Luup peale | Anier säras, vaieldav penalti, Õigus põles ja Eesti langes Valgevene vastu (15)

Henri Anier lõi Minskis Dinamo staadionil kaks väravat, aga Eesti ei suutnud MM-valiksarjas punktiarvet avada, sest Valgevenele kaotati 2:4. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Eesti koondis läks MM-valiksarjas võõrsil Valgevene vastu kaks korda juhtima, aga ei suutnud Minskis punktiarvet avada, sest neli väravat löönud Valgevene sai 4:2 võidu. Eesti lõpetas mängu kümnekesi, sest 62. minutil vahetusest sekkunud Karl Rudolf Õigus sai 77. minutil punase kaardi.

Eesti oli mängu algul hajevil, kui juba teisel minutil pääses Valgevene ründaja Deniss Laptev karistusalasse, aga ei leidnud sööduga kaaslasi. Neljandal minutil tegi Laptev karistusalas Märten Kuusele vea ja sai kollase kaardi, aga oli jälle ohtlik. Kümnendal minutil läks Laptev karistusala lähistelt löögile, aga Kuusk blokeeris.

Eesti esimene arvestatav väravavõimalus oli avapoolaja keskpaigas, kui Henri Anier tegi vasaku jalaga hirmkõva kauglöögi, aga pall lendas Valgevene väravavahile Aleksandr Gutorile sülle. Enne seda oli Eestil kolm-kolm olukord, aga Rauno Sappineni tsenderdus ei jõudnud Konstantin Vassiljevini. Kolm minutit hiljem sepistasid ilusa rünnaku Anier ja Sappinen, kui Anier lükkas palli peaga Sappinenile, kes purjetas karistusalasse, aga tema sööt Anierile ei jõudnud enam kohale.

31. minutil andis Michael Lilander suurepärase ülesöödu Valgevene kaitseliini taha, kuhu oli jooksnud Anier, kes madistas kahe kaitsjaga ja lõi algul pallist mööda, aga virutas seejärel fantastilise löögi lati alla - 0:1. Valgevene puurilukk Gutor ei suutnud isegi reageerida.

39. minutil oli Valgevenel ohtlik rünnak, kui ründaja Vitali Lisakovitš pääses Henrik Pürgi eest jooksu, aga tema sööt Laptevile oli ebatäpne. Neli minutit hiljem tegi Igor Stasevitš individuaalse meisterlikkusega Lilanderile ära ja läks terava nurga alt löögile, aga pall lendas rikošetist küljevõrku.

Seejärel oli Valgevenel nurgalöök ja karistusalas markeerimata olnud keskkaitsja Nikita Naumov pääses löögile, aga Matvei Igoneni tegi supertõrje. Sellele järgnenud olukorras hüppas oma karistusalas Maks Ebongiga võidelnud Bogdan Vaštšuk ohtlikult ja peakohtunik määras Valgevene kasuks penalti. Lisakovitš lõi penalti vasakule, Igonen hüppas paremale - 1:1.

55. minutil oli Eestil keskväljal karistuslöök. Vassiljev riputas palli karistusalasse, kus valgevenelased selle klaarisid, aga Vaštšuk suunas palli tagasi värava ette, kus Valgevene mängijate vahel olnud Anier pääses löögile ja veeretas palli posti kõrvale - 1:2.

Eesti lõi Valgevene vastu kaks väravat, aga ei suutnud eduseisust kinni hoida. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

62. minutil kaotas Eesti keskväljal palli ja Stasevitš sooritas kauglöögi, aga Markus Poom oli karistusalasse jõudnud ja blokeeris löögi. Sellele järgnenud olukorras tegi pingilt alustanud, aga mõned hetked varem väljakule saanud Karl Rudolf Õigus umbes 30 meetri kaugusel Eesti väravast kollase kaardi väärilise vea ja Valgevene sai karistuslöögi. Valgevene tsenderdus karistusalasse, kus Juri Kendõš pääses löögile ja suunas palli Igoneni selja taha - 2:2.

77. minutil jäi Eesti kümnekesi, sest Õigus peatas Eesti nurgalöögi järel vea hinnaga Valgevene kontrarünnaku ja sai teise kollase kaardi. 81. minutil eksis Kuusk õhuvõitluses, kui lükkas palli enda karistusalasse, kuhu oli jooksnud Pavel Savitski, kes tõstis palli üle Igoneni väravasse - 3:2. Kaks minutit hiljem mängis Valgevene karistuslöögi lühidalt lahti ja karistusala lähistelt löögile läinud Lisakovitš ei eksinud - 4:2.

Need väravad otsustasid mängu saatuse, sest kümnekesi mänginud Eesti ei suutnud kaheväravalisest kaotusseisust välja rabeleda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Õigus vedas alt, mitte 5-3-2 asetus

Soccernet.ee kirjutas mängu eelvaates, et Eesti mängib Valgevene vastu viiemehelise kaitseliiniga, kus üks äär on kaitsvam ja teine ründavam. Nii läkski. Vasakul äärel oli Michael Lilander ja paremal Rauno Alliku. Keskkaitsekolmiku moodustasid Maksim Paskotši, Märten Kuusk ja Henrik Pürg. Neli florakat ja üks eksflorakas ehk üpris loogiline valik treeneritelt.

Mängu algul olid Eesti kaitseliinis mõned ebakõlad, mida Valgevene ei suutnud ära kasutada, aga mida aeg edasi, seda paremini viiemeheline liin toimis. Alliku, kes suure tõenäosusega ei olnud varem sellel positsioonil mänginud, elas sisse ja mängu edenedes tegutses aina paremini. Tõsi, kuna Alliku mängis wing-back'ina, siis paratamatult tekkis Valgevene vasakule äärele ruumi. Üles-alla töötamine väsitas ja Alliku vahetati välja 62. minutil, kui Eestil oli 2:1 eduseis.

Allikut asendas Tšehhi vastu korraliku debüüdi teinud Karl Rudolf Õigus, kes Minskis põrus aga täielikult. Õigus tegi 63. minutil keskväljal vea, misjärel sündis Valgevene viigivärav, ja sai selle eest kollase kaardi. 14 minutit hiljem oli Õigus aktsioonis Valgevene väljakupoolel, kus peatas kontrarünnaku ja sai teise kollase kaardi. Punane kaart oli reaalsus. Eesti mäng lagunes.

Karl Rudolf Õigus jättis Eesti kümnekesi. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Õiguse positsiooni läks lappima Henri Anier ning Rauno Sappinen jäi üksinda rünnakule, kuni sisse vahetati Sander Puri, kes läks paremale äärele. Sappinen lahkus väljakult ja Anier naasis tipuründaja kohale. Kümnekesi väljakul olnud Eesti lubas endale veel kaks väravat lüüa ja kohtumise saatus oli otsustatud.

Kas oleks võinud Õiguse asemel kohe Puri sisse vahetada? Ilmselt küll, aga see on tagantjärele tarkus, mida enam muuta ei saa. Selge on see, et karjääri teise koondisemängu pidanud Õigus vedas alt, aga 5-3-2 asetus mitte. Jah, kaitsjad tegid lubamatuid eksimusi, aga seda süsteemi juurutades võib see tulevikus olla Eestile väga kasulik. Kaks heal tasemel ründajat korraga väljakul on praegu Eesti trump ja treeneritel tuleb leida kooslus, mis töötab nii rünnakul, poolkaitses kui ka kaitses. Seda kooslust erinevatel põhjustel seekord ei olnud.

2. Valgevene penalti - õige või vale otsus?

Valgevene sai veidi enne poolajavilet penalti, kui Bogdan Vaštšuk heitles Eesti karistusalas palli nimel, aga mängis ohtlikult Maks Ebongi vastu. Iirimaa peakohtunik Robert Hennessy ei kahelnud, vaid määras Valgevene kasuks penalti, mille realiseeris Vitali Lisakovitš.

ETV2 otse-eetris mängu kommenteerinud Marko Pärnpuu märkis, et see ei olnud penaltivääriline intsident ja kohtunik tegi Eesti koondisele  liiga. Tema sõnul oleks VAR penalti tühistanud. Kuigi VAR pidi praeguses MM-valiksarjas kasutusel olema, siis koroonapandeemiast tingitud olukorra tõttu lükati see määramata ajaks edasi. Tulevikus on VAR ka valikmängudes kasutusel.

Rahvusringhäälingu stuudios olukorda analüüsinud Igor Prins ja Marko Lelov olid arvamusel, et penalti oli õigesti määratud. "Igasugune hüppamine karistusalas on ohtlik. See puude võis olla minimaalne, aga kõik need ründajad jälgivad seda ja nad oskavad need puuted mängeldes ära kasutada," sõnas Prins, lisades, et puute korral on kohtunikul võimalus anda penalti.

3. Kaks väravat löönud Anier möödus Reimist

Valgevene vastu mõlemad Eesti tabamused löönud Anier oli enne mängu Eesti koondise kõigi aegade väravalööjate edetabelis samal pulgal Martin Reimiga. Nad jagasid 14 väravaga 8-9. kohta, aga nüüd möödus Anier nii Reimist kui ka 15 väravat löönud Kristen Viikmäest ja jagab hoopis Arnold Pihlakuga 6.-7. kohta. Eespool on Andres Oper (38 väravat), Indrek Zelinski (27), Konstantin Vassiljev (25), Eduard Ellmann-Eelmaa (21) ja Richard Kuremaa (19).

Henri Anier mängus Valgevene vastu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

4. Õnnetu seeria aina pikeneb ja pikeneb

Eesti koondisel on käsil 19-mänguline võiduta (5 viiki ja 14 kaotust) seeria. Eelmine võit pärineb 2019. aasta märtsist, kui sõprusmängus alistati Gibraltar. Punktide peale mängus saadi viimane võit 2018. aasta novembris, kui Rahvuste liiga esimesel hooajal alistati Kreeka, kuid selles mängus ei olnud sisuliselt mitte midagi kaalul, sest kohad alagrupis olid selged.

Kuigi eestlased mängisid Valgevene vastu puuduliku koosseisuga, siis oli magus võit nii lähedal, aga samas nii kaugel. Kui asjad oleksid paremini õnnestunud ja kui mängijad oleksid suutnud 2:1 eduseisust kinni hoida, siis saaksime selle õnnetu seeria läbi kriipsutada, aga oleksid ei loe.

Järgmine võimalus seeriat lõpetada avaneb järgmisel kolmapäeval, 31.märtsil, kui Stockholmis minnakse sõprusmängus vastamisi Rootsiga. Seejärel ootavad juuni algul Balti turniiri mängud Leedu ja Lätiga ning sõprusmäng Soomega. MM-valiksari läheb Eesti jaoks edasi septembris, kui kodus kohtutakse Belgia ja Põhja-Iirimaaga ning võõrsil Walesiga.