Luup peale | Flora pole tõesti Madridi Real, sest Reali oma on kõigest Benzema, ent Kostja kuulub Florale (galerii!) (4)

Paide Linnameeskonda tabas teist pühapäeva järjest kuri saatus – kõva võitluse järel kodupubliku ees ja rõõmuks kätte võidetud viik rebiti neilt viimastel hetkedel käes ära. Kui nädala eest tegi seda Nõmme Kalju, siis täna FC Flora vanameister Konstantin Vassiljev.

Käimas oli kohtumise esimene lisaminut ning kuigi sellele eelnenud viimased pealelöögid oli sooritanud Flora, siis pärast Paide 67. minuti viigiväravat oli 2:1 tabamusele lähemal olnud kodumeeskond. Ent nagu öeldakse, šansid on rublad ja väravad dollarid – maksavad ainult viimased. Ja 90+1. minutil lõi Vassiljev pataka lauda (loe: palli alumisse nurka).

Veel hetk varem omasid hüüdega "Võtke ära see Flora, ega nad Madridi Real ole!" võitu püüdma innustanud Paide 301-pealine publik (miinus Flora fännid) jäi Vassiljevi tabamuse tõttu hetkega vakka. Teine pühapäev järjest sama jama. Ning Flora ei ole tõesti Real, sest viimastel on kõigest Karim Benzema. Kostjat aga mitte.

Ning kui Kalju vastu oli Paide enda esituski küsimärke tekitav, siis Flora vastu mängiti hoopis paremini. Aga jälle ei midagi. Võtab vanduma, eks? Seda ka tehti. "Türi, noh!" katkestas kõva käratus tribüünil valitsenud vaikuse. Nooremad fännid said Paide mängijatelt mängujärgsed kohustuslikud patsud kätte ikka, aga tuju oli kõigil ikkagi morn. Flora leeri naeratuste otsad ulatusid aga kõrvuni.

Kohtumise esimese teravuse tekitas 3. minutil Paide vasakäär Deabeas, kes kruttis end karistusalas Kristo Hussari pealt maha ja lõi pöördelt. Evert Grünvald sai näpud vahele ja tõrjus palli üle põiklati. Seejärel kandusid ohjad tasapisi Flora kätte üle. 10. minutil nõudis Martin Miller edutult penaltit, 12. minutil oli Floral kasutada esimene nurgalöök ja veel kaks minutit hiljem avasid külalised skoori.

Värav sündis kauni ja metoodilise rünnaku lõpetuseks. Konstantin Vassiljev laskus alla, sai kaitsjatelt palli ning söötis selle siis teravalt ja madalalt vastaste vahelt läbi vasakule äärele. Henrik Ojamaa lasi söödu jala alt läbi, sest nägi Michael Lilanderi spurti mööda küljejoont. Flora äärekaitsja võttis palli omaks ja tsenderdas madalalt. Milleri puude mängis palli ette Mark Anders Lepikule, kes mõne meetri pealt skoori avas. Paide apelleeris suluseisule, mille aga Abdul Razak Yusif äärel ära kattis.

18. minutil pidanuks Lepik lööma teise värava, kui surve all Ragnar Klavani tagasisööt Mihkel Aksalule sattus Flora ründaja valdusse. Lepiku esimene puude ei õnnestunud kõige paremini ning puuteid tehes ja löögišanssi otsides olukord rauges.

Paidel oli pikalt raskusi rünnakule jõudmisega. Ründajat Kaimar Saagi ning teda toetanud Herol Riibergi ei leitud palliga kuidagi üles. Aga kui pall jõudis Deabeaseni, hakkasid asjad juhtuma 29. minutil liikus ta keskele ja lõi karistusala joonelt peale. Grünvald tõrjus palli kornerisse. Viis minutit hiljem tuli Debaeas taas Flora kaitsest läbi, aga seekord viis rikošett madala löögi napilt väravast mööda.

Avapoolaja viimane korralik väravavõimalus tekkis 41. minutil Floral, kui Vassiljev toimetas meeskonna neljanda nurgalöögi kõrge kaarega tagumisse posti, kus peaga pääses löögile Markus Soomets. Pall lendas siiski üle värava. Paidel oli avapoolajal kasutada Florast rohkem kornereid (viis), aga midagi ohtlikku neist tekitada ei suudetud.

Teisele poolajale tuli Paide palju etema hoiakuga ning sai ohjad enda valdusse. 52. minutil proovis trahvikastist Riiberg, aga Flora sai bloki ette. Flora proovis kontrolli taastada ja kui vahetusest sekkunud Ken Kallaste kiirustas ja valesööduga patustas, sai ta Vassiljevi käest pragada. "Ken, mis sa teed? Hoiame palli!" kõlas üle hämarduva Paide kunstmurustaadioni.

Flora ei saanud Kostja sõnastatud ülesandega hakkama ning Paide jätkas survestamist. 59. minutil murdis Siim Luts karistusalasse ja kukkus kokkupõrkel Flora kaitsjaga. Paide nõudis penaltit, mida ei antud. Aga 67. minutil murdis Luts taas trahvikasti ja nüüd olukord lõppes väravaga. Tsenderdus leidis üles Sergei Mošnikovi, kelle löögile sai Evert Grünvald küll käe vahele, aga pall võttis maapõrkest vindi, mis selle vaatamata Grünvaldi ja Markus Soometsa pingutustele võrku kandis.

Pärast seda, kui Vassiljev ja Karl Mööl olid mõlemad ühe kauglöögi selgelt üle värava saatnud, tekitas Paide 75. minutil oma parima väravavõimaluse terve kohtumise jooksul. Vaheltlõige keskväljal joosti kenasti kontrasse. Joseph Saliste andis madala söödu karistusala keskele, kus Mošnikov jätkas Robi Saarmale, kes lõi palli Grünvaldist mööda. Aga väravajoonel blokeeris selle Henrik Pürg, päästes Flora kaotusseisu jäämisest.

Neli minutit hiljem lõi karistusalast peale Deabeas, Grünvald püüdis. Viimasel 10 minutil avanesid paremad šansid Floral. 87. minutil pääses Paide kaitseliini taha Daniil Kuraksin, ent Ragnar Klavan likvideeris ohu. 90. minutil sai Vassiljev 20 meetrilt proovida, aga kõmmutas selgelt üle. Minut hiljem aga vanameister ei eksinud, realiseerides meisterlikult väravaks Kuraksini hea eeltöö. Võit Florale. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Paide ootus kestab

Paide on Premium liigas mänginud alates 2009. aastast. Tänane mäng Floraga oli selle aja jooksul (kui kaks karikamatši ka sisse arvutada) juba 55., ent neist kõigist duellidest on järvakad võitnud ainult ühe – 2015. aasta novembrikuus peetud hooaja viimase vooru mängu, kus Flora saatis platsile rohkelt varumehi. Ehk ühtegi sportlikku pinget sisaldanud matši Floraga pole Paide endiselt võitnud.

See teadmine kipitab nagu kõige kangem sinep ning kõik teavad, et maha saab lõikava maitse pesta vaid võiduga. Täna tundus see korraks päris lähedal olevat – kui Robi Saarma 75. minutil palli Grünvaldist mööda saatis, näiski Paide 2:1 juhtvärav tõsiasi olevat, aga Henrik Pürgi blokk väravajoonel säilitas viigiseisu, mida lõpuni hoida ei suudetud. Ootus jätkub.

Järgmine katse: Evald Tipneri karikasarja poolfinaal maikuu alguses.

2. Vassiljevi uus positsioon

Et Konstantin Vassiljev tuleb kaitsjate juurde palli järele ning paneb Flora mängu käima sealt, pole midagi uut. Seda nägime päris sageli ka kolmel eelmisel hooajal. Ent kui toona oli ta kaitsefaasis ikkagi kolmest keskpoolkaitsjast kõige tipmine, siis enam mitte. Nüüd mängibki Martin Miller üleval ja Vassiljev all. Asjad toimivad. "Tuletasin kõigile meelde, et olen seda kohta varemgi mänginud," muigas Vassiljev ise kohtumise järel.

3. Deabeasi 2022. aasta mudel meenutab 2020. aasta oma

Paide põhikoosseisu kõige ohtlikum mängija oli selgelt vasakäär Deabeas. 2020. aasta suvel klubisse saabunud hollandlane tegi toona väga lubava poolaasta, ent mullune hooaeg oli pettumus. Kevadel sai ta jalgpalliga mitteseotud olukorras tõsise vigastuse, millest taastumise järel ääreründaja ootuspärast rütmi ei leidnudki.

Deabease 2022. aasta mudel paistab aga seniste esituste põhjal meenutavat 2020. aasta sügise oma, mis on Paide jaoks väga hea uudis. Ääremängija sammus on lennukust, tegemistes ettearvamatust ning meeldivalt palju ambitsiooni ja sihikindlust.

4. Paide selle hooaja parim esitus?

Peatreener Karel Voolaid sellele väitele vastu ei vaielnud. Paide mängiski tegelikult kolm kuud tagasi Konverentsiliiga alagrupiturniiril osalenud Flora vastu head jalgpalli ja oli väga lähedal viigipunktile, mis poleks olnud mängupildi järgi üldse mitte ebaloogiline või teenimatu. Näiteks Paide väravavaht Mihkel Aksalu erinevalt nooremast kolleegist Grünvaldist ühtegi meeldejäävat tõrjet tegema ei pidanud.

Paide peatreener Karel Voolaid paistab iga mänguga paremini tunnetavat tema käsutuses olevat koosseisu ning leiab sealt õigeid käike. Sarnaselt kolmapäevasele karikasarja veerandfinaalile muutis Sergei Mošnikovi platsile saatmine tänagi mängupilti. Tulemus oli taaskord üheväravaline kaotus, aga Paide esitus oli eelmise pühapäevaga võrreldes hoopis parem.