A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Tänavune Premium liiga hooaeg on jõudnud jaburasse punkti. Ühele klubile saaks justkui õnne soovida, et mõlemad kavas olnud kohtumised on ära peetud. Teisele aga selle eest, et võõrustas teise mänguvooru kohtumist ainsana planeeritud ajal. Need soojad käepigistused pole kindlasti mitte loetud.
Premium liiga 2023 hooaeg algas valitseva meistri Tallinna FC Flora ja Harju JK Laagri madinaga. Kui soojenduse ajal oli Sportland Arena kunstmuru veel roheline, siis "Võiduhüüd" kõlas juba lumes sumbanud meestele. Nii oli keeruline keskenduda vaid vutile, sest täidetud polnud isegi miinimumnõue - kahe jalaga kindlalt maa peal püsimine. Teisel poolajal läksid olud küll paremaks, kuid märk jäi maha.
Harju JK on meeskond, kellele saab juhtlõigus mainitud esimesed õnnesoovid saata - nemad on ära pidanud kaks mängu ja saanud silmagi pähe. Näiteks Tartu JK Tammeka on jäänud ilma mõlemast madinast, tasuks ilmselgelt barankarida.
Soccernet.ee vestles Harju JK tegevjuhi Kalmar Liiviga, kes vaatas erinevatest punktidest alanud matšidele kriitiliselt tagasi. Alustuseks kõlas küsimus, kas mängud FC Flora ja FC Kuressaarega pidi kahtlemata ära pidama.
"Ütleme nii, et esimene mäng, Flora vastu, pigem mitte. FC Kuressaare vastu, esimene poolaeg ja natukene teist poolaega oli talutav, arvestades, mis kuus me oleme. Aga pärast seda oli korralik torm, see ei olnud lõpuks enam jalgpall," jäi vastus ühest küljest kindlaks, mõneti ka lahtiseks.
Ka klubi spordidirektor Lauri Nuuma vaatas asja sarnase mätta otsast, tuues välja ka mängukava ja vormi ajatamise. "Kas see on nüüd ebaausus või ebaõnn [et mängud on sellistes tingimustes ära peetud] - ma sinna ei läheks. Kõik võistkonnad planeerisid ja tahavad mängida nüüd, kui hooaeg algama pidi, ja loodetavasti heades tingimustes," selgitas ta Soccernet.ee-le.
Ta jätkas, et lumetorm üllatas mänge erinevate nurkade alt ehk kui Floraga mängides keeras ilm ära vahetult enne avavilet, siis Saaremaale jõudis maru teisel poolajal. "Mõlemal juhul ei olnud enne mängu algust nii palju selge, et nüüd üldse ei saa. Aga selge on see, et me oleksime eelistanud mängida paremates tingimustes," lisas Nuuma.
Tagantjärele - on hea, et need mängud peetud sai? "Pole kunagi hea, kui meil on kahest mängust üks punkt - me oleks tahtnud kuut punkti. Me valmistusime hooajaks nii ette, et meil algavad mängud nii, nagu kalendris on kirjas, ja selle peale me läksime," jätkas Nuuma. "Kas see oli meie suhtes ebaõiglane või mitte - ma arvan, et see ei mõju kogu Eesti jalgpalli imidžile hästi."
Asi pole ka vaid maines, vaid mängijate tervises ja heaolus. Fakt on see, et paljaste säärtega pole lumemöllus tore joostagi, rääkimata jalgpalluri ametiga käsikäes käivast libistamisest või õnnetumal juhul - kukkumisest. Heites mõttekäigu "pole halba ilma, vaid on vale riietus" kõrvale, jääb lauale ikkagi mure, et mängijatel oli häda väljakul püsti püsimisega.
Ka Nuuma toonitas, et neid "vilju" on juba nopitud. Kui avamängus vajas õnnetult viga saanud Markus Soomets väljakult lahkumiseks kahe meeskonnakaaslase abi, siis langenuid on ka Harju leeris. Muidugi ei saa näppu peale panna, et, voh, lumi ja libe väljak on kõiges süüdi, aga kaasosaline ehk küll.
Nuuma selgitas, et tagareit vigastanud Marius Alexandre Samoura seis pole õnneks väga tõsine. "Kui isegi midagi konkreetselt ei juhtu, siis on selge see, et mängijad on sellistes tingimustes alalhoidlikumad. Seal peab ennast teistmoodi hoidma kui paremates tingimustes ja rohelisemal väljakul," on loogika lihtne.
Tormid oskavad tabada "õiget" hetke
Kui Harju JK eile Kuressaarega mängima hakkas, oli Vuti tänaval asuv kunstmurustaadion roheline küll. Seda kinnitas Soccernet.ee-le ka Kuressaare tegevjuht Veiko Viil, kes on ametis olnud enam-vähem kuu aega.
"Jah, igav ei ole olnud," vastas Viil soojendusküsimusele, mis puudutas keerulist hooaja algust. Nimelt oli FC Kuressaare kodumäng esimene ja ainus, mis avavoorus ära jäeti, siis aga juba ainus, mis teises voorus ära peeti.
Keerulistes tingimustes ehk protokolli järgi ühe miinuskraadi, tuule ja lumetormiga peetud mäng ei meelitanud kohale ka pealtvaatajaid. 1:1 viigiga lõppenud mängu oli kaema läinud 119 inimest. Nii jäädi 81 vutisõbra jagu alla hooaja eel välja hõigatud eesmärgile - igal mängul minimaalselt 200 pealtvaatajat.
"Esimene on fail (tõlkes – läbikukkumine) juba jah, juba start läks pakkudelt maha," ei hakanud Viil midagi ilustama. "Ei noh, mis sa ära teed, ega ju ilma ei telli, see tuleb selline nagu ta tuleb. Kaks tuulist päeva kahe nädala sees ja mõlemad kümnesse kohe."
Ehk et selline ilm vutisõpru statale ei kutsu? "Ei, sellise ilmaga pealtvaatajaid kindlasti ei saa. Isegi mängijaid ei saa. Ime, et nad üldse lõpuni vastu pidasid," oli Kuressaare tegevjuht konkreetne.
Kusjuures lugu õnnesoovidega siduma pani Viili jutt. Mees selgitas, et kui Kuressaarest sai esimene meeskond, kes 2023 hooajal ei saa Premium liiga mängu korraldada, laekusid talle "õnnesoovid". Neid tasub justnimelt jutumärkides hoida, toonitas Viil. "See oli selline naljaga pooleks, jutumärkides õnnitlused. Mängu ärajäämine on ikka erakorraline ja eriline sündmus, neid vöö vahele ei taha keegi korjata," tasub jääda ikkagi tõsiseks.
Too saatuslik neljas märts algas maruga. Viil selgitas, et suur torm möllas öö läbi ning päeva peale rahunes pisut maha, küll mitte piisavalt. "Kolm tundi enne mängu algust oli selge kõigile, et sellistes tingimustes mängu pidada ei saa ja ka ilmaennustus ei andnud väga lootust, et läheb lihtsamaks," kirjeldas saarlane.
"Väljas oli muidugi korralik purgaa: tuul puhus 21 meetrit sekundis, vajus 17 peale, ja lumesadu ka veel. Need kaks koos on ikka päris karm kooslus. Põhimõtteliselt visatakse sulle kogu aeg mingit asja näkku - see ei ole väga mõistlik keskkond, kus mängida."
Seitsmes märts tuli aga teisiti. Kuigi tormihoiatus anti, siis maru ootas viimase hetkeni. "See, et torm tuleb, oli selge. Jälgisime siin hommikust peale. Tormi tunnused ehk siis pilvitus, tuule tõusud ja sellised asjad jäid tegelikult poolteist tundi hiljemaks. Lootsime, et torm lükkub täiesti õhtusse ära. Algus oli ju tegelikult väga mõistlik, tuuleprobleemi ei olnud üldse," meenutas Kuressaare tegevjuht. "Aga jah, teiseks poolajaks tuul tõusis ja tõusis ja tõusis. Tali ei jäänud taeva ega torm tulemata."
Viili sõnul tabas torm just naelapead ehk muudel päevadel mängu eel ja järel võinuks palli taga ajada küll. "Isegi päev enne neljandat märtsi oli ju ideaalne ilm - päike paistis, linnud laulsid ja temperatuur oli täiesti okei. Oleks olnud igasugune teine päev selles kahes nädalas, mänguolud oleks olnud ideaalsed," kinnitas ta.
Saaremaa tuultega harjunud Viil toonitas ka seda, et samas ei tasu esimeste ohumärkide ilmnemisel mänge kohe ära jätta. "Alati on võimalus, et ilm pöördub ja päike hakkab paistma. Siis on ka nagu pläss, et üks võimalus on käest lastud, sest kalendris on niigi raske neid mänge ära paigutada," on tahke alati mitu.
Mida siis mängukalendriga teha?
Nii tulebki minna peasüüdlase ehk mängukalendri juurde, mis nägi ette, et pall pannakse esimest korda mängu 3. märtsil. Kusjuures Premium liiga viimane voor peetakse 2. detsembril ehk talvekuul.
"Ma saan liidust täiesti aru, sest et mänge on palju ja graafik tuleb paika saada. Pole vaid liigamängud, aga ka koondised ja karikad," hakkas Viil harutama. "Minu jaoks on loogiline, et meil on professionaalne liiga, kus on profimängijad. Nende väljund on võistlemine. Selles mõttes on aastaring loogiline ning sportlased peavad sellega kaasas käima."
Viil jätkas: "Aga kuhu need kõik mängud panna? Ma ei kujuta ette. Võib-olla kaks nädalat märtsikuus muudaks päris palju. Ka ju Superkarikat mängiti kohe peale vabariigi aastapäeva, see on ju ikka sügav-sügav talv. Minu arvates on see päris varajane aeg."
Ka Liivi jutust jäi kõlama, et mängukava tehes ei arvestata piisavalt Eesti kliimaga. "Sellises kuus on Eestis pigem normaalne arvestada sellega, et on lumine ja kohati ka tormine ilm. On erandeid, kus on märtsikuus väga hea ilm. Aga kas selle najal ehku peale kalendrit panna saab, on juba teine teema," näeb ta.
Küll aga ei hakanud Harju JK tegevjuht kellegi poole veel näpuga näitama, sest klubi on kõrgeimal tasandil esimest hooaega. "Ma täpselt ei tea, miks see kalender on selliselt tehtud. Kuna me oleme esimest aastat Premium liigas, siis ma ei oska öelda, miks me peame nii mängima või miks me ei peaks nii mängima," jättis ta õhku vahele. "Meil tuleb Premium liiga klubide ja jalgpalliliiduga koosolek. Eks seal saabki neid teemasid arutada."
"Eks seda kalendrit ei taha ka keegi segamini ajada ja kõik üritavad hoida seda, et mänguajad kehtiksid. On kõik reisid, kulud. Seal on mitu osapoolt," tõmbas ka Nuuma otsi kokkupoole. "Selge on see, et keegi ei taha jalgpalli lumega mängida. Muidugi võib tulla ette igasuguseid ootamatuid olukordi, kuid on ju ette teada, milline meie kliima on. Nüüd on ju kalender niikuinii segamini."
"Sama jutt, et nüüd on vaja tegutseda ja midagi mõelda, on olnud enam-vähem aastast aastasse. Vahepeal mõnel aastal veab rohkem, mõnel vähem. Lõpuks me lõpetame hooaja teisel detsembril - ega me siis ka ei tea, mis tingimused on," lõpetas Nuuma.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?