A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Eesti naiste koondis lõpetas Rahvuste liiga hooaja tõelise pauguga. Iseenesest võit polnud ise teab mis üllatus arvestades mängu käiku, ent Kristina Teern kõmmutas palli võrku alles 90+1. minutil ja seejärel säras Katarina Elisabeth Käpa penaltitõrjega.
Eesti koondis alustas pisut närviliselt, kuid mõneminutilise sisseelamisperioodi järel hakkasid söödud adressaate aina kindlamalt leidma. Sellele vastukaaluks sai Bulgaaria 11. minutil õnnega pooleks üsna äreva momendi: Silviya Kefalova tsenderdas palli läbi ette libistanud Siret Räämeti jalgade väravaesisele, kuhu Annegret Kala piiripealseid võtteid tunda saanud Dimitra Ivanova napilt ei jõudnud. Pall põrkas värava eest ohtlikult läbi, samal ajal kui Kala, Ivanova ja Katarina Elisabeth Käpa moodustasid väravasse ajutise külakuhja.
13. minutil pääses Eesti esimest korda ähvardama. Seda läbi topeltvõimaluse: Mari Liis Lillemäe sai poolklaarimise näol pikaks läinud paremalt äärelt tulnud tsenderduse enda jalale ning põrutas korra mängijasumma, siis aga napilt posti kõrvalt mööda.
Suures osas püsis ülejäänud avapoolaja pusimine üsna võrdne. Eesti näis valdavat palli ja seega kontrollivat mängu enam, kuid värava ohustamiseni jõuti Bulgaariaga päris võrdses mahus. Samale pulgale aitas vastast tõsta ka Eesti ise, kui 43. minutil eksis Liselle Palts tagasisööduga ning Aleksandra Yaneva pääses kümmekonnalt meetrilt löögile - Käpa tõrjus.
Esimese kolmveerandtunni lõpp kuulus aga selgelt Eestile. 44. minutil leidis Anette Salei suurepärase vaheltsöödu kaitsja jaoks pimedasse nurka liikunud Katriin Saulusele, kelle vastu tegi kapten Nikoleta Boycheva viimase lootuse vea - punane kaart! Eesti sai kohe karistusala tagant karistuslöögi, millest otse löögile läinud Helina Tarkmeel nõelata ei suutnud.
Arvulises üleolekus mänginud Eesti alustas teist poolaega oodatult domineerivalt. 15 sekundit pärast uut avavilet pani Siret Räämet pika söödu ette, mis saatis Salei vastasvahiga 1 versus 1 olukorda. Milena Karakoleva jõudis ebakindla blokiga vahele: pall jäi lahtiseks ja värav tühjaks, ent Saulus ei suutnud mänguvahendit katma jäänud kaitsjast mööda lüüa.
Eesti jätkas domineerimist. 52. minutil lõi Palts 25 meetrilt antud karistuslöögist peale, kuid liialt värava keskele. Minutid hiljem kukkus pall ootamatult ette Saleile, kes kõmmutas kümnelt meetrilt kõvasti üle.
Kohtumise lõpusirgel näitas Bulgaaria ka ikkagi elumärke. 81. minutil mängitud karistuslöök langes esimese hooga küll eestlannade tsooni, kuid klaaritud pall kukkus Yoana Stankova jalale, kes sundis Käpa pantrihüppele. Kohe sinna otsa oli Lillemäe napilt söötmas löögile 66. minutil sekkunud Kristina Teerni, ent vastane jõudis lähilööki viimasel hetkel takistama.
Normaalaja täitudes hakkas Eesti aga jälle tulema. Lillemäe otsustas pikema söödu kasuks, mille bulgaarlannad keskväljale tagasi klaarisid. Loviise Männiste korjas palli kaasa, liikus nõtkelt kaitsjast mööda ning uute vastuastumisel saatis läbisöödu vasakule Teernile. Ta tegi puute ette ja lõi palli väravavahi jalge vahelt võrku - 1:0 Eestile!
Eestlannade juubeldused asendusid peagi siira ahastusega, sest Liisa Merisalu klaaris kastijoonel palli ühes Kefalova jalaga ning Küproselt pärit peakohtunik määras selle eest penalti. Leonora Zheleva läks otsima enda poolt vaadates vasaku posti kõrval olevat nurka, kuid Käpa viskus ette ja tõrjus palli! Järgnenud turmtules jäi samuti peale Käpa. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Loviise Männiste tegi põhikoosseisudebüüdi
Tänavu veebruaris naiste A-koondises debüteerinud FC Elva poolkaitsja Loviise Männiste teenis kolmandaks koondiseaknaks välja koha põhikoosseisus. Ta tegutses keskväljasüdamikus koos Liselle Paltsiga, olles kaaslasest selgemalt rünnakule orienteeritud. 17-aastane Männiste paistis kohe silma mitme hea läbisööduga, tõestades, et koht algrivistuses polnud mingisugune avanss. Ka mängu edenedes tegutses ta küpselt, kui suutis palli kontrollida ka väikeses ruumis, mitme mängija vahel. Ja mida ta siis kõige lõpetuseks tegi? Andis väravasöödu!
2. Täiesti uus generatsioon!
Eesti koondise algkoosseisu kuulus sel korral vaid üks mängija, kelle sünniaasta algab numbriga 1. Ning sedagi väga napilt - Siret Räämeti sünniajaks on 31.12.1999. Suurem hulk alustavatest mängijatest sündisid aga aastatel 2005-2006. Sellises olukorras pole ka ime, et koondise põhikoosseisu keskmiseks vanuseks kujuneb vägevalt 20 aastat, 6 kuud ja 16 päeva. Mõni aasta küpsemist veel ja ...
