A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Mulle kangesti meeldivad igasugused numbrid ja graafikud, mis sest, et need jalkaplatsil ei märgi suurt midagi. See ei tähenda, et neid tulpasid teha ei tohiks. Tohib ikka, sest neist joonistub üsna sageli välja midagi põnevat. Eriti siis, kui seltsis on xG!
Saksamaal toimuval EM-il on omadega jõutud poolfinaalidesse ehk ära on mängitud 48 kohtumist, mille jooksul on löödud 108 väravat. On olnud võitjaid ja kaotajaid, viigistajaid ja ... viigistajaid. See, et nelja parema sekka on jõudnud Hispaania, Prantsusmaa, Inglismaa ja Holland on fakt, mille kallal võtta pole mõtet. Nad võtsid grupifaasist kaasa enim punkte ning on seejärel saanud võidu mõlemast play-off-matšist. Kõik klaar.
Aga, lihtsalt korraks mõtleme, kui meil oleks paralleelmaailm, kus võidutseksid numbrid? Maailm, kus pall oleks kandiline ...
Mõeldud-tehtud. Võtsin interneti lahti, panin Google otsingusse "xG in euro 2024" ja lasin end üllatada. Selles mõttes polnud tegemist teab mis vägiteoga, sest ma olen harjunud, et numbrid räägivad sageli teist keelt. Nii ka sel korral.
Tulemusi grupifaasist: A, B, D ja E-alagrupid
Tegin põhimõtteliselt üki-kaki-kommi-nommi ja sõelusin kuue alagrupi seast välja neli, mis tundusid andvat piisavalt laia pilti kogutud andmetest. Kogu trall keerleski ümber xG ehk eeldatavate väravate (põhineb ajaloolistel andmetel, võttes arvesse positsiooni, söödutüüpi, eelnevaid sündmusi jne), mis omakorda viib potentsiaalse mänguskoorini.
Esimeses tabelis on välja toodud tulemused A-alagrupis, kus heitlesid Saksamaa, Šotimaa, Ungari ja Šveits. Esimeses skooriveerus on välja toodud tegelik seis ning selle kõrval tulemus, mis peaks paika xG järgi. Värvidega on üle võõbatud tulemused, mis on tabanud kas naelapead (roheline) või läinud rappa (punane). Nagu näha, siis esimese neliku puhul on viiel juhul seis olnud n-ö õiglane ning korra saanud Šveits punkti, mis xG järgi poleks neile pidanud minema.
Kuna kõik klapib enam-vähem, ei erine paralleelmaailma tabel eriti. Nihe tuleb sisse vaid Saksamaa ja Šveitsi osas, kes leppisid viiki, kuigi xG pidas reaalseks võõrustajamaa võitu. Niisiis vastavad kohad tegelikkusele.
Neutraalse lugeja õnneks ning Horvaatia fännide kurvastuseks võinuks seis B-alagrupis olla tüki teistsugune. Seda justnimelt Luka Modrici ja tema kamraadide tegude läbi: mäng Hispaaniaga lõppenuks paralleelmaailmas 0:3 kaotuse asemel 2:2 viigiga ning Albaaniast oleks saadud 3:2 jagu. Lisaks Hispaaniale, Horvaatiale ja Albaaniale heitles grupis ka Itaalia.
See tähendab, et kandilise palli korral oleks Horvaatia lõpetanud B-alagrupis teisel positsioonil ning jätkanud heitlust EM-tiitli nimel. Selle asemel said nad vaid kaks punkti, mis paigutas nad kolmandale pulgale ning jättis konkurentsist kõrvale. Vast oleks edasi pääsenud ka Itaalia, kelle teenitud neli punkti olid n-ö ausad. Reaalne tabeliseis oli aga: Hispaania, Itaalia, Horvaatia, Albaania.
Halb uudis paralleelmaailmast tuleb ka Austriale, kellel siinmail lihtsalt joppas. Kui 3:1 võit Poola üle oleks pidanud olema hoopis 2:2 viik, siis mängus Hollandiga poleks nad pidanud saama silmagi. D-alagruppi kuulusid Poola, Holland, Austria ja Prantsusmaa.
See viib meid karmi tõsiasjani: Austria poleks pidanud alagruppi võitma, vaid jääma hoopis ühe punktiga kolmandaks! Esimesed kaks kohta läinuks xG järgi Prantsusmaale (reaalsuses 2. koht) ja Hollandile (3.), kelle omavahelise matši komakohad soosisid Didier Deschampsi poisse. Sama kehtis ka Austria kohta duellis Poolaga.
