-idel kujunes Hispaania saatuseks järjepidevalt varakult välja kukkuda. Ajavahemikul 1958-74 toimunud kuuest finaalturniirist neljale ei jõutudki, kodusel 1982. aasta kodusel MM-il jäädi pidama vahegruppi, järgmisel kuuel finaalturniiril osutus laeks veerandfinaal. 1990. aastal kaotati kaheksandikfinaalis Jugoslaaviale lisaajal, neli aastat hiljem keeras Itaalia poolfinaaliukse lukku Robert Baggio 88. minuti väravaga.
#OTD at #France98 🇪🇸 v 🇳🇬
Nigeria came from 2-1 down to beat Spain 3-2
A shocking error from Zubizaretta made it 2-2 before an absolute screamer from Sunday Oliseh sealed a stunning win for the Super Eagles. Fantastic match pic.twitter.com/CZe7749B76 — 80s&90sFootball ⚽ (@80s90sfootball) June 13, 2022
1998. aastal kaotas Hispaania kogenud väravavahi Andoni Zubizarreta jämedast prohmakast Nigeeriale, viigistas siis Paraguayga ja pidi kindlasti viimases alagrupimängus ise Bulgaariat võitma, aga lootma ühtlasi, et edasipääsu juba pingutanud Nigeeria viitsib Paraguay vastu piisavalt pingutada. Ei viitsinud, Paraguay võitis ning pisarsilmil Bulgaaria võrku palle tagunud hispaanlastel ei jäänud üle muud kui ennast süüdistada.
2002. aastal sõideti Aasiasse tähtedest kubiseva meeskonnaga, ent veerandfinaalis Lõuna-Koreaga jäi kohtunike kaheldavate otsuste tõttu lugemata kaks Hispaania väravat ning kui toona veel verinoor Joaquin penaltiseerias vääratas, oligi kõik taas läbi. 2006. aastal jäädi 16 parema seas alla hilisemale finalistile Prantsusmaale ning alles 2010. aastal jõuti lõpuks täistabamuse ehk esimese MM-tiitlini. Maailma mastaabis see saavutus Hispaaniat siiski tippu püsima pole jätnud, sest 2018. aastal pudeneti pärast 1:5 šokk-kaotust Hollandile juba alagrupist ning kahel viimasel MM-il on komistatud kaheksandikfinaalis vastavalt Venemaa ja Maroko otsa.
2018—Spain are eliminated in the round of 16 after losing to Russia on penalties
2022—Spain are eliminated in the round of 16 after losing to Morocco on penalties
😬 pic.twitter.com/7GaHQL3j1m — B/R Football (@brfootball) December 6, 2022
Ka EM-idel ei läinud Hispaanial pikalt paremini. 1984. aasta finaalikohale järgnes ridamisi pettumusi ning veel 2004. aastal ei pääsetud isegi alagrupist edasi. Kuid siis leiti kullasoon - 2008. aastal kerkiti finaalis Saksamaad alistades teistkordselt Euroopa meistriks, mahutati kahe turniiri vahele veel esmakordne MM-tiitel ning kaitsti Euroopa kuninga trooni edukalt ka 2012. aastal.
Kahel viimasel EM-il on Hispaania pidanud tunnistama itaallaste paremust, esmalt kaheksandikfinaalis ja viimati poolfinaalis, kus jäädi hätta penaltite löömisega. Ent kahel korral teisele Euroopa suurele jalgpalliriigile kaotamises pole kindlasti midagi häbiväärset, nii et Hispaania võib suures plaanis tõdeda - kui needusest lõpuks lahti saadi, siis väiksemaid vääratusi tuli küll ette, aga järjepidevaid põrumisi enam mitte.
Inglaste kümme koledat mälestust
Inglismaa miinusmärgiga ajalugu on Hispaania omast märksa pikem. 58 aastat kestnud ootuse käigus on suudetud end mitmel korral ka finaalturniiridelt üldse eemale jätta, kuid ka sinna jõudmise korral on äpardusi kogunenud niivõrd palju, et BBC suutis neist suurema vaevata koostada esikümne. See näeb kronoloogiliselt värskemast vanema suunas liikudes välja selline:
2006 QFs penalty shootout 🏴🇵🇹
When 21-year-old CR7 sent England out of the #FIFAWorldCup. ✨#OTD | @selecaoportugal pic.twitter.com/7yz0UhU1I9 — FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) July 1, 2024
#OTD at #Mexico86 England v Argentina QF
Diego Maradona scored arguably the two most famous goals of all time as Argentina beat England 2-1
The first 'Hand of God' goal was controversial but this second goal 'you have to say that's magnificent'
🎙from Barry Davies on this one pic.twitter.com/J59v02PTu4 — 80s&90sFootball ⚽ (@80s90sfootball) June 22, 2022
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
20 aastat sümboolseid koosseise. Kams ja Vassiljev on troonil, Levadia tõusis Florast mööda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?