Lisaajal kannatanud Flora ei tundnud jalgpallireegleid (6)

Rauno Sappinenil oli lisaaja lõpus raskusi liikumisega. Foto: Hendrik Osula

Tallinna FC Flora võitles Meistrite liiga esimese eelringi kohtumises Suduvaga lisaajal 1:1 seisul väsimusega, aga jättis oma viimase vahetuse kasutamata, sest ei tundnud jalgpallireegleid.

Lõpuks penaltiseerias kaotatud matši jooksul tegi Flora peatreener Jürgen Henn kolm vahetust. Esmalt vahetas ta 62. minutil puhkama äärepoolkaitsja Martin Milleri, keda asendas Rauno Alliku. 84. minutil võeti puhkama avaväravale eeltöö teinud Vlasi Sinjavski, kelle asemel sekkus Frank Liivak.

Lisaaja esimese poolaja järel sai mäng läbi Flora vasakkaitsja Ken Kallaste jaoks, kes juba mängu alguses kokkupõrke järel hüppeliigest väänas, aga sellest hoolimata hambad risti edasi pingutas. Kui Henri Järvelaid Kallaste vastu platsile jooksis, kutsus Flora soojendusalalt ära ka Markus Poomi, suunates ta tribüünile istuma.

Keskpoolkaitja Poom oli sooja teinud sisuliselt esimese poolaja lõpust, sest tema kohal algkoosseisus alustanud Markus Soometsa mäng avapoolajal oli rabe. Teisel poolajal Soometsa sooritus paranes, ent aegamisi ta väsis, mis ilmselt mängis rolli ka normaalaja lõpus luhatud hea võimaluse puhul nagu ka penaltiseerias.

Lisaks Soometsa ja teiste meeste väsimusele oli lisaaja teisel poolel täiesti rivist väljas ründaja Rauno Sappinen, kes liikus lonkava sammuga. Ometi ei teinud Jürgen Henni juhendatav Flora ära oma viimast, neljandat vahetust.

Kui mängujärgsel pressikonverentsil ajakirjanikud Hennilt viimase vahetuse tegematajätmise kohta pärisid, vastas Flora peatreener: "Lisaajal oli meil ainult üks vahetus. Lisaajal me rohkem ei saanud teha. Järvelaid tuli juba lisaajal Keni asemele."

Jürgen Henn koos oma abiliste Joel Indermitte, Aiko Orgla ja Norbert Hurdaga jättis neljanda vahetuse kasutamata. Lisaaja teiseks poolajaks kupatati tribüünile ka eelnevalt pikalt sooja teinud Markus Poom (üleval keskel). Foto: Hendrik Osula

Talle sekundeeris kõrvalt võistkonna kapten Konstantin Vassiljev, et täiendava vahetuse saamiseks peavad kolm esimest vahetust 90 minuti sees toimuma, aga Flora oli teinud ainult kaks, mille peale Henn märkis: "Lisaajal on üks vahetus tuua, ükskõik kuidas see on. Ründajat oleksime vajanud, aga pingilt rohkem võtta ei olnud. Sapi oli selgelt raskustes."

Siinkohal ajasid florakad aga jalgpallireeglid sassi. Nimelt näeb reglement ette, et lisaaja korral saavad võistkonnad juurde ühe täiendava vahetuse sõltumata sellest, kas nad on kasutanud ära maksimaalse arvu normaalajal lubatud vahetustest või mitte. Seega teoreetiliselt võib võistkond lisaajal teha ka neli vahetust, kui eelnevalt pole kedagi välja vangerdatud.

Segaduse võis põhjustada UEFA ajutine muudatus veel käimasoleval 2019-20 Meistrite liiga hooajal (ei rakendu alanud 2020-21 hooajal), kus koroonaviiruse mõju tõttu tohib teha mängus viis vahetust, aga need tuleb ellu viia kolme mänguseisaku raames. Seejuures ei lähe mänguseisakutena arvesse vahetused, mis on tehtud esimese ja teise poolaja vaheajal ning lisaaja korral ka enne lisaaega või lisaaja vaheajal. Seega isegi sellest loogikast lähtudes eksis Flora reeglite tundmisel. Pealegi ka viie vahetuse puhul lisandub lisaaja korral veel üks täiendav vahetus ja vahetuskord, mis muudab valitseva Eesti meistri eksimuse veelgi arusaamatumaks.

Kas ja kuidas oleks võinud täiendavad värsked jalad Flora mängu lisaajal mõjutada, teab vaid jalgpallijumal ise. Suduva lisaajal toodud neljas vahetusmees Valerijs Šabala oli igatahes penaltiseerias palluriks, kes realiseeris oma löögi kindlalt. Kuivõrd Flora euroteekond jätkub septembris Euroopa liiga teises eelringis, tuleb asjaosalistel enne seda aga reegliteraamatuga uuesti tutvust teha, et välistada iseenda keerulisse seisu mängimine.