3. Meil on vaja skoorivat ründajat
Tugevaid väravavahte - on. Usaldusväärseid kaitsjaid - on. Toetavaid ja loovaid poolkaitsjaid - on. Väledaid ääremängijaid - on ka. Ent see mäng näitas selgelt ära, et naiskond vajab heas vormis tipuründajat, kes mängiks head võimalused suurepärasteks ja suurepärased olukorrad väravateks. Muidugi, Kristina Teern lõi värava ja Eesti võidule, kuid seda alles 90+1. minutil - pärast suurt kangutamist. Äkki oleks siin kulunud marjaks ära võimsad Emma Treiberg ja Sandra Pärn? Samuti veel vigastust ravivad Vlada Kubassova ja Kirkeliis Lillemets teavad ka, kuidas kõmmutamine käib.
4. Käpa ja penaltid!
Katarina Elisabeth Käpa on teinud suurepärase penalti-aasta. Eelmises septembris tõrjus ta Meistrite liiga miniturniiril lausa neli penaltit, kui säras nii Ferencvarose (jooksvas mängus) kui SFK Riia (penaltiseerias) vastu. Detsembris oli ta samuti aktsioonis, kuid kaudselt - mängus Kosovoga kõmmutati pall tema valvatava värava posti. Nüüd oli Käpal taas aeg käpad vahele panna, kui ta tõi parema posti kõrvalt ära bulgaarlanna Leonora Zheleva löögi.
5. Lõpetame positiivsel noodil
Eesti naiste koondis on peatreener Aleksandra Ševoldajeva käe all mänginud kaheksa mängu, millest kaks on toonud võidu, kaks viigi ja neli kaotuse. Neist mängudest neli peeti Rahvuste liiga raames: C5 grupis teenis Eesti neli punkti ja Iisraeli järel teise koha. Tunnetuslikult võttes on Eesti koondise jaoks hetkel käsil periood, kus mängupilt on tulemuse ees väikeses eelises. Tõsi, kaotada ei taha keegi, ent selle vältimise huvides oleks soovituslik lihtsalt n-ö paremini mängida.
On selge, et Eesti on teinud mängulises mõttes suuri edasiminekuid. Pall liigub mängijate vahel hästi, sest ideed on selgemad ning seega toetusnurgad ja uued käigud on pea alati olemas. Ka ei näi midagi muutuvat siis, kui koosseisus tehakse muudatusi - järelikult on meeldivalt tugev ka tänane mängijavalik. Muidugi, see täna oli üks läbi raskuste teenitud võit ning töö peab käima juba järgmiste suunas.
6. Mängu parim - aga äkki siis Loviise Männiste?
Seekordne otsus tuli eriti raskelt, sest vahetusest sekkunud Kristina Teern lõi värava ja Katarina Elisabeth Käpa säras võiduka penaltitõrjega. Küll aga oli justkui kogu aeg sündmuste keskmes keskväli, kelle seast kerkis väravasööduga esile Loviise Männiste.
Protokoll:
3. juunil kell 20.00 Sofias Slavia staadionil
Bulgaaria - Eesti 0:1 (0:0)
90. Kristina Teern
Realiseerimata penalti: 90+4. Leonora Zheleva (Käpa tõrjus)
Hoiatused: 80. Kristina Teern, 90+3. Liisa Merisalu (Eesti)
Eemaldamine: 44. Nikoleta Boycheva (Bulgaaria)
Mänguolud: +30, pilvitu taevas, muruväljak suurepärases korras
Peakohtunik: Ioanna Allayiotou
Abikohtunikud: Maria Christodoulou, Maria Savvidou
Neljas kohtunik: Zoe Stavrou (kõik Küpros)
Bulgaaria: Milena Karakoleva, Nikoleta Boycheva, Yoana Stankova, Yanitsa Ivanova, Silviya Kefalova, Zdravka Parapunova (46. Eva Atanasova), Lora Petrova, Yana Yordanova (46. Gergana Halyanova), Aleksandra Yaneva (46. Polina Demirova), Polina Rasina (81. Leonora Zheleva), Dimitra Ivanova (68. Antonina Shopska).
Varus: Martina Ilieva, Darena Radeva, Gergana Halyanova, Bianka Demirova, Antonina Shopska, Leonora Zheleva, Veronika Gotseva, Polina Demirova, Simona Petkova, Nikol Dimanova, Eva Atanasova, Nadezhda Ivanova.
Eesti: Katarina Elisabeth Käpa, Helina Tarkmeel, Siret Räämet, Karola Purgats (88. Rahel Repkin), Annegret Kala (66. Anett Vilipuu), Liselle Palts (88. Kelly Rosen), Loviise Männiste, Mari Liis Lillemäe, Anette Salei (66. Kristina Teern), Katriin Saulus, Katrin Kirpu (79. Liisa Merisalu).
Varus: Keiti Kruusmann, Liisa Liimets, Anett Vilipuu, Rahel Repkin, Liisa Merisalu, Anželika Jotkina, Valeria Liik, Kelly Rosen, Lisandra Rannasto, Eva-Maria Niit, Kristina Teern, Marta Liisa Staalfeldt.
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Teletootesse investeerinud Poola kõrgliiga president: jagasime tänavu klubidele 80 miljonit eurot
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: