Luup peale | Kui mõistust jagati, oli Vidal ... kus? (0)

Meistrite liiga esimeseks nimekaks väljalangejaks trügib vägisi Milano Inter. Pärast mannetut 0:2 kaotust Real Madridile ollakse alagrupis viimasel kohal, neljast mängust on kogutud vaid kaks punkti.

Võitu vajanud ja seda ka innukalt jahtima läinud Inter sai esimese sahmaka külma vett krae vahele väga kiiresti. Karistusalas kukutati Nacho ja Eden Hazard realiseeris juba 7. minutil penalti, saades Reali eest Meistrite liigas esmakordselt jala valgeks. Tegu oli Hazardi esimese väravaga selles sarjas pärast kolme aasta pikkust pausi.

Real jätkas ohtlike vasturünnakute korraldamist ja 13. minutil tabas Lucas Vazquez posti. Mängu saatus otsustati aga ära 33. minutil, kui Arturo Vidal kukkus karistusalas, ent inglasest kohtunik Anthony Taylor tema kasuks penaltit ei määranud, nähes täpselt ära, et Raphael Varane tabas esmalt palli.

Kohtunikku hulgakesi ümbritsenud meestest protestis kõige agressiivsemalt Vidal ega jätnud vaidlemist ka esimese kollase kaardi järel. Taylor näitas talle sestap kohe kollast kaarti ka teist korda ning saatis tšiillase väljakult minema.

Kümnekesi jäänuna ei suutnud Inter enam suurt midagi korda saata ning tegi lõpuks 90 minuti jooksul vaid ühe raamide vahele läinud pealelöögi. Real ründas täpselt nii palju nagu teise värava löömiseks vaja ning 59. minutil põrutas hetk varem platsile tulnud Rodrygo palli teistki korda Interi võrku.

Suvisel Euroopa liiga finalistil Interil on nüüd tükk tegemist, et alagrupist kolmanda kohaga sellessegi sarja pääseda. Õhtu varasemas mängus Donetski Šahtari 4:0 loputanud Mönchengladbachi Borussiast jäädakse kaks vooru enne alagrupiturniiri lõppu maha kuue ja teiseks tõusnud Realist viie punktiga, kusjuures Reali kasuks räägib ka paremus omavahelistes mängudes. Šahtarilgi on Interist kaks punkti rohkem. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Mõistus pole oma teha

Kui jalgpallur saab kümne sekundiga suupruukimise eest kaks kollast kaarti, on variante kaks – kas mängija on juhm või kohtunik saamatu. Inglismaa tippkohtunikule Anthony Taylorile ei ole võimalik seniste tööaastate põhjal käpardlikkust ette heita, seega jääb üle vaid esimene variant. Vidal tegutses 33. minutil moel, mida saab ammendavalt iseloomustada üheainsa eestikeelse sõnaga: loll. Võib muidugi vaid aimata, mida täpselt poolkaitsja Taylorile ütles, et sedavõrd karm karistus ära teenida, ent kui kohtunik on mängijat liigse suupruukimise eest korra juba hoiatanud, jätkab vaidlemist vaid väga rumal mängija. Veel narrimaks tegi Vidal end järgnenud minutitega, keeldudes väljakult lahkumast, otsekui oleks tegu olnud ääretu ülekohtuga.

Tagatipuks tõestas videokordus, et penaltit, mida Vidal enda kasuks nõudis, tegelikult polnud – pigem takerdus ta karistusalas iseenda jala taha, kõige lähemal olnud Reali kaitsja Varane tabas aga puhtalt palli. Ilmselgelt üritasid Interi mehed tõmmata paralleele eelnevalt Reali kasuks määratud 11 meetri karistuslöögiga, ent loota, nagu oleks võimalik tippkohtunikult sellisele argumendile toetudes penalti välja rääkida, on jällegi … noh, loll.

Aga vähemalt võib Vidal nüüd kiidelda, et kuulub koos veel kahe väärt mehega eksklusiivsesse klubisse. Selle moodustavad mängijad, kes on Meistrite liigas näinud punast kaarti vähemalt kolme eri klubi särki kandes. Tšiillase “tiimikaaslased” on selles seltskonnas Patrick Vieira ja Zlatan Ibrahimovic.

2. Mis pidanuks olema Conte plaan?

Antonio Conte saab Interilt palgaks 12 miljonit eurot aastas, kuid käimasolev hooaeg pole küll näidanud, et ta seda raha ka väärt oleks. Kui eelmistes Meistrite liiga kohtumistes võis Inter veel kiruda ebaõnne, sest nende löögid kippusid keskmisest sagedamini poste-latte tabama, siis seekord mängis Real nad puhtalt üle ka selle pooltunni jooksul, mil väljakul oli 11 meest 11 vastu.

Serie A-s vaid punktiga Juventusele alla jäänud ja hõbeda teeninud Interi trump oli kaitsemäng: terve hooaja jooksul lasti endale lüüa vaid 36 väravat ehk vähem kui üks mängu kohta, mis märkis ka liiga parimat tulemust. Käimasolevat liigahooaega on küll mängitud vaid kaheksa kohtumise jagu, ent Interi võrku on juba löödud 13 palli ehk kolmandik terve eelmise hooaja saldost. Seekord ei sujunud ka ründemäng, sest näiteks Romelu Lukaku võimeid ei õnnestunudki Interil ära kasutada ja belglane jäi täiesti varju.

Nimede poolest ei jää Inter Realile kuigivõrd alla, ent otsustavaks sai, et ühel pool oli väljakul punt mehi, teisel pool aga meeskond. Enne mängu nimetasid Conte ja Interi mängijad kohtumist finaaliks, ent nagu ka suvise Euroopa liiga lõppvaatuse puhul võis tõdeda: finaal tõesti toimus, paraku ei ilmunud üks osapool lihtsalt kohale.

3. Zidane tõestab klassi

Reali hooaeg ei alanud kõige roosilisemalt, kuid tasapisi on Zinedine Zidane oma vankrile jälle hoo sisse lükanud. Interi vastu oli väljakul kannatlik ja samas enesekindel meeskond, mis teadis oma tugevusi ning jõudis ära oodata hetked, mil need maksma panna.

Kui Zidane aastatel 2016-18 Reali juhendajana kolm järjestikust Meistrite liiga tiitlit võitis, viskasid paljud ninaga: mis viga võimutseda, kui su käe all on maailma parimad mängijad. Nüüd, kõigest kaks ja pool aastat hiljem on prantslase käe all sama nime, ent üsnagi teistsuguse ilmega võistkond.

2018. aastal Kiievis Liverpooli kurvastanud meestest alustasid nüüd Milanos vaid neli – Varane, Dani Carvajal, Toni Kroos ja Luka Modric. Kaks viimast on jätkuvalt meeskonna tähtsaimad lülid, ent puudu olid nii liider Sergio Ramos kui ka Karim Benzema, vahetusest sekkus Casemiro, ammu on lahkunud Cristiano Ronaldo … Samade mängijatega tiitleid korjata pole ehk tõesti raske, Zidane veab aga jätkuvalt tipu suunas meeskonda, kus tegusid võivad teha ka 21-aastane Martin Ödegaard või pingilt sekkunud 20-aastane Vinicius Junior ja 19-aastane väravalööja Rodrygo.

Muidugi pole siin “süüdi” vaid Zidane. Paratamatu paralleel juhatab otse Barcelonani, kelle põlvkonnavahetus käib hoopis konarlikumalt ja näib kujunevat praegusestki veel kõvasti valulikumaks, enne kui head ajad jälle paistma hakkavad. Real on võimalikest karides oluliselt sujuvamalt üle loovinud ning kindlasti on oma osa selles ka Zidane’i usaldavatel klubijuhtidel.

Milano Inter - Real Madrid 0:2 (0:1)