A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Valitsev Euroopa meister Hispaania ei suutnud UEFA Rahvuste liiga tiitlit kaitsta, andes finaalis kaks korda edu käest ja kaotades Portugalile lõpuks penaltiseerias. Aeg peab näitama, kas 2:2 viigiväravaga mängu lisaajale viinud Cristiano Ronaldo jaoks oli tegu viimase finaaliga.
Petlikult rahuliku alguse järel langes Münchenis Allianz Arenal peetud finaalmängu esimene võimalus Portugalile. Joao Neves pääses 12. minuti nurgalöögi järel 12 meetrilt vabalt jalaga löögile, aga löök lendas mööda nii meestesummast kui ka väravast.
Seejärel kaldus mäng Hispaania kätte ning kuigi Pedri ja Nico Williams ei saanud headelt positsioonidelt palli raamide vahele, asuti 21. minutil ikkagi juhtima. Martin Zubimendi virutas lahtise palli kolmelt meetrilt võrku pärast seda, kui ta ise oli kiirrünnakul mänguvahendi üles viinud ja Lamine Yamali tsenderdus väravaesisest segadusest talle ette põrkas - 0:1!
Viis minutit hiljem oli seis aga juba viigis ning seda näiliselt tühja koha pealt. Kõrgele tõusnud vasakkaitsja Nuno Mendes sai trahvikasti taga söödu, tegi mõned kiired ja pikad sammud karistusalasse ning lajatas tugeva löögi tagumise posti kõrvale - 1:1!
Hispaania oli siiski avapoolajal mänguliselt üle ning taastas eduseisu teenitult enne vaheaega. Mikel Oyarzabal kõksas kiirrünnaku lõpetuseks Pedri mõõdetud söödu järel palli Diogo Costast mööda - 1:2! Portugallased nõudsid viga, mis eelnes nende pallikaotusele, kuid šveitslasest peakohtunik Sandro Schärer hindas Bernardo Silva kukkumise liiga pehmeks.
3 - Mikel Oyarzabal has become the first player in Spanish 🇪🇸 history to score in three different finals (Nations League in 2021, EURO in 2024 and Nations League in 2025). Stellar. pic.twitter.com/dmd4vUmbRj — OptaJose (@OptaJose) June 8, 2025
Portugali peatreener Roberto Martinez proovis muutust tuua kahe poolajavahetusega. 48 minuti täitudes saatiski Bruno Fernandes palli Hispaania väravasse, kuid Pedro Neto oli löögile eelnenud seinamängu ajal suluseisus. Portugallased jätkasid näljasema poolena ning see tõi õnnega pooleks tulemuse 61. minutil, mil Nuno Mendese sööt põrkas kaitsja tugevast puutest tagaposti, kus oli õigel ajal õiges kohas Cristiano Ronaldo - 2:2!
Viigivärava järel haaras mänguohjad uuesti Hispaania ja juba kaks minutit hiljem avanes Pedril hea šanss, aga Nuno Mendes vastas otsustava blokiga. Paar korda ähvardati ka kauglöökidega, kuid Diogo Costat üle mängida ei õnnestunud ja nii suunduti lisaajale.
Võimalustevaese lisaaja parim variant tekkis juba 92. minutil Nelson Semedol, kes ei suutnud aga teise äärekaitsja Nuno Mendese madalat tsenderdust värava eest võrku suunata. 108. minutil saatis Pedro Porro keskväljalt sooritatud löök väravavavõrku Diogo Costa, aga mitte palli. 120+1. minutil pääses Diogo Jota viielt meetrilt peaga löögile, ent saatis palli üle värava. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Penaltiseeria
Portugal alustas löömist.
👏 🇵🇹 Portugal 🇵🇹 👏
2019 🏆
2025 🏆 #UNL | #PorEsp pic.twitter.com/RMIcbjxKfj — UEFA EURO 2024 🇫🇷 (@EURO2024FRA) June 8, 2025
Hispaania fännidelt varasemalt palju kriitikat teeninud Alvaro Morata võib praegu tõsiselt kahetseda, et teekond Saksamaale sai üldse ette võetud. Poolfinaalis pingile jäänud veteranründaja pääses finaalis väljakule teisel lisaajal, ei jõudnud väljakul millegagi silma paista ning sooritas siis penaltiseeria halvima löögi, mis maksis meeskonnale karika.
2. Kui kaua ta veel jaksab?
Finaali eel oodati enim 40-aastase Cristiano Ronaldo ja 17-aastase Lamine Yamali vastasseisu. Lahkuva ja saabuva põlvkonda supertähed, viiekordne Ballon d'Ori võitja ja noorima mängijana seda autasu nooliv teismeline.
Cristiano Ronaldo võitis enda esimese kuldpalli 23-aastaselt, noorusrekord kuulub Brasiilia Ronaldole, kes kuulutati maailma parimaks 21-aastaselt. Lamine Yamal saab juulis aga alles täisealiseks, nii et rekordi löömiseks on tal aega küll ja veel. Tänavu seda väga suure tõenäosusega ei juhtu, sest Meistrite liiga laeks jäi poolfinaal, Rahvuste liigas finaal ning klubide MM-ile Barcelonal üldse asja ei olegi.
Finaalis jäid mänguliselt üsna varju nii Ronaldo kui ka Yamal, ometi jääb see lõpuks ikka meelde kui Ronaldo finaal. Ühe korra oli ta õigel ajal õiges kohas, et pall värava eest võrku kõksata ja koondiseväravate rekord 138 peale nihutada. Soovi korral võib viidata ka tema pisikesele rollile esimese viigivärava eel. Ent rambivalgus oleks laskunud tema peale ilmselt ka juhul, kui ta mitte millegagi silma poleks paistnud.
Aasta oli 2004, kui Ronaldo kerkis kodusel EM-finaalturniiril jalgpallimaailma tähelepanu keskpunkti, ning aastal 2025 ei ole valgusviht jätkuvalt tema pealt lahkunud. Igal suurturniiril on tema personaalküsimus kirgi kütnud ning Portugal on kogu selle aja püsinud kõrges konkurentsis. Täpselt nagu 2016. aasta EM-finaalis, nii tuli Ronaldol ka seekord vigastuse tõttu mäng pooleli jätta, ning täpselt nagu toona, nii toetas ta ka nüüd kaaslaseid emotsionaalselt väljaku kõrvalt ja valas igasuguse valehäbita võidupisaraid.
🥹#NationsLeague pic.twitter.com/OeFJ8mnQM2 — UEFA EURO (@UEFAEURO) June 8, 2025
Kas viimast korda? Mine tea. Neli aastakümmet on küll turjal, aga kui keegi sellises vanuses ründajana kõige teravamas tipus särada suudab, siis just tema. Ees ootavad klubiotsingud, mis tähendab ühtlasi, et Ronaldo saab endale sobivas rütmis uueks hooajaks valmistuda ning järgmisel suvel Põhja-Ameerikas toimuvaks MM-iks põhja laduda.
3. Hispaania kaotab finaalis!
Aasta tagasi tuli Opta välja pöörase faktiga - Hispaania mehed polnud kaotanud MM-idel, EM-idel ega Euroopa suurtes klubisarjades 26 finaalmängu järjest. EM-finaalis venitati see müstiline seeria 27 peale, misjärel võidutses Real Madrid veel ka UEFA superkarikafinaalis.
28. mail sai seeria aga lõpu, kui Real Betis alistus UEFA Konverentsiliiga finaalis 1:4 Chelsea'le, ning nüüd tuli kohe teine kaotus otsa. Hispaanial jaoks oli see pärast imeilusat eelmist suve üleüldse kainestav hooaeg, sest Meistrite liigas ja Euroopa liigas ei jõudnud nende klubid isegi mitte finaali.
Nelja Portugali koondislase jaoks on viimased nädalad aga üdini muinasjutulised, sest lühikese aja jooksul said nad juba teist korda Müncheni Allianz Arenal karika pea kohale tõsta. Joao Neves, Nuno Mendes, Vitinha ja Goncalo Ramos tulid seal alles 31. mail PSG särgis Meistrite liiga võitjaks. Pundis oli ka Hispaania poolkaitsja Fabian Ruiz.
4. Väravatesadu lõpuni välja
UEFA Rahvuste liiga ajakirjanduslik ažiotaaž ei ole küll traditsiooniliste suurturniiridega võrreldav, kuid teatav pingevabadus võib sportlikule vaatemängule teinekord hoopis kasuks tulla. Veerandfinaalide kaheksa kohtumist nägid keskmiselt 4,1 väravat mängus ning finaalturniiri neli kohtumist tegid selle veel üle, pakkudes keskmiselt koguni 4,5 väravat.
Nuno Mendes 👑#NationsLeague pic.twitter.com/AeD4FaS7XB — UEFA EURO (@UEFAEURO) June 8, 2025
5. Rahvuste liiga parim - Nuno Mendes
Nuno Mendes valiti Rahvuste liiga lõppturniiri parimaks mängijaks ning ta oli kõige säravam ka finaalis. Vasakkaitsja veetis palju aega keskväljal ning näha sai ka vaatepilti, kuidas keskkaitsest tulnud diagonaalsööt saatis Mendese läbijooksule. 1:1 sündis tema individuaalsest meisterlikkusest, 2:2 tema õnnelikust tsenderdusest ja 2:3 jäi sündimata tänu tema otsustavale blokile.
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Teletootesse investeerinud Poola kõrgliiga president: jagasime tänavu klubidele 80 miljonit eurot
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: