A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Inglismaa karikavõistluste kolmas ring tuletas osalt tänu loosiõnnele meelde, kuidas on Londonit õnnistatud tippklubidega, sest koguni kümme neist mängis koduväljakul. See valmistas kõvasti peavalu Londoni politseile, aga mängud said peetud ning kinnitust sai ka asjaolu, et häid lambaid mahub palju ühte lauta. Kuigi viimase mõnekümne aasta jooksul on õige mitu klubi vahetanud kodustaadionit, on ikkagi jäädud juurte juurde.
Soccernet.ee taskuhäälingu "Udune Albion" värskes osas vaatlesid Kristjan Jaak Kangur ja Ott Järvela portaali The Athletic toel asjade seisu. Kuidas on isegi teiste metropolidega võrreldes tiheda asustusega Londonis võimalik, et isegi hiidstaadioni rajanud Arsenal kolis vaid kilomeetri jagu ning mõne teise staadioni keskpunkt asub eelkäija omast kõige rohkem mõnesaja meetri kaugusel?
"Inglismaal näiteks Bolton, Stoke, Coventry ja Reading, kes on kõik millalgi Premier League'is mänginud, on viimaste kümnendite jooksul kolinud kuskile linnaserva. Vanasti mõõdeti linnade vahemaid peapostkontori järgi, Athletic mõõtis nüüd väljaku keskpunkti järgi, aga näiteks Bolton kolis 7,9 ja Brighton 6,9 kilomeetrit," märkis Kangur alustuseks.
"Samas nüüdne AFC Wimbledon on liikunud 350 meetrit ja Tottenham veel vähem, sest nemad ehitasid oma uue staadioni piltlikult öeldes vana ümber. Ja ka Middlesbrough, Sunderland, Derby ja Southampton ei ole kolinud kaugemale kui üks-kaks kilomeetrit," lisas ta.
Southampton roads are expected to be busy as Saints play Walsall FC at St Mary’s this afternoon. https://t.co/dkmMBFRyJH — Daily Echo (@dailyecho) January 6, 2024
"Aga Southamptoni staadionil ma näiteks hiljuti käisin ja ta ei ole linna keskel. Ta on pigem keset eimidagit," sekundeeris Järvela. "Kesklinna on sealt umbes 20 minutit jala visata, aga seal ümberringi ei ole sellist siirast elu."
Tragöödia tõi arengu
Inglismaal hakati staadione ümber ehitama pärast 1989. aastal aset leidnud Hillsborough' katastroofi, kus hukkus 97 surnuks muljutud pealtvaatajat. Seejärel valminud Taylori raport seadis kohustuseks rajada kõikidele staadionitele istekohad, misjärel asuti vananenud mängupaiku ümber ehitama. Üks esimesi oli Millwalli staadion The Den, mis lammutati, aga uuele The Denile kõndija möödub ikkagi vana staadioni asukohast.
The Den, Millwall FC pic.twitter.com/r8ddWvCm2I — MotherSoccer (@MotherSoccerNL) January 3, 2024
Ka Arsenali kodu Highbury ja Tottenhami White Hart Lane olid jäänud vanaks ja väikeseks, mistõttu mõlemad otsisid erinevaid variante kolimiseks. Milani ja Interi eeskujul kaaluti korraks isegi staadioni jagamist, Arsenal mängis ka mõttega Wembleyst, aga see jäänuks nende jaoks liiga suureks. Lõpuks osteti kokku umbes 250 maatükki, millele 2006. aastal kerkis 60 000 kohaline Emiratesi staadion. See tähendab sisuliselt seda, et staadionile lähenedes tuli enne keerata ühele, nüüd aga teisele poole.
"Highburyt praegu vaatama minnes on ühe tribüüni fassaad arhitektuurimälestis, nii et see näeb endiselt välja nagu jalgpallistaadion, kuigi vana staadioni sisse on ehitatud majad. Kel võimalik, minge vaatama!" ärgitas Järvela.
Viewed from 1100ft @Arsenal stadium and Highbury Square, former Arsenal Stadium, #Highbury, with central #London in background. pic.twitter.com/5cOABnmKWG — Jason Hawkes (@jasonhawkesphot) August 27, 2019
Samuti käis kõva lööming 2012. aastaks rajatud Londoni olümpiastaadioni üle, kuhu lõpuks sai uue kodu umbes nelja kilomeetri kauguselt Upton Parkilt ümber kolinud West Ham. Lähedal asunud Leyton Orient, kes väitis, et uustulnuk röövib nende fännid, andis asja suisa kohtusse, ent jäi kaotajaks. Teisalt pole kunagine olümpiapark piirkond, kus saaks rääkida märkimisväärsest ajaloost.
"Olümpiastaadioni ehk ametlikult London Stadiumi kõrval on tohutu kaubanduskeskus - suurte mölakate seas see kõige suurem mölakas," märkis Järvela. "See staadion ise paikneb olümpiapargis, aga sellist orgaanilist melu pole ka seal."
Kui pole ajalugu, jääb midagi puudu
Ka ajalooliselt Griffin Parkilt ära kolinud Brentford on uue staadioni rajanud kilomeetri kaugusele. Chelsea, kes vahepeal plaanis Battersea elektrijaama krundile kolimist, otsib nüüd võimalusi Stamford Bridge'i uuendamiseks. Aga midagi sellist, nagu tegi Madridis näiteks linna äärde kolinud Atletico, pole Londonis keegi ette võtnud.
"Enamik Londoni suuri klubisid ongi ju saanud staadioni juba uuendatud, Chelsea ongi veel üks viimaseid," märkis Järvela. "Piirkonda jäämine on samas kultuurkihi eheduse mõttes ülimalt oluline. Kas sul on ümberringi kogunemiskohad, kus sa saad koguneda teadmises, et teie vanaisad said samas kohas kokku?"
Kangur lisas, et olümpiaparki võib ehitada pubisid kas või kümme tükki, aga niisugust rolli need ei täida. "Eks need uued staadionid on olnud absoluutselt vajalikud asjad, sest vanad on olnud ajast ja arust, aga eks neil, kes on ajaloolises keskkonnas, ole vedanud," nõustus Järvela.
Here’s a comparison with how far other league clubs have moved from their old homes. 1992 onwards. Centre spot to centre spot. (Brighton calculated from Goldstone not Withdean. Wimbledon calculated from old Plough Lane. MK Dons: no questions asked) pic.twitter.com/F5iCkj702u — Michael Cox (@Zonal_Marking) January 5, 2024
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: