Linnaruumist Hamburgi näitel (0)

Politsei võttis eilset derbit väga tõsiselt. Foto: Hamburgi politsei Twitter

Eile hilisõhtul peeti Hamburgis maha üks jalgpallimäng, mis oli eriilmeline seepärast, et selle olulisus ei piirdunud vaid kohustuste seadmisega kahele spordiklubile, ootuste kruvimisega fännide seas ning nupukuse nõudmisega ajakirjanikele, aga veel ka seepärast, et see mäng seadis erakordsesse pingesse osa Hamburgi hiiglaslikust linnaruumist.

Kõnealuseks sündmuseks oli Saksamaa suuruselt teises linnas toimunud jalgpallimäng St. Pauli ja HSV vahel, mis esiliiga raames St. Pauli staadionil peetuna kodumeeskonna 2:0 võiduga lõppes. Kui mõelda Hamburgist kui jalgpallilinnast, on tänaste päevade atmosfäär seal omamoodi veider.

Ühelt poolt ei saa ükski linnakodanik, kes ikka mõne oma linna klubi fännide hulka kuulub, tunda rõõmu sellest, et Hamburg oleks kaasatud Saksamaa absoluutse tipu tegemistesse, teisalt aga pakub kahe suurema Hamburgi klubi samasse liigasse kuulumine võimaluse omavahelisteks korralisteks kohtumisteks, mille psühholoogilisele kirevusele ei saa vist võrdväärset pakkuda mitte ükski teine jalgpallimäng, mille üheks osaliseks üks või teine nimetatud klubi oleks.

Ka on tähelepanuväärne, et selline võimalus on avanenud teist hooaega järjest, milline viimati tuli ette vahemikus 1995–1997, kui St. Pauli kaks hooaega kõrgliigas suutis püsida. Reeglina on aga need kaks võistkonda kuulunud tasemelt erinevatesse liigadesse, mida illustreerib ka fakt, et kuigi eile saadi omavahel kokku 93. korda, on Bundesliga loomise päevist 1963. aastal vastakuti mindud vaid 22 korda, ning noistki mängudest kolm toimunud karikasarja raames.

REKLAAM

Küllap võib just ebaregulaarselt toimuvatest omavahelistest vastasseisudest otsida põhjust, miks üleeilne Bild am Sonntag (BaS) väljaande viimasele lehele paigutatud "Maailma tulisemate derbide" hulka Hamburgi oma paigutanud ei tihanud. Kümne tulisema hulka oli arvatud kaks Saksamaa vastasseisu ning nagu eeldada võib, oli üks neist "Revierderby" ehk Dortmund –Schalke; teiseks valikuks osutus Leipzigi vastasseis Lokomotive ja Chemie vahel.

Siiski ei tähenda BaS-i toimetuse valik aga mitte midagi enamat, kui vaid konkreetse toimetuse konkreetset valikut, ja kuigi Hamburgi derbi tolle toimetuse hinnangul kümne hulka ei kuulu, ei tähenda see ometi seda, et seda derbit ei iseloomustaks karakteristikud, mida sellistele mängudele omistatud on.

Ajalooliselt väljakujunenud rivaliteetidel võivad olla erinevad subjektiivsed indikaatorid: rahvuslikud, poliitilised, keelelised, sotsiaalsed. Me ei võta endale siin praegu ülesandeks Hamburgi derbi ajalooliseid põhjuseid välja selgitada, kuivõrd osutada, et kõik nimetatud kategooriad saavad tekkida ühise, n-ö objektiivse katusekategooria hõlma all. Tolle ülemkategooria sõnastab mõiste derbi sporditähenduslik definitsioon, mis veel eesti keeles ametlikult kinnistatud pole, kuid mis Cambridge'i sõnaraamatu järgi tähistab paikkonda, territooriumit.

Samas tuleb kohe lisada, et konkreetse territooriumi suurust ei defineerita aga ei joonlaua ega administratiivsete terminitega; teisisõnu, seda ei määra kilomeetripostid ega ühe linna piirid. Me teame, et selleks ruumiks võib olla pool Hispaaniat (Real Madrid vs Barcelona) aga ka hoopis paarsada meetrit (Liverpool vs Everton). Niisiis piirdub territooriumi roll eelduseks olemisega selle sees aset leidvatele sotsiaalsetele suhetele.

