Luup peale | Penaltidraama Lillekülas tõi hiilgavaid šansse omanud Florale järjekordse eurokaotuse (lisatud pildigaleriid) (10)

FC Flora ründajal Rauno Allikul oli 90+3. minutil väga hea võimalus meeskonnale võit tuua. Foto: Brit Maria Tael

FC Flora ei suutnud ka kümnendal korral Meistrite liigas avaringist edasi jõuda. Leedu tšempioni Marijampole Suduva vastu mindi küll kohtumist juhtima, aga vastased viigistasid neile tarbetult kingitud penaltist. Võitja selgus penaltiseerias, mis algas Flora poolt Konstantin Vassiljevi eksimusega ja lõppes 2:4 kaotusega.

• Fotod: vaata Hendrik Osula pildigalerii siit ja Brit Maria Taela pildigaleriid siit. Mõlemad galeriid leiab ka artikli alt.

Suduva kolmanda lööja Josip Tadici eksimus tasakaalustas penaltiseeria, aga eksis ka Flora neljas lööja Markus Soomets. Kas Flora oleks ikkagi pidanud eelnenud nädala treeningutel penalteid harjutama? Ilmselt oleks tulnud kasuks. Kas Vassiljevi posti tabanud penalti pidanuks olema konkreetne, mitte pehme ja kaval? Jah, kindlasti.

Aga need on kõigest kaks küsimust, mis määrasid selle, et Flora eurosarjas jälle kaotas. Penaltiseeriale eelnenud 120 minuti jooksul juhtus mõlema värava all rohkesti sündmusi, kus sentimeeter siia või sinna võinuks anda kohtumisele hoopis teise käigu.

Floral oli väga hea šanss lüüa 2:0 värav ja kolm suurepärast šanssi 2:1 võiduvärava löömiseks. Samas oli neil lisaaja teisel poolajal kõvasti õnne, et üldse penaltiseeriani jõuti. Kahe võrdse vastase mäng, nagu arvata võis, kus kogenum ja rahvusvahelisem Suduva peale jäi.

Flora leeris valitsev kahetsus on suur, sest šanss oli väga hea. Kuigi asetust ei omatud, läks loosiga hästi ning saadi igati mängitav vastane. Samuti koduväljakueelis. Enamat olnuks patt tahta, aga ikkagi jäi midagi puudu. See on valus kaotus mitte ainult Florale, vaid tervele Eesti jalgpallile, sest kohaliku liiga taset mõõdetakse euroeduga. Flora jäi sellest taas ilma. Tõsi, teekond pole lõppenud, vaid jätkub Euroopa liigas.

1. Kuidas kõik täpselt juhtus?

Esimese poolaja teravaimad momendid sündisid Flora karistusalas. Kuigi kodumeeskond alustas hästi, kui Vlasi Sinjavski end 2. minutil karistusala joonelt löögile mängis ja veidi üle virutas. Aga mõlemalt poolt väga ettevaatliku avapoolaja kolm ülejäänud märkimisväärset sündmust leidsid kõik aset väljaku teises otsas.

7. minutil oli enda karistusalas ebakindel Henrik Pürg ning Mihret Topcagici terava madal löögi puhul oli vaja Matvei Igoneni head tõrjet. 21. minutil tegi tehnilist praaki teine keskkaitsja Märten Kuusk ning karistusalasse murdnud Topcagici üpris terava nurga alt tehtud löögi tõrjus Igonen jalaga. Üleminutil oli Suduval kasutada nende esimene nurgalöök.

Tsenderdusega leiti üles eelmisel nädalal peetud Leedu kõrgliigamatšis Vilniuse Žalgirisele kaks väravat löönud võimas keskkaitsja Samir Kerla. Bosnialane pääses seitsmelt meetrilt peaga täiesti vabalt lööma ja värav tundus ülimalt tõenäoline, aga Flora õnneks suundus löök keskele ja Matvei Igonen püüdis selle väravajoonel. See oli väga napp pääsemine.

Teist poolaega alustas aga teravamalt Flora. 47. minutil teeniti oma esimene ja kaks minutit hiljem teine nurgalöök. Suduva klaaris selle ja Josip Tadic viis meeskonda kontrarünnakule, aga Vladislav Kreida hiilgav spagaat röövis horvaadilt palli. Kreida lükkas Sinjavskile, kes andis kaugelt tuld. Väravavaht Ivan Kardum tõrjus enda ette ning esimesena jaol olnud Rauno Sappinen viis Flora juhtima. Häid sooritusi oli selle seeria käigus mitu, aga kõige säravam neist Kreida spagaat!

54. minutil ohustas Vassiljevi äärelt antud karistuslöök tagumist ristnurka, aga Kardum tõrjus. Kaks minutit hiljem mängisid Sappinen ja Martin Miller Kostja keset karistusala löögile, aga 36-aastane poolkaitsja tulistas meetri jagu mööda, kuigi 2:0 näis olevat pea vältimatu.

Suduva oli sunnitud mängu avama ja kui esmalt pääses Flora paaril puhul lubavalt ründama, siis peagi jäädi selge surve alla. 77. minutil teenis Suduva penalti, kui nurgalööki kaitstes rammis Henrik Pürg Kerlat. Kohtuniku otsus oli täiesti õige ja Topcagis realiseeris 11 meetri karistuslöögi kindlalt.

Suduva jätkas domineerimist ning 82. minutil oldi väga lähedal juhtväravale, kui Andro Švrljuga karistusala äärest sooritatud löök end ülinapilt tagumisest postist mööda kruttis. Suduva oli selgelt enesekindlam ja Flora närvilisem, mida tõestas ka 84. minuti kollane kaart kaptenile Vassiljevile. Põhjuseks protesteerimine.

Enne penaltiseeriani jõudmist avanes Floral kolm hiilgavat võimalust võiduvärava löömiseks (neist allpool põhjalikumalt) ning lisaaja teisel poolajal, kui kõik mängijad olid sodid, mis sodid, lõi Topcagic 112. minutil läbimurdel olles posti ja 119. minutil peaga nii, et Pürg blokeeris selle väravajoonelt. Siis aga järgnesid penaltid.

Andro Švrljuga, alla vasakule, Igonen teisele poole – 1:0
Konstantin Vassiljev, pehme löök paremasse posti, kust põrkab vastu Kardumi ja välja – 1:0
Valerijs Šabala, alla vasakule, Igonen teisele poole – 2:0
Rauno Sappinen, alla vasakule, Kardum teisele poole – 2:1
Josip Todic, paremasse ristnurka, aga posti ja üle – 2:1
Henri Järvelaid, alla paremale, Kardum õigesti, aga ei ulata – 2:2
Domagoj Pušic, alla vasakule, Igonen õigesti ja näpud vahel, aga sees – 3:2
Markus Soomets, sisuliselt keskele, Kardum tõrjub – 3:2
Mihret Topcagic, alla vasakule, Igonen teisele poole – 4:2 ja läbi!

Suduva kohtub Meistrite liiga teises eelringis Tel Avivi Maccabiga, Flora eurohooaeg jätkub septembris, kui mängitakse Euroopa liiga teine eelring.

2. Flora kolm kuldset kasutamata šanssi

Normaalaja lisaminutitel oli ärevus Flora kastis, sest Suduva suutis palli selle lähedal hoida. Aga kolmandal üleminutil pääses Flora kontrasse. Suurepärasesse kontrasse, kus korraks oli kasutada kolm-üks arvuline ülekaal. Frank Liivaku sööt Rauno Allikule jäi küll natuke selja taha, ent kogenud ääreründaja tegi õiged liigutused ja mängis end ikkagi löögile, mille Kardum suutis üle värava lükata. Mängitud oli 92.52.

Järgnenud nurgalöögi puhul kasutas Flora varasematega võrreldes erinevat lahendust. Kõrge tsenderduse asemel mängiti madal pall mööda otsajoont, millele liikus vastu Sappinen, kes suunas selle puutega väravaesisesse saginasse. Sealt põrkas pall ette Markus Soometsale, kes lõi, aga taas suutis Kardum lati alt tõrjuda. Mängitud oli 93.25 ja kuna üleminuteid oli antud kolm, siis nurgalööki enam sooritada ei saanud, vaid kõlas lõpuvile.

Lisaaeg. 97. minutil kombineerisid vasakul äärel Ken Kallaste, Frank Liivak ja Vassiljev, kuniks viimane neist andis Suduva kaitseliini taha ja tagumisse posti salakavala tsenderduse. Alliku lõikas õigeaegselt ja saavutas palliga kontakti, aga mitte korraliku. Löögilaadne toode lendas üle värava. Kolm kuldset võimalust võiduvärava löömiseks läksid kõik paraku luhta ja selle eest tuli maksta väga kõrget hinda.

3. Pürgi vastakas minut

77. minutil tegi Henrik Pürg esmalt hiilgava bloki, kui libistas end ette karistusalasse purjetanud Eligijus Jankauskase madalale ja teravale pealelöögile. Järgnenud nurgalöögi puhul sai päästjast aga patuoinas, sest Kerla rammimine oli rumal otsus. Järgnenud penaltist sündis viigivärav ja minut võttis ilmekalt kokku stabiilsuse olulisuse. Ühest õnnestumisest pole suures plaanis kasu, kui seejärel eksida.

4. Eesti – Leedu 11:2

37. minutil tegi Suduva sunnitud vahetuse, sest keskpoolkaitsja Povilas Leimonas oli üles korjanud põlvetrauma ega saanud enam jätkata. Teda asendas horvaat Domagoj Pušic, mis tähendas, et platsil viibinud kodanike arvestuses asus Eesti Leedu vastu 11:2 eduseisu. Flora koosseisu ei kuulu teatavasti ainsatki välismängijat.

Suduva kandis protokolli viis Leedu, neli Horvaatia, kaks Bosnia ja Hertsegoviina ja Läti ning ühe Ukraina, Slovakkia, Serbia, Brasiilia ja Austria jalgpalluri. Erinevalt Premium liigast ei kehti Leedus kodumaal treenitud mängijate limiit, mistõttu võivad sealsed klubid palgata leegionäre nii palju, kui süda lustib.

Protokollist vastu vaadanud lippude rivi näitab, et Eesti ja Leedu jalgpalliliitude strateegilised valikud selles küsimuses on olnud väga erinevad. Kas ja kummale toob see paremad sportlikud tulemused, saab hinnata aastate pärast tagasi vaadates.

5. Kaotuse hind – kuni 400 000 eurot

Hooaja 2020-21 eurosarjade auhinnarahasid pole UEFA veel avaldanud, need selguvad alles kevadel. Aga viimased 15 aastat on alati paika pidanud põhimõte, et need pole eelmise hooajaga võrreldes väiksemad. Seega kui aluseks võtta hooajal 2019-20 eurosarjades makstud auhinnarahad, mida nimetatakse ametlikult solidaarsusmakseteks, käis tänane mäng 400 000 euro peale.

Meistrite liiga esimeses eelringis osalevatele klubidele on tagatud 800 000 eurot auhinnaraha, aga teise eelringi jõudnu puhul on see summa 1,2 miljonit. Iga edasine võit tõstab summat veelgi. Olgu meenutatud, et just sellise raha (1,2 miljonit) teenis eelmisel suvel eurosarjast Nõmme Kalju, kes võitis Meistrite liiga esimeses eelringis, kaotas teises ning siis ka Euroopa liiga kolmandas eelringis.

Kui Flora Euroopa teise eelringi kohtumise võidab, tõustakse 1,06 miljoni euro peale.

19. augustil kell 19.30 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - FK Marijampole Suduva 1:1 (0:0; 1:1; 1:1) penaltitega võitis Suduva 4:2