Silmad-kõrvad surugu lukku nüüd need, kes hoidsid tulihingeliselt pöialt mõne E-alagrupi esindajale. Kuigi keegi seda tulemas ei näinud, mängisid kõik koondised - Rumeenia, Ukraina, Belgia ja Slovakkia - end nelja punkti peale. Nii poleks pidanud minema, sest belglased pidanuks avamängust 0:1 asemel saama 2:1 ning võit oli aus ka rumeenlastega peetud matšis.
Niisiis oleks Belgia pidanud lõpetama teenitud seitsme punktiga esikohal (reaalsuses 2.) ning kolme peale tõusnuks igast mängust viigi võtnud Ukraina (4.). Jällegi, paralleelmaailmas poleks Rumeenia alagruppi võitnud, vaid jäänud tänu paremale xG komakohale napilt Slovakkia (3.) ette kolmandaks.
Millised tulemused poleks paralleelmaailmas mitte mingi hinna eest läbi läinud?
See tore sait, mille guugeldades leidsin, pani senised tulemused paremusjärjestusse n-ö aususe järgi. Need protsendid aitavad eriti hästi ilmestada stsenaariumit, mille kohaselt võidutsevad numbrid ja statistika. Ehk siis, kes on olnud seni suurim (eba)õnnesõdur? Tabelis on välja toodud tulemused, mille xG ausus jääb alla 50 protsendi.
Võidukalt esikohalt leiame Austria ja Türgi, kes heitlesid EM-i kaheksandikfinaalis sääraselt, et Merih Demiral lõi kaks väravat ning Michael Gregoritsch vastas vahetusest sekkumise järel ühega. Paralleelmaailmas võidutsenuks kindlalt Ralf Rangnicki juhendatav koondis, kes pidanuks 3:1 võiduga ise veerandfinaali liikuma.
Hästi ei klappinud ka Gruusia ja Tšehhi mängu tulemus, mis pidanuks 1:1 viigi asemel lõppema viimase 3:1 võiduga. Cristiano Ronaldo fännide rõõmuks olgu üle toonitatud, et Gruusia 2:0 võit polnud samuti aus - xG järgi oleks olnud lõppskooriks õige märkida 2:2. Täpselt vastupidiselt läks ka Hispaania ja Saksamaa veerandfinaali tulemus.
Autori kära
Olen senisel turniiril esindanud seda mõttelaadi, et parem paeluv mäng kui tuim tulemus. See idee on värskelt kasvatanud mõne juure juurde tulenevalt minu leerivalikust ning sellest, et sõel sai selline nagu ta sai. Ehk siis, minu lemmik on välja pudisenud ja olin korraks seetõttu ikka löödud ka. Nüüd on parem olla, tänan küsimast.
Kui see pudin oli juhtunud ning järgmine mäng juba käima läinud, tabasin end mõttelt - kui paneks reegli, et nelja parema sekka pole asja koondisel, kes ei suuda veerandfinaalis normaalajaga xG-d minimaalselt 1,0 peale upitada?! Sõbranna (tervitused sulle!), kellega tol õhtul matše jälgisin, tuli (vähemalt minu arvates, aga võib-olla oli ta lihtsalt külalislahke?) mõttega justkui kaasa. Vast suuresti seetõttu, et too järgnenud mäng oli noh ... meeletult igav.
Lähme nüüd veel viimast korda sinna paralleelmaailma, kus tulebki 90 minutiga vähemalt 1,0 kätte saada. Ehk siis, tuleb luua rünnakuid ja minna löögile - teha midagi ka rahvale, kelleta oleks lihtsalt vutt, aga mitte pidu. Pilt (mida saab telefonis sõrmega pisut nihutada) on niru.
Ehk siis esimesest veerandfinaalist oleks 90 minuti põhjal pidanud edasi pääsema Saksamaa ning teisest ... mitte keegi. Kolmandast duost mängis end ainsana üle 1,0 Šveits ning neljandast mõlemad koondised - Holland ja Türgi. Niisiis, palun vabandust, Portugal, Prantsusmaa ja Inglismaa, aga teie turniir on läbi ning Saksamaa, Šveits ja Türgi astuge lisaks Hollandile lahkesti edasi!
Olgu-olgu. Nautigem teisipäeval Hispaania ja Prantsusmaa matši ning kolmapäeval Hollandi ja Inglismaa vastasseisu! Elagu ümmargune jalgpall!
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?