Kullast kaugele, pronksile lähedale (3)

Foto: Gertrud Alatare25. vooru viimane kohtumine Sillamäel pidi vastama mitmele küsimustele. Esiteks: kas Kalju saab lõpuks Sillamäe Kalevist jagu või vastupidi? Teiseks: milliseks kujuneb medaliheitlus? 1:1 viik tähendab, et jagu ei saadud ja Levadia liigub üha enam kuldmedali suunas.

Enne mängu valmistas mõlemale treenerile koosseisu valimine parajalt peavalu. Kaljul on mõne päeva pärast eurohooaja eeldatavalt viimane mäng, kust loodetakse saada võimalikult hea tulemus ning Igor Prins pidi otsustama, kas toob ohvriks liiga või üritab kahte jänest korraga püüda.

Sergei Ratnikov pidi aga mängukeelu all olevale Daniil Ratnikovile asenduse leidma ja mõtlema, mis saab siis, kui Vjatšeslav Zahovaiko vigastus ei luba tal mängida. Peatreeneri õnneks sai aga Zahovaiko mängida ja teha seda väga-väga hästi.

Valged alustavad

Sillamäe alustas domineerivamalt. 3. minutil sooritas Jevgeni Kabajev esimese pealelöögi, kuid nagu esimene vasikas läheb aia taha, siis ka esimene pealelöök oli ebatäpne. Järgmisena proovis õnne Zahovaiko. Tema sooritus võinuks lõppeda väravaga, kuid Vitali Teleš sai palli kätte.

Paar minutit hiljem tahtsid sillamäelased ka penaltit, kui Kabajev Kalju karistusalas pikali kukkus, kuid kohtuniku arvates mingit rikkumist aset ei leidnud.

Kalju esimene poolohtlik vastus tuli alles 10. minutil - Alo Bärengrub sai pea pallile vastu, kuid see lendas mööda. Kohe võinuks võõrustajad juhtima asuda, kuid löögile jäi ette post. Veel proovis ka Nikolai Mašitšev, kui ta keskelt vasakule tõmbas ja söödu asemel raske löögi sooritas, mis Telešile raskusi ei valmistanud.

Mustad löövad esimesena ...

Kalju vastas sellele aga resultatiivselt. Mašitšev tõmbas Hidetoshi Wakui keskväljal maha ning saadud karistuslöögist lendas pall Sillamäe trahvikasti, kust ründajatele appi tulnud Bärengrub kõrge lennu järel peaga täpne oli - 0:1.

Pärast väravat pani Kalju oma trahvikasti ukse kinni. Sillamäelased tohtisid küll kombineerida kasti piiri peal, kuid sisse neid ei lubatud. Aidara proovis Teleši värava hea kauglöögiga lahti muukida, kuid prantslase katse lendas meetri jagu mööda.

Kalev proovis ka tsenderdada, peamiselt vasakult äärelt, kuid Kalju positsiooniline kaitse töötas esimesel poolajal laitmatult.

... ent valged viigistavad

Kui kasutada male terminoloogiat, siis mittelspiel kulges üsna igavalt. Kalev proovis õnne väga standardse taktikaga tabada - tsenderdus äärelt ja lootus, et Zahovaiko gabariidid aitavad tal värava lüüa. Plaan B sisaldas aga Aidara läbimurdeid ja Martin Vungi osalemist rünnakute lõppfaasis.

Kalju kaitsjad mängisid aga endiselt tähelepanelikult. Kuigi paar korda erk suveõhtune päike vist pimestas Kalju kaitsjad. 48. minutil oli Zahovaikol võimalus skoor viigistada, kuid taas tabas pall posti. Teine kord lõppes aga Bärengrubi ja Zahovaiko võitlus Kalevi ründaja kukkumisega nõmmekate trahvikastis. Kohtuniku vile vaikis. Paari minuti pärast oli Aidara lähedal viigiväravake, kuid tema esimene löök tabas taas posti ja teisest löögist tuli kõigest nurgalöök.

Endspiel'i pidas aktiivsemalt Sillamäe Kalev - taheti enamat kui üsna heas mängus kaotusega leppida. Kaljule pandi korralik surve peale, ent selgelt tunti Daniil Ratnikovist puudust. Mees oma reaktiivse kiirusega võinuks koduklubile palju kasu tuua. Kuid kui plaan A ei toonud soovitatud tulemust, siis plaan B-st sündis viigivärav - Aidara oli Marius Cinikase tsenderdusest täpne ja Teleš pidi ühe selja tagant välja noppima - 1:1.

Viimased minutid kulgesid Kalevi marulise ründetegevuse saatel, kuid füüsilised jõud olid tiimil otsakorral ja sageli ei jõudnud ründeliini mängijad enam partnerite söötudeni. Hea võimalus oli nii Igor Dudarevil kui Vungil, kui keskelt peale virutati, ent taas Teleš ei eksinud.

Mäng lõppes suurmeisterliku 1:1 viigiga, mis tähendab, et Kalev on nüüd Florast ühe punktiga ees ja lootused pronksile üha reaalsemad. Kalju tegi selle viigiga aga oma elu raskemaks, sest Levadiast jäädakse maha juba viie punktiga.

Mängu parim - Vitali Teleš

Kalju väravavaht oli oma mänguga suureks toeks oma partneritele. Väravajoonel oli kindel ning viigiväravas temal süüd ei olnud.