A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Tänavuse EM-i veerandfinaalid on olnud väga võrdsed, sest nii nagu kahes varasemas mängus, läks ka Inglismaa ja Šveitsi vastasseis lisaajale. Et juurde antud poole tunniga väravalisa ei tulnud, ootas ees penaltiseeria, mille inglased võitsid.
Inglismaa ja penaltiseeriad on teema, millest tõenäoliselt on kuulnud pea iga vutisõber. Seda peamiselt kahe mängu pärast: 1996. aasta EM-poolfinaal Saksamaaga ning 2021. aasta EM-finaal Itaaliaga.
Nimelt 1996. aastal kaotas Inglismaa nii, et kuuendana lööma läinud praegune koondise peatreener Gareth Southgate ei löönud ära. Möödus 25 aastat ning Southgate'i hoolealustel oli Wembley staadionil peetud finaalis võimalik võita riigi ajaloo esimene Euroopa meistritiitel, aga seda ei suudetud, sest kolm meest - Marcus Rashford, Jaden Sancho ja Bukayo Saka - eksisid.
Kuigi Šveitsist ja penaltitest palju ei räägita, siis ka nende jaoks on selles vallas olnud seis halb. Nad kaotasid 2006. aasta MM-il Ukrainale, 20 aastat hiljem EM-il Poolale ja 2019. aasta Rahvuste liiga pronksimatšis Inglismaale. 2021. aasta EM-il võideti küll esmalt Prantsusmaad, aga siis alistuti Hispaaniale.
Ajaloole tuginedes võis pakkuda, et kumbki poleks eelistanud penaltiseeriat, sest sellega on halvad mälestused. Aga mida mäng edasi, seda reaalsem see tundus. Järgnevalt kirjeldus sellest, kuidas Inglismaa pääses poolfinaali.
Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:
Kohtumise algfaasis tundus, et Šveits tahab natukene enam, sest punasärgid rabelesid rohkem. Aga pärast mõnda minutit sai Inglismaa oma mängu käima ja koos sellega enda kätte ka kontrolli.
Šveits tegi kogu poolaja peale ühe löögi, Inglismaa vastas viiega. Kuigi inglaste löögikohad olid loogilised ja pigem head, siis šveitslased töötasid kaitses niivõrd hästi, et väravavaht Sommer ei pidanud kordagi tõrjuma. Esimese kolmveerandtunni parim võimalus tekkis selle lõpus, kui Saka murdis paremalt äärelt keskele ja söötis viiekasti nurka Mainoole, kelle üritus blokeeriti.
Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:
Kui avapoolaeg kuulus mänguliselt Inglismaale, siis vaheaja järel oli parem Šveits. Aga väravavõimalusi lõid mõlemad vähe. Esimene päriselt ohtlik olukord tekkis 75. minutil, mil Embolo suunas Ndoye söödust tulnud palli võrku. Teine oluline moment sündis viis minutit hiljem, kui Saka lõi mõneti lummava viigivärava.
Šveits jõudis lõpus lähedale võiduväravale, kui Aebischeri tsenderdus lendas ohtlikult viiekasti, aga lahkheli Embolo ja Ndoye vahel päästis inglaste naha. Nii jäi normaalaeg viiki ning taas ootas ees lisaaeg.
Märkmed lisaaja võtmesündmustest:
Inglismaa oli lisaaja esimesel poolajal teravam. Üldine mängupilt meenutas kohtumise algust, sest inglased tekitasid olukordi, šveitslased olid kaitses. Aga kahest raamilöögist - mida kusjuures oli rohkem kui kogu normaalaja peale kokku - Kolm Lõvi enamat ei suutnud.
Šveits oli teisel poolajal elavam, Inglismaa oli justkui kadunud. Vaatamata mitmele võimalusele ei suutnud šveitslased kordagi Inglismaa väravasuud kaitsnud Pickfordi üle mängida - ees ootas penaltiseeria. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Kolm veerandfinaali, kolm lisaaega, kaks penaltiseeriat
Inglismaa ja Šveitsi mäng oli selle turniiri kolmas veerandfinaal. Nii nagu kaks varasemat - Hispaania vs. Saksamaa ja Portugal vs. Prantsusmaa -, läks ka see mäng lisaajale. Kui Hispaania suutis lisaaja viimase minuti väravast Saksamaa alistada, siis prantslased pääsesid edasi penaltiseerias. Inglased matkisid Prantsusmaad
Löömist alustas Inglismaa:
Inglismaa jaoks on läbi ajaloo olnud penaltiseeriad väga valusad. Alates 1996. aasta EM-poolfinaali kaotas Kolm Lõvi viis seeriat järjest, enne kui alistas 2018. aasta MM-il Kolumbia ja seejärel 2019. aasta juunis Rahvuste liiga kolmanda koha mängus Šveitsi.
Ajalugu rääkis Inglismaa kahjuks, aga Inglismaa pani ajaloohuviliste suud lukku ning näitas võimu. Inglaste enesekindlust peegeldas kõige paremini vahetusest sekkunud Ivan Toney, kes löögi eel ega ajal palli ei vaadanud - tema silmad jälgisid Sommerit. Kiidusõnu tuleb öelda ka Pickfordile, kes korraldas Šveitsi esimese löögi eel pisut teatrit, mistõttu pidi punasärkide suurim staar Akanji kauem praadima. Nagu näitab protokoll, siis Pickfordi taktika töötas.
2. Southgate muutis lõpuks taktikat
Inglismaa tuli Šveitsi vastu uue taktikaga, kui paberil oli üles joonistatud 3-4-2-1 asetus. Alguses tundus, et see oli lihtsalt suitsukate, kuna Inglismaa alustas ikkagi 4-2-3-1 formatsiooniga, aga positsioonirünnakutel oli vaatepilt uus. Nimelt Bellingham ja Foden mängisid mõlemad keskel ehk number 10 peal, vasakkaitsja Trippier ja parempoolne ääreründaja Saka tõmbasid äärtel platsi laiaks.
Lisaks mängis Inglismaa viimaks ometi julgemalt. Kui eelmistes mängudes oli probleem, et ka 0:0 seisul mängiti kompaktselt ja justkui hoiti seisu, siis nüüd tegutseti nii, nagu ühele favoriidile omane - hoiti kõrget liini, pressiti agressiivselt ning sunniti šveitslasi eksima. Tänu sellele oli Inglismaa juba esimese poole tunni jooksul ohtlikum kui kogu senise turniiri peale kokku. Pärast seda inglased rahunesid ning ei olnud enam eriti teravad, aga eelmiste mängudega võrreldes oli mängupilt ikka parem.
Inglismaa mängu muutis paremaks ka see, et Trippier mängis kõrgemal kui varem. See andis Fodenile võimaluse mängida keskel nii, et Inglismaa vasak äär oli ohtlik. Lause viimast osa pole sel turniiril saanud veel kordagi öelda, sest pahem pool on varem olnud kasutu, aga piisas ainult väikesest taktikalisest muutusest.
Veel Inglismaa taktikast: kõrgelt pressides oli huvitav, et paberil alumise poolkaitsja kohal olnud Mainoo pressis väga kõrgelt, tema kohal oli Saka. Ja kui Šveits tuli palliga mööda Saka äärt kõrgemale, astus Arsenali mees vastu ning Mainoo langes oma kohale.
Siiski oli Inglismaal üks väga suur mure - normaalajal häid võimalusi polnud, kui välja jätta avapoolaja lõpu Mainoo šanss. Kokkuvõttes polnud võimaluste nappusest hullu, sest Inglismaa pääses poolfinaali ning mängupilt oli pigem positiivne - selle pealt on hea minna vastu poolfinaalile.
4 - Bukayo Saka successfully dribbled past Michel Aebischer four times in the first half, already the most one player has beaten another in a single match at #EURO2024. Penetration. #ENGSUI pic.twitter.com/7rxQBue3fD — OptaJoe (@OptaJoe) July 6, 2024
3. Mängu parim - Bukayo Saka
Londoni Arsenali ja Inglismaa koondise parempoolne ääreründaja Saka oli Šveitsi vastu kõige säravam mees. Seda näitas juba avapoolaeg, kui ta mängis neljal korral Aebischerist mööda ning tekitas Mainoole ideaalse väravavõimaluse, ent inglaste kahjuks suutis Xhaka löögi blokeerida.
Mees, kes sai pärast 2021. aasta EM-finaali väga palju sõimu, sest eksis penaltiga, kehastus nüüd Inglismaa päästjaks, kui võttis kaotusseisus olles kogu koondise oma õlule ning tassis nad halvast seisust välja. Kui Kolm aastat tagasi oli Saka Inglismaa fännide halvas nimekirjas, siis selle esituse järel enam mitte.
Inglismaa - Šveits 1:1 (0:0, 1:1, 1:1)
81. Bukayo Saka - 75. Breel Embolo
Hoiatused: 67. Harry Kane - 32. Fabian Schär, 85. Silvan Widmer
Peakohtunik: Daniele Orsato (Itaalia)
Penaltiseeria (löömist alustas Inglismaa):
Inglismaa: Pickford, Walker, Stones, Konsa (78. Palmer), Trippier (78. Shaw), Mainoo (78. Eze), Rice, Saka, Bellingham, Foden (115. Alexander-Arnold), Kane (109. Toney).
Varus: Ramsdale, Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton.
Šveits: Sommer, Schär, Akanji, Rodriguez, Rieder (63. Zuber), Freuler (119. Sierro), Xhaka, Aebischer (119. Amdouni), Ndoye (98. Zakaria), Embolo (109. Shaqiri), Vargas (63. Widmer).
Varus: Mvogo, Kobel, Stergiou, Widmer, Elvedi, Zakaria, Okafor, Steffen, Zuber, Zesiger, Sierro, Duah, Shaqiri, Jashari, Amdouni.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?