Ükskõik millised aga konkreetse ruumi mõõtmed ka poleks, ei saa ruumi kohalolu jalgpallimängude korraldamisel vältida, seda isegi olukorras, kui ruum kipub eelpool ülesloetletud subjektiivsete indikaatorite varju jääma. Ruum võib küll muutuda nähtamatuks, kuid ta on alati olemas ning sellest, kui olulist rolli ruum kanda võib, milliseid assotsiatsioone see jalgpallifännides luua võib, sellest saime Hamburgi derbi näitel hariva õppetunni klubide viimase omavahelise mängu eel sel kevadel.

Siin õppe-eesmärgiks kohandatud materjali eest tuleb tänada Saksa telejaama RTL, mille populaarses telemagasinis Stern TV võeti märtsis uurida, kuidas politsei reguleerib fännide omavahelisi suhteid mängu eel ja selle järel. Meie vaatame järgnevalt, milliseid väljakutseid linnaruum nii politseile kui fännidele esitas.

Stern TV jälgib asjade kulgu ühe keskikka kuuluva naispolitseiniku perspektiivist, kes tol päeval ratsapolitseinikuks kehastub ning kelle peamiseks ülesandeks ennetada kahe klubi toetajate kokkusattumist.

Meetod selleks näib esmapilgul lollikindel – HSV poolehoidjatel keelatakse liikuda linnaruumis, mis on avatud vaid St. Pauli fännidele, ning vastupidi. "Pauli või HSV?" kuuleme meie politseinikku riietuse järgi anonüümseks jääva noore mehe suunas karjuvat. Saanud vastuse, et tegemist on HSV fänniga, annab ta teada: "Selge, siis jääte sinna. Ükski HSV fänn siit edasi ei pääse." Ühel tumedat jakki kandval noormehel käsib politseinik hõlmad avada, et selgeks teha, kumma klubi värve too kannab. Särgi värv tähistab lubatähe väljaandmist linnaruumi konkreetsesse piirkondadesse.

St. Pauli staadion mahutab 30 000 inimest ning Stern TV reporteri edastatud informatsiooni kohaselt saabus HSV poolehoidjaid mängule 3000, kellest suur osa ühise massina staadionile liikus. Tolle massi moodustasid suuresti nooremapoolsed mehed, kelle käitumine on väljakutsuvalt agressiivne – riietuses domineerivad tumedad toonid, paljud on näo ette tõmmanud maski, St. Pauli suunas karjutakse roppusi, provotseerivalt otsitakse politseiga kontakti.

2. Bundesliga või mitte, kohalik derbi on fännidele alati magus. Foto: HSV Twitter

Politsei peamine funktsioon seisnes tolle massi kooshoidmises, milleks oli kaks peamist põhjust. Esiteks tuleb seda teha seepärast, et sealt rebenevad tükikesed politsei vaateväljast kadununa kaaskodanikele liigset tüli ei valmistaks; teiseks tuleb selle grupi liikmeid kaitsta ka väljast tulenevate rünnakute eest, mida ennetada ja tõrjuda on lihtsam, kui grupp koos püsib.
Operatsiooni õnnestumiseks oli politseil kasutada erinev tööinventar – veekahurid, küllap ka tulirelvad, erinevad transpordivahendid jne, kuid kõik see oli surutud meetodisse, millele juba viitasime – kindlaks määratud linnaruumid mõlema klubi fännidele.

Kuid arusaadavalt on kontrolli nii koguka massi üle hoida keeruline ning siit-sealt mõni tükike ikka rebenes. Ka Stern TV kaamera tabas kaks jooksikut, kes politsei eest pääsenuna neile keelatud ruumi sisenesid. Telepildi põhjal ei oskaks küll arvata, et nonde jooksikute eesmärgiks olnuks varasem staadionile jõudmine. Külalismeeskonna fännide tribüünile suunamine on ju samuti rangelt reguleeritud. Ka süvendab kahtlusi nonde noorte meeste soov staadionile jõuda sõpradest lahutatuna.

Niisiis võiks küsida, mis eesmärke selline jooks siis õigupoolest täidab? Alustame vastusest, mille andis meie valvepolitseinik, kes ütles, et sellise käitumisega tahavad fännid oma olemasolust lihtsalt teada anda. Kuigi ei tohi eitada, et sellise jooksuga võib asjaosaline oma turvalisuse ohtu seada ning võib ka kaaskodanike seas hirmu külvata, siis küllap tuleb siiski nõustuda, et sellistel jooksudel on peamiselt siiski vaid sümboolne tähendus.

Siit edasi mõeldes võiks järeldada, et iga selline õnnestunud jooks on võrdne omamoodi manifestina, millega jooksja ei kuulutata oma vägevust vaid St. Paulile, aga ka politseile. Ka ei tohi unustada, et kuna tegemist on peamiselt noortest meestest koosneva grupiga, siis võib arvata, et iga sellise õnnestud jooksuga paraneb sellega hakkama saanud noore mehe positsioon grupi üldises hierarhias.

Veel tuleks tunnistada, et taolistele jooksudele lisasid motivatsiooni ka võimud ise, ka politsei, sest just võimude keeld moonutas senist anonüümset linnaruumi, muutes sellega konkreetsed tänavad ja kvartalid jalgpallifännidele tähenduslikeks. Õnnestunud jooks annab võimaluse näidata, et politsei võim fänni peatada ei suuda, samuti võib taolist akti tõlgendada kui oma vastase ruumi rüvetamist.

Ühe tähelepaneku sooviks lõpetuseks veel teha. Nimelt jätab siin viidatud Stern TV reportaaž tähelepanuta ühe konkreetse linnaruumi peategelase ehk kohaliku elaniku perspektiivi. Kuna seda meile ei vahendatud, peame toetuma iseenda kujutlusvõimele ning tuleb möönda, et intrigeeriva novellikese algus hakkab end siin ise lahti kerima.

"Mängupäeva hommikul kodupoodi värske saia järele minemiseks pidi tubli pereisa teraselt jälgima, mis värvi särgi ta selga ajab. HSV-valge või St. Pauli-pruun võinuks isegi klubiembleemide puudumisel liigset tähelepanu tõmmata, rutiinse jalutuskäigu trajektoori muuta ning koju ootama jäänud pere sootuks hommikueineta jätta."

Paneme tähele, et kuigi siit hakkavad välja kooruma olmedraama esimesed pildid, ei tähista sellisena seatuna read aga pelgalt ilukirjanduslikku katsekest, vaid, nagu me eelnevalt nägime, need on piisavalt tabavad ka dokumentaalteose koostamisel.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Kalev palkas keskkaitsesse Käidi koduklubi kasvandiku
OLULINE JA VÄRSKE
VÄLISMAA
Hispaaniast Legioni naasnud Andrejev: eesmärk on väravatabelis järgmine sada ette pöörata
KÕVA SÕNA
Võimas! Napoliga kaks aastat järjest liiga võitnud Tammik käis testimisel maailma parimate sekka kuuluvas Saksamaa tippklubis
JUULI PARIMA OTSINGUIL
VIDEO | Neli ristnurka lajatatud võiduväravat ja akrobaatiline boonus: kes lõi Premium liiga juulikuu ilusaima?
TASKUHÄÄLINGU UUS OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Liit võiks Transile vastu tulla ja erandiga pentsiku peitusemängu lõpetada
Miks läks Mihkel Ainsaluga nii nagu läks? Kes võiks olla Transi uus peatreener? Kas tippmängijad võiksid osaleda rahvaliigas?
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
PÕNEVAT
 
Piletita maailma kõige kiiremini keerleval karussellil
VÄLISMAA
Piletita maailma kõige kiiremini keerleval karussellil (3)
Jorge Jesus võitis Flamengoga rohkem tiitleid kui sai kaotusi ja jättis lahkudes viiekordse maailmameistri kõverpeeglisse põrnitsema.
SOCCERNET TV
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
15
13
1
1
40:11
40
2.
Nõmme Kalju FC
15
9
2
4
28:10
29
3.
Tallinna FCI Levadia
15
8
3
4
37:23
27
4.
Paide Linnameeskond
15
9
0
6
32:20
27
5.
Viljandi JK Tulevik
15
8
0
7
22:26
24
6.
Tartu JK Tammeka
15
4
4
7
15:24
16
7.
JK Narva Trans
15
4
4
7
18:22
16
8.
FC Kuressaare
15
4
3
8
15:26
15
9.
Tallinna JK Legion
15
2
4
9
7:23
10
10.
JK Tallinna Kalev
15
2
3
10
8:37
9
VIIMASED PILDIGALERIID
HÄÄLETUS
Kes lõi Premium liiga juulikuu ilusaima värava?
25%
62%
7%
1%
5%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • E, 19.00 PJK - Flora (karikavõistlused)
  • N, 20.30 Vaprus - United (Esiliiga)
  • R, 19.30 Flora - Kuressaare (Premium liiga)
  • L, 14.00 Lootos - Vaprus (naiste meistriliiga)
  • P, 13.00 Paide - Kalev (Premium liiga)
  • P, 19.00 Tammeka - Levadia (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
40
Nõmme Kalju FC
29
Tallinna FCI Levadia
27
Paide Linnameeskond
27
Viljandi JK Tulevik
24
Tartu JK Tammeka
16
JK Narva Trans
16
FC Kuressaare
15
Tallinna JK Legion
10
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK